Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Регулиране торсиони

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Регулиране торсиони

    Намерих интересна тема за торсионното окачване на исузу(идентично с фронтера), ето линк:
    http://wiki.planetisuzoo.com/index.p...xing_Procedure
    Ще се опитам да направя превод с Ваша помощ, ако модератора реши да модерира както сметне за добре важното е статията да е разбираема.

    Пререгулиране торсионите на трупер
    Ако сте изчерпали възможностите за натягане на торсионите с цел повдигане предницата на джипа, може би е време за "пререгулирането" им. Процедурата просто осигурява допълнително пространство за завъртане на рамото за регулиране на торсиона(torsion bar adjustment arm) при натягане.
    1. Повдигнете едната страна на предницата докато гумата остане във въздуха и подложете опора под рамата. Не повдигайте под части от предното окачване, целта е да се разтовари окачването максимално.
    2. Развиите болта за регулиране на торсиона като броите оборотите, докато се освободят и двете гайки с форма на полумесец.
    3. Разхлабете, но не развивайте докрай болтовете на "скобата" на торсиона в предния край(при долния носач) това допълнително ще премахне усилието от торсиона.
    4. Направете белези за положението на торсиона и в двата му края. Повдигнете задния край на торсиона достатъчно, за да извадите рамото за регулиране на торсиона(torsion bar adjustment arm), то би трябвало да се задържа само от силите на триене.
    5. Завъртете "рамото", така че края му срещуположен на торсиона да бъде по високо от преди и го поставете отново на торсиона. Достатъчно е да завртите рамото с един или два "зъба" от торсиона. Добра идея е да се гресират "зъбите" на торсиона преди сглобяването.
    6. Свалете надолу рамото за да може да легне в "леглото на гредата"
    7. Затегнете болтовете от т. 3
    8. Гресирайте извитите повърхности на гайките от т. 2 и завиите болта за регулиране на торсиона със същия брой обороти.
    9. След като повторите процедурата и от другата страна, ще бъде необходимо по финно регулиране за да се изравни височината и от двете страни.

    Очаквам да си изкажете мнението относно предимствата и недостатъците от тази операция и изобщо има ли смисъл от нея.

  • #2
    До: Регулиране торсиони

    Смисъл има - ще вкараш предницата в нормалните и параметри.

    ...обаче, щом е толкоз улегнала, значи торсионите така или иначе са се поизморили. Правилното е да се сменят, но много хора не го правят, а само натягат старите. Не че има нещо кой-знае какво. Просто са изморени, и е възможно да се счупят, макар и това да се случва крайно рядко.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      До: Регулиране торсиони

      Благодая за полезната информация. При мен има мегдан още за натягане, но ако няой ден се наложи бих прибегнал до тази дейност, която си си направил труда да я преведеш. Макар че както казва sparkybg по-добре е да се поставят нови торсиони, но за без пари това е много добър вариант.
      Браво.

      Коментар


      • #4
        До: Регулиране торсиони

        Браво колега , доста полезна информация !

        Коментар


        • #5
          До: Регулиране торсиони

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          Смисъл има - ще вкараш предницата в нормалните и параметри.

          ...обаче, щом е толкоз улегнала, значи торсионите така или иначе са се поизморили. Правилното е да се сменят, но много хора не го правят, а само натягат старите. Не че има нещо кой-знае какво. Просто са изморени, и е възможно да се счупят, макар и това да се случва крайно рядко.
          Има ли някаква мярка,според която се установява,че предницата е улегнала,или преценявате на око,което е твърде субективно според мен.

