Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Как се нарязват резби на струг

    Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
    Става въпрос,че таблицата е универсална,обаче на всеки струг съпортната кутия е с различни колела,и на всеки се комбинира по различен начин.
    Извинявай, сега се разбрахме!
    П.П.
    То за това има всеки струг таблица! Аз мога да помагна с таблица за Ц11МТ
    LZ1HKW
    Реглаж на преден и заден мост
    My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

    Коментар


    • #17
      До: Как се нарязват резби на струг

      Първоначално публикуван от vladi333 Преглед на мнение
      Ето и от мен един самоцитат, който е полезен за стругари и шлосери:
      http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...1&postcount=10
      Полезна таблица, но като я позагледах, май има грешка. Някак странна ми изглежда стъпка от 0.85мм. за резба М1.2. Тая стъпка по пасва за М5 - М6. Хубаво е да се провери дали няма и други несъответствия.
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #18
        До: Как се нарязват резби на струг

        СУ 400/500



        Коментар


        • #19
          До: Как се нарязват резби на струг

          Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
          Става въпрос,че таблицата е универсална,обаче на всеки струг съпортната кутия е с различни колела,и на всеки се комбинира по различен начин.

          Колега едно уточнение може ли?!
          Правилната дума е СУПОРТ не съпортТова го знае всеки стругар.Както и плашка а не флашка.Иначе статията е интересна.

          Коментар


          • #20
            До: Как се нарязват резби на струг

            Така да се включа и аз по темата към теорията забележки нямам Да почнем малко по от далече защо се налага нарязване на резба с нож на струг ? Има най малко две основни причини първо когато няма калиброван нарязващ инструмент (плашка) или вида и профила на резбата не позволява производството на такава (многоходови и други резби). Втората основна причина са характеристиките на някои стомани на които се налага нарязване на резба колкото една стомана е по твърда толкова по бързо износва плашката а примерно от 40Х нагоре повечето опити за директно нарязване завършват със счупване на плашката за да се избегне това се практикува нарязване с нож. Най добрия варянт е все пак да имаме и плашка резбата се нарязва до 80-90% на нож а с плашката само се калиброва. Нататък подходящите обороти са много относителни зависи от стоманата ножа и дали ползваш смазващо охлаждаща течност (борьол) или друго смазващо вещество. От личен опит мога да кажа че до момента аз не съм намерил по добро от свинската мас а за обработка на неръждаеми стомани (пробиване и нарязване) улинова или стеаринова киселина наскоро ми донесоха един спрей за обработка на неръждавейка на фирма Бардал и той е много добър след празниците ще го снимам. Съединителите на струговете са многодискови метални с маслено охлаждане тип " сигма " и позволяват регулиране на оборотите на ръка в много широки граници. От друга страна нарязване на резба с над 500 оборота е малко безсмислено защото в повечето случаи дължината на нарязваната резба е в границите 20-30 мм а времето за развъртане на машината до тези обороти е повече от времето за което ножа отива до края на резбата. Нарязвал съм резба и на 1000 оборота на винт над метър подпрян с подвижен люнет и охлаждане но това вече е висш пилотаж и много товари съединителя а той е доста скъп. За да ви е по лесен живота докато нарязвате резбата до край не отцепвайте резбовата муфа защото после на някои резби много трудно им се влиза в стъпката. Струговете от класа на С11-СУ 400 и СУ582 имат изключително голям оборотен ред и възможности на подавателната кутия и със стандартната милиметрова лира имат практически целия диапазон резби ползвани по света може и аз да съм късметлия но за повече от 20 години (с малки прекъсвания)работа на такива машини само веднъж съм качвал инчовата. Ако някой има някъкви въпроси ще се радвам да помогна и с теория и на практика въпреки че поне от десетина години нещо няма желаещи да се учат да работят на този тип машини. Ако админите решат че ще е от полза може да обособиме едно разделче където да качиме техническите паспорти на основните металорежещи машини исползвани по наще ширини сканирал съм доста документация.
            Последно редактирано от sek.1; 31-12-09, 14:07.
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #21
              До: Как се нарязват резби на струг

