Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
    Теренът е частен. Върху него е построен паркингът заедно с блока. Но частниците не са закупили паркинга.
    Преди да се построи блока може да е бил частен.
    Повечето блокове (панелки, епк и др.) от тия години и преди това, са строени на частна земя, като собствениците са обезщетени, а земята е станала общинска. Най-вероятно нямате нотариални актове за земята, а имате правото на строеж. Тогава общината има право да прави каквото си иска. Друг е въпроса дали е правилно.
    Според мен платения паркинг ще се даде на свои хора за експлоатация.

    Коментар


    • #32
      До: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

      Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
      Всичко е възможно в този свят ! НО....
      То е ясно , че е носещ и не може да се махне просто така .
      Може да го вградиш в стената която си намислил да правиш .
      Можеш да го замениш с по-тънък и здрав такъв .
      Можеш да го замениш с два такива попа на други места - симетрично от двете мустрани .
      Варианти има - но си иска някой неща да се знаят :
      - колко е разстоянието което този поп поддържа ?
      На тази снимка не се вижда и по-добре е да го измериш .
      Вече сме 21 век и възможностите са много / техническите/.
      Но не забравяй - без тази опора (поп) дългата носеща греда ще провисне и покрива ще хлътне и след това ще падне.
      Въпрос на време е .
      Сетих се и за друг вариант - да замениш цялата дъъълга греда .
      Трябва да се изчисли каква ти е необходима и коя ще издържи .
      Има такива покриви ( с големи разстояния м/у опорите) и са си живи и здрави вече 50 години .
      Все пак - трябват изчисления или голяяям майстор който да се нагърби с отговорноста " да не падне покрива " .
      Разтоянието което подържа този поп е 4,40 м говорих е човек и каза че може да се пусне една успоредна. И да подпира на мертеците на покрива и да се хване с винтове за и лепило за дърво за основната за да я облекчи. Търся подобен начин защото този поп ми пречи за това което съм замислил. Но имам нужда от човек който е професионалисти да каже "Ето така ще стане" Защото това е покрив и не е шега работа всяка греда има предназначение !

      Коментар


      • #33
        До: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

        Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
        Можеш ли да качиш още снимки?
        Имаш ли възможност да нарисуваш някаква приблизителна схема на покрива - дължина и ширина (вътре, стрехите не са важни).
        Приблизителните места на другите попове и на надлъжните греди (столиците).
        Предполагам си намислил нещо като мансарда да си направиш.
        Ще помисля малко и ще се опитам да дам някакво примерно решение.

        Колегата BGbul е дал много добра идея - да се замени цялата надлъжна греда (столицата). Това може да стане или с дебела стоманена греда (скъпо решение), или с лепена дървена греда с голяма височина на профила. На мен лично ми харесва и един друг вариант - съставен профил от дърво и стоманена нагъната ламарина.
        http://static.bigstockphoto.com/thum...ge/1121114.jpg
        Като цяло идеята е да се подпре от двата края на зида и да поеме товара от покрива. За да си спокоен, най добре е да се заснеме (начертае) покрива
        и един строителен инженер да изчисли колко да е дебел профила, който ще поеме товара на попа.
        Въпросния профил се предлага поне от една българска фирма.
        Днес е късно и няма да излезнат хубави снимки но утре ще гледам да го снимам покрива навсякъде и да дам точните размери.Един човек който се занимава с покриви ми каза да хвана за столицата успоредна греда 20х15х400 Която да подпира точно мертеците и да е хваната за столицата с винтове и лепило за дърво.

        Коментар


        • #34
          До: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

          Първоначално публикуван от pansa Преглед на мнение
          Разтоянието което подържа този поп е 4,40 м говорих е човек и каза че може да се пусне една успоредна. И да подпира на мертеците на покрива и да се хване с винтове за и лепило за дърво за основната за да я облекчи. Търся подобен начин защото този поп ми пречи за това което съм замислил. Но имам нужда от човек който е професионалисти да каже "Ето така ще стане" Защото това е покрив и не е шега работа всяка греда има предназначение !
          Може и да греша ,но като гледам изпълнението на опората ... 4.40 м ми се струва малко .
          Ако грешката е вярна и разстоянието е само 4.40 м - то нямаш никакъв проблем да замениш тази носеща греда с нова , с подходящото сечение и да се получи без поп .
          Сечение 20/20 см според мен е предостатъчно за 4.40 м разстояние м/у опорите . ( това е само предположение , не съм проверявал още ) .
          Но тежеста която трябва да издържа гредата е:
          1. Тежеста на покрива - смятат се керемидите , гредите и полезен товар .
          2. Прибавя се снежната покривка през зимата - не знам колко е по вашия край.
          3. Прибавя се коефицент за застраховане .
          Нека конструкторите да кажат .
          Все пак - започвам да мисля , че е възможно .
          За по-равномерно носене на тежеста - върху дългата греда се поставя една по-къса . Тя ще разпредели носенето и елиминира провисването в средата на дългата греда .
          Снимай и измери ! Три пъти мери , един път режи !

