Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стъпки при боядисване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Стъпки при боядисване

    А къде мислиш да се учиш? С какво помещение разполагаш, какъв ток е вкаран в него, имаш ли любознателни и завистливи съседи. Без поне 300-литров компресор е мъка, както пръскането, така и подготовката. Със строително-бояджийските комплекти сигурно ще успееш да си боядисаш апартамента, но не и колата. Освен това ти трябва и кръгла машинка, и различни трупчета за шкурката, и ренде за врати и капаци. Реално може и без подходящи инструменти и пособия, но след това едва ли ще искаш да се похвалиш на някого, че ти си си правил колата.
    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
    Из "Златния телец"

    Коментар


    • От: Стъпки при боядисване

      Здравейте! Благодаря за бързите отговори!

      Да, количката е Mazda MX5, далечната 1991 г. Точно защото е малка, с по-голяма част от нея палатко-покрив, затова ми се видя голяма сумата и същевременно една идея по-лесно за правене в домашни условия. Със сигурно гюрука трябва да се откачи от задната част, за да се боядиса, като там е фиксиран за купето и има едни слуши дренажи, които отвеждат водата от целия покрив.

      За помещението - доста добър въпрос. Разполагам с прекрасен гараж, топъл, самостоятелен и т.н., ноооо под жилищен блок. Което за малък ремонт и тн е перфектно, но май би било проблем да се превърне в камера за боядисване.

      Амии така като гледам, май-май отивам на вариант да я оставя и да я боядисат.. Както колегата каза, поне после няма да ме е срам да я изкарам от гаража... Или поне има по-голям шанс от ако аз я правя...
      Благодаря Ви за съветите, със сигурност по-добре да спра безумна идея в зародиш, от да го разбера от трудния и по-труден начин...

      Коментар


      • От: Стъпки при боядисване

        Здравейте, искам да попитам нещо за подготовката за боядисване на лицев елемент. Зачистих със шкурки, четки и т.н. на елемента, но все още има петна от ръжда и докато на 95% от елемента с проблем е стигнало да чисто желязо, на др. места има петна ръждата където е направила по дълбоки язви. Как да процедирам натам :
        1. продължавам да търкам, но така търкам и здрава ламарина, а калника не е кой знае колко дебел и язвата може да го намали много.
        2. обработвам с ръждопреобразувател останалите петна и отгоре с какво да затворя тези петна, понеже ръждопреобразувателите са вид киселина (Ортофосфорна или Тининова), ако директно сложа кит, предполагам че ще го разяде понеже китовете са на полиестерна основа ?
        3. има реактивни китове, които имат антикорозиони съставки, но как се действа с тях и как са като ефективност ?
        Та не знам какво и как да направя в този случай и за това търся малко помощ. Детайлите са двата задни калника, като площ са малко, няма голяма неравност (т.е. голямо количество за заравняване), но в рамките на 2 години 3-ти път избива ражда и вече третият път реших да не ходя на бояджия, а да си го оправя сам, като ще пробвам да оправя всичко до база и лак, въпреки че имам един пистолет райдър и 100 литра стар компресор, с които съм си пръскал др неща, но не съм сигурен дали ще се оправя с металика, че гледам си има доста тънкости.

        Коментар


        • От: Стъпки при боядисване

          Не е толкова страшен металика, но в твоя случай трябва да правиш преливка предполагам, ако е заден калник. И колориста трябва доста да се потруди.

          Където има язви опитай с телена четка, после ръждопреобазувател на Вюрт, после го махаш пак с телена четка. Може да повториш 1-2 пъти. Целта е да премахнеш малки остатъци ръжда доколкото е възможно. Може и изобщо да не се виждат дори.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • От: Стъпки при боядисване

            Проблема е, че някои от язвите са дълбоки. Не знам колко е дебелината на ламарината, но мисля, че са две по-дълбоките язви и са по около един милиметър, другите са като капчици и не ме притесняват толкова. Явно в предните случай просто са отстранявали криво ляво ръждата, кит и боядисване, а ръждата е продължавала отдолу, но сега съм твърдо решен да и направя "живота" по труден.
            Иначе за металика, не знам, имам познат който със спрей си боядиса калника и пак трудно си личи, но не знам дали си струват нервите. Иначе съм в София и си мисля че колорист ще намеря, но с ръждата да се справя.

