Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: До: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

    Първоначално публикуван от dimitrOFF Преглед на мнение
    От алергичен шок (моля правете разлика с алергична реакция) се умира бързо, понякога за по-малко от час. Ако сте на няколко часа от най-близкият адреналин няма да успеете. Тук се крие отговора на аргумента за некрозата. Вариантите са жив със или без некроза срещу мъртъв, но красив.
    Метилпреднизолона и антихистамините са част от комплексната терапия на алергичния шок, но само те не могат да го овладеят(излекуват). Адреналина е единственото спасение при алергичен шок.
    Това не е агитация да прилагаме смело адреналин наляво и надясно, но е хубаво да го има за всеки случай.
    Присъединявам се към мнението на Кент: ”Който иска може да си ги закупи отделно ... Май така ще стигнем до консенсус.”
    Не разбирам нито от едното, нито от другото лекарство. За това нямам мнение за тях. Обаче.....
    Когато препочъчвате приложението им , и то като единствено възможно спасение от алергичен шок - трябва да се включа в темата.
    Един въпрос към участниците в темата :
    Кой от вас е преживявал алергичен шок ? От ухапване от пчела, оса да речем ....
    Ако сте преживявали такъв шок ще пишете по друг начин и ще мислите по друг начин . Това си е мое мнение, само предположение по-точно.
    Да видим дали е вярно това предположение ?
    Макар и късно, но е важно да продължи темата . Не заради мен. Заради други като мен . И да се изчисти заблудата .
    Та - кой от вас е преживял шок ?

    Коментар


    • #17
      От: До: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

      Странно нещо е мълчанието.....
      И аз ще замълча в тази тема след споделяне на следното:
      Не взимайте никакви спринцовки като лекарства. Те се взимат само от хора с потвърдена и напреднала алергична реакция. И дори от такива се прилагат рядко.
      Вземете си (винаги си носете) някакво лекарство от рода на Алергозан, Антиалерзин,Клемастин или подобно. На хапчета. Повярвайте - винаги помагат в случай на алергичен шок. Дори на напреднал (10-15 минутен ) такъв шок. Като споменавам минути - това е времето до загубване на съзнание .
      Алергичния шок се проявява постепенно. В началото(първия път) просто ви заболява главата. След няколко часа преминава. Това е времето да си зададете въпрос - алергична реакция ли беше? Почти винаги отговора е ДА .
      При следващата случка (ужилване или каквото е там) реакцията е доста по-силна. Започват сърбежи по меките части на ставите (лакти,колене,врат). Кожата се зачервява и леко подува. Идва и главоболието което е много важен признак. Самото главоболие е отзад в тилната част на главата. Когато го усетите вече е ясно, че трябва спешно да вземете лекарство. СПЕШНО !
      Ако сте сами - не чакайте този момент. Той трае една-две минути и после сте безпомощни. Не можете да отворите лекарството, нито да се обадите по телефон.... а бе...... припадате безсилни и безпомощни. Това е краят ако не сте взели лекарство в себе си или, ако някой предвидлив колега не ви услужи с такова.
      За това е добре да имате едно лекарство в себе си винаги. Ако не за вас- то за колега в беда.
      Това ви го пише човек, който има 10 минутна реакция . И за късмет в старите аптечки имаше антиалерзин в стъклена опаковка. 17 годишно лекарство, което не можах да отворя сам . Единствено успях да викна съпругата си и тя успя да ми даде лекарството. Старо и евтино лекарство (10 стотинки) което ми спаси живота. После съм имал още 4 реакции - но като знаеш - тичаш до колата, взимаш лекарството и ... продължаваш с усмивка и БЕЗ главоболие напред.
      Две години носих Урбазон спринцовка. Не се наложи след хапчето. И никога не се е налагало да взимам второ хапче.
      Дано никой от вас не ползва лекарството (което трябва да имате) за себе си !

      Коментар


      • #18
        От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

        Уважаеми bgbul, описали сте, както убеден съм съзнавате сам, един частен и определено специфичен случай - Вашия. Моля, не изваждайте от него генерални изводи в стил "От мен да знаете, носете си хапче като мойто и забравете другите неща..." Най малкото заглавието на дискусията е пределно ясно и се отнася за два конкретни медикамента. А споменаването на тежък алергичен шок и хапче алергозан като най-ефективно решение... понякога мълчанието, за което споменавате в началото на поста има смисъл!
        Technical Rescue Direct - life lies in courage
        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

        Коментар


        • #19
          От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

          Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
          Уважаеми bgbul, описали сте, както убеден съм съзнавате сам, един частен и определено специфичен случай - Вашия. Моля, не изваждайте от него генерални изводи в стил "От мен да знаете, носете си хапче като мойто и забравете другите неща..." Най малкото заглавието на дискусията е пределно ясно и се отнася за два конкретни медикамента. А споменаването на тежък алергичен шок и хапче алергозан като най-ефективно решение... понякога мълчанието, за което споменавате в началото на поста има смисъл!
          С извинения - подведох се ! Моля модератора да изтрие спама от мен по тази тема !

