Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 49

Тема: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

Място
    Самоков
    Публикации
    878
    Точки (при гласуване)
    15

По подразбиране Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

Цитат Мнение на icerunner Преглед на публикациите
    Подкрепям напълно казаното от Вас. Йодасепт е много добро и го има в модела EXPEDITION. Там има и много други полезни неща... В моделите PATROL сме отсяли най-важните животоспасяващи средства от една страна, и "най-баналните" от друга за да не се налага човек да прекъсва къмпинга си за един аспирин например.
    Относно адреналина - аз не съм лекар, но проведох много разговори и консултации точно за това. Избрахме да сложим метилпреднизолон вместо адреналин по една единствена причина - използването му извън болнично заведение и особено от немедицинско лице крие много по-малко рискове. Дори и при дозировката. А случайте на алергичен шок може да не са много чести, но при комплект специално предназначен за OUTDOOR мисля, че е задължително да съдържа силен анихистамин.
    Без да чета цялата тема и съдържанието на аптечките ще ти опонирам за адреналина. Има две огромни предимства пред метилпреднизолона - съдържанието на ампулата, поставено под езика има скорост на резорбция почти равна на венозен прием, без неудобството свързано с имжектиране; Инжектиран дори венозно, противошоковия и противоалергичен ефект на метилпреднизолона настъпва след 30 - 40 минути - данни от официална медицинска литература и собствен опит.
    Поздрави.

Място
    Варна
    Публикации
    339
    Точки (при гласуване)
    22

По подразбиране До: Специализирани АПТЕЧКИ ЗА ПЪРВА ПОМОЩ за offroad и outdoor

Алергичните си знаят болежките и обикновено си носят и Урбазона и Адреналина Респект за аптечката има шприц-ампули адреналин, годни за мускулно приложение, но оскъпяват доста... но... из далечни дестинации, няколкоседмични, особено в чужбина, няколко ампули адреналин никак няма да са излишни.
    Последно редактиран от Kent ; 09-10-09 в 17:36

Публикации
    3,062
    Точки (при гласуване)
    19

Цитат Мнение на Kent Преглед на публикациите
    Респект за аптечката има шприц-ампули адреналин, годни за мускулно приложение, но оскъпяват доста... но... из
    Доста??????
    за протокола
    1 авто-инжектор 300 мкг. = около 85 лв.
    1 амп. 1мг. = около 1.30 лв.

Място
    Варна
    Публикации
    339
    Точки (при гласуване)
    22

Цитат Мнение на deyan_h Преглед на публикациите
    Доста??????
    за протокола
    1 авто-инжектор 300 мкг. = около 85 лв.
    1 амп. 1мг. = около 1.30 лв.
    Уважаеми Деяне, знам колко струват обикновените ампули адреналинов разтвор много добре. Но те са за венозно или подкожно приложение. Стават и за под езика. При мускулна инжекция причиняват големи неприятности.
    А, за другите...Говоря за шприц-ампулите, като тея в казармата, в оная малката кутийка.... зелената. Те са пригодени за мускулно приложение. И са скъпи. Във Варна ги има във Военна болница май само, и то от помощи някви

Публикации
    3,062
    Точки (при гласуване)
    19

Цитат Мнение на Kent Преглед на публикациите
    Уважаеми Деяне, знам колко струват обикновените ампули адреналинов разтвор много добре. Но те са за венозно или подкожно приложение. Стават и за под езика. При мускулна инжекция причиняват големи неприятности.
    А, за другите...Говоря за шприц-ампулите, като тея в казармата, в оная малката кутийка.... зелената. Те са пригодени за мускулно приложение. И са скъпи. Във Варна ги има във Военна болница май само, и то от помощи някви
    Уважаеми д-р Kent,
    Какво, защо и къде аз поне горе-долу знам. Вероятно обаче не всички тук са така. Та може би не е излишно с няколко думи да обясните какво се случва, ако някой ентусиаст обърка начина на приложение. Примерно пропусне вена и т.н.

Авто-инжектора епинефрин за мускулно си е скъп и по-горе казах горе-долу колко. за протокола. Има си и детска доза (150мкг.) между другото. И си е одобрен за "цивилна" употреба. Като гледам си е на пазара. Освен това ако ще го разнасяте, може би ще трябват два...

Ако във Варна никой не го е потърсил, проблема си е Варненски .
    Питайте в аптеките.

както и да е, това си е малко офтопик.

PS. онзи найлоновия шприц не беше ли атропин? в химическия пакет?
    наистина не помня ....

Поздрави...