              Под какво да се разбира резбовата муфа? "ножицата " или?
              На тоя струг съединитела е скапан и освен това е неудобен за работа,аз съм доста висок ,и трябва да стоя приведен..
              В тази фирма стругара откак работи,не признава друго охлаждащо нещо от водата.Още от нефт и газ ползва вода,карал съм го да каже на шефа да им купи бурьол,но не....
              А и ползването на вода като охлаждащо средство освен,че водата не охлажда добре,попада на секъде и ръждясва машината,но той работи нон-стоп, а и след работа-супорта се прекарва като на снимката,търка се с парцал,и се исушава водата пак с парцала,после тънко с масълце и раздвижване на супорта.Сутрин преди работа-смазване на паралелите.
              А при рязане с плашки и метчици винаги свинска мас,като отвреме на време я стопляте с топла вода ,защото истива.
              При него понеже прави големи серии детайли,не ползва плашка за калиброване а муфа,ако се навива-готова е резбата.
              Иначе с Плашка и метчик се реже по следния начин.
              Детайла се качва,на бавни обороти 11-20об/мин.
              Закачате задното седло със супорта и го прекарвате,слагате въртящ център.Пускате машината подлагате плашката/метчика(със държач разбира се) и със седлото натискате леко колкото да хване,махате супорта назад,и хващате държача,ако запъне пускате ,и връщате половин оборот да махне стружката, и така.Не си мислете,че може да одържите ако запъне,или ще строшите инструмента,прецакате резбата или ще ви отроши ръцете ако е здраво затегнало ,струга е страшно мощен особено в бавни обороти,и недейте показва силата си.
              Друго много важно нещо-не оставяйте ножицата пусната след като приключите,ще забравите или някой ще пусне и докато се усети...
              И най -важното -ключа на универсала стои в кутията до струга,не на универсала,.

              Коментар


              • #22
                До: Как се нарязват резби на струг

                Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                Под какво да се разбира резбовата муфа? "ножицата " или?
                Точно нея. За охлаждане се ползват СОТ смазващо охлождащи течности (борьол) за да не корозира машината защото водата влиза и на места където не можеш да забършеш абе става ако струга е държавен на моя такава "икономия" не мога да си позволя. Свалял ли си някога примерно ножодържача на струг работил само с вода ?
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #23
                  До: Как се нарязват резби на струг

                  Много добра тема.Колегата Sek.1.правилно обръща внимание,да несе
                  охлажда само с вода,аз случайно съм свалял,ножо държача и
                  паралелите та знам за какво става въпрос.Да добавя,че освен
                  висящи части от дрехите,ако някой е с по-дълга коса трябва
                  да вземи необходимите мерки,щото иначе не ми се мисли за последствията.
                  0осем9осем7шест0осем7едно
                  Миро

                  Коментар


                  • #24
                    До: Как се нарязват резби на струг

                    Аз водата за олаждане в работата съм я забранил или машината работи с борьол или въобще без охлаждане защото като нещо се счупи и се наложи ремонт аз отнасям всички негативи от тая икономия. От доста години ползваме препарата на тази фирма http://www.himia.bg/index.php?id=6 16 лева за 5 литра туба има и препарат бактерицид от който се добавя периодично за да не замирисва борьола на умряла лисица разрежда се 1 към 20 но носи и повече вода.
                    Последно редактирано от sek.1; 31-12-09, 17:00.
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #25
                      До: Как се нарязват резби на струг

                      Е при тебе е друго,казвал съм на стругаря да кара шефа,който съм сигурен ,че ще купи,но той нарочно се инати и неще.А и на двата му струга охлаждащи помпи липсват,на СУ-то стои отдолу под подавателната кутия,а на С10 незнам къде е ,на същото място му е таблото,.
                      А познавам стругар,на който машините с друго освен чисто масло не се охлаждат.
                      Тоя борьол на какво мерише?разредител ?

