Обява

Свий
Няма добавени обяви.

АРБАЛЕТИ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Волк, ей сега извадих формулите.

    `Начи така - силата на отката (то реално е импулс, ама така му викат) при ръчното огнестрелно оръжие има няколко съставляващи:
    - проектилът се движи напред спрямо системата, следователно е некомпенсирана площ и сила равна на площа му по налягането действа върху челото на затвора - един вид Трети закон на Нютон;
    - проектилът напуска дулния срез, при което става рязко "изпускане" на разширяващите се газове, съпроводено със скок на налягането пред среза, което действа върху площта на плътното сечение и добавя нов импулс, при това доста съществен (обикновено се сравнява с удар на чук за пирони); На това му се намира цаката като налягането се разтовари преди среза и ето как се появяват дулните компенсартори, от които пищят ушите, ама не болят рамената;
    - ударът на затвора в блока при самозарядните пушкала е последната и най-малка съставляваща.

    От горното следват няколко извода, както е казал поетът. Тъй като количеството движение се запазва, преместването на системата, спрямо преместването на проектила е обратно пропорционално на масите им; при пушкалата тази разлика в масите е бая голяма и следователно преместването от отката е доста по-малко и по-рязко. За съпоставка - арбалетът е лек, а болтът е тежък и за да се спази законът за въпросното количество движение, арбалетът започва да се мести значително още преди "отлитането" на болта. Това не е страшно, ако упорът е по оста - ще се мести назад, ама много важно. Обаче упорът на приклада е изместен, т.е. дава рамо, от там въртящ момент и чао на точността.

    Опитах се да обясня физиката с прости думи, та дано е станало ясно.

    Коментар


    • #17
      мисля че нешто ми влезе в главата
      MG RACING

      Коментар


      • #18
        Браво Обер!
        Много хубаво го обясни..
        Аз бих добавил и че след като болта напусне арбалета, май има втори обратен откат напред, от инерцията на лъка, но предполагам че тези които са го ползвали са го усетили..

        В нашите земи, лова е по-скоро динамичен, имах впредвид че да стреляш по бягаща цел с арбалет из храстите не си е работа..
        А и стрелата "работи" по съвсем друг начин в тялото, тя прави прав пробив и ако попадне на кост, само разпъва кожата и спира..
        Куршума троши и се движи хаотично в тялото..
        Общо взето може би има някаква причина, да е забранен за лов, според мен това е несигурността на поразяването..

        Коментар


        • #19
          Обратното дижение напред идва след отката и неслучайно се казва накат. Пак третият закон, разбираш ли... Той обаче е без значение за точността на изстрела, въпреки, че има значение за повторното прицелване, та при ръчните пушкала не се взима предвид.

          Накатните системи са съвсем сериозни механизми при големите машинарии и ако някой се е чудил какви са онези цилиндри върху оръдията близо да затворите - те са именно това. Ако сте забелязали по филмите как оръдието рязко отскача назад при изстрела, а после се връща много по-плавно напред - е, те това е накатният цилиндър, който играе ролята на демпферите по тежките врати, дето се затварят леко, но сигурно. Без него ще има да се блъска яко.

          Интересно е, че арбалетът масово се появява много по-късно от кака си - балистата. Това си е било направо оръдие за поразяване на кораби и укрепления, или за помитане на гъст строй.

          Сетих се за едно сравнение за въздействието на разширяващите сагазове пред дулния срез - все едно се взривява бомбичка отпред.

          Като станадума за закона за запазване на количеството движение, един интересен въпрос - защо добрите камшици "трещят" като ги "биеш", т.е. пускаш вълни?

          Коментар


          • #20
            Куршумът не е интересен, щото снимките трудно се сравняват с всички изстреляни от такова оръжие (а, само лаиците ползват екзотики, вместо най-масовото оръжие), а и цевта се "разработва", т.е. профилът й се изменя с употребата. Гилзите са по-интересни, щото отпечатъкът, който остава от иглата и най-вече от релефа на челото на затвора се променя по-бавно и се сверява по-лесно с "базата данни", но който има малко акъл прокарва една пила или ш***ка, последвана от локална оксидация и "пипва" иглата след като му го върнат. За тая работа нищо не могат да му кажат, а мострите от КОС могат да ги изхвърлят. Не знам някой да е хванат преимуществено по мострите от прострелката.
            Пропусна белезите по гилзата от пълнитела , патронника и отражателя.
            За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

            Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

            Коментар


            • #21
              забравих и отражателя.
              За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

              Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

              Коментар


              • #22
                Е, ти задълба... Споменах най-важните. Щото след тях по значимост идват не нищожните следи от пълнители, отражатели и патронници, ами най-явното - от движението на затвора при презареждането. Челният му ръб е направо режещ инструмент, предвид ъгъла на триене с най-горната гилза при презареждането. След челото на затвора, това дава най-значимия отпечатък, но аз моите думи само пример, че който знае какво прави, хич не се пУаши.

