Обява

Свий
Няма добавени обяви.

5 степенна скоростна кутия за УАЗ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: 5 степенна скоростна кутия за УАЗ

    Първоначално публикуван от reserve Преглед на мнение
    Забележка: "комбинирана" - да се тълкува,като тест за възможностите на УАЗ + бира
    Е екстра ама аз бира не пия, ама па пържоли ям
    Нека остане за по натам че са баш права едни бели....
    Случайни хора УАЗ не карат

    Коментар


    • #32
      След многогодишен двоен престой в... бокса, започваме да придобиваме бавно форма с моят ГАЗ-69 (е само шасито и купето) и твърдо съм решил да се набърбоча с 5 степенна кутия при това веднага, докато съм разглобил всичко. Планирам пак постоянни и дълги пътувания и преходи по няколко хил. км и затова е належащо решаването на проблема с влаченето по магистралите на четвърта. Целта не е скорост а просто нормални обороти при ~90км/час.


      Въпросите са основно два... КОЯ 5 скоростна кутия (май вече няма много варианти откакто е започната темата преди 10г.) и ОТКЪДЕ да я закупя? Предварително благодаря за всеки отговор.


      Ако трябва допълнителна информация, която ще изясни коя 5 скоростна кутия може да се монтира без някаква локална механична революция (все пак това ми е хоби, макар и да разполагам с оборудване и работилница) - двигателя е предимно УМЗ-414 (кой знае с какво и как е сглобен – това беше професия на дядо ми и досега над 20 години не се е налагало да ровя сериозно освен поддръжка. Всичко останало прилича да е от УАЗ-469 - 4 скорости непълносинхронизирана (само 3-та и 4-та.) и такава раздатка. И двата кардана са удължени и явно и те са от там.
      Последно редактирано от TStanim; 19-06-20, 13:15.

      Коментар


      • cecoa1
        cecoa1 коментира
        Редактиране на коментар
        Виж напред в темата, има там писано от #uazik, той продава нови части за руска техника. Сигурно и до сега може да се купи нова кутия ставаща без много преправяне. Е, може би поне съединителя ще се смени също. Виж в уазбуката- http://www.uazbuka.ru/files/GearBox_ADS_BGW.zip
        Но не си заслужава с тоя мотор. Едни малко по-големи гуми ще правиш 90 при по-ниски обороти, а имат и други предимства, пък цената същата и надолу...
        Иначе щом и без друго си с ГАЗ69, там пътят е друг. Оригинално е с отделна раздатка, която се задвижва чрез къс кардан. Това дава възможност лесно да си сложиш какъвто искаш двигател, заедно с неговата си кутия, стига да е от модел с надлъжен мотор и задно предаване. А там избор има много, голяма част от Мерцедес, BMW и много други. Включително достатъчно от старите им и достатъчно мощни и надеждни мотори и кутии, които в днешно време са и достатъчно евтини. Минус е документалната част, но мисля че все пак може да се узакони.

    • #33
      Със наличните заводски 55 съветски коня, и десет скоростна кутия да му сложиш - ефекта ще е никакъв. Все пак се води 1530 кила!

      Коментар


      • Kirilpm
        Kirilpm коментира
        Редактиране на коментар
        Бай Пенчо, пенсионерското кафене още ли е затворено?

    • #34
      Благодаря за отговорите. Не бях уточнил доста неща но смятах че няма кой да чете толкова информация.

      Практически няма нищо от ГАЗ-69 освен шасито и купето и затова и пиша в тази тема. Това в момента си е УАЗ. УМЗ 414 оригинално е 80к.с. а с дребни промени лесно постига на нормален бензин 90к.с. А доработките освен че не са дребни в случая са и МНОГО. Дядо ми беше МНОГО навътре в нещата... Жалко че не можах да науча много, но талант трябва... а аз нямам. И върви въпросното като кола. Вярно - стара кола... Дори двукамерния карбуратор Weber (вярно полски - по лиценз) прави нещата... интересни. Малко наклони не изкарва на четвърта скорост, при малко над 60км/ч. На наклон набира обороти... постепенно и обмислено вярно, но – и не е и нужно повече. Накратко – има достатъчен потенциал за 5-скоростна кутия, която е особенно нужна при дълги преходи. Но всяко нещо си има цена... Маслото се сменя максимум на 3хил. км или на две години с едно единствено изключение за 5 години престой. И гори бензин/газ... хммм нормално... особено зимата. В старите времена бях любим клиент в бензиностанциите... Но си заслужава защото е страхотен начин за разтоварване.

      Ето малко снимки които може да изяснят нещата и се извинявам че е в ужасно състояние но.. както вече писах – преболедувахме малко... А е в открит навес, който в момента се преправя на закрит. И вече тече КОЛХОЗ След експерименти с какви ли не термостати включително преправяни такива, вече – всичко е променено и загрява до 75 градуса за под 10 минути и край с елечетата пред радиатора зимата. Следва смяна на повечето гумени съединения за охлаждането с нормални такива, а не този експериментален колхоз който беше за тестове. Въздушния филтър е вече нормален и не задръства въздуха като старият маслен тип, заради който всичко все още е в масло и няма чистене. Сменил съм всичко по спирачките и сервото също докарва дребни ядове (педалите са си на старото положение) но... дреболии.



      Олях се но това ми е БОЛНА тема. И благодаря отново за отговорите (изминалите и надявам се които ще дойдат). Да, четох доста (нямам особени проблеми с руския език ) - много ценна информация за 420.3181-1700010, но и имам проблеми с тълкуването, защото теорията е едно, а практиката (в която имам сериозни пропуски) е съвсем различно. Примерно не пише дали ще пасне класическата сегашна раздатка?


