Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подводен риболов и гмуркане

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Подводен риболов и гмуркане

    Можеш да си запазиш ушите с вода. Да просто си ги напълни преди да се гмурнеш.

    Коментар


    • #32
      До: Подводен риболов и гмуркане

      Първоначално публикуван от manom Преглед на мнение
      Можеш да си запазиш ушите с вода. Да просто си ги напълни преди да се гмурнеш.
      Колега, ако това не е шега, то аз не можах да разбера нищо. Може ли по-подробно как дества този метод
      Благодаря
      Поздрави
      ОФА 2.0 Спорт "96
      Боян 0898642831

      Коментар


      • #33
        До: Подводен риболов и гмуркане

        за водата има тапи но по добре не ги ползвай а със водата в ушите ще свикнеш на 2 /3 метра налягането е 1,3 атмосвери така че нищо не може да ти се случи на ушите ако вътре се задържи вода има опасност от възпаление но е минимална иначе е гадничко но с времато самото ухо се нагажда пробвай как си с изравняването на налягането това е доста важно

        Коментар


        • #34
          До: Подводен риболов и гмуркане

          manom хубаво ти е написал: с вода. Нищо друго, никакви тапи и подобни глупости. Ако не можеш да изравняваш налягането отиди на добър лекар-специалист "Уши, нос, гърло", опиши проблема и той/тя знае какво да прави.
          Малко четене и въпроси към опитни гмуркачи/водолази ще са ти от полза.
          Успех.
          There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
          No wahalla.

          Коментар


          • #35
            До: Подводен риболов и гмуркане

            Първоначално публикуван от жеко Преглед на мнение
            за водата има тапи но по добре не ги ползвай а със водата в ушите ще свикнеш на 2 /3 метра налягането е 1,3 атмосвери така че нищо не може да ти се случи на ушите ако вътре се задържи вода има опасност от възпаление но е минимална иначе е гадничко но с времато самото ухо се нагажда пробвай как си с изравняването на налягането това е доста важно

            ГРЕШНО. Ако до 2-3 метра не си изравнил, по-добре излез. Изравнява се постоянно. С преглъщане, ако не можеш, стискаш човката и надуваш докато ти изпукат ушите. И ДВЕТЕ. Ако до 2- 3 метра не си изравнил, после изравняването е ударно, придружено с болка и опасно. За тъпанчетата. Тапите ги забравете. Не отваряйте работа на хирурзите
            За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

            Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

            Коментар


            • #36
              До: Подводен риболов и гмуркане

              Първоначално публикуван от Boby Преглед на мнение
              Здравейте,на този етап мога само да питам. При гмуркане с неопрен ушите предпазени ли са?Когато опитвам при 2 до 3 метра ми се пълни едното ухо, ама зверски се пълни. Или ако не неопрен с какво мога да си запазя ушите?
              Значи остава да си напълниш и другото ухо. Колегите по-горе са ти казали, че НЕ МОЖЕШ да гмуркаш без риск от травма без да изравняваш налягането правилно. Първото нещо е да си напълниш сам ушите с вода.Става като си завъртиш няколко пъти главата перпендикулярно на водната повърхност-първо едното, после другото. И изравняването започва още щом ти се скрият краката във водата. Имам предвид, че тихото гмуркане става след като лежейки на повърхността направиш чупка в кръста и след това изправиш и краката нагоре. Така под собствената с тежест започваш да падаш надолу.За това разбира се трябва и тежестта ти да е добре балансирана с колан на кръста (може и на други места по тялото). Следва леко надуване или преглъщане докато чуеш изпукване в ушите и усетиш облегчение.И така през няколко метра. Ако ти каже някой че гмурка с тапи да знаеш, че или не гмурка или няма тъпанчета .
              ВСИЧКО Е НА НЕРВНА ПОЧВА
              LZ1YBB

              Коментар


              • #37
                До: Подводен риболов и гмуркане

                живея на 200 м от морето гмуркам се от дете с харпун или без да обясня за въпросните тапи периферията обхваща ушната мида невъзможно е налягането да ги вкара много навътре за да отвори работа на хирург сщевременно са меки и не пречат на изравняването аз изравнявам първо на около 4 м но това е субективно зависи от организма

                Коментар


                • #38
                  До: Подводен риболов и гмуркане

                  Здравейте, при мен проблема е, че се пълни само едното ухо и като се напълни задържа вода и се получава някакво възпаление. Доктора, който посещавам не ми казва, че има начин за изравняване на налягането, неговия съвет беше да се откажа от гмуркане. Не знам дали термина "гмуркане" го ползвам правилно, защото плувам с маска и щнорхел чисто любителски. Опитвам и с преработен турски харпун, но освен вода в ухото и купчина водорасли нищо друго материално не съм ударил. Има ли някаква теоретична подготовка за начинаещи, която трябва да прочета и какви книги конкретно бихте ми препоръчали вие, които имате опит. Моята цел е 6-7-8м като това мисля, че е максимума , който мога да си позволя без обурудване.
                  Поздрави на всички
                  Последно редактирано от Boby; 07-04-09, 11:19. Причина: правопис
                  ОФА 2.0 Спорт "96
                  Боян 0898642831

