Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българска гласова навигация (TTS)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Българска гласова навигация (TTS)

    Вчера изтеглих от Интернет руска гласова навигация за Гармин (TTS) формат. Тоест - може да съобщава и имената на улиците при предстоящи завои и т.н. Изобщо - много по-богат речник.
    Поради сходството на езиците ни определено върши работа, когато картата е с надписи на български.
    Което подсказва, че основния проблем за създаването на такава гласова навигация вече е решен - разчитането на имената на улиците...
    Дали не е време да се направи такава (TTS) гласова навигация и на български???
    И някой дали знае с какъв софтуер се отварят тези TTS и обработват?
    Тогава би могло да отворим руският вариант, въпреки някои дребни кусури из него, и да го преработим за български...
    Безкрайно по-удобно е, когато ти казва не само завий наляво, а ти казва - "След 100 метра завий наляво по улица (или булевард) Захари Стоянов...". Вече дори само слухово може да следиш къде точно трябва да завиеш....
    Абе - струва ми се, че е време да го има и на български!!!

    Ако го има - от къде да го взема!!!

    Кихи
    Таралежчето е "птица" упорита, не го ли ритнеш - не излита !

    Кто-то из Великих и Мудрых сказал, что когда меняют пастуха, только стадо считает, что меняется хозяин.

  • #2
    До: Българска гласова навигация (TTS)

    Супер, нова тема за размисъл ! Ето какво казва чичо гугъл TTSVoiceEditor

    Също темата за Voice Editor от ppcwarez:
    http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ighlight=Voice

    + Темата от gpspassion -
    How to Modify Garmin VPM TTS Voice file

    Поздрави,
    Последно редактирано от asterix85; 02-11-09, 23:05.

    Коментар


    • #3
      До: Българска гласова навигация (TTS)

      е крайно време е и мойта "сийка" да проговори с акцент

      Коментар


      • #4
        До: Българска гласова навигация (TTS)

        Първоначално публикуван от nikolain Преглед на мнение
        е крайно време е и мойта "сийка" да проговори с акцент

        След като преработих малко руския вариант при мен днес заговори на български с руски акцент...
        Все още не ми харесва, ще се порепетирам още малко. Освен това чакам да пуснат софт, за да мога да организирам правоговора. След което е относително лесно да се въвеждат текстово думи на български, които "Сийка" да чете на български...
        Абе - все още сме малко далеч....
        Но вече има напредък...


        Ако някой е в час как да организирам не толкова изговарянето на думи в TTS, а принципа на записване на гласа, който да чете тези думи - ДА НАПИШЕ КАК И ЧРЕЗ КАКВО !!!!

        Все ми се струва, че Събин няма как да не може (или да не научи) да се ориентира с какво да направим една свястна TTS компилация на български... (засилвам те малко де... )
        Да си призная, писна ми да ми плямпат на английски, немски и тем подобни, а българския да си виси на провинциалния вариант от 1 MB... Нека да има и него, но нека да дадем и пълният обем от нужна информация....


        Кихи
        Последно редактирано от kihi; 03-11-09, 20:26.
        Таралежчето е "птица" упорита, не го ли ритнеш - не излита !

        Кто-то из Великих и Мудрых сказал, что когда меняют пастуха, только стадо считает, что меняется хозяин.

        Коментар


        • #5
          До: Българска гласова навигация (TTS)

          това може ли да помогне?

          http://www.chelmaps.ru/forum/index.php?showtopic=187
          последна версия на спийд камерите и засадите: http://paralax.org/garmin/

          Коментар


          • #6
            До: Българска гласова навигация (TTS)

            Първоначално публикуван от gadev Преглед на мнение
            това може ли да помогне?