      Четох написаното от Uazik и ще драсна ЛС. Само да каже че има нещо останало подходящо някъде и тръгвам веднага.
      Последно редактирано от TStanim; 22-06-20, 00:32.

      Коментар


      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Ако uazik не ти отговори(може вече да не чете из форума), потърси в нета фирма Карбон от Плевен.
        Това е същия човек. Сашо се казва.

      • cecoa1
        cecoa1 коментира
        Редактиране на коментар
        Виж по-напред сметни на коляно какво имаш, и какво искаш да постигнеш. Независимо от усещането ти сега, че мотора има сила, може да се окаже тая пета скорост почти неизползваема.
        Виж и с какви мостове си, прецени и с какъв размер гуми ще го караш. Всичко е свързано.
        Просто така да хвърлиш едни пари и труд, пък после да се разочароваш, няма смисъл. Затова първо се мисли, после се действа.
        Виж сега с какви обороти си на 90км/ч и прецени какви търсиш да бъдат. Ето ти характеристиката на мотора - http://www.uazbuka.ru/engine/eng_UMZ-414.html

    • #35
      То всичко може да се направи на този свят но струва и пари.
      Винаги съм мислел за икономическия ефект. Но както казват за ""кеф цена няма".
      Та на въпросите:
      1. Ако раздатъчната кутия е от УАЗ а не от ГАЗ-69 куплирането на 5 степенна кутия с нея става.
      2. 5 - степ. ск.кутия е на първичен вал със шлици 29 мм. от което следва че трябва да се подменят- диск притискателен,диск феродов и муфа амбриажна.
      3. Кожуха на съединителя Ви / ако е оригинал / е 414 ти навярно. Той няма отвори за закачване на кутията. Т.е. той трябва да се разпробива по кутията и да се правят примерно шпилки в него.
      4. 5 степенна кутия - е за Хънтъри на 3 точково окачване и там си има бая работа да се направи закрепване. Може греда и тампони към нея и т.н. Варианти много.
      5. Предния и Задния кардан трябва да се сменят.С какви не мога да кажа - трябва да се види на ГАЗ-69 какви са разстоянията.

      Ориентир за цена на ск.кутия - За хънтър е малко по скъпа. https://shop.uazbg.com/bg-product-details-2376.html
      only 4 x 4,sim AWD

      Коментар


      • #36
        Караме УАЗ/ГАЗ... Очевидно икономическия ефект не е водещ... и дори не е в ТОП 10 .

        Преди години карах служебно Isuzu пикап... с бензинов двигател (мисля че 2.6л) и 5 степенна скоростна кутия, 4x4 класика и... честно казано не бях впечатлен. Очаквах след моята антика това да ми се види самолет а... нещата бяха много хммм средни, да не кажа посредствени. Да, страхотна и здрава машина – дефактно камионче и икономическия ефект е ехее... Затова и двигателя е средна работа като динамика. Но просто няма... емоция. Пета скорост беше между другото съвсем на място. Какво да говорим за НИВА-а (карал съм години и... такова). Там с нейният двигател на тежък път се кара само с газ, ГАЗ, пълна газ, после още малко газ. А 5-та скорост и при нея си е на място макар е по-добре да няма насрещен вятър.


        Та... след едно денонощие бръмчене на тежка хронична мигрена... няма как да не съм по-сигурен и очевидно няма какво да чакам повече. Понякога живота ти показва правилните решения и само трябва да се слушат. Мда.. бюджета ми леко ще даде на късо и и няма да има отново за ремонт на къщата но... след дълго мислене стигнах до извода че къщата е хубаво нещо но има един голям недостатък - не е джип, затова ще чака... И ще продам някои ееее непотребни неща...


        Благодаря за отговора... Всичко се потвърждава с някои уточнения. От GearBox_ADS_BGW.zip (благодаря на Cecoa1)

        4) При установке КПП взамен 4-х ступенчатой КПП (Автодеталь-Сервис) с двигателем УМЗ, где установлено «рычажное» сцепление (старого образца) под диаметр первичного вала КПП 35мм, необходимо произвести замену сцепления на «диафрагменное» под диаметр первичного вала КПП 29мм (это возможно, если на двигателе используется универсальный маховик под оба варианта крепления корзины сцепления). Также возможно устанавливать ведомый диск от «диафрагменного» сцепления в корзину «рычажного», но в этом случае ресурс сцепления снизится до 10 000-15 000 км пробега.
        На двигателе УМЗ должен быть установлен картер сцепления 420.1601015-01 (универсальный), где предусмотрены две дополнительные «разнесенные» точки для крепления пятиступенчатой КПП (при установке КПП потребуется перенести в них две шпильки крепления КПП). Доработка картера сцепления старого образца (не универсального) невозможна. Необходимо заменить картер сцепления на универсальный 420.1601015-01 (см. Рисунок 2). В приводе выключения сцепления необходимо применить муфту выключения 3160-1601180 и вилку 3160 -1601200.