Място
    София
    Публикации
    9,448
    Точки (при гласуване)
    60

Проблемът с инжектирането на адреналин е, че грешките могат да доведат до некротизиране на тъкани... При метилпреднизолона няма такива проблеми и затова е по-подходящ за общо приложение от неспециалисти... Да, адреналина е по-мощно средство но не е за всеки... Освен това предозирането на метилпреднизолона няма да доведе до драстичните ефекти на предозирането на адреналина... Според мен изборът на метилпреднизолон вместо адреналин от Сашо е правилен...

icerunner е офлайн Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,775
    Точки (при гласуване)
    30

По подразбиране До: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

Аз не бих се намесил в тази дискусия, защото както вече казах не съм лекар. Но от разговорите ми с много специалисти съм убеден, че заслужава отделна тема. Ще я следя с интерес!

Място
    Варна
    Публикации
    339
    Точки (при гласуване)
    22

Венци е казал правилно за адреналиновия разтвор по-горе. Освен некрозата, ще е и неефикасен при мускулно приложение. Може би затова се препоръчва да се прави венозната апликация от хора умеещи да ги правят /мед. специалисти, сестри поне/. Подкожната инжекция е сравнително лесна. В банка да го сложиш, също е лесно. До венозна ако се стигне, лошо... Както казах, оскъпяват инжекторите а, .....аптечката е много добра. Който иска можи да си ги закупи отделно инжекторите. Май така ще стигнем до консенсус. В кутиите /онези дето приличаха на зелени сапунерки/ имаше и наркотик, като обезболяващо под формата на шприц-ампула. За другите илачи освен някакъв вълшебен уневирсиален антидот, не помня. В казармата ме вълнуваха други неща, а не чак толкова съдаржанието на паласките Поздрави

Стефан е офлайн Старши участник | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ |* МСС *
    Публикации
    18,417
    Точки (при гласуване)
    52

Не.
    Неотложната помощ, и страничните ефекти, са общо взето противоположни неща. Единственото ограничение на незабавно действащите препарати и манипулации е, да не водят до незабавна смърт, или до още по-тежки късни последствия. Все едно, при витални индикации имате от 2 минути до 2 часа, и после с това тяло ще се занимават или истински лекари, или двама с лопати. И майната им на некрозите, срязаните ребра, неграмотно превързаните артерии. Който трябва ще ги оправи, ако още има пулс.
    Така че страховитите странични ефекти от листовката в аптеката, важат само за цивилна употреба, и нормално лекуване. В ненормална обстановка важат специалистите по реанимация, медицина на катастрофите, и джобните войнишки аптечки. Останалото е от лукаваго. Умрелите не питат как се стига до санаториума.
    Не събирайте подписи от девет близки роднини, които да удостоверят дали човекът предпочита пържени картофи, или шопска салата. С вишегласие. Когато му трябва кубик адреналин, интракардиално. Бройте само ребрата. Между шестото и седмото, макар че съм чувал и други съвети. И не забравяйте, че някое може да липсва:)

dimitrOFF е офлайн
    Димитър Димитров
    Младши участник | СзО |* МСС *
    Място
    Стара Загора - Бургас
    Публикации
    20
    Точки (при гласуване)
    0

От алергичен шок (моля правете разлика с алергична реакция) се умира бързо, понякога за по-малко от час. Ако сте на няколко часа от най-близкият адреналин няма да успеете. Тук се крие отговора на аргумента за некрозата. Вариантите са жив със или без некроза срещу мъртъв, но красив.
    Метилпреднизолона и антихистамините са част от комплексната терапия на алергичния шок, но само те не могат да го овладеят(излекуват). Адреналина е единственото спасение при алергичен шок.
    Това не е агитация да прилагаме смело адреналин наляво и надясно, но е хубаво да го има за всеки случай.
    Присъединявам се към мнението на Кент: ”Който иска може да си ги закупи отделно ... Май така ще стигнем до консенсус.”

Място
    Пловдив
    Публикации
    107
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

Интересна и полезна тема,мисля че има нужда от продьлжение.
    Все пак за нас с гаидите-хората ,за които понятия като метилпреднизолон не говорят нищо-как все пак и в кои случаи конкретно се прилага това средство(ухапване от пчела,змия или?).Как се сьхранява ,има ли срок на годност и как му влияе предстоят в аптечката в багажника например.Как точно да се инжектира,кьде ,кога,кога ще подеиства и как ще разберем за това?Обяснено просто и елементарно-като за хора,които може би никога няма да им се наложи да го използват,но ако това стане,да знаят точно какво да направят.
    Нека специалистите по медицина да оставят сложният синтаксис и споровете кои е по наи, за симпозиуми и други сбирки на себеподобни.
    Имаите предвид ,че правилно поднесената информация ,на достьпен език,тук,може да спаси човешки живот.

Място
    София
    Публикации
    6,084
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    45

Присъствах на доста тежка катастрофа. За щастие в една от спрелите коли се оказа пенсионирана медицинска сестра, при това работила в операционна.
    Предоставих и аптечката и тя много я похвали, след като отмина напрежението.
    Сега се нуждая от дозареждане на аптечката.
    Трябва да измислим механизъм за дозареждане.

