Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

    Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
    Подкрепям напълно казаното от Вас. Йодасепт е много добро и го има в модела EXPEDITION. Там има и много други полезни неща... В моделите PATROL сме отсяли най-важните животоспасяващи средства от една страна, и "най-баналните" от друга за да не се налага човек да прекъсва къмпинга си за един аспирин например.
    Относно адреналина - аз не съм лекар, но проведох много разговори и консултации точно за това. Избрахме да сложим метилпреднизолон вместо адреналин по една единствена причина - използването му извън болнично заведение и особено от немедицинско лице крие много по-малко рискове. Дори и при дозировката. А случайте на алергичен шок може да не са много чести, но при комплект специално предназначен за OUTDOOR мисля, че е задължително да съдържа силен анихистамин.
    Без да чета цялата тема и съдържанието на аптечките ще ти опонирам за адреналина. Има две огромни предимства пред метилпреднизолона - съдържанието на ампулата, поставено под езика има скорост на резорбция почти равна на венозен прием, без неудобството свързано с имжектиране; Инжектиран дори венозно, противошоковия и противоалергичен ефект на метилпреднизолона настъпва след 30 - 40 минути - данни от официална медицинска литература и собствен опит.
    Поздрави.

  • #2
    До: Специализирани АПТЕЧКИ ЗА ПЪРВА ПОМОЩ за offroad и outdoor

    Алергичните си знаят болежките и обикновено си носят и Урбазона и Адреналина Респект за аптечката има шприц-ампули адреналин, годни за мускулно приложение, но оскъпяват доста... но... из далечни дестинации, няколкоседмични, особено в чужбина, няколко ампули адреналин никак няма да са излишни.
    Последно редактирано от Kent; 09-10-09, 17:36.

    Коментар


    • #3
      До: Специализирани АПТЕЧКИ ЗА ПЪРВА ПОМОЩ за offroad и outdoor

      Първоначално публикуван от Kent Преглед на мнение
      Респект за аптечката има шприц-ампули адреналин, годни за мускулно приложение, но оскъпяват доста... но... из
      Доста??????
      за протокола
      1 авто-инжектор 300 мкг. = около 85 лв.
      1 амп. 1мг. = около 1.30 лв.
      - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
      - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

      Коментар


      • #4
        До: Специализирани АПТЕЧКИ ЗА ПЪРВА ПОМОЩ за offroad и outdoor

        Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
        Доста??????
        за протокола
        1 авто-инжектор 300 мкг. = около 85 лв.
        1 амп. 1мг. = около 1.30 лв.
        Уважаеми Деяне, знам колко струват обикновените ампули адреналинов разтвор много добре. Но те са за венозно или подкожно приложение. Стават и за под езика. При мускулна инжекция причиняват големи неприятности.
        А, за другите...Говоря за шприц-ампулите, като тея в казармата, в оная малката кутийка.... зелената. Те са пригодени за мускулно приложение. И са скъпи. Във Варна ги има във Военна болница май само, и то от помощи някви

        Коментар


        • #5
          До: Специализирани АПТЕЧКИ ЗА ПЪРВА ПОМОЩ за offroad и outdoor

          Първоначално публикуван от Kent Преглед на мнение
          Уважаеми Деяне, знам колко струват обикновените ампули адреналинов разтвор много добре. Но те са за венозно или подкожно приложение. Стават и за под езика. При мускулна инжекция причиняват големи неприятности.
          А, за другите...Говоря за шприц-ампулите, като тея в казармата, в оная малката кутийка.... зелената. Те са пригодени за мускулно приложение. И са скъпи. Във Варна ги има във Военна болница май само, и то от помощи някви
          Уважаеми д-р Kent,
          Какво, защо и къде аз поне горе-долу знам. Вероятно обаче не всички тук са така. Та може би не е излишно с няколко думи да обясните какво се случва, ако някой ентусиаст обърка начина на приложение. Примерно пропусне вена и т.н.

          Авто-инжектора епинефрин за мускулно си е скъп и по-горе казах горе-долу колко. за протокола. Има си и детска доза (150мкг.) между другото. И си е одобрен за "цивилна" употреба. Като гледам си е на пазара. Освен това ако ще го разнасяте, може би ще трябват два...