        No Наименование Обозначение
        1 Коробка перемены передач 420.3181-1700010-02
        2 Картер сцепления (универсальный) 420.1601015-01
        3 Коробка раздаточная
        4 «Диафрагменное» сцепление
        5 Прокладка уплотнительная заднего торца 452-1701198-01
        6 Пластина промежуточная с кронштейном крепления троса 315195-1801008
        7 Стакан 452-1802048







        В резюме излиза че са необходими:
        1. Скоростната кутия 420.3181-1700010-02
        2. Картер за съеденителя - универсален 420.1601015-01 (и тук ми беше въпроса - може ли да се намери такъв, защото честно казано не ми харесва идеята да модифицирам текущия - нямам толкова опит (дори пишат че е невъзможно).
        4. Диафрагмен притискателен диск и феродов, муфа https://shop.uazbg.com/bg-product-details-2300.html (мисля че са тези?)
        5. Тук или в номера (452-1701198-01) има грешка или аз нещо не схващам. Дали този комлект гарнитури не вършат работа? https://shop.uazbg.com/bg-product-details-1176.html
        6. Междинна пластина със закрепване на жилото... вероятно за ръчната, макар че ще мъча да спася класическата - място има и не е като при УАЗ - 315195-1801008
        7. https://shop.uazbg.com/bg-product-details-554.html (не знам дали ми е нужно в случая но по-добре да е наличен отколкото да липсва)
        8. Вилка амбриажна https://shop.uazbg.com/bg-product-details-214.html

        Могат ли да се намерят скоростната кутия и останалите липсващи неща и ако да, какво да направя (капъро, поръчка?). Може на ЛС или да се даде телефон - както е удобно.
        Последно редактирано от TStanim; 23-06-20, 14:37.

        Коментар


        • #37
          Пет стинки.
          за 500 лв си взимаш ом602 съсе скорости и решаваш много проблеми. Кеф ти турбо, кеф ти атмосферка. А дори е напълно възможно и да ти останат пари за бира от тия 500 кинта.
          Ресурса на двигателя и скоростите е има няма милион.
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            И аз мислех да му казвам на човека, че прави финансова грешка с тази кутия, ама нали се мъча да огранича даването на акъл(дето за мен няма, а съм тръгнал и да раздавам), та си мълчах.
            Обаче не мога да не подкрепя търтея в случая. Това е много по-правилната инвестиция.

        • #38
          Това което сте написали е вярно. Но при едно условие:

          1. Вашят двигател е на набивка и стария маховик. Написаното на руски важи за двигател 4178 на семеринг и 7 дупки. При него може да се закупи маховик универсален , да се замени и да не се разпробива.
          2. Относно камбаната - картер съединетел е вярно твърдението като се закупи нов. Последния го продадохме преди две седмици и очакваме да получим.
          3. Показанията от Вас съединител к-т е LUK за Хънтър - там маховика е от двигател ЗМЗ-409.
          4. Но решение за к-т диск имаме също. Вилката може да остане старата.

          Пишете на лични, ако желаете или на моя вайбър 0888 21 28 55
          only 4 x 4,sim AWD

          Коментар


          • #39
            Много благодаря. Ще пиша ЛС утре.

            Спор няма Turtey и Кольо. Акъла е абсолютно правилен и точно на място. Но е важно каква е целта. Ако беше за гората и малко по пътя е така и не само е така, а така на 200%, макар че пак ще има съпътстващи още малко разходи за стария тип раздатка и кардани... Но при мен е малко сложно - намекнах че ще правя преходи по над хил. километра т.е. накратко ми трябва всичко да е законно и не само... тук. Преди години съм чакал в КАТ цял ден на дъжда вън (не ме и пуснаха вътре), за да дойде някакво „светило“ и да се произнесе заради дребен проблем с нечитаем сериен номер. Иначе джипа оставал там. Ясно е че намекваха да... помогна.. вероятно защото икономическото положение е такова... Но преди години минах окончателно по пътя узаконяване на всичко - платих и на правилният адвокат (точно за акъл парите винаги са добре вложени пари) при това и си беше всичко законно. Просто малка нестиковка с имена и кой на какъв какъв и дали е роднина. При мен малко е... сложно. И не мисля че ще успея за година да узаконя такава драстична промяна.

            Но всичко е решимо естествено дори с узаконяването на друг двигател, но на второ но не и последно място е важна и емоцията - в това няма никаква логика и не трябва да се търси. Затова и искам да е този двигател, при всички случаи. В случая положението е "кеф цена няма". Но защо? Колко са ме питали да си купя едно старо Cherokee и да забравя всички усложнения... Дори карах такова и дори избирах такова... Да харесвам ги но... просто не е същото. Болест накратко, при това без надежда за излекуване.
            Последно редактирано от TStanim; 23-06-20, 19:36.

            Коментар


            • Кольо
              Кольо коментира
              Редактиране на коментар
              Адмирации за стойкостта.
              Има си лаф-"Случаен чувек УАЗ не кара", и за кой ли път се убеждавам, че е верен.
              Да, много по лесния и приятния начин е да си вземеш друг джип, който е много по-по-най, ама щом си решил, че УАЗ е твоята машина-действай.
              То и аз си имам мерак за УАЗ, ама вече няма читави, само дараци, а и вече ми е писнало от руска техника и непрестанните ремонти по нея.
              Време ми е да започна да си живея ноормално живота.

          • #40
            Разполагам и с прагматична макар и стара кола (Audi).
            И не ми е късал нерви джипа с ремонти. Мда.. Невероятно.. но факт. Не си личи но състоянието му не е ужасно. За над 20 години е товарен само два пъти с дърва и това е... Не е бил товарен с нищо почти през останалото време. Даже амортисьорите тип жабки са му живи (еее.. полуживи). Всичките проблеми са ръжда на купето от стоенето в течащия гараж над 5 години когато.. малко бях извън форма. А като ми е хоби... (то си е реално болест) и съм наследил работилница и гаражи, какво да правя?