Освен това искам да отбележа, че трябва да направим бързо ръководство защото аз така се бях спекъл, че очите ми шареха насам натам по медикаментите, без да отфилтрират съществена информация, кое за какво е.
    Нещо подобно с цветните торбички, дето ги описваха братоците яхтсмени.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения :)))

Място
    София
    Публикации
    9,448
    Точки (при гласуване)
    60

Едно добро начало и всъщност напълно незаменимо е посещението на курсовете по първа помощ и медицина... Прости инструкции не работят в аварийна ситуация ако не са преди това достатъчно обяснени, осмислени и разбрани...

Място
    София
    Публикации
    6,007
    Точки (при гласуване)
    22

Цитат Мнение на Венцислав Петров Преглед на публикациите
    Едно добро начало ...... курсовете по първа помощ и медицина... .
    Дали не е възможно (ако вече не е сторено) форумът да организира нещо подобно, че в БЧК не са съвсем на ясно със спецификата на оказване на първа помощ в гората, при ухапвания от разни влечуги, насекоми и др. горски и морски случки. Срещу заплащане разбира се.

dimitrOFF е офлайн
    Димитър Димитров
    Младши участник | СзО |* МСС *
    Място
    Стара Загора - Бургас
    Публикации
    20
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на Венцислав Петров Преглед на публикациите
    ... Прости инструкции не работят в аварийна ситуация ако не са преди това достатъчно обяснени, осмислени и разбрани...
    Добавям и ТРЕНИРАНИ. Никой от нас не е станал шофьор само с четене на книги, теоретични лекции и медитация.
    И 500 страници да изпишем как се прави мускулна инжекция или сърдечен масаж, докато човек не го направи няколко пъти и не го тренира периодично нищо няма да стане. Това си е занаят като всички други, иска практика и постоянство.
    Мен ако питате най-добре е да помолите познат лекар/сестра да ви обясни как се прави и да ви даде да пипнете. Най-подходящи места за учене са спешните отделения и спешните центрове. Който има желание и помоли да работи като доброволец там от време на време, мисля че има шансове да се съгласят.
    Има и манекени за обучение по курсовете, но хубавите манекени са много скъпи и немисля, че ги има на много места. И още нещо, работата с живи хора в реална обстановка ти помага да се отпуснеш психически. Ако си спасявал само кукли и ти се наложи да го направиш на живо става като при Ник Николов - "спичаш" или почваш да вършиш глупости.
    Майсторе спецификата на обездвижването на един счупен крак в гората се състои в това, че вместо шини и бинт ползваш клони и въже/парче плат. Пчелите хапят по един и същ начин навсякъде, а змиите в България не са достатъчно отровни. Дай да ги изпием тези пари не ги давай на вятъра )

Място
    Пловдив
    Публикации
    3,712
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране От: До: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

Цитат Мнение на dimitrOFF Преглед на публикациите
    От алергичен шок (моля правете разлика с алергична реакция) се умира бързо, понякога за по-малко от час. Ако сте на няколко часа от най-близкият адреналин няма да успеете. Тук се крие отговора на аргумента за некрозата. Вариантите са жив със или без некроза срещу мъртъв, но красив.
    Метилпреднизолона и антихистамините са част от комплексната терапия на алергичния шок, но само те не могат да го овладеят(излекуват). Адреналина е единственото спасение при алергичен шок.
    Това не е агитация да прилагаме смело адреналин наляво и надясно, но е хубаво да го има за всеки случай.
    Присъединявам се към мнението на Кент: ”Който иска може да си ги закупи отделно ... Май така ще стигнем до консенсус.”
    Не разбирам нито от едното, нито от другото лекарство. За това нямам мнение за тях. Обаче.....
    Когато препочъчвате приложението им , и то като единствено възможно спасение от алергичен шок - трябва да се включа в темата.
    Един въпрос към участниците в темата :
    Кой от вас е преживявал алергичен шок ? От ухапване от пчела, оса да речем ....
    Ако сте преживявали такъв шок ще пишете по друг начин и ще мислите по друг начин . Това си е мое мнение, само предположение по-точно.
    Да видим дали е вярно това предположение ?
    Макар и късно, но е важно да продължи темата . Не заради мен. Заради други като мен . И да се изчисти заблудата .
    Та - кой от вас е преживял шок ?