          Ако във Варна никой не го е потърсил, проблема си е Варненски .
          Питайте в аптеките.

          както и да е, това си е малко офтопик.

          PS. онзи найлоновия шприц не беше ли атропин? в химическия пакет?
          наистина не помня ....

          Поздрави...
          - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
          - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

          Коментар


          • #6
            До: Специализирани АПТЕЧКИ ЗА ПЪРВА ПОМОЩ за offroad и outdoor

            Проблемът с инжектирането на адреналин е, че грешките могат да доведат до некротизиране на тъкани... При метилпреднизолона няма такива проблеми и затова е по-подходящ за общо приложение от неспециалисти... Да, адреналина е по-мощно средство но не е за всеки... Освен това предозирането на метилпреднизолона няма да доведе до драстичните ефекти на предозирането на адреналина... Според мен изборът на метилпреднизолон вместо адреналин от Сашо е правилен...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #7
              До: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

              Аз не бих се намесил в тази дискусия, защото както вече казах не съм лекар. Но от разговорите ми с много специалисти съм убеден, че заслужава отделна тема. Ще я следя с интерес!
              Technical Rescue Direct - life lies in courage
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

              Коментар


              • #8
                До: Специализирани АПТЕЧКИ ЗА ПЪРВА ПОМОЩ за offroad и outdoor

                Венци е казал правилно за адреналиновия разтвор по-горе. Освен некрозата, ще е и неефикасен при мускулно приложение. Може би затова се препоръчва да се прави венозната апликация от хора умеещи да ги правят /мед. специалисти, сестри поне/. Подкожната инжекция е сравнително лесна. В банка да го сложиш, също е лесно. До венозна ако се стигне, лошо... Както казах, оскъпяват инжекторите а, .....аптечката е много добра. Който иска можи да си ги закупи отделно инжекторите. Май така ще стигнем до консенсус. В кутиите /онези дето приличаха на зелени сапунерки/ имаше и наркотик, като обезболяващо под формата на шприц-ампула. За другите илачи освен някакъв вълшебен уневирсиален антидот, не помня. В казармата ме вълнуваха други неща, а не чак толкова съдаржанието на паласките Поздрави

                Коментар


                • #9
                  До: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                  Не.
                  Неотложната помощ, и страничните ефекти, са общо взето противоположни неща. Единственото ограничение на незабавно действащите препарати и манипулации е, да не водят до незабавна смърт, или до още по-тежки късни последствия. Все едно, при витални индикации имате от 2 минути до 2 часа, и после с това тяло ще се занимават или истински лекари, или двама с лопати. И майната им на некрозите, срязаните ребра, неграмотно превързаните артерии. Който трябва ще ги оправи, ако още има пулс.
                  Така че страховитите странични ефекти от листовката в аптеката, важат само за цивилна употреба, и нормално лекуване. В ненормална обстановка важат специалистите по реанимация, медицина на катастрофите, и джобните войнишки аптечки. Останалото е от лукаваго. Умрелите не питат как се стига до санаториума.
                  Не събирайте подписи от девет близки роднини, които да удостоверят дали човекът предпочита пържени картофи, или шопска салата. С вишегласие. Когато му трябва кубик адреналин, интракардиално. Бройте само ребрата. Между шестото и седмото, макар че съм чувал и други съвети. И не забравяйте, че някое може да липсва

                  Коментар


                  • #10
                    До: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                    От алергичен шок (моля правете разлика с алергична реакция) се умира бързо, понякога за по-малко от час. Ако сте на няколко часа от най-близкият адреналин няма да успеете. Тук се крие отговора на аргумента за некрозата. Вариантите са жив със или без некроза срещу мъртъв, но красив.
                    Метилпреднизолона и антихистамините са част от комплексната терапия на алергичния шок, но само те не могат да го овладеят(излекуват). Адреналина е единственото спасение при алергичен шок.
                    Това не е агитация да прилагаме смело адреналин наляво и надясно, но е хубаво да го има за всеки случай.
                    Присъединявам се към мнението на Кент: ”Който иска може да си ги закупи отделно ... Май така ще стигнем до консенсус.”
                    Nissan Patrol L28