            Коментар


            • Кольо
              Кольо коментира
              Редактиране на коментар
              Подкрепям за по-бързите мостове.
              Франко го карах отначало с бавните мостове, и като започнах да ги чупя-сложих бавните ппиньон и корона. Разликата е долу-горе една предавка.
              С малко(наистина малко) труд може да се постигне същия ефект като пета предавка на бавните мостове.
              Като бонус-бързите са по-здрави, заради по-дебелите зъби.

              На всичко отгоре имам за продаване два бързи комплекта

            • TStanim
              TStanim коментира
              Редактиране на коментар
              УМЗ-414 (след преправките на блока и други промени е >~90к.с.) и принципно се държи повече като дизел (силен е в ниския диапазон но никак не обича високи обороти) и в потока в града се справя съвсем нормално. Даже ако се натисне по-здраво газта и се развърти и втората клапа на двукамерния Weber (като се образува бензиновъртеж в резервоара ) показва съвсем нехарактерна бодрост за възрастта си. Но не карам така и напълно ми стига в това състояние т.е. няма смисъл да го пипам. Но стигаме и до втория проблем за който не писах че ще се раздуе сериозно писаното - полусихнронизираната скоростна кутия която вярно е вечна, става (при това перфектно става) само за черен път. Но в сложни градски условия – примерно в задръствания (веднъж отнесох часове) нещата са ПРОСТО непоносими, нищо че съм им свикнал. Кара се практически само на две предавки – и двете несихнронизирани.

              Предавателните числа на скоростите в момента са ми абсолютно точни. Да, може да е просто навик но съм свикнал. А ако ги разбутам чрез големи гуми (които си струват пари като знам колко струваха Bridgestone с които е в момента, а имам приготвени 4 други не лоши) или с бързи мостове, от моята си гледна точка ще влоша едно нещо, за да подобря друго. Благодаря Кольо – наистина обмислях дълго и такъв вариант със смяна на мостове, но за моят случай не смятам че е пълно решение. За други решения в които има много смисъл (благодаря Cecoa1) нямам почти нищо останало от ГАЗ-69 – всичко откраднаха преди много години от работилницата, а да купувам такива и ги възстановявам – нямам достатъчно опит. Да, сменял съм сам венец на маховик, съеденители и т.нт. Но това пред въпросната работа е просто нищо. Докато въпросният вариант (420.3181-1700010-02) е най-лесен и напълно във възможностите ми във вариант Б (без преправяния) – използва се старият маховик и лостовия стар притискателен диск, само с новия тип диафрагмен съеденител и като цяло всичко си пасва от лесно до елементарно с малко колхоз (поне така пише). Недостатък е че ресурса на съединителя в този случай намаля на 10-15хил.км. (това при мен са ~2-4 години) Други проблеми в този случай не са описани. Това въпросно време мога да използвам за да намеря кой да ми преправи втория такъв стар тип маховик който се търкаляше някъде в работилницата за новият тип диафрагмен притискателен диск (гледах на филм как се преправя – нямам нито оборудването нито уменията). И ако нещо не се получат нещата – в този случай няма да имам недвижима собственост за дълго време и просто ще търся друг маховик за нови експерименти.

              В резюме. По моят начин предавателните числа така остават почти идеални на постоянно използваните скорости до четвърта. Синхронизирани са всички скорости и въпросната кутия не е лоша, че дори е съвременна.... ееее почти. Пета ще е само по магистралите и ще си поддържа лесно 90-100км/час. както го правеше старото преживяло служебно ISUZU което карах години и дори една още по-преживяла НИВА и няма да е като сега часове постоянно на високи обороти, което не е нито правилно, нито е кеф.

              Почти е идеално, но къде е уловката? А, да - скъпо? Но не е скъпо – просто доходите са ниски... е поне моите.

            • Кольо
              Кольо коментира
              Редактиране на коментар
              Ами щом са ниски доходите защо се хвърляш на скъпи части?
              Не знам със сигурност, но май си има и четиристепенни кутии за УАЗ, които са си синхронизирани на всичките предавки, запознатите да кажат има ли.
              Разтърси се за такава кутия на старо, с ревизия и някоя друга зъбчатка за смяна, ново масло ше ти излезе не повече от 200-300 лева. Поне така мисля де. Ама и малко по-скъпо да е-пак си далеч от цената на новите части.

              За маховика и съединителя не разбрах много(не се задълбочих да го осмисля де), но би трябвало да е елементарна операция за всеки стругар или фрезист със съответното оборудване. Маховика в повечето случаи е една равна плоча на която трябва да се разпробият отвори за болтовете на новия притискателен диск и за водачите(ако има). Ако се налага някакво разстъргване(че има съединители които са вкопани, или надстърчат над основната плоча)-също е елементарно за стругарите.
              Просто се консултирай с някой който е в час.

