Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ти, татенце, си без колан...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Ти, татенце, си без колан...

    Първоначално публикуван от Миро Преглед на мнение
    Чувал съм за случай,където някакъв карал с много висока скорост
    и катастрафирал.От удара на седалката до шофиора,човекът който седял до него бил с колан,които му отрязал главата.Незнам дали е вярно ,чувал съм за 2 такива случая от пазнати.
    Това е причината малките деца да се слагат в столчета...
    Същото важи и за по-ниски хора с нерегулиран колан.
    Особено пък за усукан колан с пиропатрон...
    Колана трябва да се слага така че да легне на рамото и винаги да бъде плосък - иначе реже...

    Коментар


    • #62
      До: Ти, татенце, си без колан...

      Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
      До тук всички изказали се, по принцип са за коланите...

      Без да се опитвам да превръщам темата в спор, ще споделя, че до момента имам две тежки катастрофи и в двете бях без колан. В първата, ако бях с колан, щях да бъда срязан на две, през кръста. Във втората, след обстоен преглед в болница, лекарят констатира, че ако съм бил с колан, спуканите ми ребра са щяли да са счупени и намекна за по-тежки последствия, включително летален край...

      Хайде сега, нека някой да ме убеди, че коланите спасяват...

      П.П. Преди два месеца, край Пловдив, ми написаха поредния фиш за 50 кинта, но пък все още съм жив!


      Само да поясня - НЕ СЕ ДОВЕРЯВАЙ на лекаря и не ползвай неговата компетентност. Предполагам, че всеки съдебен лекар би дал точно обратно мнение.
      Освен това, недей от изключенията да правиш капитални изводи. Спорът с ползата от колани не се решава от частните случаи, а от статистически данни. Понеже се занимавам с анализ на ПТП, мога да ти кажа, че много по-често от колана има полза, а не вреда.
      Рзбира се, важни са и още редица други мерки за безопасност (активна или пасивна).
      Ето ти един пример за едно ПТП, което работих напоследък.
      Скоростта на Аудито в момента на сблъсъка е била около 120 км/час. Неговият водач е оцелял, без трайни увреждания, докато този на Дачията, след доста време е починал. За оцеляването на водача на Аудито, голяма роля са изиграли и възглавниците, но това е малко по-друга тема.
      Показвам снимки и графика на ПТП-то.
      Прикачени файлове

      Коментар


      • #63
        До: Ти, татенце, си без колан...

        Първоначално публикуван от PlamPet Преглед на мнение
        Само да поясня - НЕ СЕ ДОВЕРЯВАЙ на лекаря и не ползвай неговата компетентност...
        Странно изказване.
        А как ще коментирате, показаната от Вас ситуация, от гледна точка на специалист? Водачът на "Дачия"-та, бил ли е с колан и не би ли имал по-големи шансове, ако е бил без?
        Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
        Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

        Коментар


        • #64
          До: Ти, татенце, си без колан...

          Не мога да видя дали дачията е с покрита таксиметрова табелка на покрива или не. Но ако не е била покрита, почти сигурно е, че шофьора е бил без колан. Поне аз не съм виждал таксиджия, който да слага колан по време на смяна (не коментирам дали за тях е задължително).
          ВСИЧКО Е НА НЕРВНА ПОЧВА
          LZ1YBB

          Коментар


          • #65
            До: Ти, татенце, си без колан...

            Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
            ... Водачът на "Дачия"-та, бил ли е с колан и не би ли имал по-големи шансове, ако е бил без?
            Да повторим

            Първоначално публикуван от PlamPet Преглед на мнение
            ... Спорът с ползата от колани не се решава от частните случаи, а от статистически данни. ...
            Никой не спори, че в дадени ситуации коланът може да намали шансовете.
            Въпросът е какви са вероятностите за едното и другото.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #66
              Извинявам се за мълчанието си, но се наложи спешно да изляза (на ПТП...).

              Казвам да не се доверяваш на мнението на лекаря, който ти е казал, че коланът не е от полза, защото:
              1. това мнение може да е казано в контекста на строго индивидуално събитие.
              2. То в никакъв случай не е обобщаващо за темата.
              3. Съдебните лекари са тези, които имат по-голям поглед върху казуса. Те имат поглед както върху тези, които са оцеляли (макар и с травми), но и върху тези, които няма как вече да споделят мнението си по дилемата за колана.

              И още - аз самият доста рядко ползвам колан (особено в градски условия, където той е най-ефективен като предпазна мярка), но в никакъв случай не бих омаловажил значението му. Добре е, когато се дискутира тази тема да се каже, че коланът има полза със сигурност по отношение на безопасността, но решението за ползването му е въпрос на личен избор и съображения.

              И още - не е важно в случая дали водачът на Дачията е бил с колан или не. Тъй като сблъсъкът е страничен, то ефективността на конвенционалния колан е почти никаква. Т. е. пак стигаме до момента, че няма универсална панацея. Важен е целият комплекс от фактори. Моят опит показва, че освен колани и възглавници, основополагащо за безопасността е теглото на автомобила и величината деформируемата зона.
              И т. н.

              Само добавям:
              Нещо не се получава ...

              А, сега ще стане:
              Прикачени файлове
              Последно редактирано от alex_markov; 22-02-10, 14:59.

              Коментар


              • #67
                До: Ти, татенце, си без колан...

                Колега PlamPet,от последните ви два поста разбрах че се занимавате с ПТП-та и не слагате редовно колан.Другата информативна част от мненията Ви ми се губи.