          Коментар


          • #35
            До: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

            Тук трябва да се сметне от конструктор - задължително е, няма и да е скъпо. Повечето фирми, които предлагат такива сечения имат готови формули и могат да ти го сметнат. 20х20 е добър профил.... за колона, не за греда. Гредата трябва да е със съотношение поне 1:1,5 за да работи както трябва. 20см е малка височина, защото напоследък се завишиха доста изискванията за натоварвания от сняг и вятър (много провиснали покриви имаше) .
            Аз не съм конструктор, но съм смятал подобни неща като студент.
            Основното натоварване тук, ще идва от опорната точка по средата - където се намира попа. Това ще доведе до сили на срязване и на огъващи моменти в опорите - трябва сечението да е дебело и да е с правилно изпълнени опори. Поне една от опорите трябва да се реши като ставна връзка. Детайли - от конструктор, но внимавайте защото покрай строителния бум всички забравиха що е то дървен покрив и ги смятата като бетон.
            Старата греда я смени - слагаш временни опори, махаш и подменяш.
            20х20 е малко сечение. Трябва да се сметне, но аз бих заложил на нещо от сорта на 18х30.

            Сетих се и за още един вариант - вместо поп да се пусне един подкос, който да опре в долната част на тухления надзид и да се закотви за плочата.
            Виждам, че покрива е сравнително стръмен. Ако си решил да правиш някаква стая, подкоса ще пречи малко, но няма да е толкова зле. Трябва да се запазят и давата къси подкоса, които дават пространствена стабилност.
            Александър

            Коментар


            • #36
              До: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

              Първоначално публикуван от pansa Преглед на мнение
              Здравейте искам да ви попитам за един Поп на един покрив.Има ли с кой да се консултирам трябва ми човек който наистина е в час с тези неща.И да каже взможно ли е да се махне този поп с какво може да се компенсира .Качвам снимка.Извинявам се ако въпросът ми не е за тук.
              За Мало Бучино ли иде реч. Днес май ще имам път натам. Дай някакъв тел. да видя на живо. Ако ще си там де.

              Коментар


              • #37
                До: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                За Мало Бучино ли иде реч. Днес май ще имам път натам. Дай някакъв тел. да видя на живо. Ако ще си там де.
                Благодаря мн на колегата че днес намери време да мине покрай нас за да уточним зададеня от мен въпрос.

                Коментар


                • #38
                  До: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                  Здравейте, търся Архитект за проекти на къща, искам обаче да са добри, а не да претупат нещата и да хвърлят папките. Някой знае ли сега какви са цените на кв.м., имам предвид всички специалности?

                  Коментар


                  • #39
                    До: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                    Първоначално публикуван от lemon-70 Преглед на мнение
                    Здравейте, търся Архитект за проекти на къща, искам обаче да са добри, а не да претупат нещата и да хвърлят папките. Някой знае ли сега какви са цените на кв.м., имам предвид всички специалности?
                    От кой град си? В момента в София колеги приемат оферти между 14 и 20 лева на квадрат за всички специалности. Наскоро се чувах и с колега от провинцията - каза, че и там са паднали цените и има запитвания за по 10-12 лева на квадрат за всички специалности. Ако искаш ми се обади да кажеш по-подробно и ще ти кажа каква цена да гониш. За да се направи качествен проект трябват и добри инженери. 3-4 лева за конструктора, по 1 лев за Ел, Вик, Ов и ВП - до тук 7-8 лева. 3-4 лева за архитекта. Има и ПБЗ, може да се наложи и озеленяване. Пиши ми на лично или в темата ако имаш конкретни въпроси, аз с това се занимавам. Нека и други колеги да споделят на какви цени са им проектирали скоро и дали са доволни.
                    Александър

                    Коментар


                    • #40
                      До: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                      Какво ще кажета за моя въпрос в тази тема http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...146#post949146

                      Може би ще е най-добре да направите коментарите там, за да става ясно и полезно и на други участници. Ако искате може и в тази тема.