          • #41
            Дай да го напиша с конкретни числа.
            90км/ч=1500м/мин.
            Диаметър на колелото, примерно 0,744м(метра). За един оборот изминава 2,33м.
            Следователно, за да се движи возилото с 90км/ч(1500м/мин), колелата правят 1500/2,33=643,77об/мин. (Закръгляваме малко на 644об/мин).
            Оригиналните мостове на 69 са с число 5,125, същото е и в УАЗ до някои години. Четвърта предавка в скоростите е директна, така че оборотите на мотора са 5,125 пъти по-големи от оборотите на моста. В нашия пример, при 90км/ч, имаме 644об/мин на моста, което значи 644х5,125=3299об/мин. Демек 3300.
            При пета скорост с предавателно число примерно 0,8(около толкова са реално на тази кутия, която искаш). Просто умножаваме резултата и по това предавателно число 3300х0,8=2640об/мин. Разлика 680об/мин.
            При 100км/ч, на директна ще си с 3666об/мин. На пета 2933. Разлика 733об/мин.
            Разликата е прекалено малка за да ти спадне много шума.
            Обаче ако погледнеш характеристиките на мотора, какво дава той при тези обороти и от какво има нужда машината за да се движи при тази скорост... Просто няма съвсем с лекота да се движи с 90-100км/ч по магистралата...Исузу пикап с 2,6 е към 120 коня и с друга аеродинамика.
            Газ 69 с 55к.с. т.е в оригинално състояние, е вдигал 90км/ч на равно, с пълен товар. От това можем да съдим каква мощност е нужна на машината при такава скорост. В нашия случай, няма да е с пълен товар, и ще са нужни примерно 3-4к.с. по-малко.
            Гледаме графиката http://www.uazbuka.ru/engine/eng_UMZ-414.html. При изчислените от нас 2640об/мин, имаме 62-63к.с.(при пълна газ). В нашия случай мотора ако е леко подобрен, ще имаме малко отгоре, примерно 67-68к.с. А на машината и трябват 50-52к.с. Ако разделим нужната мощност на възможната, ще получим ориентировъчно колко процента трябва да натоварим мотора(да натиснем газта), за да поддържаме тази скорост. В случая, резултата е между 75 и 80%.
            Понеже при тези скорости аеродинамичната съпротивителна сила нараства с квадрата на скоростта, нужната мощност за по-висока скорост се повишава рязко(експоненциално), при 100км/ч, съвсем логично и познато от практиката, ще трябва още по-голямо натоварване на мотора, примерно близо до 100%. Докато на по-ниска предавка, директна, процентите натоварване при същите скорости на движение, ще са по-малки, за сметка на по-високите обороти. Поради същата причина, и максималната скорост ще е на директната предавка, а не на повишаващата.
            В реални условия просто ползите от повишаващата предавка са сравнително малко, предвид, че може да се ползва предимно за поддържане на постоянна скорост по равен път, а иначе е излишно дълга, и ускорение на нея ще е хептен тромаво. Ползата за намаляване на шума при по-ниски скорости на движение, ще е хептен незначителна.

            И това са сметки, без да знам точните гуми, и без да сме сигурни в състоянието на мотора.
            Ако гумите са малко по-големи, а мотора малко по-слаб от приетото, нещата са още по-безсмислени.

            Иначе за синхронизаторите, има си напълно синхронизирана кутия, напълно взаимнозаменяема с несинхронизираната. Трябва да се чете Уазбуката - http://www.uazbuka.ru/xmission.htm.
            Отделно, лично съм карал доста Уаз на градско, и то без останали никакви синхронизатори в кутията. Свиква се, не е драма, и за мен е част от чара на машината. Освен това, който е чел ръководството за ползване, знае, че още там официално се препоръчва тръгване на втора предавка на равен път. На една Уазка фургон, която също карах доста някога, първа скорост въобще не можеше да се ползва(изключваше), и без проблем си тръгваше навсякъде на втора, даже и на наклон с товар. А на джипа на градско, ползвах първа при пълзене в задръстването, и втора, когато тръгвах да ускорявам по-значително. Никакъв проблем, и си е сравнително удобно.
            Помня също, как на магистралата с фургона пречех на тировете в баира, и даже някъде включвах трета, та какво остава да търся пета. Джипа вървеше доста по-добре, двукамарен карбуратор и електронно запалване, може би към 100 коня беше, но не вярвам и при него да имаше полза от пета скорост.

            ПП : И това, че ще си промениш много всички предавки в кутията, не е баш вярно. Като сложиш гуми с 10% по-големи, или мост с 10% по-ниско предавателно число, на всички предавки се изменя общото предавателно число с тия 10% (примерни естествено). Но просто на ниските предавки почти не се усеща, защото разликите като абсолютна стойност са много по-малки. Дали ще вдигаш 30 на първа, или 33 е все тая...
            Последно редактирано от cecoa1; 25-06-20, 14:14.
            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

            Коментар


            • #42
              Уххх.... какъв сложен начин. А и точността му малко е проблем. Изчислявал съм редуктори като курсова работа, но е като в правилото - ако са ви дали образование, то не означава че сте го получили. Размених ги срещу 2 курсови по информатика. Че и работата ми е свързана с математика, но не само за това не я харесвам.


              Затова - нека да обърнем условието и да го опростим. Накратко... знаем че при някакви определени об/мин, с въпросните се постигат 65/75км/час (при най-оптималните обороти в момента на четвърта). Каква скорост ще се постигне на пета, при предавателно число 0.795)? Просто е - на директната четвърта - скоростта е същата (предавателно число 1.000).
              I 3,830
              II 2,167
              III 1,292
              IV 1,000
              V 0,795
              Така нещата смятам стават съвсем ясни. Може да се сметне и при 80км/час въпросната. Това е границата при която втората клапа на Weber-а започва да се отваря сериозно т.е. до тук беше икономично - не че това ме интересува... Интересува ме че започва ВОЙ) т.е. двигателя влиза в ужасни режими. Може много повече – и бързо стига 120км/час но не трябва. По долу съм написал защо.

              А от гумите Pirelli (втора употреба - от катастрофирал... не помня какво, но не са пострадали) ще има още малка разлика.