            http://www.chelmaps.ru/forum/index.php?showtopic=187
            Да, това помага, но само за стандартния български глас, който не може да съобщава имената на улицата. Тоест - не става за TTS voice.
            Иначе за смяна на български гласове с такива, създадени от теб е идеално...
            Аз търся да се създадат за TTS (където например съобщава - "след 150 метра завий по улица Христо Петков".) В този тип едитори не се въвеждат wav файлове, а се въвежда текстова информация, която TTS чете според логиката на предварително въведения алгоритъм за правописно четене на даден език. А точно този софт го нямам. Явно е налице, след като вече има такъв на руски език... Аз не мога да се добера до него, за да се направи така, че руското произношение и логика на четене (например - според руската логика "надясно" ще се прочете "надясна") да се направят според българските принципи на четене... И тогава ще остане само да се въвеждат български думи, които логическата система ще чете на български....Все още буксувам в тази посока... .
            Ами дано да съм бил ясен...
            Все още буксувам.
            Таралежчето е "птица" упорита, не го ли ритнеш - не излита !

            Кто-то из Великих и Мудрых сказал, что когда меняют пастуха, только стадо считает, что меняется хозяин.

            Коментар


            • #7
              До: Българска гласова навигация (TTS)

              Първоначално публикуван от kihi Преглед на мнение
              Да, това помага, но само за стандартния български глас, който не може да съобщава имената на улицата. Тоест - не става за TTS voice.
              Иначе за смяна на български гласове с такива, създадени от теб е идеално...
              Аз търся да се създадат за TTS (където например съобщава - "след 150 метра завий по улица Христо Петков".) В този тип едитори не се въвеждат wav файлове, а се въвежда текстова информация, която TTS чете според логиката на предварително въведения алгоритъм за правописно четене на даден език. А точно този софт го нямам. Явно е налице, след като вече има такъв на руски език... Аз не мога да се добера до него, за да се направи така, че руското произношение и логика на четене (например - според руската логика "надясно" ще се прочете "надясна") да се направят според българските принципи на четене... И тогава ще остане само да се въвеждат български думи, които логическата система ще чете на български....Все още буксувам в тази посока... .
              Ами дано да съм бил ясен...
              Все още буксувам.
              това го имам от доста време, но не съм го пробвал: http://turboccc.wikispaces.com/TTSVoiceEditor
              ако си го споменал вече - sorry
              последна версия на спийд камерите и засадите: http://paralax.org/garmin/

              Коментар


              • #8
                До: Българска гласова навигация (TTS)

                Това е същото като горното.

                Коментар


                • #9
                  До: Българска гласова навигация (TTS)

                  Първоначално публикуван от gadev Преглед на мнение
                  това го имам от доста време, но не съм го пробвал: http://turboccc.wikispaces.com/TTSVoiceEditor
                  ако си го споменал вече - sorry
                  Благодаря ти!!
                  Но не е и това. И аз го имам.
                  Абе - аз продължавам да си ровичкам, но ако някой нещо подскаже - с удоволствие ще пробвам.
                  Аз поради тази причина подметнах, че е възможно Събин да знае. Понеже - Гармин задължително знаят...
                  И след като те (Гармин) не желаят да подпомогнат (или направят) TTS на български - тогава защо да не го направим ние... Не виждам поради какво ни третират за по-туземци от едни датчани например, или пък фламандци (които са една шепа хора), или за норвежци, или за шведи - та за тях - да има, а за нас - не... Както виждате - все народности, които са съизмерими с нас като популация. Като интелект - даже не ми се и говори.... Определено (като популации) са по-тъпички, но пък - доста по-дисциплинирани (което им е големия плюс).... Както и да е - логиката на САЩ и Гармин е -за тях може да има, за нас - НЕ; Турция по европейската им карта според тях е в Европа, а ние сме на майна си гъзина...
                  Е - те точно заради това - с каквото мога - ще се опитвам...

                  А аз ахмака едно време ругаех руснаците и се радвах на американците...
                  Будала съм бил - сега на никого не вярвам 100%, а на американската държава (САЩ) - и 20% дори...