                      Коментар


                      • #26
                        До: Как се нарязват резби на струг

                        Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                        Тоя борьол на какво мерише?разредител ?
                        Мирише си на масло но понеже се разрежда във вода при по продължителен престой и от боклуците които попадат вътре започват гнилостни процеси и замирисва на умряла лисица мани ами понякога и умряла лисица мирише по хубаво замирисването е лесно предодвратимо в два три месеца се сипва по малко бактерицид (струва 2 лева литъра) или ако нямаш бактерицид се слагат по десетина зърна калиев перманаганат на същия период от време. Аз съм модернизирал мойта машина сложих и по малък казан около 30-35 литра вместо заводския 80 литров и на всеки два три месеца го вадя прецеждам през тензух борьола изхвърлям утайките измивам казана хубаво с водоструйката наливам го наново с бактерицид и така никога не ми е замирисвал. На личния ми струг казана съм го направил от пластмасов съд корито от мляко и пластмасов капак лесно се мие и поддържа. На фрезата също съм направил подобна модернизация отделно казанче с помпа защото нейния казан е във тялото и никога не можеш да го измиеш.
                        Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                        Пускате машината подлагате плашката/метчика(със държач разбира се) и със седлото натискате леко колкото да хване,махате супорта назад,и хващате държача,ако запъне пускате ,и връщате половин оборот да махне стружката, и така.Не си мислете,че може да одържите ако запъне,или ще строшите инструмента,прецакате резбата или ще ви отроши ръцете ако е здраво затегнало ,струга е страшно мощен особено в бавни обороти,и недейте показва силата си.
                        Пускал съм ти снимки на моята рационализация центрови флашкодържател със който първо никога не можеш да искривиш резбата и второ избягваме момента чупене на ръце.
                        Прикачени файлове
                        Последно редактирано от sek.1; 31-12-09, 18:55.
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • #27
                          До: Как се нарязват резби на струг

                          В техникума го правихме с обикновен плашкодържател с 2 дръжки. Ножодържача със свален нож се наместваше така че края на едната дръжка да влиза там, където по принцип седи ножа. Притискаш така че плашката да тръгне по детайла, и после само на бавни обороти със съединителя от време на време връщаш по малко, като заедно с това смазваш с масло. Понеже края на дръжката е в ножодържача, хем има ход по хоризонтала, така че плашкодържача да има ход по хоризонтала, хем я държи и в двете посоки.

                          Никой не ни го е казвал тоя номер. Един съученик го измисли от мързел.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Как се нарязват резби на струг

                            Тва е интересно,требе да се пробва,...Иначе на колегата плашкодържача е много добър,стругара има същото само ,че за метчици.Почти не реже с плашки.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Как се нарязват резби на струг

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              В техникума го правихме с обикновен плашкодържател с 2 дръжки. Ножодържача със свален нож се наместваше така че края на едната дръжка да влиза там, където по принцип седи ножа. Притискаш така че плашката да тръгне по детайла, и после само на бавни обороти със съединителя от време на време връщаш по малко, като заедно с това смазваш с масло. Понеже края на дръжката е в ножодържача, хем има ход по хоризонтала, така че плашкодържача да има ход по хоризонтала, хем я държи и в двете посоки.

                              Никой не ни го е казвал тоя номер. Един съученик го измисли от мързел.

                              Незнам за мързела , но миналата година когато учихме направа на резба , даскала точно така каза да я правим ...И е сравнително лесно.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Как се нарязват резби на струг

                                Първоначално публикуван от kalin.p Преглед на мнение
                                Незнам за мързела , но миналата година когато учихме направа на резба , даскала точно така каза да я правим ...И е сравнително лесно.
                                На каква машина работиш,и може ли да правиш с ножа?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X