                    Коментар


                    • #11
                      От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                      Интересна и полезна тема,мисля че има нужда от продьлжение.
                      Все пак за нас с гаидите-хората ,за които понятия като метилпреднизолон не говорят нищо-как все пак и в кои случаи конкретно се прилага това средство(ухапване от пчела,змия или?).Как се сьхранява ,има ли срок на годност и как му влияе предстоят в аптечката в багажника например.Как точно да се инжектира,кьде ,кога,кога ще подеиства и как ще разберем за това?Обяснено просто и елементарно-като за хора,които може би никога няма да им се наложи да го използват,но ако това стане,да знаят точно какво да направят.
                      Нека специалистите по медицина да оставят сложният синтаксис и споровете кои е по наи, за симпозиуми и други сбирки на себеподобни.
                      Имаите предвид ,че правилно поднесената информация ,на достьпен език,тук,може да спаси човешки живот.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                        Присъствах на доста тежка катастрофа. За щастие в една от спрелите коли се оказа пенсионирана медицинска сестра, при това работила в операционна.
                        Предоставих и аптечката и тя много я похвали, след като отмина напрежението.
                        Сега се нуждая от дозареждане на аптечката.
                        Трябва да измислим механизъм за дозареждане.

                        Освен това искам да отбележа, че трябва да направим бързо ръководство защото аз така се бях спекъл, че очите ми шареха насам натам по медикаментите, без да отфилтрират съществена информация, кое за какво е.
                        Нещо подобно с цветните торбички, дето ги описваха братоците яхтсмени.
                        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                        Коментар


                        • #13
                          От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                          Едно добро начало и всъщност напълно незаменимо е посещението на курсовете по първа помощ и медицина... Прости инструкции не работят в аварийна ситуация ако не са преди това достатъчно обяснени, осмислени и разбрани...
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #14
                            От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                            Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                            Едно добро начало ...... курсовете по първа помощ и медицина... .
                            Дали не е възможно (ако вече не е сторено) форумът да организира нещо подобно, че в БЧК не са съвсем на ясно със спецификата на оказване на първа помощ в гората, при ухапвания от разни влечуги, насекоми и др. горски и морски случки. Срещу заплащане разбира се.
                            подаръци за мъже от FACOM
                            промоция на читави инструменти

                            и на хоби такива

                            тел. О879 Ч8Ч 2З5

                            Коментар


                            • #15
                              От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                              Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                              ... Прости инструкции не работят в аварийна ситуация ако не са преди това достатъчно обяснени, осмислени и разбрани...
                              Добавям и ТРЕНИРАНИ. Никой от нас не е станал шофьор само с четене на книги, теоретични лекции и медитация.
                              И 500 страници да изпишем как се прави мускулна инжекция или сърдечен масаж, докато човек не го направи няколко пъти и не го тренира периодично нищо няма да стане. Това си е занаят като всички други, иска практика и постоянство.
                              Мен ако питате най-добре е да помолите познат лекар/сестра да ви обясни как се прави и да ви даде да пипнете. Най-подходящи места за учене са спешните отделения и спешните центрове. Който има желание и помоли да работи като доброволец там от време на време, мисля че има шансове да се съгласят.
                              Има и манекени за обучение по курсовете, но хубавите манекени са много скъпи и немисля, че ги има на много места. И още нещо, работата с живи хора в реална обстановка ти помага да се отпуснеш психически. Ако си спасявал само кукли и ти се наложи да го направиш на живо става като при Ник Николов - "спичаш" или почваш да вършиш глупости.
                              Майсторе спецификата на обездвижването на един счупен крак в гората се състои в това, че вместо шини и бинт ползваш клони и въже/парче плат. Пчелите хапят по един и същ начин навсякъде, а змиите в България не са достатъчно отровни. Дай да ги изпием тези пари не ги давай на вятъра )
                              Nissan Patrol L28

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X