Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

    Сега си спомням,че като бях в казармата,в комплекта за химическа защита,освен противогаз,чорапи,наметало имаше и 2 шприц-ампули с Адреналин и Атропин,които по инструкция боецът си ги прави сам през въшкарника в бедрото,по заповед на командния състав...!
    Адреналина не е толкова страшно лекарство....
    [I]Honda CR-V B20B RD-1 JDM Auto 1998г.[/I]
    [I]Toyota Corolla 1,4 D-4D 2009г.[/I]

    Коментар


    • #32
      От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

      Първоначално публикуван от 4i4o_doc Преглед на мнение
      Сега си спомням,че като бях в казармата,в комплекта за химическа защита,освен противогаз,чорапи,наметало имаше и 2 шприц-ампули с Адреналин и Атропин,които по инструкция боецът си ги прави сам през въшкарника в бедрото,по заповед на командния състав...!
      Адреналина не е толкова страшно лекарство....
      По заповед на "командния състав" "боецът" би направил много неща, което далеч не значи, че е безопасно Приемам поста в кръга на шегата, надявам се да не съм се объркал...
      Technical Rescue Direct - life lies in courage
      http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

      Коментар


      • #33
        От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

        Не е коректно да се противопоставят Адреналин и Метилпреднизолон. И двете са част от лечението, като имат съвсем различно действие. Не коментирам приложението от неспециалисти, противопоказанията, страничните ефекти и техниката на употреба. По същество мога да кажа едно - при алергичен шок човек може да загине за минути и единственото ефективно средство в такава екстремна ситуация, което е първо средство сред целия комплекс мерки е АДРЕНАЛИН.

        Коментар


        • #34
          От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

          Това е видеоинструкция за използване на автоинжектор ANAPEN който съдържа синтетичен адреналин, наречен епинефрин (epinephrine).
          Може да се инжектира мускулно в бедрото, дори през облеклото и дънките.
          Важно е веднага след използване да се потърси спешна медицинска помощ.
          Show must go on!
          LZ1VES

          Коментар


          • #35
            От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

            В случая става дума за едно и също вещество - и в ампулите адреналин и в анапен има все епинефрин. Обърни внимание на количеството и цената. Както е написано в инструкциите на Анапен една доза не би била достатъчна, според мен в повечето случаи. Обикновения Адреналин също се прилага лесно подкожно, при положение че е същото вещество, не знам защо анапен е за мускулно приложение - вероятно в случая е преценено като допустимо едимствено заради ниската доза. Има и още нещо - ако го използва квалифициран човек в много случаи е добре и дори задължително ампулата адреналин да се разреди и приложи венозно по определен начин. При готовия шприц няма такава възможност.

            Коментар


            • #36
              От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

              Хубав филм Веско, благодаря.
              Веществото наистина все е епинефрин, но същественото на тези писалки е, че са предназначени за използване от НЕМЕДИЦИНСКИ лица, след кратко обучение, т.е. от свидетелите на инцидента, което е много важно в случая. Ние използваме учебна писалка (симулатор) Епипен в курсовете по първа помощ. Защо са толкова скъпи не знам, но всичките са такива.
              По същата аналогия един реаниматор би открил съществени разлики между Автоматичния Външен Дефибрилатор (AED) и този използван в реанимацията на болницата, но това не променя факта, че оцеляването на пострадалия със сърдечен арест зависи от АЕД-то на улицата, използвано в първите минути (независимо от всичките му ограничения), а не от специализирания дефибрилатор в болницата половин час по-късно...
              Technical Rescue Direct - life lies in courage
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

              Коментар


              • #37
                От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                И за кого би било проблем да зареди спринцовката и да направи подкожно половин ампула? Колко хора биха се навили да имат адреналин за три лева заедно с консумативите и колко на стойността на два или три анапена?

                Коментар


                • #38
                  От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                  За 95% от случайните свидетели (според мен) ще е непосилно да заредят спринцовката и направят подкожно ампула, особено ако не е тяхна и не знаят какво точно има във и откога е ампулата.
                  Хубавото на ANAPEN е това, че може абсолютно всеки да го ползва, дори да е от чужда аптечка. Има трайност 2 години, което прави цената му приемлива. Разбира се, за тези, които ценят живота повече от сметка в кръчма.
                  Show must go on!
                  LZ1VES

                  Коментар


                  • #39
                    От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                    Колега, ценейки живота, на стойността на това лекарство бих могъл да комплектовам много сериозна аптечка. Не съм спорил относно ефективността, просто изказах мнение за това какво намирам за по-разумно Аз все пак трудно си представям как някой на улицата или в гората просто взима нечий "Анапен" преценява, решава и му го прави. Смисъла да разполагаме с повече медикаменти е да можем да помогнем на себеси и околните, както и някой от хората с нас да може да ни помогне. В този смисъл щом са стигнали до извода да притежават подобни лекарства, биха могли поне елементарно да се обучат и как се борави с тях.
                    А за тези, които си знаят, че имат алергии и са застрашени от фатални ситуации - те би трябвало да разполагат и с Урбазон и с Адреналин и да знаят как и кога да ги прилагат. И още нещо - не ми се препрочитат всички теми за аптечки, както и тази за адреналина, но мисля, че някъде се споменаваше Алергозан. Та да ви кажа, докато не съм забравил - ПРОТИВОПОКАЗАН е при хора в алергичен шок!