          Коментар


          • #6
            До: Регулиране торсиони

            Първоначално публикуван от tomil Преглед на мнение
            Има ли някаква мярка,според която се установява,че предницата е улегнала,или преценявате на око,което е твърде субективно според мен.
            Е няма как , субективно е . Впрочем , то признак има , ама стигне ли се до него .... т.е. ако си с 31-ци примерно и при друсане ( ама не в хард условия) гумата почва да трие в подкалника .
            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

            Коментар


            • #7
              До: Регулиране торсиони

              E, напълно обективно си е. В сервизното ръководство трябва да има указани височини, ъгли или нещо от сорта, както и стандартна дължина на навиването на регулиращите болтове. Поне за тераното, а до колкото помня и за ферозата, са посочени. Предполагам и при вашите возила е посочено в регулировъчните данни.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                До: Регулиране торсиони

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                E, напълно обективно си е. В сервизното ръководство трябва да има указани височини, ъгли или нещо от сорта, както и стандартна дължина на навиването на регулиращите болтове. Поне за тераното, а до колкото помня и за ферозата, са посочени. Предполагам и при вашите возила е посочено в регулировъчните данни.
                Това го има , но то е стандартното заводско окачване . Ако намериш обаче по ръководствата ( включително и твоите) данни за якост на усукване на торсионната щанга , както и граница на умора на материала ( с други думи : кога щангата се счита за уморена и колко още може да изкара ) , ще имаш едно голямо черпене от мен .
                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                Коментар


                • #9
                  До: Регулиране торсиони

                  Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                  Това го има , но то е стандартното заводско окачване . Ако намериш обаче по ръководствата ( включително и твоите) данни за якост на усукване на торсионната щанга , както и граница на умора на материала ( с други думи : кога щангата се счита за уморена и колко още може да изкара ) , ще имаш едно голямо черпене от мен .
                  Такова никъде няма да намериш. А и не е важно.

                  Всъщност, данни за якост на усукване някъде за тераното намерих, но не ме питай къде. Не знам дали в ръководството или на друго място.

                  Според мен, щом можеш да ги сложиш и регулираш така, че да получиш заводските настройки на предницата, без при слагането да имаш заигравки със шлиците, значи са си добре. Като им дойде времето просто ще се строшат, от ковто пък няма да произлезе кой-знае какво, защото не са носещи елементи.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Регулиране торсиони

                    Ето това е по стандарт в ръководството.
                    Прикачени файлове

                    Коментар


                    • #11
                      До: Регулиране торсиони

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Такова никъде няма да намериш. А и не е важно.

                      Всъщност, данни за якост на усукване някъде за тераното намерих, но не ме питай къде. Не знам дали в ръководството или на друго място.

                      Според мен, щом можеш да ги сложиш и регулираш така, че да получиш заводските настройки на предницата, без при слагането да имаш заигравки със шлиците, значи са си добре. Като им дойде времето просто ще се строшат, от ковто пък няма да произлезе кой-знае какво, защото не са носещи елементи.
                      Абе то че е важно - важно е , но нещо май говорим за едно и също на различни езици . Значи параметрите , които ги пише в ръководството са за кола , която излиза от завода . Никъде в заводско ръководствно няма да видиш с колко да натягаш , т.е. да напрягаш торсиона , за да се повдигне примерно толкова , че вместо заводските гуми да пъхнеш 31-ци и т.н. Това е работа на "алхимиците" , демек - ние , лифтаджиите .
                      А когато щангата се умори и предницата увисне като на дядо ми онази работа , тогава както ти спомена - дори и да се "дорегулира ", торсиона си е уморен . Трудно се чупи - но той все пак си е вид пружина и с течение на времето губи основното си свойство - еластичността. Следователно - с колко ще повдигаш в такъв случай си е твоя грижа . Зависи дали гониш заводските настройки или тези , които си постигнал при лифта. Завода само дава препоръка. Така че стигне ли се до там - най-добре е смяна .
                      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Регулиране торсиони

                        Еми, заводските настройки са тия, за които са преценили че поведението на тая предница е най-добро. В тоя смисъл, някои неща зависят от гумите, лифта и поведението на торсионите, а други - като наличие на хостатъчен ход и в двете посоки, не зависят от нищо друго, освен настройката.