                      Благодаря предварително.
                      http://forum.offroad-bulgaria.com/%5...g%20%5B/img%5DFreelander 1.8, 16 v


                      http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictures/banner2.jpg
                      http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictu...rget=_blank%3E

                      Коментар


                      • #41
                        До: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                        Първоначално публикуван от marin199 Преглед на мнение
                        Какво ще кажета за моя въпрос в тази тема http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...146#post949146

                        Може би ще е най-добре да направите коментарите там, за да става ясно и полезно и на други участници. Ако искате може и в тази тема.

                        Благодаря предварително.
                        Ограничението за временен строеж - жилищна сграда е за двуетажна по 60 кв. метра на два етаж или едноетажна със застроена площ 80кв. метра.
                        Може да се направи проект за всичките къщи, а тази постройка да се води към допълващото застрояване и да се изгради като временен строеж.
                        При всички положения, трябва проект и одобряването му. Аз съм работил във фирма за сглобяеми къщи като проектант и ми се случи една къшща почти завършена , да ходя в общината да предавам наведнъж няколко протокола от много по-ранен етап. С една дума - много често се строи без разрешение за строеж, но рискувате някой да се заяде и да поиска да събаряте. Човека трябва да си направи проект за въпросната къщичка, (проектите ги имат напрактика готови) и да се уговори да започно да строи, а откриването на строителната площадка да се случи малко по-късно. Например при изливането на плочата на кота 0.
                        И още нещо - може да си поръчате само дървения скелет от една такава фирма, който те ви доставят и евентуално сглобяват, а довършителните работи да се направят от друг на по-сносна цена, защото ако обърнете внимание на ценообразуването на някоя от въпросните фирми, ще видите че самия дървен скелет възлиза на 1/10 от строителната стойност.
                        Александър

                        Коментар


                        • #42
                          До: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                          Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                          От кой град си? В момента в София колеги приемат оферти между 14 и 20 лева на квадрат за всички специалности. Наскоро се чувах и с колега от провинцията - каза, че и там са паднали цените и има запитвания за по 10-12 лева на квадрат за всички специалности. Ако искаш ми се обади да кажеш по-подробно и ще ти кажа каква цена да гониш. За да се направи качествен проект трябват и добри инженери. 3-4 лева за конструктора, по 1 лев за Ел, Вик, Ов и ВП - до тук 7-8 лева. 3-4 лева за архитекта. Има и ПБЗ, може да се наложи и озеленяване. Пиши ми на лично или в темата ако имаш конкретни въпроси, аз с това се занимавам. Нека и други колеги да споделят на какви цени са им проектирали скоро и дали са доволни.
                          Благодаря ти, как да се свържа с теб?
                          В темата за Цена на проект, писах че имам една оферта за 30 евро...? Ужасно скъпо, но момчетата са добри.Лошото е, че проектират модернизми, а мен класиката и ретрото повече ми харесват.

                          Коментар


                          • #43
                            До: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                            Първоначално публикуван от lemon-70 Преглед на мнение
                            Благодаря ти, как да се свържа с теб?
                            В темата за Цена на проект, писах че имам една оферта за 30 евро...? Ужасно скъпо, но момчетата са добри.Лошото е, че проектират модернизми, а мен класиката и ретрото повече ми харесват.
                            0882296531 - Обади се, дано мога да ти бъда полезен.
                            Александър

                            Коментар


                            • #44
                              До: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                              Ето и един интересен сайт с много подробна информация за строящите се високи сгради и други мащабни проекти у нас. Има наистина доста интересни неща, не е точно по темата, но смятам че си струва да се погледне.

                              http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=1812
                              Александър

                              Коментар


                              • #45
                                До: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                                Да е честита на всички новата проектна част "Пожарна Безопасност"

                                След задължителното съгласуване в КАТ и Организация на движението,
                                Задължителния отделен проект "Енергийна Ефективност", вече имаме "Пожарна Безопасност" от 1 Юни 2010.

                                Очакваме скоро и част "ХеИ"

                                Кои според вас са наистина необходимите проектни части за да се построи една къща ?
                                Александър

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X