                    Коментар


                    • #40
                      От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                      Колеги, внимавайте с адреналина !!! Преди два дни ме изписаха от ВМА София ... Знаех, че съм алергичен към ужилвания от оси и пчели. Затова винаги имам два комплекта, съдържащи 2 ампули адреналин, 2 флакона солумедрол и една ампула алергозан . Преди 5 дни ми се прияде мед - облизах 2 пълни супени лъжици ... / Допреди година си хапвах мед без проблеми...!!!/ И ... алергична реакция след 5 минути ! Веднага извадих "пакета"... ПОРАДИ НЕЗНАНИЕ си вкарах 2 ампули адреналин ВЕНОЗНО !!!!!!, след това солумедрола и т. н. Усетих, че нещо става със сърцето - СТРАШНО сърцебиене, запалих колата и в 3-та градска, която е на 200 м. от нас ... Поеха ме още от вратата, като им казах за двете венозни ампули адреналин ...!!! Докторката не вярваше на очите си, че все още съм жив ...!!!!!!! Веднага на системи ... Позакрепиха положението, като междувременно извикаха линейка, която ме откара в токсикологията на ВМА, където ме дооправяха два дни ... Кардиограми през няколко часа, кръвни проби през няколко часа, системи с какво ли не ...!!! Колеги, адреналинът се прилага ПОДКОЖНО и по малко, а не цялата ампула /1 мг/ наведнъж . И само ако се налага !!!!! А кога се налага - попитайте доктора - алерголог или поне GP- то ...!!!

                      Коментар


                      • #41
                        От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                        Адреналина може да се приеме през устата като се изсипе и задържи под езика. Определено е по безопасно, от колкото да се постави с инжекция от не обучено лице.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                          Няма голяма разлика, това е идеята-при липса на венозен път резорбцията от лигавицата в устата е много бърза.
                          Животът е харизан кон според мен...

                          Теди

                          Коментар


                          • #43
                            От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                            Общо взето това което знам от обща култура се припокри с написаното тук, но възникнаха някои уточняващи въпроси. Каква е разликата между обикновените ампули адреналин и тези шприц ампули с адреналин за мускулно приложение? Ясно е че при първите е противопоказно да се бият мускулно заради опасни странични ефекти макар че тук прочетох и за лекар който ги бие мускулно. Какво е по-различното в тези шприц ампули от нормалните в аптеката? Дозата ли, концентрацията на разтвора ли? .............................. Другото което се чудя е дали мога да си купя без рецепта ампула адреналин. За всеки случай, ако ме ухапят двайсетина пчели по горите дето ходя ей така профилактично докато не съм изпънал търнаците да си изджубуркам устата, което май е най-безопасния начин. И има ли странични ефекти от едно такова *изплакване * на устата? И колко всъщност добре ще се съхрани такава ампула при едно 30 градуса жега в продължение на десетина дена?

                            Коментар


                            • #44
                              От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                              Здравейте.
                              Това, което ще напиша по-долу, е достъпно за всеки в интернет и може лесно да бъде проверено.
                              На практика активното вещество и в Адреналин Софарма и в автоинжекторите EpiPen/Fastjekt е епинефрин. И докато ампула нашенски Адреналин 1 mg/1 ml върви към 1.30-1.40 лв + 1 инсулинова спринцовка 0.12 лв ~ 1.50 лв всичко, то в немските онлайн аптеки Fastjekt 0.3 mg/0.3 ml е към 97 евро (предлага се промо пакет 2 бр. за 148 евро). Легално без рецепта от Германия надали ще си вземете Fastjekt, но у нас надали ще имате проблем с ампула адреналин.
                              Последното съдържа 3 пъти повече епинефрин на 75 пъти по-ниска цена. Автоинжекторите се оскъпяват от цялостния механизъм (който е защитен с патент) и от предварително дозираното лекарство, чиито резултат е, че човек само допира устройството до бедрото си и натиска копчето. В екстрена ситуация неопитен човек трудно ще отмери 1/3 от ампулата и да я постави акуратно подкожно. Важно е да се отбележи, че готовите за употреба автоинжектори освен мускулно, се поставят и подкожно, тъй като дебелината на подкожната мастна тъкан варира.
                              Относно приложението на инжекционния разтвор на адреналин под езика - изрично е описано в листовката, че Адреналин Софарма се прилага изключително подкожно и венозно. Все пак съм склонен да се доверя и на лекаря, който е писал, че го поставя и мускулно.
                              В мрежата има проучване за подкожно приложение на епинефрин - 40 mg таблетка води до ефект близък до този от 0.3 mg разтвор мускулно. Аз лично не бих разчитал, че 1 мл (1мг) ще има особен ефект, но ако няма вариант за инжекция - пак е по-добре от нищо.
                              Относно съхранението - в листовката си пише - на тъмно под 25 градуса Целзий.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                                Първоначално публикуван от oborota Преглед на мнение
                                В мрежата има проучване за подкожно приложение на епинефрин - 40 mg таблетка води до ефект близък до този от 0.3 mg разтвор мускулно. Аз лично не бих разчитал, че 1 мл (1мг)
                                Подкожно да се чете подезично.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X