                Коментар


                • #23
                  Ей, военнолюбци, аз само ще ви споделя личния си скромен опит с арбалет със сила на опън 70 кг. купен за 270 лева от Илиянци, италианско производство, без никакви екстри(ролки, бързомерец или прочие). Въпросния арбалет е пластмасов, изключително лек и прост за обслужване. Стрелбата с него е безккрайно приятна, а отката, доколкото го има, е като на въздушна пушка. Аз несъм добър стрелец, но от статично положение на дистанция 40 метра вкарвах 5 поредни стрели в кръг с размери на фугболна топка( това при безветрие). Стрелите бяха учебни, с обли като на куршум от Макаров върхове, но се забиваха на повече от 10 сантиметра в ствола на сухата върба, която използвахме за мишена. Имахме и една стрела с кръстообразно острие от малки стоманени ножове, която била специално за лов, но с нея не сме стреляли. Знам със сигурност, че лова със лък вече е разрешен, но арбалета е забранен, защото смъртта от тези "ловни" стрели е мъчителна. Острието, забито в горкото животно, просто го заколва вследствие на движението на тялото и смъртта най-често е от тежка кръвозагуба. Тук Вълка е прав, няма шок, счупени кости или голямо разкъсване. Но май и стрелите на лъка са такива, така че не знам защо той е разрешен, но е факт.
                  А иначе аз сериозно съм се замислил да си купя един такъв арбалет( този а на приятел) за кеф и ако не дай боже се наложи, за самозащита. На някое от нашите излизания ще донеса това оръжие, да го видите и да постреляме.
                  LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                  www.ADV-Bulgaria.com

                  Коментар


                  • #24
                    Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                    Острието, забито в горкото животно, просто го заколва вследствие на движението на тялото и смъртта най-често е от тежка кръвозагуба. Тук Вълка е прав, няма шок, счупени кости или голямо разкъсване. Но май и стрелите на лъка са такива, така че не знам защо той е разрешен, но е факт.
                    Много си прав! Достатъчно е дишането и раната се разширява! А "бойните" накрайници при лъка и арбалета са едни и същи!!!

                    Коментар


                    • #25
                      Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение

                      Като станадума за закона за запазване на количеството движение, един интересен въпрос - защо добрите камшици "трещят" като ги "биеш", т.е. пускаш вълни?
                      Намаляването на амплитудата се променя в скорост и върха на камшика преминава звуковата бариера?

                      Коментар


                      • #26
                        Баш! На истинските камшици оплетката изтънява към върха и тъй като сечението намалява, се увеличава скоростта на вълната, при това експоненциално.

                        При камшиците с еднакво сечение нищо такова не става.

                        Коментар


                        • #27
                          някаква цена на камшиците
                          MG RACING

                          Коментар


                          • #28
                            До: АРБАЛЕТИ

                            Вече съм горд собственик на доста добър арбалет, производство на същата италианска фирма, за която писах, но е алуминиев. доста сериозно и точно оръжие, ако някой се интересува, да пита, може и да постреляме.
                            LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                            www.ADV-Bulgaria.com

                            Коментар


                            • #29
                              До: АРБАЛЕТИ

                              малко офтопик пък и темата стара, но ето ви една "историческа" справка по памет:

                              през средните векове арбалета е бил забранен за използване срещу християни (май от папа Незнамкойси)

                              Бил е много широко разпространен особено през разните селски войни щото е по-лесен за използване от лъка за слабо обучен стрелец, за лък си трябват цял живот тренировки.

                              има такива дето са стреляли с оловни "куршуми", а пък китайците още намкойси век са измислили многозаряден (отгоре има касета за стрелите и една ръчка за зареждане).

                              въпреки това дълго развитие лъка си остава оръжието с най-голяма поразяваща мощ чак докато са измислили нарезното оръжие (английския дълъг лък в европа - справка Ажанкур) с усилие около 80кг и поразяваща далекобойност около 300м.било си е като ракета круз навремето

                              мисля че и двете са забранени за лов в българия заедно с разните капани, изк. осветление, ФЕУ и др. нехуманни средства.

                              а, и никога ама наистина НИКОГА не носете зареден арбалет. Съвсем не случайно славянското име е самострел
                              - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                              - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                              Коментар


                              • #30
                                До: АРБАЛЕТИ

                                Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
                                въпреки това дълго развитие лъка си остава оръжието с най-голяма поразяваща мощ чак докато са измислили нарезното оръжие (английския дълъг лък в европа - справка Ажанкур) с усилие около 80кг и поразяваща далекобойност около 300м.било си е като ракета круз навремето
                                Е, дръпнатите на Изток са били малко по-спецове в правенето на лъкове, ама както и да е. То май го говорихме вече това. Някъде. Някога.
                                Пък Азенкур се дължи повече на вродената френска военна тъпота, отколкото на Суперлъка на англичаните...
                                Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X