            Коментар


            • От: Стъпки при боядисване

              Първоначално публикуван от hunter_84 Преглед на мнение
              Здравейте, искам да попитам нещо за подготовката за боядисване на лицев елемент. Зачистих със шкурки, четки и т.н. на елемента, но все още има петна от ръжда и докато на 95% от елемента с проблем е стигнало да чисто желязо, на др. места има петна ръждата където е направила по дълбоки язви. Как да процедирам натам :
              1. продължавам да търкам, но така търкам и здрава ламарина, а калника не е кой знае колко дебел и язвата може да го намали много.
              2. обработвам с ръждопреобразувател останалите петна и отгоре с какво да затворя тези петна, понеже ръждопреобразувателите са вид киселина (Ортофосфорна или Тининова), ако директно сложа кит, предполагам че ще го разяде понеже китовете са на полиестерна основа ?
              3. има реактивни китове, които имат антикорозиони съставки, но как се действа с тях и как са като ефективност ?
              Та не знам какво и как да направя в този случай и за това търся малко помощ. Детайлите са двата задни калника, като площ са малко, няма голяма неравност (т.е. голямо количество за заравняване), но в рамките на 2 години 3-ти път избива ражда и вече третият път реших да не ходя на бояджия, а да си го оправя сам, като ще пробвам да оправя всичко до база и лак, въпреки че имам един пистолет райдър и 100 литра стар компресор, с които съм си пръскал др неща, но не съм сигурен дали ще се оправя с металика, че гледам си има доста тънкости.
              На калника на моята Тойота беше така. След катастрофата така или иначе трябваше да правя тоя калник, че цените за нов бяха... а стари на практика струващи си занимавката също нямаше. Та ръждата я свалих до колкото може с телена четка и ъглошлайф. Останалите язвички намазах с обикновен ръждопреобразовател - изчаках няколко часа. Търках пак с телената четка и пак намазах. Пак изчаках няколко часа - останаха тъмни петна пасивиран метал. После отгоре с обикновен кит (фин) на Боди китосах и запълних неравностите. После шприц, база и лак. Ами мина зимата, не е като да не е карана. Не е и мита - ами няма никакви наченки на ръжди и подобни работи.
              Така, че бих направил така. Най-важното е да елиминираш всякакви следи от ръждата, преди да мажеш с каквото и да било.

              Поздрави

              Коментар


              • От: Стъпки при боядисване

                А поглеждал ли си отвътре какво е положението? Да не излезе, че вече имаш пробиви на ръждата през целия калник и затова постоянно тръгва отново на едно и също място. Иначе, върху почистеното и пасивирано петно, можеш да пръснеш една ръка епоксиден грунд по-дебело и след хубаво изсъхване да мажеш отгоре с кит.

                П.П. Ако се подвизаваш в София драсни едно лично и може да огледаме колата по-подробно.
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • От: Стъпки при боядисване

                  Няма малко ръжда еле па Мазда. Видиш ли точица направо режи защото вътре е вече страшно.

                  Изпратено от моят Nokia 5.1 Plus с помощта на Tapatalk
                  После смерти плохие десептиконы попадают в Автоваз

                  Коментар


                  • От: Стъпки при боядисване

                    Ръждопробразувател е не е добре да се ползва на детайли, които ще се литват. Задължително епокси отгоре. Реактивният грунд не може да се китосва става за под и вътрешни детайли, да речем там заменя епоксида ако въпросните имат следи от корозия. Общо взето имайте предвид, че ръждата отвън е бегла представа какво е вътре... освен при Ауди, там може и да няма изненади.

                    Изпратено от моят Nokia 5.1 Plus с помощта на Tapatalk
                    После смерти плохие десептиконы попадают в Автоваз

                    Коментар


                    • От: Стъпки при боядисване

                      Първоначално публикуван от Desert_Ant Преглед на мнение
                      Ръждопробразувател е не е добре да се ползва на детайли, които ще се литват. Задължително епокси отгоре.
                      Не писах да го оставя, а да го махне после, след като си е свършил работата на кофти места като язвите, в които не можеш да изчистиш до дъно. Тоест след преобразувателя търка до гола ламарина пак с телена четка колкото е възможно. Аз така или иначе грундирам, независимо дали е ползван преобразувател.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Стъпки при боядисване

                        Горе долу ми се изясни. От вътрешна страна калника е обработен (предполага)

                        Коментар


                        • От: Стъпки при боядисване

                          От вътрешна страна калника е обработен (предполагам заводски) с някаква гума, а над него си има кече. Там няма как да проверя има ли или няма ръжда, освен ако не махна покритието изцяло, но може и до там да стигна, за да видя как е положението.
                          Значи да минавам няколко пъти с ръждопреобразувател и в последствие махане на окиса с четка, флекс, шкурки и т.н. и пак и пак до задоволителен ефект. После епоксиден грунд за запечатване и после кит, филер, база и лак.
                          Иначе аз съм в София, но колата не е, че съм я изстъргал и махнал бронята и съм я оставил в гаража на село, където се прави.

