Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стъпки при боядисване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Стъпки при боядисване

    Дано да се лъжа , ама калници от HDPE няма да задържат боя дълго време. По-работещияг вариант според мен е да се облепят с фолио. Има отделна тема за това как се прави.
    0888932647

    Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

    Коментар


    • #32
      До: Стъпки при боядисване

      Първоначално публикуван от todor georgiev Преглед на мнение
      За пласмаси- задьлжително се обравотват с ПЛАСТОФИКС.Естествено след механичните обработки,и преди кита.И занаят се краде несе учи само с теория.Иначе темата е добра.
      Съгласен сам с теб ,но повечето като им покажеш как трябва да се подготви и се отказват а и трябва много време и труд за да станеш добър в нашия занаят за това по добре хората да знят как се прави за да не дадат пари на вятъра и да ни слагат всички бояджии под общ знаменател графа''измамници'' .Като ме питат казвам. Рацети никой няма да ми вземи.

      Коментар


      • #33
        До: Стъпки при боядисване

        Първоначално публикуван от Филип Георгиев Преглед на мнение
        Трябва добър компресор, зависи какъв пистолет се ползва. Ако пищова иска 250 литра в минута е хубаво компресора да дава повече дебит, за да не работи постоянно.
        Първо да спомена, че вече темата започна да бъде полезна за голяма част от съфорумниците. За моя приятел - да задължително ще го посетя и ще наблюдавам част или почти цял процес, зависи колко време ще имам.

        Обаче отделих горе един цитат. Това ми звучи точно като между голям бойлер и малък. но проточен. Пояснявам: ако пистолета иска 250 л/мин компресора трябва да може да дава минимум 260 л/мин (разумен резерв). Не ми е необходим компресор с дебит 400 л/мин, нали. Защото разликата в консумациятана ток и износването на детайлите е едно и също ( за компресора говоря). Просто компресора е по як. Какво става обаче ако компресора поддържа 260 л/мин, но по неведоми пътища господни налягането падне под необходимите 250 л/мин.
        Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
        Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
        ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

        Коментар


        • #34
          До: Стъпки при боядисване

          Първоначално публикуван от taran Преглед на мнение
          1.Оборудване:
          Плосък виброшлаиф-на него се поставя шкурка,

          Ротовибрационнен шлаиф-отново се прикрепят шкурки-има си там с неро като тъкан отзад,а на плота има нещо като кукички(мале как го обясних )


          Шпакли-слежат за нанасяне на кит-размерите им варират от 5-6,до 40-50 см ширина(макарче незнам дали маже да се ползват толкова широки)

          За днес толкова.
          Предимства на единия и другия еди къв си шлайф?
          За какво се използват различните размери шпакли?
          Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
          Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
          ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

          Коментар


          • #35
            До: Стъпки при боядисване

            Колеги много Ви моля, знам че съм левак и нищо не разбирам от тенекеджийство и бояджийство. Искам да се пробвам в тези неща - бояджийството особенно, нека въпросите към разбиращите много от разбиращите малко, да следват някаква стълбица ако може така да се нарече. Иначе темата започва да скача в много плоскости. Примерно за мен тя се разводнява, защото изведнъж докато говорим за оборудване, някой скача на видове пластмаси, друг за кърпеж примерно и т.н.
            Хайде да захапем основното, после вече ще може всеки, докато чете да има представа, за какво иде реч.
            Предварително благодаря и със здраве!
            Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
            Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
            ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

            Коментар


            • #36
              До: Стъпки при боядисване

              Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
              И са пребоядисвани италианците са царе на "скалъпването" с цел "сгласяне" на клиента ....ама да не спамя полезната тема
              Не са. И ще ти покажа че не са. Личи си, просто. Няма терано с бели пластмаси. Или е с такива като мойте - боядисани, или няма изобщо, а само веждите са черни. Има няколко разцветки на боята - от сребърен металик, до цвят "сахара", или нещо такова. Няма шкурено. Няма лепено. Самата пластмаса на основата е леко релефна. Много финно, но при вглеждане се забелязва. Това не може да се получи по друг начин, освен от самата прес форма. За да се боядиса, без да си личи, трябва да се изшкури цялото, а тогава определено си личи, Гледах и вратите отвътре под корите - не са слагани допълнително и никога не са махани. Бели се навсякъде. Надписите в задната част (4х4 intercooler) си седят, и се люпят заедно с боята.

