Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стъпки при боядисване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Стъпки при боядисване

    Траяне, всичкото хай волюме и лоу прешър се отнася само за въздуха. Много въздух аби, не малко. От там пък идва по-ниския разход на боя, но по мое виждане пушилката си е доста и при тия пистолети.
    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
    Из "Златния телец"

    Коментар


    • От: Стъпки при боядисване

      Да де объркал съм го... много въздух хаби при ниско налягане, ма много боя и пръща..

      Коко, ако се замислиш логично, стигаш до извода че, повече движение на въздух през дюзата (голям обем) увлича повече боя със себе си, и пръска повече...

      Логическото заключение, въздушният обем увлича боята, а налягането осигурява нужният въздушен обем, защо се мисли за обема на въздъха и обема на боята като нещо различно, те процентово са свързани заедно..

      Обема на боята която се хаби е функция на въздуха който минава през дюзата (и на диаметъра на иглата) а налягането служи за да осигури нужният обем..

      По смисъла на това, сложете една по малка дюза със ХЛВП капачката, и пистолета няма да хаби никаква боя, е ще отнеме няколко часа да боядисаш цяла кола..

      Прав си коко, ама то е едно и също нещо, повече обем през дюзата повече боя, по малко обем по малко боя (+- нагласата на иглата) това е почти като карбуратора търсим финно раздробена смес, не много бедна, не много богата..


      И сега знам, ще кажете иглата, иглатаааа....

      Ахааа да кажа аз, да би хвана в неразбиране, в 99 процента от случвайте иглата я дават улайд опен, така да се каже научно му, тоест напълно отворена, трябва ли да се заиграваш с иглата, или с диаметъра на дюзата, значи нещо не ти е наред боята..



      ПС. Не знам дали го обясних хубаво, ще се опитам по друг начин..

      H.V.L.P. Висок обем на въздух (респективно голямо количество боя) ниско налягане..
      Нужен е голям компресор, и добри бояджийски умения, иначе течната е гарантирана...
      За професионална работа, и за боядисване на металици, където трябва да положиш, правилен равен мокър слой, за да се ориентират правилно частиците на металика, за това е безценен, за гооолеми работи, за дребни детайли като джанти и огледала, безсмислено.
      Последно редактирано от Traqn Savov; 21-05-17, 08:46.
      Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

      Коментар


      • От: Стъпки при боядисване

        Първоначално публикуван от Traqn Savov Преглед на мнение


        ПС. Не знам дали го обясних хубаво, ще се опитам по друг начин...
        Аз като проС потребител трудно ти разбирам и научните,и не дотам научните обяснения...
        За големия компресор е вярно,ма той винаги е +.За бояджийските умения само донякъде,те ако не са добри, все тая с какво пръскаш,винаги ще стече.
        Идеално си става и за големи детайли и за по дребни неща,по мое мнение.Още повече,че спокойно можеш да си настроиш струята от "метла" до "точка".
        Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

        Коментар


        • От: Стъпки при боядисване

          По добре е по, малък да ползваш, на точка не е работа, нека знаещите да ти обяснят защо...

          Както вече казах, налага ли се да правиш някакви големи корекции по настройките на пистолета, значи боята ти нещо куца, или налягането ти куца..

          Повечето пистолети, са направени да пръскат добре при едно определено налягане, и отворена до края боя и метла, +- някакви корекции все пак, и колкото е по добър пистолета, толкова по малко са корекциите.

          Виждам някой хора когато пръскат лак clear code вдигат нарочно налягането от 2 на 3 атмосфери, и с това става един супер голям олвърспрей и мъгли почмат да се носят навсякъде...

          Това не знам с каква цел го правят... освен че лака е евтин и може да с епрахосва..
          Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

          Коментар


          • От: Стъпки при боядисване

            Настройките на пистолета трябва да ги правиш след всяко измивани,щото за добро такова,пистолета се разглобява на съставни части,а и ако не се налагат настройки,защо са му турнали всичките врътки... Можеше да ги правят само с реглаж на иглата.
            Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

            Коментар


            • От: Стъпки при боядисване

              Да си кажа и аз мнението на практика.

              Сата HVLP папа въздух,метлата е супер финна и голяма.
              Твърденията за лесно стичане при пръскане на лак са абсолютно неверни,точно обратното е истината!

              Този пистолет го купих като бях още начинаещ и от този момент край на стечките.
              С този пистолет могат да се поставят световни рекорди по наливане без да стича,перфектен пистолет за начинаещи,наливал съм до побеляване на лака с отвита до край игла и няма стечки.
              Поради тези му показатели с евтини тънки лакове се постигат перфектни резултати като дълбочина на лаковото покритие.
              Проблема на пръскане на лак с този пистолет е че пръскането е бавно и славно,особенно на лакове с нисък вискозитет,тоест по гъсти.
              На цялостно боядисване те хваща секлета от бавната скорост при лакиране,а ако е и по топло и с по бързи лакове може да се получи омара по съседни детайли докато се обиколи колата с тази бавна скорост.