          Коментар


          • #20
            От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

            bgbul твоето мнение не трябва да е трие, защото дава ценна информация - какви са симптомите и какво трябва да се направи, ако ти самия имаш алергична реакция.
            А сега се постави в следната хипотетична ситуация. Отишал си на разходка в гората, свиваш зад едно дърво и виждаш, че са се събрали хора над едно дете, което вече е в шок и се опитва да си поеме последната глътка въздух, а линейката се е загубила някъде по пътя. Как би реагирал - ще почнеш да се подиграваш на хората, защо преди 10 минути не са взели хапче антиалерзин или ще им подадеш ампула адреналин, която предвидливо си сложил в аптечката.

            Коментар


            • #21
              От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

              А от имане глава не боли са старите хора колкото повече медикаменти по добре дори и да не знаем как да ги ползваме.
              За целта можем да да направим консулт по радио GSM или някой от групата да знае а като няма просто човека може да си отиде ей така от нещо елементарно ,не съм лекар за да да ви напиша списък но според мен трябва да носите алергозан+урбазон и адреналин+метилпреднизолон.
              Бивш моряк съм и по корабите е така има гама от медикаменти с които работи някой от офицерите който НЕ Е ЛЕКАР а е изкарал курсове и нещо като не не е наясно ползва консулт по радиото.
              RANGE ROVER CLASIC -нека живеем зелено-екологично.
              За какво ти е джип ако няма къде да отидеш със него?

              Коментар


              • #22
                От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                В кръга на шегата - ми тогава носете си и комплект хирургически инструменти. Ако на някой му се наложи сърдечна операция навръх баира - звънкате на познат кардиолог, запретвате ръкави и почвате

                А сериозно - лекарствата са като гъбите, ако не ги познаваш, по-добре не рискувай.
                Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                Коментар


                • #23
                  От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                  Като говорим за алергичен шок и личен опит - от дете сам си слагам и адреналина и урбазона (сега май вече само метил преднизулон). Да, като усетя първите симптоми, които повярвайте ми, са доста различни при различните ми типове алергии, веднага взимам алергозан, но поне до 20 годишна възраст почти без резултат - винаги ми се налагаше след това някой (или аз самия) да ми напраска инжекциите. За симптомите ... много сложен въпрос - от ортикария по цялото тяло, през задушаване без никаква ортикария, през причерняване и странно изтръпване ... все алергии и то различни, и от различни неща, като времето до шок варира от минута-две, до половин час ...
                  Знам едно от опит - баща ми сме го вадили от шок и с адреналин и с урбазон и с двете заедно доста пъти. Леля ми си замина за 3 минути от ужилване просто защото е нямало никой оборудван в близост. Сега братовчетка ми ходи и до тоалетната с адреналин И урбазон (за съжаление и нейното лапе е алергично). Стискам палци да не ми се налага да обучавам моите лапета как сами да си слагат инжекциите, въпреки, че аз го прая от 6 годишен. Та моя искрен и подплатем с много личен (и не малко печален) опит съвет е: И ДВЕТЕ ВИНАГИ! По-добре е да сбъркаш и да остане детето (майка ти) без крак или ръка, отколкото да останш без близък, само защото не си лекар и не ти е работа да бодеш хората. Аз лично до скоро си носех винаги и на няколко места - в раницата, в колата, при документите, в торбичка на врата ...
                  През последните десетина години алергиите ми поизчезнаха и съм станал малко небрежен, но пак имам един комплект в къщи, един в колата, и един в раницата.

                  Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                  ....А сериозно - лекарствата са като гъбите, ако не ги познаваш, по-добре не рискувай.
                  Така е в случай, че имаш избор. В другия случаи или бодеш или губиш човек. Аз лично предпочитам да се пробвам вместо да гледам как някой си отива, защото ме е страх да рискувам. Ако нямате нерви за това ... жалко за човека.
                  Последно редактирано от upi; 06-12-10, 23:10.
                  Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                  0888 315 794
                  LZ1UPI
                  A1 (Rh+)