                  Излезе малко пространно...
                  Таралежчето е "птица" упорита, не го ли ритнеш - не излита !

                  Кто-то из Великих и Мудрых сказал, что когда меняют пастуха, только стадо считает, что меняется хозяин.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Българска гласова навигация (TTS)

                    Значи излиза че проблема е в синтезирането на тъкъв TTS файл който да има българския говор, забелязах че тези файлове имат езиково ID явно което отговаря на типичния говор за дадения език и в случая това се явява проблема. Искам да попитам тези файлове нали са с разширение "vpm" и дали са идентични с тези от Гармин Мобиле ХТ тъй като само имам налични такива оттам. Кихи ако можеш да метнеш един примерен файл с българския говор от Нуви така че да мога да го разгледам.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Българска гласова навигация (TTS)

                      Icpart, файловете с гласови навигации са едни и същи за всички уреди и софтуер на Garmin

                      Поздрави,
                      Последно редактирано от asterix85; 10-11-09, 20:34.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Българска гласова навигация (TTS)

                        Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнение
                        Icpart, файловете с гласови навигации са едни и същи за всички уреди и софтуер на Garmin

                        Поздрави,
                        Е, не е точно така, понеже тези с TTS не можеш да ги барнеш с едитори за обикновените...
                        Опитвам се да пратя двата файла - български обикновен и руски TTS, но нещо не ми се получава...
                        Таралежчето е "птица" упорита, не го ли ритнеш - не излита !

                        Кто-то из Великих и Мудрых сказал, что когда меняют пастуха, только стадо считает, что меняется хозяин.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Българска гласова навигация (TTS)

                          Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
                          Значи излиза че проблема е в синтезирането на тъкъв TTS файл който да има българския говор, забелязах че тези файлове имат езиково ID явно което отговаря на типичния говор за дадения език и в случая това се явява проблема. Искам да попитам тези файлове нали са с разширение "vpm" и дали са идентични с тези от Гармин Мобиле ХТ тъй като само имам налични такива оттам. Кихи ако можеш да метнеш един примерен файл с българския говор от Нуви така че да мога да го разгледам.
                          Мисля, че сега ще пусна българския архивиран.
                          И двата са с еднакво разширение...
                          Прикачени файлове
                          Таралежчето е "птица" упорита, не го ли ритнеш - не излита !

                          Кто-то из Великих и Мудрых сказал, что когда меняют пастуха, только стадо считает, что меняется хозяин.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Българска гласова навигация (TTS)

                            Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
                            Значи излиза че проблема е в синтезирането на тъкъв TTS файл който да има българския говор, забелязах че тези файлове имат езиково ID явно което отговаря на типичния говор за дадения език и в случая това се явява проблема. Искам да попитам тези файлове нали са с разширение "vpm" и дали са идентични с тези от Гармин Мобиле ХТ тъй като само имам налични такива оттам. Кихи ако можеш да метнеш един примерен файл с българския говор от Нуви така че да мога да го разгледам.
                            TTS не мога, явно защото надхвърля някакъв обем (той е около 14 MB)...

                            Някаква идея как да го кача тук?
                            Таралежчето е "птица" упорита, не го ли ритнеш - не излита !

                            Кто-то из Великих и Мудрых сказал, что когда меняют пастуха, только стадо считает, что меняется хозяин.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Българска гласова навигация (TTS)

                              Явно аз не мога да вдяна нещо, но например разгледах българския глас от Гармин Мобиле с с последния предложен едитор и в него се съдържа именно стандартни произношения за дадения език, като от вида "завий на дясно", "завий наляво" но както е писал и Кихи не разбрах къде се съдържа информацията за синтезатора който прочита този текст, дали е интегрирана в самия файл или в някакъв друг или в самия фирмуеър.
                              TTS не мога, явно защото надхвърля някакъв обем (той е около 14 MB)...

                              Някаква идея как да го кача тук?
                              dox.bg
                              Последно редактирано от icpart; 10-11-09, 21:03.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X