                Дали в първия си пост не описвате ПТП от Пловдив ? При точно същите обстоятелства бе смъртоносно ранен мой познат.Бори се няколко месеца ,но за съжаление почина(лека му).Ако беше с колан тия месеци ,за добро или за лошо, нямаше да ги има,защото нямаше да изхвърчи от шофьорската седалка на задната.В случая колана би помогнал за моментална смърт-знаете го нали.

                ПП Колата е такси-Дачия,автомобила убиец Ауди и при моя случай,местото Пещерско шосе,Р.Н. си отиде завинаги на 13.11.2009г.
                Бъдете прецизен и обективен в работата си г-н PlamPet. Едно 2 годишно дете си няма баща вече.....
                Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

                Коментар


                • #68
                  До: Ти, татенце, си без колан...

                  Аз винаги ползвам колан. Навик ми е. За щастие не съм катастрофирвал сериозно, макар че точно преди месец едвам се измъкнах от ситуация която най вероятно щеше да завърши много кофти... Път... сняг... Някакво дребно пежо ме изпреварва отдясно (при положение че карах в средна лента от три в посока) подхлъзва се и се завърта пред моята кола. Инстинктивно скачам на спирачката и... късмет - колата ми намали без да се поднесе и успях да се размина с въпросното пежо. Пежото се удари в мантинелата а аз спрях на около 15-20м по напред... Пежото се размина се само със счупена задна броня.
                  Но аз като се сетя за тази случка, си спомням за начина по който гледаше жената в пежото връхлитащите ги близо 2 тона...

                  Та идеята ми е, че колани, ABS, възглавници и др. такива са си просто технически средства, оцеляването ни е в главите. Колана не е панацея и не може да замени внимателното шофиране.

                  Коментар


                  • #69
                    До: Ти, татенце, си без колан...

                    Първоначално публикуван от Tisho Преглед на мнение
                    Колана не е панацея и не може да замени внимателното шофиране.
                    Съгласен съм, но понякога и внимателното шофиране не помага. Като се намери някой идиот и колкото и внимателен да си, може да пострадаш. Както беше писано някъде за моторите, екипираме се за падането не за карането, така и при колите - трябва да сме подготвени за всякакви ситуации (до колкото е възможно)

                    Коментар


                    • #70
                      До: Ти, татенце, си без колан...

                      Първоначално публикуван от agogov Преглед на мнение
                      ...от последните ви два поста разбрах че се занимавате с ПТП-та и не слагате редовно колан.Другата информативна част от мненията Ви ми се губи....

                      Основното, което искам да кажа е, че макар да не слагаме колани (или поне някои от нас), не е редно да се омаловажава значението им. Те са доказано ефективни (макар да има частни случаи, в които това не е точно така) и нашето поведение не би следвало да се оправдава с липсата на полза от тях.
                      Само за идеята, да си представим какво би се получило, ако изведнъж всички престанат да си слагат коланите? Колко ли би се променил броят на травмите? Дали биха се увеличили или биха намаляли?
                      Последно редактирано от PlamPet; 23-02-10, 07:40.

                      Коментар


                      • #71
                        До: Ти, татенце, си без колан...

                        Първоначално публикуван от darinnn Преглед на мнение
                        ... екипираме се за падането не за карането, така и при колите - трябва да сме подготвени за всякакви ситуации (до колкото е възможно)
                        Съгласен съм. Не съм чул досега някой да е излязал сутринта от дома си и да си е казал "днес такава катастрофа ще спретна, че ще ме дават чак по новините".

                        Коментар


                        • #72
                          До: Ти, татенце, си без колан...

                          Първоначално публикуван от PlamPet Преглед на мнение
                          Ето ти един пример за едно ПТП, което работих напоследък.
                          Скоростта на Аудито в момента на сблъсъка е била около 120 км/час. Неговият водач е оцелял, без трайни увреждания, докато този на Дачията, след доста време е починал.
                          Първоначално публикуван от PlamPet Преглед на мнение
                          И още - не е важно в случая дали водачът на Дачията е бил с колан или не. Тъй като сблъсъкът е страничен, то ефективността на конвенционалния колан е почти никаква.
                          Нещо не се получава ..
                          Ако шофьорът на дачията е бил с колан - поне нямаше да се мъчи ...
                          Последно редактирано от Ясен; 23-02-10, 10:12.
                          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                          Коментар


                          • #73
                            До: Ти, татенце, си без колан...

                            Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                            Ако шофьорът на дачията е бил с колан - поне нямаше да се мъчи ...
                            Моля да не се изказват мнения, които не почиват на никаква логика!
                            Не си чел нито съдебномедицинската експертиза, нито това, което каваш е вярно по принцип. Конкретният случай е такъв, че дори и въздушни завеси не биха били достатъчно ефективни. Първият и най-травмиращият удар е бил не при падането му в салона на автомобила, а при удара от другия автомобил. Затова съм прикачил и снимки от краш-тестове. Забележи положението на главата в най-дълбоката фаза на удара.

                            Изказването на тези мнения може да създаде заблуждаващо убеждение у някой, който недостатъчно разбира от тази материя и това да доведе до определен тип поведение, което да му коства много. Затова и по въпроса с коланите държа да кажа, че те са с доказана ефективност, но решението за ползването им е лично и не е задължително да бъде съобразено на 100 % с безопасността.

                            Коментар


                            • #74
                              До: Ти, татенце, си без колан...

                              Първоначално публикуван от PlamPet Преглед на мнение
                              ...но решението за ползването им е лично...
                              Еми там е работата че го направиха да не е лично. Ако не сложиш и те спрат, ще те глобят. А тъй като аз не бутам на KAT-аджии, то и акт ще ми напишат, и след месец ще си загубя половин ден в КАТ.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #75
                                До: Ти, татенце, си без колан...

                                Еми тогава....слагай го проклетия колан. Да ти е мирна главата!
                                Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X