                        Понеже си играх доста с мойто, та съм стигнал до извода че има едно "развновесно" положение, в което хем предницата е достатъчно твърда, хем хода надолу е достатъчен че возилото да се държи "естествено". Понеже съм сложил и подложки между горните носачи и шарнири, които увеличават хода, та се постига някакво положение, при което хем има лифт, хем достатъчно ходове и в двете посоки.

                        И общо взето от всичките ми тестове стигам до извода че най-важното са достатъчните ходове нагоре и надолу, а другото са фини настройки. Накратко - трябват си тестове, независимо от състоянието на торсионите и това дали са заводски, или усилени.

                        Обаче в цялото уравнение влиза и сходимост и наклони, при които окачването, вдигнато на определената височина, се държи най-добре. Абе играчка си е, додето стигнеш някакъв оптимум между височина, повечение на пътя и извън него, и износване на гуми. Аз още не съм стигнал до него.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Регулиране торсиони

                          Колеги, моля за мнение:Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150708_006.jpg
Прегледи:1
Размер:60.2 КБ
ID:5670623
                          От споделеното по-горе от ръководството ясно се вижда, че носача е под сравнително голям ъгъл, обаче липсват каквито и да било данни за това какъв би трябвало да бъде.
                          Както се вижда при мен ъгълът е около 0.
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150708_008.jpg
Прегледи:1
Размер:77.8 КБ
ID:5670624Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150708_009.jpg
Прегледи:1
Размер:68.9 КБ
ID:5670625
                          По тази свободна дължина на болта може ли да се каже дали може да се натяга допълнително с цел повдигане на предницата?
                          Иначе предницата се държи доста добре и при 99% от случаите (шофиране в града и извън града по асфалтови или леко пресечени терени) ми върши идеална работа.
                          И ако може да се повдигне още, добра ли е според вас идеята за натягане и разхлабване на торсиона всеки път при необходимост?(целта е да не се губи устойчивост на автомобила в завой при висока скорост и другия вариант - максимално вдигната предница при разходни в гората). Всякакви мнения са от полза.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Регулиране торсиони

                            Номера с постоянно натягане и охлабване на торсиона няма да стане.Защото всеки път променяш сходимостта
                            .Ако не те притесняват фактори като поведение напътя и износване на гуми,можеш да въртиш както си искаш.Иначе -греда.
                            Румен Николов

                            0888 358 572

                            Коментар


                            • #15
                              От: Регулиране торсиони

                              Първоначално публикуван от kpanchev Преглед на мнение
                              Колеги, моля за мнение:[ATTACH=CONFIG]812888[/ATTACH]
                              От споделеното по-горе от ръководството ясно се вижда, че носача е под сравнително голям ъгъл, обаче липсват каквито и да било данни за това какъв би трябвало да бъде.
                              Както се вижда при мен ъгълът е около 0.
                              [ATTACH=CONFIG]812889[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]812890[/ATTACH]
                              По тази свободна дължина на болта може ли да се каже дали може да се натяга допълнително с цел повдигане на предницата?
                              Иначе предницата се държи доста добре и при 99% от случаите (шофиране в града и извън града по асфалтови или леко пресечени терени) ми върши идеална работа.
                              И ако може да се повдигне още, добра ли е според вас идеята за натягане и разхлабване на торсиона всеки път при необходимост?(целта е да не се губи устойчивост на автомобила в завой при висока скорост и другия вариант - максимално вдигната предница при разходни в гората). Всякакви мнения са от полза.
                              Колега в ръководството ясно е показано как е нормалната височина на предницата.(така наречените заводски настройки)
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Nosach agli.jpg
Прегледи:2
Размер:44.5 КБ
ID:5670640
                              Напред и нагоре
                              Принцеса Фиона (Фронтера) 2,2 DTI 99 г.
                              0886769809-Юлиян
                              kiko00@abv.bg

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X