              Според моите скромни изчисления пета е перфектна (а и там все си мисля че са знаели какво искат и са можели да си го сметнат). Ако можеше да си я поръчвам – щях да я направя 0,780 (разликата не е малка). Това ми излиза от сметките идеалното предавателно число.



              Все пак ще обясня моята гледна точка, още повече имаме сходни мнения - просто разполагаме с различни изходни данни за състоянието и целите.

              Освен това правих много консултации и най-много обръщах внимание на отрицателните мнения по въпроса. По старото поколение говориха както преди на дядо ми - „за какво ти е 4-скоростна кутия? 3-скоростните са се доказали и са проверени от времето...“ Но съвсем доброжелателно а и знаят че си приличаме с него макар и само в ината... т.е. много внимателно слушаме всички мнения и после правим каквото сме си решили. В източници на руски език и мнения като цяло се твърди че 420.3181-1700010 е просто коренна промяна (особено в сравнение с полусихронизираната) и че това е съвременна (почти) скоростна кутия, но уви по съвременен начин направена - накратко е малко слаба. Други са убедени че е сполучлива и има голям ресурс, просто не е офруъд-ска, а е за нормално използване, каквото примерно е моето. На сложен черен път карам бавничко и достолепно. За какво да бързам – това е кеф... и предпочитам да продължава по-дълго.





              Дали ще стига мощността?
              Намеквах намеквах.. и натвърдвах... Търкалял съм се в много УАЗ, буханки по-малко... (бях малко и овенен... но ми мина) Те са потресаващо хммм... т.е. не им трябва пета. Трябва им качествено направен двигател (материали, прецизна изработка а не това.. което е просто...) Но при мен нещата са съвсем различни. УМЗ-414 с малко модификации лесно докарва при хубав бензин 90к.с. А тук модификациите са МНОГО. Главата, блока е пипнат, сменени са буталата, направени са модификации около клапаните(не съм аз го правил - така съжалявам че тогава не проявявах интерес в тази посока, а сега е късно). Забавно беше като карах бившите колеги до разни хижи... Те очакваха да се движим тип „мъртъв и половина“ и скоро следваше - „КАКЪВ Е ТОЗИ ДВИГАТЕЛ?!“... Мда... античен слипер но уви.. камионски. На високи обороти не трябва. т.е. по-висока скорост в момента не може. Едва ли ресурс е останал много в запас така, но дядо ми дано е знаел какво прави...






              Магистрали, тапи, градско движение...
              Та за тапите... Така съм свикнал че не забелязвам несихнронизираните скорости (първа и втора), но нека да си представим малък наклон нагоре... Трета (често се стига до нея). Скоростта на потока бавно намаля до 0. Втора скорост се намира сравнително лесно (понякога) и първата... Първа скорост в движение... след толкова години – признавам... не ми достига талант, хем съм понаучил трикове. Просто шанса е 50:50 дори ВСИЧКО да е перфектно и луната да е в правилната фаза. Та отново пак втора... (секунда забавяне) След малко над 30мин. така и още 20 такива опита, по грешка съм изключил скорост преди пълно спиране.. или съм изтървал малко спирачката.. (Първо камионско/автобусно правило в миналото... Спира се напълно и ЧАК тогава свободна. Само така ще се включи винаги несинхронизирана първа после, особено ако е с прави зъби.) Без серво (но вече има ).. е „забавно“ да се използват постоянно спирачките... Всичките ми някога счупени костички (не са малко) много детайлно и отмъстително се проявяват и започват грешките... ХОП.. Първа не се включва... - „зъб в зъб“ се случва, а НИКОГА не ми се е случвало това на черен път. Мда.. втора също я няма - явно солидарно. Пускам спирачките за да мръдне и се „развърже“ но нещата са непоклатими. А ако тръгне повече от 2см назад и клаксони... Още трикове за „развързване"... още загубени 2 секунди. Като се изнервят и секунда забавяне не прощават и става вой от клаксони (да, смели ). Така... повторение на въпросното още 10 пъти... после още 10... още 10... КЕФ? Какъв кеф.. то не кеф, то НИЩО не е останало. И понякога трябва да се държи малка дистанция че на всички им е прикипяло и обичат да изпреварват и засичат.. и не схващат че тази антика не спира като с ABS и ОТНОВО ще боядисвам бронята... Следва рязко отпушване и газ, ГАЗ... минаваме 60км/час, 80км/час,, и потока продължава да „натиска“ а няма място за изпреварване, че всичко е плътно и пак започват да се появяват нервни... Оставам така (няма да мъча двигателя, макар че два пъти съм проверил че бързо удря ограничението до 120км/час на километража но това е глупост която не потретих) и започват рисковани изпреварвания, засичания...

              Същото положение... с ISUZU пикапа на който двигателя след прегряването така и не можаха да го направят и беше с динамика като служебната НИВА (е не чак отрицателна но...), само че там - НИКАКВИ ПРОБЛЕМИ. Даже си ръчках в телефона в задръстванията (не трябва но..).






              Парите...
              Парите, баща ми не можа да си ги отнесе там където отиде, нито можаха да го спасят. Майка ми също... Пациента като реши да живее, медицината е безсилна.. но не винаги, уви. Аз също слушах, предупреждения.. и доктори са ми казвали какви прекрасни шансове имам.. Е... в смисъл.. мога да си ги изчисля – нали това съм учил. Да, мога... За радост – не познаха. За какво са ми са кошери, оборудване, казани за ракия. Като пенсионер ще ми трябват? ХА?! Да, някои неща са свързани със спомени, подаръци са... Не мога да ги използвам, а и просто не мога и да ги продам. А сега ще има причина за това. Къщата вярно - не е ремонтирана... но е издържала 98 години... ще изкара и юбилея си така. Не тече покрива, друго важно няма. А това е за КЕФ... и СЕГА. Не утре, защото утре може и да няма (образно казано надявам се). Друго важно няма.