              Има корекции тук-там по броните - това си личи. Правено е с коректорите с вид на маркер, дето продават по големите вериги.

              Според мен някой умник я е мил с пароструйка с висока температура, или с някакъв изчекнат химикал, но по-скоро първото.

              Накратко - убеден съм че нито пластмасите, нито колата е пребоядисвана. Имам закупен един прогнил зад веждата калник - пластмасата му е с малко по-друга разцветка, но всичко друго му е същото, включително дребния релеф, за който споменах.

              Ама, това не е важно. Важното е че явно има някакъв начин да се боядисат, просто трябва да отида в правилния магазин при правилните хора, и да взема нужните неща.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #37
                До: Стъпки при боядисване

                Първоначално публикуван от musovir Преглед на мнение
                . Какво става обаче ако компресора поддържа 260 л/мин, но по неведоми пътища господни налягането падне под необходимите 250 л/мин.
                Не налягането а дебита! Налягането е според зависи от пистолета и вискозитета на боята. Новите поколения пистолети /дано не лъжа/ са от типа HVLP /high volume low presure /. С тях се пръска при по ниско /3-4 атм/ налягане и голям дебит на въздуха. Щом въпросния дебит не достига , ти пада налягането и пистолета почва да "плюва" по-едри капки , и нещата се оцъкват.

                За това е хубаво на компресора или след него по линията да има регулируем редуцир вентил , който да подава постоянно налягане към пистолета.
                0888932647

                Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                Коментар


                • #38
                  До: Стъпки при боядисване

                  Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                  Не налягането а дебита! Налягането е според зависи от пистолета и вискозитета на боята. Новите поколения пистолети /дано не лъжа/ са от типа HVLP /high volume low presure /. С тях се пръска при по ниско /3-4 атм/ налягане и голям дебит на въздуха. Щом въпросния дебит не достига , ти пада налягането и пистолета почва да "плюва" по-едри капки , и нещата се оцъкват.

                  За това е хубаво на компресора или след него по линията да има регулируем редуцир вентил , който да подава постоянно налягане към пистолета.
                  Прав си колега, благодаря за поправката, неволно объркване на понятията. Имах предвид не налягане, а дебит. Смислово се хваща идеята.
                  Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                  Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                  ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                  Коментар


                  • #39
                    До: Стъпки при боядисване

                    Ето ти отговор за компресора: 250л/мин не е налягане, а дебит, който компресора може да осигури. Ако налягането пада под необходимото, просто компресора не може да смогне на пистолета, демек тия 250 литра на пистолета, реално са повече, или пък 250-те литра на компресора са само добро пожелание. Тогава или си купуваш по-малък пистолет, или нещо друго, което да ограничи дебита, или изчакваш компресора от време на време да насмогне. Но компромисите естествено водят до по-лошо качество, при еднакви други условия.

                    Различните шпакли - ползваш която ти е удобна. За някои места е по-удобна по-малка, за други - по-голяма.


                    А за другото - не си прав. На всеки е интересно различно нещо. При ламарините е общо взето всеизвестно, но съм установил че не всеки може да боядисва пластмаси качествено. Затова и попитах. На мен това също ми е интересно, я и ме касае пряко.

                    Нещото, дето и на мен и на теб ни е интересно - кой вид шлайф за какво се ползва. Аз съм ползвал ексцентрик шлайф и лентов шлайф (който май за таяа раобта не става), но не и тоя-кръглия.