Място
    Пловдив
    Публикации
    3,712
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране От: До: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

Странно нещо е мълчанието.....
    И аз ще замълча в тази тема след споделяне на следното:
    Не взимайте никакви спринцовки като лекарства. Те се взимат само от хора с потвърдена и напреднала алергична реакция. И дори от такива се прилагат рядко.
    Вземете си (винаги си носете) някакво лекарство от рода на Алергозан, Антиалерзин,Клемастин или подобно. На хапчета. Повярвайте - винаги помагат в случай на алергичен шок. Дори на напреднал (10-15 минутен ) такъв шок. Като споменавам минути - това е времето до загубване на съзнание .
    Алергичния шок се проявява постепенно. В началото(първия път) просто ви заболява главата. След няколко часа преминава. Това е времето да си зададете въпрос - алергична реакция ли беше? Почти винаги отговора е ДА .
    При следващата случка (ужилване или каквото е там) реакцията е доста по-силна. Започват сърбежи по меките части на ставите (лакти,колене,врат). Кожата се зачервява и леко подува. Идва и главоболието което е много важен признак. Самото главоболие е отзад в тилната част на главата. Когато го усетите вече е ясно, че трябва спешно да вземете лекарство. СПЕШНО !
    Ако сте сами - не чакайте този момент. Той трае една-две минути и после сте безпомощни. Не можете да отворите лекарството, нито да се обадите по телефон.... а бе...... припадате безсилни и безпомощни. Това е краят ако не сте взели лекарство в себе си или, ако някой предвидлив колега не ви услужи с такова.
    За това е добре да имате едно лекарство в себе си винаги. Ако не за вас- то за колега в беда.
    Това ви го пише човек, който има 10 минутна реакция . И за късмет в старите аптечки имаше антиалерзин в стъклена опаковка. 17 годишно лекарство, което не можах да отворя сам . Единствено успях да викна съпругата си и тя успя да ми даде лекарството. Старо и евтино лекарство (10 стотинки) което ми спаси живота. После съм имал още 4 реакции - но като знаеш - тичаш до колата, взимаш лекарството и ... продължаваш с усмивка и БЕЗ главоболие напред.
    Две години носих Урбазон спринцовка. Не се наложи след хапчето. И никога не се е налагало да взимам второ хапче.
    Дано никой от вас не ползва лекарството (което трябва да имате) за себе си !

icerunner е офлайн Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,775
    Точки (при гласуване)
    30

Уважаеми bgbul, описали сте, както убеден съм съзнавате сам, един частен и определено специфичен случай - Вашия. Моля, не изваждайте от него генерални изводи в стил "От мен да знаете, носете си хапче като мойто и забравете другите неща..." Най малкото заглавието на дискусията е пределно ясно и се отнася за два конкретни медикамента. А споменаването на тежък алергичен шок и хапче алергозан като най-ефективно решение... понякога мълчанието, за което споменавате в началото на поста има смисъл!

Място
    Пловдив
    Публикации
    3,712
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на icerunner Преглед на публикациите
    Уважаеми bgbul, описали сте, както убеден съм съзнавате сам, един частен и определено специфичен случай - Вашия. Моля, не изваждайте от него генерални изводи в стил "От мен да знаете, носете си хапче като мойто и забравете другите неща..." Най малкото заглавието на дискусията е пределно ясно и се отнася за два конкретни медикамента. А споменаването на тежък алергичен шок и хапче алергозан като най-ефективно решение... понякога мълчанието, за което споменавате в началото на поста има смисъл!
    С извинения - подведох се ! Моля модератора да изтрие спама от мен по тази тема !

Публикации
    94
    Точки (при гласуване)
    10

bgbul твоето мнение не трябва да е трие, защото дава ценна информация - какви са симптомите и какво трябва да се направи, ако ти самия имаш алергична реакция.
    А сега се постави в следната хипотетична ситуация. Отишал си на разходка в гората, свиваш зад едно дърво и виждаш, че са се събрали хора над едно дете, което вече е в шок и се опитва да си поеме последната глътка въздух, а линейката се е загубила някъде по пътя. Как би реагирал - ще почнеш да се подиграваш на хората, защо преди 10 минути не са взели хапче антиалерзин или ще им подадеш ампула адреналин, която предвидливо си сложил в аптечката.

Страница 1 от 3 1 2 3 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Дискусия на тема: "Инструменти, т.нар. "Гедоре" - качества и цени"
    От metalgiar във форум Инструменти и обработка на детайли
    Отговори: 404
    Последно мнение: 01-10-17, 13:44
  2. Дискусия на тема: "Воланите с копчета", колектори и т.н.
    От t_andonov във форум Технологии, теория, конструкции по автомобила
    Отговори: 18
    Последно мнение: 22-09-09, 11:45
  3. Голямата война! Тема за дискусия между "Ловците"
    От Венцислав Петров във форум Голямата война
    Отговори: 956
    Последно мнение: 15-05-06, 22:57
  4. Голямата война! Тема за дискусия в "Отбор 1"
    От Венцислав Петров във форум Голямата война
    Отговори: 176
    Последно мнение: 08-05-06, 18:38

Правила за публикация