              Последно редактирано от TStanim; 27-06-20, 00:06.

              Коментар


              • Кольо
                Кольо коментира
                Редактиране на коментар
                Човече, много ти се кефя.
                Действай според както си решил(щото нали слушаш внимателно акълите, а после действаш според това което си намислил), и ни дръж в течение, интересно е.
                А и увлекателно пишеш.

              • cecoa1
                cecoa1 коментира
                Редактиране на коментар
                Без да искам да те обиждам, по няколко неща виждам, че си далеч от материята, която така с лека ръка опростяваш. Пък и си го решил твърдо, та е безсмислено да ти обяснявам. Направи го щом искаш, пък ще споделиш резултата.

                И понеже прозвуча малко лошо... Не се имам за последна инстанция, просто съм смятал такива неща и това съм учил, та знам къде и колко да закръглявам, и какво да взимам предвид - неща, които ти пропускаш с цел опростяване, но те не могат да се пропускат, защото имат голямо значение. В този ред на мисли, няма на практика почти никаква разлика дали пета скорост ще ти е 0,8 или 0,78. И втората клапа на карбуратора не зависи само от оборотите, а и от колко натискаш газта(ако е с механично отваряне, тогава зависи САМО от натискането на газта).
                Синхронизирани четиристепенни кутии за УАЗ има, и цената им е много далеч от тази на петстепенна от магазина. Отделно, че си има чалъми и за несинхронизираната да включва винаги, отделно тръгване на втора го споменах, че си е предвидено от производителя... и въобще разни такива неща...

                Ясно ми е, че няма да се откажеш, и вярно, хубаво и интелигентно пишеш, така че мога само да пожелая успех, макар да съм над 90% сигурен, че няма да получиш каквото очакваш(дано все пак да не съм прав, а и все пак с моите предупреждения, очакванията ти може да са станали малко по-реалистични).

              • Кольо
                Кольо коментира
                Редактиране на коментар
                Абе и аз съм убеден, че го чака разочарование с 5 степенната кутия, ама нали прочете-слуша внимателно всички съвети, и прави каквото си е решил.

            • #43
              При моето опростяване точността е до третият знак, след запетаята. Аз това колко години съм го учил, учил и що тонове хартия съм изписал за редуктори и съм го обяснявал на изпити... Накрая дори го разбрах... почти... Мне... не го разбрах.


              Мога дори да посоча къде допускате съвсем малка грешка в разсъжденията... но НЯМА. Нямам достатъчно опит.


              Добре де – ще подскажа:





              420.3181-1700010
              I 3,830
              II 2,167
              III 1,292
              IV 1,000
              V 0,795


              И за сравнение:






              КПП ВАЗ 2101 - 2107
              Ступень Передаточное число
              Первая передача 3,242
              Вторая передача 1,989
              Третья передача 1,289
              Четвертая передача 1,0
              Пятая передача 0,759




              Механические КПП в переднеприводных модификациях Audi 80 B4
              Передача Код КПП
              CCE CGT CDY CCF AXG CDX CAC
              1 3.545 3.545 3.545 3.545 3.545 3.545 3.500
              2 1.857 2.105 1.857 2.105 2.105 1.857 1.842
              3 1.156 1.429 1.156 1.429 1.429 1.300 1.300
              4 0.889 1.091 0.838 1.029 1.029 1.029 1.029
              5 0.725 0.889 0.729 0.838 0.838 0.838 0.838



              5-ступенчатые МКПП в полноприводных модификациях quattro® Audi 80 B4
              Передача Код КПП
              AXN CCH AXM CDV CBR
              ГП 4.556 4.556 4.111 4.111 4.556
              1 3.545 3.545 3.545 3.545 3.545
              2 2.105 2.105 2.105 1.857 2.105
              3 1.300 1.300 1.429 1.300 1.300
              4 0.943 0.943 1.029 1.029 0.943
              5 0.769 0.769 0.838 0.838 0.769
              R 3.500 3.500 3.500 3.500 3.500




              Isuzu Bighorn 3.1DT LS (09.1993 - 05.1995)
              Передаточное число 1-й передачи 3.767
              Передаточное число 2-й передачи 2.248
              Передаточное число 3-й передачи 1.404
              Передаточное число 4-й передачи 1
              Передаточное число 5-й передачи 0.809
              Передаточное число задней передачи 3.873


              Suzuki Grand Vitara 1.9DDIS AWD (5-дверный)
              Передаточные числа:
              I. 3,854
              II. 2,135
              III. 1,411
              IV. 1,000
              V. 0,784





              Като собственик на Audi 80 - карбуратор 1.8 с предавателно число на пета 0.769 и преди малко изминах ~100км и трябва да ви кажа че тя (5-та) е прекрасна.



              Консерватизма е хубаво и здраво чувство. Но.. ще дойде момент когато и 5-степенните скорости ще са архаизми като сега 4-скоростните. ​ И за това си има СЕРИОЗНИ причини.​


              И е абсолютно вярно е че няма да бъда доволен от въпросната скоростна кутия защото... ще бъда... ДОВОЛЕН КАТО СЛОН... (не знам откъде идва този израз). Ще се занимавам с ЛЕГО за възрастни и ще забравя поне за малко за всички проблеми. Ще трябва да си купя жираф/кран за тази цел. Сегашната 200кг. „люлка“ за двигатели нещо не мога да я отлепя почти... А преди я влачих насам натам с лек.. е не чак лекота ама... Явно е натежала последните 5 години.
              Последно редактирано от TStanim; 27-06-20, 23:31.