                  Коментар


                  • #39
                    До: Подводен риболов и гмуркане

                    Колега Боби, от постовете ти по-горе оставам с впечатление, че не си запознат с най-основните неща свързани с гмуркането. На първо място изравняването.
                    Без да знаеш какво е това и как се прави е опасно да гмуркаш. Ще си навлечеш сериозни проблеми. Спукване на тъпънчето не е никак приятно.
                    С 2 думи относно изравняването:
                    С потапянето под водата налягането от външната страна на тъпънчето се увеличава. Колкото по-дълбоко отиваш, толкова по-голяма става разликата в налягането от 2те страни на тъпънчето. То потдава в посока навътре и започва да боли. За да се справиш с това трябва да изравниш налягането, т.е. да повишиш налягането от вътрешната страна на тъпънчето. Това става по много различни начини, но за начинаещи най-лесния е да стиснеш носа си с пръсти и да надуеш. Така изпращаш допълнително количество въздух през евстахиевите тръби до средното ухо и повишаваш налягането от вътрешната страна на тъпънчето.
                    Когато си усвоил това вече можеш да мислиш за гмуркане.
                    Ако не можеш да изравняваш правилно дори дълбочини от 2 метра са опасни и болезнени. За 8-10 метра да не говорим.
                    Имай предвид, че налягането се увеличава с 1 атмосфера на всеки 10 метра дълбочина. Това значи, че още на 10ия метър налягането, което водата упражнява от външната страна на тъпънчето ти е вече 2 атмосфери!
                    Има някои хора при които физически е невъзможно да изравняват налягането поради стеснени евстахиеви тръби. Вероятността да си от този тип хора е минимална, така че не губи надежда. С повечко упражнения и постепенно напредване ще стигнеш и дори ще подминеш тия 8-10 метра

                    Ако ти е интересно разгледай www.spearfish.org там има отговори на всичките ти въпроси. Дори на тези, за които още не си се сетил

                    Поздрави!

                    Коментар


                    • #40
                      До: Подводен риболов и гмуркане

                      Колега Dobs , ще разгледам и почета. Наистина съм съвсем нов в този спорт, но ми е много интересно и забавно.
                      Благодаря
                      Поздрави
                      Последно редактирано от Boby; 07-04-09, 11:20. Причина: :)
                      ОФА 2.0 Спорт "96
                      Боян 0898642831

                      Коментар


                      • #41
                        До: Подводен риболов и гмуркане

                        Добре дошъл Добс

                        Радвам се, че един готин Бургаски гмуркач е вече и в нашата 4х4 гилдия

                        А като си спомня аз от гмуркач случайно влязох тук и какво стана...
                        Бъдете живи и здрави!

                        Коментар


                        • #42
                          До: Подводен риболов и гмуркане

                          Колега, по-горе много провилно са ти казали ,че с налягането не трябва да се шегуваш. Правилният начин нистина е да напълниш ушите веднага щом влезеш във водата и да изравняваш с преглъщане или принудително с надуване през цялото време на потапянето. Всичко е въпрос на тренировки не бързай никои не те гони ще се научиш. С пълненето на ушите се предпазваш и от един друг опасен момент който може да ти коства живота, а именно така наречения "Лабиринтен ефект" при попадане на студена вода върху тъпанчето губиш напълно чувтво за ориентация вестибуларният ти апарат е непосредствено свързан с ухото (слува се като преминаваш в слоеве с различна температура и особенно често в сладководни водоеми където и без това имаш лоша видимост). Единственото решение е да се запази самообладание (което не е лесно) да се издиша малко въздух който за късмет винаги отива нагоре и по този начин да се ориентираш. Ако не изравняваш правилно както в ушите така и в маската може да те зарадва така наречения "Вендузен ефект" демек цялото съдържание на синусите (ред кръв ред сополи) да се излее в маката ти и здраво да те шашне. Специално за твоя случай промии си добре ушите при мен тази необходимост възникна след една сериозна зимна простуда и от тогава няма отърване обикновенно преди активен сезон отивам на ушен лекар и срещу двадесет лева си решавам проблемите за цяла година. Лошо е ,че веднъж като започнеш няма спирка ухото започва да отделя по активно секрет и така си остава. Капки и разни други само влошават нещата размекват ушната кал и наягането я набутва по навътре като затваря вода в ухото и предизвиква възпаления. По възможност след всяко гмуркане по капка чист спирт в ухото ефекта е двоен изтребва разните микроорганизми във водата която се е задържала в ухото и същевременно намалява повърхностното и напрежение и спомага да изтече напълно и да не предизвеква дискомфорт и възпаления. И пак чети и се учи бавно.

                          Коментар


                          • #43
                            До: Подводен риболов и гмуркане

                            Вече започнах да чета и като изникнат въпроси ще питам пак. Знам, че не бива да си правя шеги с ушите и с налягането и питах и...тя темата тръгна . Благодаря за съветите.
                            Поздрави
                            ОФА 2.0 Спорт "96
                            Боян 0898642831

                            Коментар


                            • #44
                              До: Подводен риболов и гмуркане

                              ООООооо и аз съм чичко харпунджия ,ама го карам на попчета за сега ,обаче тва лятоо скъсана им е работата на попчетата ...
                              Межодругото какво мислите за руските харпуни като цяло мисля да си зема и 1 такъв ,ако намеря !

                              Коментар


                              • #45
                                До: Подводен риболов и гмуркане

                                Старите бяха кофти, ама го казвам сега, иначе за тогава си бяха супер. Стрелата е дебела и тежка, по нея се движеше една втулка, която допълнително забавяше стрелата. Ластиците бяха слаби, те се сменят, но жълъдите май са различни. Но пък ръкохватката е сташно здрава. Спусъкът е метална пластина и трябва да се заглади, малко е неудобна. А ако има някакви нови модели незнам, това което пиша е за старите, които се продаваха под щанда по време на комунизма.
                                Последно редактирано от Тихомир; 08-04-09, 20:20. Причина: пр.гр.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X