              За това на по късен етап купих Сата RP която я препоръчват за пръскане на лак.
              По ниска консумация на въздух,голяма метла,скорост на ракета при пръскане на лак,ако се отвие иглата до край могат да се направят сталактити на праговете от стечен лак.
              Един колега го постигна този ефект и го бъзикахме първо да среже сталактитите на праговете та като изкарва колата от камерата да не дръпнат вентилационните решетки на пода.
              Пръскал съм и база с него и на мен ми се струва по икономичен от HVLP.

              Ще си кажа и мнението за една друга масово използвана марка Девилбис.
              Значи по времето когато купих първата Сата работех в един сервиз като пръскахме с различни модели на Девилбис,имаше и модел само за водна база.
              Та моят избор беше между тези две марки,само ще спомена че на цената на два пистолета Девилбис GTI,база и лак от Англия,можеше да купя само една Сата от Германия.

              Ща не си купих два пъти по евтин Девилбис вместо Сата.
              Лична мнение,Девилбис в сравнение с Сата са тотални пръскачи за лозе!
              Супер неикономични пистолети,много по малка метла и много по груба,стечки безкрай не само от мен но и от колеги.
              Бернардо Екенаро който се говори че е копие на Сата и е с цена 120лв. е десет пъти по добър пистолет от тия пръскачки Девилбис.

              Та като купих Сата HVLP всеки колега на който дадох да го пробва първо искаше да му го продам а след това ми се молеше да пръска с него вместо с еваните служебни Девиблис.
              А шефа ми само на моите коли се радваше щото ги правех като стъклени с лака,аз единственият начинаещ от петима бояджии с години стаж,ама само аз пръсках със Сата.

              Инструмента прави майстора!

              п.п.
              Един път пих корселин,не пробвайте,гадно е като се оригнеш след това.
              Наздраве на компанията по този повод.
              Последно редактирано от roki77; 21-05-17, 13:30.

              Коментар


              • От: Стъпки при боядисване

                Първоначално публикуван от taran Преглед на мнение
                Настройките на пистолета трябва да ги правиш след всяко измивани,щото за добро такова,пистолета се разглобява на съставни части,а и ако не се налагат настройки,защо са му турнали всичките врътки... Можеше да ги правят само с реглаж на иглата.
                Съгласен!

                След такова измиване не е и нужно да се държи с корселин пистолета.
                Защото ми се е случвало да ми доставят корселин в туби който правеше сериозни опити да разтопи и казанчето на пистолета че и ръцете адски изгаряше.
                А от не добре измит пистолет не веднъж съм виждал как излитат копелетата от него и грозно се трапосват на лака.

                А мен поне са ме учили че майстор който не си пази инструментите е мърляч,след една година ежедневно ползвана Сата беше неразличима от нова,ама ако го ползваха и други спасение няма.

                И нещо по встрани по темата понеже преди колите започнах пръскането с мебели.
                Та и там само с Сата се пръскаше,грундовете и лак при по големи квадратури с помпа.
                Квадратури щото на ден съм пръскал там по 40 литра материал на конвеар.

                Та на въпроса,Сатите с които се пръскаше байц бяха с направени белези на настройките от колегите.
                Защото байца така брутално се влияе от настройки,скорост и отстояние от детайла при пръскане,че майка плаче след това от разлики в цвета между отделните детайли.
                Само си представете стотици квадратни метри ламперия например,които правихме за едно голямо заведение и между отделните плоскости разлики в цвета,направо е шок и ужас.
                А шок и ужас съм видял не е дин път щото работех във фабрика със над 100 човека персонал която работеше на 200% натоварване и всичката техника беше хай дефинишън и доста от продукцията отиваше за износ.

                И от пет човека бояджии само един беше наистина добър и го тачеха като звезда.
                И байца попива в дървото и грешките не се оправят лесно и всичко се повтаря по веригата отново,шлайфисти,грунтаджии,до бояджии за повторен опит.

                Та накратко колите по лесно се боядисват от мебелите,да не се оплакват някои авто бояджии.
                Последно редактирано от roki77; 21-05-17, 14:22.

                Коментар


                • От: Стъпки при боядисване

                  Да но байца не е като металика или перлата на колата..

                  Там трябва равен мокър слой да се нанесе, защото стружките (както им викам) трябва да изплуват и да се ориентират по правилният начин..
                  Иначе стават големи отенъци......

                  При боя от цена 500-1000 лева за литър, много ясно че ще "се оплакват някои авто бояджии" като знаят как се стърже перла за 600 лева литъра от колата.