              Коментар


              • cecoa1
                cecoa1 коментира
                Редактиране на коментар
                Ако си смятал автомобили, ще знаеш, че точност до третия знак на предавките не е от значение при тия сметки.
                Аудито е с много по-различен коефициент на въздушно съпротивление, с много различна площ на проекцията на челната повърхност, по-ниско тегло, и по малки гуми.

                Не става въпрос само за редуктори, те общо взето са ясни. Става въпрос за теория на автомобила.
                И броят на предавките също се определя по съвсем обективни критерии, а не само според модата. Но обещах да не те занимавам, пък и си има учебници за тая работа.

            • #44
              И това съм учил.. редуктори.. и автомобилни... от учебници. Два семестъра. Идея си нямам защо беше в програмата.

              Но ако се отива в заяждания наистина няма смисъл да се пише. Не съм давал никакви поводи за тях. Не случайно не ги коментирах. Колко карбуратори съм разглобявал и чистил някога във ваканциите в работилницата на дядо ми т.е. си имам някаква бегла представа от принципа им. В общи линии това ми беше първата професия. А се учих да карам за първи път нещо което изобщо нямаше синхронизатори на всички скорости.

              Ако съм издразнил с данните (добре че не пляснах и изчисленията.. Мда – имам склонност да се оливам. Няма проблем – няма да драскам повече (че така и темата се разми прекалено), а директно ще пльосна чак крайният резултат, за да е по-лесно на някой ако е решил да тръгне по този път.
              Последно редактирано от TStanim; 28-06-20, 02:18.

              Коментар


              • cecoa1
                cecoa1 коментира
                Редактиране на коментар
                Понякога чрез писане може да не се схване точно отношението на пишещият. Затова да уточня, съвсем добронамерено пиша, а и по принцип не обичам да се заяждам. Освен това, както споменах, според мен си интелигентен и интересен събеседник, та каквото и да пиша не е с лоши чувства. Просто в случая си мисля, че от много мерак отказваш да вникнеш в теорията. Или може би защото си учил част от нея, та си смяташ каквото знаеш, т.е. редукторите.
                А всъщност има малко повечко за смятане и напасване, когато се разглежда целия автомобил. Ето един прост техникумски учебник, последния раздел е теорията, която коментираме в случая. https://www.google.com/url?sa=t&sour...nckWfZgyy9-6qC
                Глава 25. Теглително-скоростни свойства на автотранспортната техника.

              • TStanim
                TStanim коментира
                Редактиране на коментар
                Не отказвам... Аз обмислям всичко.. Постоянно... Освен това в теорията съм.. не зле. Е вече няма да мога да изчисля редуктор... без подпорки. Практика също имам, но много тясна... Само УАЗ... ГАЗ-69 много малко – там две сменени шасита са нищо.. Тук там някой Москвич, Лада... но минимално. И всичко това преди БАЯ години... Това че опростявам и пиша разговорно... Така е много по-лесно да обясня какъв е проблема (когато решението е във връзка с... емпирични причини – емоции), отколкото да пиша че оборотите са такива и такива, новите бутала са променили обема, което с увеличение на налягането от обработката на главата е докарало стръмна графика на въртящият момент в ниския диапазон и на не без това не малкия на 414 (тук има страхотна тема за разликите и приликите на този двигател и останалите), но уви във високия диапазон нещата не са оптимални макар и по-скоро не трябва вече да се използва а не че не може. Спрямо новата мощностна крива/въртящ момент е необходим редуктор с близки до следните предавателни числа... Кой ще чете това?!

                Но това характер.. Абе проклето нещо бе... От малки такива... ИЗПУСНАТИ...

                Дядо ми имаше прякор Шомпола... Това от военните години... Защото шомпола.. все го няма когато трябва, все някак мистериозно не е забравен ама.... го няма и не е там където се търси... Когато го има все пречи и все е напреки. Вечно забавя и се заклинва като трябва да се прибира или изважда и най ЛОШОТО... винаги всички са виновни за това т.е. той е прав.

                Като смятаха че не чувам, клиенти (както му се казва сега) в работилницата говориха за големия и малкия шомпол...

                Характери трудно мелят – то това си е ясно. Но аз винаги признавам когато не съм прав – как иначе ще коригираш грешките си ако винаги си прав?
                Последно редактирано от TStanim; 28-06-20, 11:09.

              • cecoa1
                cecoa1 коментира
                Редактиране на коментар
                Успех тогава, още веднъж. Пък ще се похвалиш какво се е получило. Ако наистина мотора толкова си го бива(доработен и в добра кондиция), то по-скоро аз няма да съм прав, и предавката ще си е на място, и достатъчно използваема.

            • #45
              Първоначално публикуван от TStanim Преглед на мнение
              а директно ще пльосна чак крайният резултат, за да е по-лесно на някой ако е решил да тръгне по този път.
              Аааа, не така. То не може тъй. Разпалваш интереса ни, и после "чак на готов резилтат..."
              Давай информация какво правиш и докъде си истигнал. На всички ще им е интересно.

              То ще излизат и други акъли, ти ги изчети внимателно, учтиво им благодари, пък си знаеш.
              Обаче аз лично не бих игнорирал съветите на Цецо, ама ти си знаеш.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X