                          Коментар


                          • От: Стъпки при боядисване

                            Не знам какво става, но отговарям, а отговора не излиза.
                            Както и да е, от вътре няма как да погледна, понеже е обработено с нещо гумено, което предполагам е дошло заводски, а отгоре има кече. Мога и него да премахна, но си мисля че няма пробиви. Все пак ако има пробив и натисна, би трябвало да мога да бръкна в предполагаемата дупка. Само язви са за сега, някой доста малки, другите две дълбоки.
                            Разбрах за сега стъпките за работа - четка, ръждопреобразувател, пак четка, пак ръждопреобразувател, после епоксиден грунд, кит, филер, база, лак.
                            Аз съм в София, но колата е на село, разглобена и изстъргана.
                            Понеже вчера четох и писах, но не излезе, а сега пиша пак, за сега съм казал на баща ми да вземе ръждопреобразувател и да я мине два пъти, последователност четка-преобразувател. Вюрт не намерил, само Селт/Стелт не разбрах, но аз му казах да го зарязва и да ползва от миналата година имам един останал на Оргахим (мисля Протекта).
                            Така в събота ще е готова за грунд, кит и филер. А грунда предполагам може с четка да се нанася, защото нямам голяма дюза на пистолета ?

                            Коментар


                            • От: Стъпки при боядисване

                              Я да се обадиш 0898 65 три 6 седем 1

                              Изпратено от моят Nokia 5.1 Plus с помощта на Tapatalk
                              После смерти плохие десептиконы попадают в Автоваз

                              Коментар


                              • От: Стъпки при боядисване

                                Здравейте отново, искам да споделя какво направихме и съвети как да продължа.
                                Значи предната седмица баща ми е обработил с телена четка и кръгла шкурка за ъглошлайф два пъти и след всеки е минавано с ръждопреобразувател. След обезмасляване е боядисал два пъти целият метален участък + някой места от старият кит с епоксиден грунд. Аз като си отидох от вътрешна страна махнах гуменото покрити, но нямаше големи ръжди (повърхностни и на едно място все едно заварка, но пак без ръжди). Изчистих и минах с ръждопреобразувател и епоксиден грунд, след изсъхване пак с една такава гума от спрей, но да видим дали ще хване, че нещо не ми хареса. Както и да е, по веждите нанесох универсален кит и го изшкурих с 80-180-320, пак нанесох на места, където без да искам съм направил шуплички, за да стане гладко и пак 80-180-320 шкурене. После минах на единия калник 2, а на другия 3 ръце шприц-филър и изшкурих 320 и после 1000 водно, като стана много хубаво и гладко, без да се усеща някъде неравности. Понеже само веждите на калниците са обработвани и може би ще се прави с преливане минах с водна шкурка 2000 за да матирам лака около 20 см. след обработеният участък, за да хване по-добре, но не знам колко да драскам, че да не протъркам. Понеже предишният не е идеално гладък, става малко матиран на точки или да продължавам да търкам докато навсякъде е матиран (страх ме е де не претъркам).
                                Както и да е, тук следва моят въпрос. Мислех от тук нататък да го дам да ми го боядисат професионални бояджии, но нещо не ми хареса цената, която ми казаха и двамата с които баща ми приказва за да довършат (съответно 150 и 200 лв искат за двете вежди), а аз намерих магазинче за бои и ми дадоха цена за 200 грама боя и 200 грама лак+втвърдител от марка Spies Hecker искат 40 лв, та започвам все повече да се навивам да пробвам сам да пръсна, ако не стане винаги мога пак да я дам да я боядисат, след ново водно на 2000.
                                Гледах как се прави микс или Blender на металик, но да питам - има ли ефект от тези спрейове и необходим ли е ?
                                Второ процедурата е боядисвам с база рехаво първа ръка, втора по-добре насищам докато леко лепне първата и след това трета ръка от двойно по-голямо разстояние за ефект на металика, после лака пръскам 2 или 3 ръце, като последната наситена, за гланц. Преди напълно да изсъхне блендер спрей и още веднъж до края на матираният лак за преливка, след изсъхване полиране с 2000 водно и полиране с гъба и шлаиф паста/и. Нещо изпускам ли в технологията и ако дадете някакви съвети ще съм благодарен ?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X