                  Иначе ако е на някой смърдел, оградна боя, я хвашташ с баданарката и я пръскаш, като пръскана мазилка..
                  Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                  Коментар


                  • От: Стъпки при боядисване

                    Първоначално публикуван от Traqn Savov Преглед на мнение
                    Да но байца не е като металика или перлата на колата..

                    Там трябва равен мокър слой да се нанесе, защото стружките (както им викам) трябва да изплуват и да се ориентират по правилният начин..
                    Иначе стават големи отенъци......

                    При боя от цена 500-1000 лева за литър, много ясно че ще "се оплакват някои авто бояджии" като знаят как се стърже перла за 600 лева литъра от колата.

                    Иначе ако е на някой смърдел, оградна боя, я хвашташ с баданарката и я пръскаш, като пръскана мазилка..
                    Нещо не съм съгласен по никоя точка.

                    Най лесно да възприемеш е да пръскаш байц и след това пак да говорим на тази тема ако още искаш,та и може едни 40 литра да пръснеш за тренинг.

                    По интересното което казваш е аджеба кви са тия бои на тия космически цени???

                    Коментар


                    • От: Стъпки при боядисване

                      Байц не съм пръскал верно, не ми се е отдавал шанс...

                      Пръскал съм бяла перла 3 слоя за 600 лева литъра, на FZR-400RR и то преди 15 години!!! когато за 600 лева можеше да излезеш с целият магазин покупки и много доволен продавач...

                      За другите не знам с какви парцуци пръскат..
                      Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                      Коментар


                      • От: Стъпки при боядисване

                        Първоначално публикуван от Traqn Savov Преглед на мнение
                        Байц не съм пръскал верно, не ми се е отдавал шанс...

                        Пръскал съм бяла перла 3 слоя за 600 лева литъра, на FZR-400RR и то преди 15 години!!! когато за 600 лева можеше да излезеш с целият магазин покупки и много доволен продавач...

                        За другите не знам с какви парцуци пръскат..
                        Вземи за майтапа байц,цената му не е висока,взимаш и няколко плоскости като всеки ден пръскаш по една от тях.
                        Като са готови всичките слагаш ги една до друга и качи снимка тук да видим еднакви ли са.

                        За цените на фешън боите в Булгаристан ще ти дам няколко лични примера.

                        Първи пример,гледам в един магазин на Мипа продават бои хамелеон на цени 500-600лв. литър,отделно съм чувал от други цифри по 1000лв. за мулти хамелеон.
                        Веднага с усмивка им пускам оферта да им ги доставям тия същите бои на половина на тяхната продажна цена ама се засмяха ехидно и не искат.
                        Не искат щото и на половина на тяхната цена щях да съм на над 100% печалба.

                        Втори пример,хром боята лъскавото чудо я продаваше един играч и само той тогава за 1200лв. комплекта,сега не зная колко я продат ама чух че пак вадят зъби.
                        Всъщност сега се сетих за последната офертна цена която чух на Лазурит/Глазурит 750лв. комплект.

                        Малката ми Сата за това има и дюза 0.8 щото е за баш тая боя и с тая боя си играх за пръв път преди 10 години.

                        Та цената на която аз купувам комплекта е в пъти по ниска от 1200 или 750лв.

                        Последен пример,хамелеона аз щях да го продавам на цена 150лв. литър а мулти хамелеона 200лв.-250лв.,смятай другите колко товарят цената.

                        За финал само ще ти кажа че имах идея едно време да ставам вносител на какви ли не бояджийски къстъм фокуси които и на снимка повечето бояджии не са виждали,но се отказах защото сме слаб пазар и имах много ангажименти и без това с сервиза.

                        Та така,огледай се ослушай се ама по света,тук се свалят по няколко кожи.

                        Коментар


                        • От: Стъпки при боядисване

                          Да споделя и моя опит с няколко пистолета за боядисване. Имам около 8 пистолета в момента, но ползвам 4 от тях.
                          За щприц - Ковофиниш
                          За база - Девилбис и Италко
                          За лак - Сата Джет

                          Ковофиниша ми е с дюза 1.8 и съм доволен от него като пръскам щприц кит. Не иска много въздух и е икономичен
                          Девилбиса ми е с дюза 1.4 и пръскам предимно база с него, и за лак става. Наистина е много лакум. Много боя заминава като пръскам с него, но пък има добра метла и разпръсква добре боята. При сивите цветове почти не прави облаци. Случва се когато не съм догледал някъде. За пръскането за лак пак е ОК но трябва много да се внимава да не се олее. Също много лак заминава.
                          Италкото е с дюза 1.3. Пръскам база, но го ползвам при по неважни неща. Като качество и цена е ОК. Около 150-160лв. струва. Не става за сиви бои, прави навсякъде облаци. Може да се каже че е икономичен. Иска си и много въздух. Става и за лак, добра метла има и може да се разлее добре.
                          Сатата ми е най на сърце, с дюза 1.2 само лак пръскам. Толкова е икономичен, че с 100 грама лак мога да направя 3 ръце на предна врата. За сравнение с девилбиса с 100гр. лак, същата врата ще мога да я мина на 1 ръка и половина в най добрия случай.
                          Изключително лесно се работи и е много бърз. Давал съм го на приятел който никога не е боядисвал да се пробва и му се получи от първия път. Лака с него се разлива изключително добре, почти невъзможно е да направиш отечка, метлата е много добра.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Spray gun.jpg
Прегледи:1
Размер:237.6 КБ
ID:5755185