                    Таа, всеки с въпросите си.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #40
                      До: Стъпки при боядисване

                      Първоначално публикуван от musovir Преглед на мнение
                      Прав си колега, благодаря за поправката, неволно объркване на понятията. Имах предвид не налягане, а дебит. Смислово се хваща идеята.

                      Аха. С интерес ще чакам обаче Филип да каже как да нагодиме въпросния вискозитет на боята , налягане и дебит на въздуха и боята , така че да не е на око. Щото е там е едното от разковничетата на боядисването /да не стече , да не стане на портокалова кора и т.п./ Както вече казах , за мен този процес е на границата на науката и изкуството , толкова много параметри влияят при опитите за постигане на наистина качествено покрит детаил - температура и чистота на въздуха , осветеност , наклон на повърхността ....... абе много.

                      Май няма научаване по книга , но пък добронамерените съвети на професионалист помагат.
                      0888932647

                      Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                      Коментар


                      • #41
                        До: Стъпки при боядисване

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        Таа, всеки с въпросите си.

                        Да колега, сългасен съм с теб. Просто ми се щеше, да стане някак по постепенно, ясно и пригледно.
                        Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                        Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                        ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                        Коментар


                        • #42
                          До: Стъпки при боядисване

                          Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                          Май няма научаване по книга , но пък добронамерените съвети на професионалист помагат.
                          В другата си тема за бояджийството казах, че каквото и да направя, май ще ида при майстор накрая.

                          Ние тука с четене професионалисти няма да станем, За майсторлък се иска практика с години. Мен ме влече, като хоби и авантюризъм да се пробвам. Току виж без да искам съм издокарал нещо прилично - поне да знае майстора, какво искам да стане и как да изглежда джипа.
                          Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                          Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                          ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                          Коментар


                          • #43
                            До: Стъпки при боядисване

                            Първоначално публикуван от musovir Преглед на мнение
                            В другата си тема за бояджийството казах, че каквото и да направя, май ще ида при майстор накрая.

                            Ние тука с четене професионалисти няма да станем, За майсторлък се иска практика с години. Мен ме влече, като хоби и авантюризъм да се пробвам. Току виж без да искам съм издокарал нещо прилично - поне да знае майстора, какво искам да стане и как да изглежда джипа.
                            Търпение ти трябва. И малко да пооткраднеш от някой. Е, и малко да ти се отдава. Аз не знам дали ставам за това, но съм гледал доста. Търпение имам, време - не.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Стъпки при боядисване

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Търпение ти трябва. И малко да пооткраднеш от някой. Е, и малко да ти се отдава. Аз не знам дали ставам за това, но съм гледал доста. Търпение имам, време - не.
                              Не се познаваме лично колега, но всички които ме познават знаят, че съм пълното опровержение на поговорката: "кучето с гледане месар не става". Веднъж като видя нещо и после почвам много бързо да го правя правилно. На времето едни приятели, щяхме уж да правим рекламна агенция заедно, като им влезех в стаята с компютъра, пускаха мишката и гасяха компютъра, сакън да не им открадна ноу-хауто.

                              Но пак заявявам за евентулано страдащи от мнителност. Нито имам условия нито време да правя бизнес от това. Гаража ми е малък и претрупан. Просто искам да видя дали мога и какво ще излезе от идеите ми. Джипката ми не е ударена или смачкана, тук таме е издрана. Ей така момчешка лудост да си поиграя на боички. Не ви ли се е случвало така да ви перне някоя идея и да искате да я направите.
                              Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                              Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                              ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                              Коментар


                              • #45
                                До: Стъпки при боядисване

                                Първоначално публикуван от musovir Преглед на мнение
                                Не ви ли се е случвало така да ви перне някоя идея и да искате да я направите.
                                Мен са ме оперили отвсякъде. Откак влязох в тоя форум си взех белята!!!
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X