                  Коментар


                  • #24
                    От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                    Ще си позволя един опит за обобщение - извод от множество разговори с доктори и прочетеното дотук в темата. А именно: урбазонът (метилпреднизолон) е по-доброто средство (значително по-малко странични ефекти и опасност от предозиране) при висока вероятност от силна алергична реакция с цел тя да бъде предотвратена или смекчена (напр. човек, който знае, че е алергичен, бива ужилен от насекомо/ухапан от змия и пр.). В случай че ВЕЧЕ е настъпил алергичен ШОК (което е значително по-тежко състояние) животоспасяващото средство е адреналинът/епинефрин. Тогава реалната опасност за живота оправдава страничните ефекти, макар че е задължително да се прилага с изключително внимание и дозиране. Ако греша, моля някой да ме поправи.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                      Прав си!Не знам дали съм единствения лекар във форума,но ще ви кажа че имам сериозен опит със тежки алергични реакции,и мога да ви уверя че Урбазонът е ефективен при лека и средно тежка алергична (анафилактична или анфилактоидна) реакция.Но когато съм поставял конски дози урбазон (240мг),и 10 мин. след това кръвното налягане на пациента става 30/0...,съм ги спасявал единствено с Адреналин (познат и като Епинефрин).Венозно най-добре,но при алергичен шок (ако не съм си осигурил предварително венозен път) много трудно мога да намеря периферна вена.И обикновено го поставям мускулно (най-малко 10-15 пъти) и при никой не се стигна до некроза,а им спаси живота!!!
                      [I]Honda CR-V B20B RD-1 JDM Auto 1998г.[/I]
                      [I]Toyota Corolla 1,4 D-4D 2009г.[/I]

                      Коментар


                      • #26
                        От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                        Аз си мълча по тази тема, но е редно да попитам - защото може утре някой да се заиграе и на мен да ми слага венозно аденалин или урбазон (конска доза)
                        Колко трябва да е паднало кръвното, за да се сложи адреналин?
                        Колко трябва да е пулса ... или трябва да липсва такъв?
                        Каква трябва да е сърдечната дейност ...?
                        Мисля си, че поставянето на адреналин не е работа за такива като мен (лаици) , а само за подготвени доктори. Но може и да греша.
                        Та и по тази логика - в аптечката трябва да имат САМО подготвени доктори , одготвени спасители или мед. лица.
                        Аз съм спасител(воден), но до адреналин не съм стигал.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                          Следя темата чат-пат...и искрено се забавлявам...Пази Боже, никой да не стига до адреналин. Стигне ли, никак няма да е в състояние да се самообслужи, вервайте ми. Адреналинът не е еликсир на живота, който ви спасява в критичен момент. Би било добре да има наблизо оборудван реанимобил и квалифициран реаниматор...който да посвърши още 20-ина неща, за да ви измъкне от дупката. Другото е ала-бала-има го в холивудските фъшкии...където ФБР агенти правят трахеотомия за четвърт секунда и крещят "Дишай!!! Дишай!!! Остани с мен!!! Няма да умираш точно днес!!!"
                          Животът е харизан кон според мен...

                          Теди

                          Коментар


                          • #28
                            От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                            Аз знам, че ако някой получи алергия от антибиотик, трябва адреналин. Така ли е всъщност. Просто сигурните да кажат.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                              Първоначално публикуван от avzdrav Преглед на мнение
                              Пази Боже, никой да не стига до адреналин. Стигне ли, никак няма да е в състояние да се самообслужи, вервайте ми. Адреналинът не е еликсир на живота, който ви спасява в критичен момент. Би било добре да има наблизо оборудван реанимобил и квалифициран реаниматор...който да посвърши още 20-ина неща, за да ви измъкне от дупката.
                              Би било добре, но невинаги има, дори доста рядко
                              Повечето материали в аптечките за първа помощ човек така или иначе не ги прилага върху себе си, а върху друг пострадал. Но пък ако имаш добре оборудвана аптечка и пострадаш, има шанс друг да я използва, за да ти помогне.
                              Що се отнася до адреналина и кой може да го използва, в България закон по въпроса няма, но правилата за оказване на първа помощ от немедицински лица в повечето европейски страни в общи линии забраняват използването на всякакви медикаменти, освен върху себе си и освен, за да помогнеш на някого, който си го носи и иска да си го приложи.
                              Специално адреналинът се препоръчва в редица официални ръководства за оказване на първа помощ от немедицински лица, вкл. това на Британския червен кръст (едно от най-изчерпателните и утвърдени в Европа) и др. Вярно, че там се продава масово в готови дози в спринцовки за подкожни инжекции.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

                                Първоначално публикуван от eager Преглед на мнение
                                Би било добре, но невинаги има, дори доста рядко
                                .....
                                Вярно, че там се продава масово в готови дози в спринцовки за подкожни инжекции.
                                Както и тук
                                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                                0888 315 794
                                LZ1UPI
                                A1 (Rh+)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X