                          Коментар


                          • От: Стъпки при боядисване

                            Е то хем Девилбис е пръскачка хем ти переш с 1.4 дюза,вземи му 1.2 ега свърши някаква смислена работа.

                            Проблема с облаците на сивите коли е грешка на майстора,колегиална забележка без да се обиждаш.

                            Виждал съм колеги да правят такива ефекти,основната грешка е в не достатъчно изсъхнала мокра ръка,след което на ефектната ръка се получават облаци.
                            Възможна е и друга причина,ако пистолета пръска на тласъци,причината е в хлабини на дюзата,тоест или не е затегната добре или имаш кофти уплътнения.

                            Ако не си движиш ръката равномерно,тоест приближаваш и отдалечаваш от детайла също може да стане така,това се лекува с тъпанарки преди пръскане,за спокойна ръка.

                            При неправилен ъгъл спрямо детайла става на черти,същото става и от не добре измит пистолет с запушвания на дюзата.

                            Сивите цветове са изпит за всеки бояджия какво може,защото най много се влияе от техниката на пръскане,включително и бяга цвета при неправилно пръскане.

                            А и да те питам дигиталния манометър на Сатата работи ли ти или даде фира,щото им се носи славата че мрът?
                            Последно редактирано от roki77; 26-05-17, 20:13.

                            Коментар


                            • От: Стъпки при боядисване

                              Първоначално публикуван от roki77 Преглед на мнение
                              Е то хем Девилбис е пръскачка хем ти переш с 1.4 дюза,вземи му 1.2 ега свърши някаква смислена работа.

                              Проблема с облаците на сивите коли е грешка на майстора,колегиална забележка без да се обиждаш.

                              Виждал съм колеги да правят такива ефекти,основната грешка е в не достатъчно изсъхнала мокра ръка,след което на ефектната ръка се получават облаци.
                              Възможна е и друга причина,ако пистолета пръска на тласъци,причината е в хлабини на дюзата,тоест или не е затегната добре или имаш кофти уплътнения.

                              Ако не си движиш ръката равномерно,тоест приближаваш и отдалечаваш от детайла също може да стане така,това се лекува с тъпанарки преди пръскане,за спокойна ръка.

                              При неправилен ъгъл спрямо детайла става на черти,същото става и от не добре измит пистолет с запушвания на дюзата.

                              Сивите цветове са изпит за всеки бояджия какво може,защото най много се влияе от техниката на пръскане,включително и бяга цвета при неправилно пръскане.

                              А и да те питам дигиталния манометър на Сатата работи ли ти или даде фира,щото им се носи славата че мрът?
                              Естествено че най големия проблем при сивите бои е от майстора. Но лично аз като пръскам базата с девилбиса след това ги няма, а пръсна ли сива с италкото облаци се виждат. Не е нещо фрапиращо но мен ме дразни.
                              Иначе съм виждал така нашарени сиви коли, че чак ми е чудно как собствениците си ги взимат от бояджията.
                              Преди години пръсках база със сата джет NR 2000 1.4 hvlp, но му се развали резбата за регулиране и така си стои вече няколко години. Но мисълта ми е, че и той беше супер икономичен спрямо девилбиса. И с него съм пръскал лак и пак е много трудно да го разлееш

                              Да оригиналния дигитален манометър работи все още, даже и батерията не съм я сменял. Купувал съм го през 2006г. Но аз не съм критерии защото не съм бояджия да пръскам всеки ден. На месец по 2-3 пъти ми се налага да го ползвам, а зимата въобще не се ползва.

                              Коментар


                              • От: Стъпки при боядисване

                                Ако се пръска, на тук там мокри петна, тук там сухи петна, светло сивият металик става: вай, вай, вай после на светлина като го видиш..

                                Ако тръгнеш да пръскаш на мокро, целият детайл трябва да е равномерно намокрен, иначе стават облаци особено по преден капак и таван..
                                Абонатът е извън обхват, или е изключил телефона си, оставете съобщение след сигнала, и ще го предадем на абоната веднага щом дойде на линия... ДИННН......

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X