Страница 2 от 3 ПървиПърви 1 2 3 ПоследенПоследен
Резултати 21 до 40 от 49

Тема: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

Място
    Бургас
    Публикации
    15
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране От: Дискусия на тема Адреналин vs. Метилпреднизолон

А от имане глава не боли са старите хора колкото повече медикаменти по добре дори и да не знаем как да ги ползваме.
    За целта можем да да направим консулт по радио GSM или някой от групата да знае а като няма просто човека може да си отиде ей така от нещо елементарно ,не съм лекар за да да ви напиша списък но според мен трябва да носите алергозан+урбазон и адреналин+метилпреднизолон.
    Бивш моряк съм и по корабите е така има гама от медикаменти с които работи някой от офицерите който НЕ Е ЛЕКАР а е изкарал курсове и нещо като не не е наясно ползва консулт по радиото.
    RANGE ROVER CLASIC -нека живеем зелено-екологично.
    За какво ти е джип ако няма къде да отидеш със него?

Място
    София
    Публикации
    5,419
    Точки (при гласуване)
    25

В кръга на шегата - ми тогава носете си и комплект хирургически инструменти. Ако на някой му се наложи сърдечна операция навръх баира - звънкате на познат кардиолог, запретвате ръкави и почвате

А сериозно - лекарствата са като гъбите, ако не ги познаваш, по-добре не рискувай.
    NIKSD: Самосъзнанието се мери по липсите във фиша за заплатата...
    Ясен: Това е пораженчески подход. Аз обмислям как да започнат да МИ плащат данъци.

upi е офлайн
    Юпи
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    4,524
    Точки (при гласуване)
    25

Като говорим за алергичен шок и личен опит - от дете сам си слагам и адреналина и урбазона (сега май вече само метил преднизулон). Да, като усетя първите симптоми, които повярвайте ми, са доста различни при различните ми типове алергии, веднага взимам алергозан, но поне до 20 годишна възраст почти без резултат - винаги ми се налагаше след това някой (или аз самия) да ми напраска инжекциите. За симптомите ... много сложен въпрос - от ортикария по цялото тяло, през задушаване без никаква ортикария, през причерняване и странно изтръпване ... все алергии и то различни, и от различни неща, като времето до шок варира от минута-две, до половин час ...
    Знам едно от опит - баща ми сме го вадили от шок и с адреналин и с урбазон и с двете заедно доста пъти. Леля ми си замина за 3 минути от ужилване просто защото е нямало никой оборудван в близост. Сега братовчетка ми ходи и до тоалетната с адреналин И урбазон (за съжаление и нейното лапе е алергично). Стискам палци да не ми се налага да обучавам моите лапета как сами да си слагат инжекциите, въпреки, че аз го прая от 6 годишен. Та моя искрен и подплатем с много личен (и не малко печален) опит съвет е: И ДВЕТЕ ВИНАГИ! По-добре е да сбъркаш и да остане детето (майка ти) без крак или ръка, отколкото да останш без близък, само защото не си лекар и не ти е работа да бодеш хората. Аз лично до скоро си носех винаги и на няколко места - в раницата, в колата, при документите, в торбичка на врата ...
    През последните десетина години алергиите ми поизчезнаха и съм станал малко небрежен, но пак имам един комплект в къщи, един в колата, и един в раницата.

Цитат Мнение на windwarrior Преглед на публикациите
    ....А сериозно - лекарствата са като гъбите, ако не ги познаваш, по-добре не рискувай.
    Така е в случай, че имаш избор. В другия случаи или бодеш или губиш човек. Аз лично предпочитам да се пробвам вместо да гледам как някой си отива, защото ме е страх да рискувам. Ако нямате нерви за това ... жалко за човека.
    Последно редактиран от upi ; 06-12-10 в 23:10
    Ако не свършва добре, значи не е свършило! ;)
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

eager е офлайн Утвърден участник | СзО || +ПЛ |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    308
    Точки (при гласуване)
    11

Ще си позволя един опит за обобщение - извод от множество разговори с доктори и прочетеното дотук в темата. А именно: урбазонът (метилпреднизолон) е по-доброто средство (значително по-малко странични ефекти и опасност от предозиране) при висока вероятност от силна алергична реакция с цел тя да бъде предотвратена или смекчена (напр. човек, който знае, че е алергичен, бива ужилен от насекомо/ухапан от змия и пр.). В случай че ВЕЧЕ е настъпил алергичен ШОК (което е значително по-тежко състояние) животоспасяващото средство е адреналинът/епинефрин. Тогава реалната опасност за живота оправдава страничните ефекти, макар че е задължително да се прилага с изключително внимание и дозиране. Ако греша, моля някой да ме поправи.

Публикации
    83
    Точки (при гласуване)
    10

Прав си!Не знам дали съм единствения лекар във форума,но ще ви кажа че имам сериозен опит със тежки алергични реакции,и мога да ви уверя че Урбазонът е ефективен при лека и средно тежка алергична (анафилактична или анфилактоидна) реакция.Но когато съм поставял конски дози урбазон (240мг),и 10 мин. след това кръвното налягане на пациента става 30/0...,съм ги спасявал единствено с Адреналин (познат и като Епинефрин).Венозно най-добре,но при алергичен шок (ако не съм си осигурил предварително венозен път) много трудно мога да намеря периферна вена.И обикновено го поставям мускулно (най-малко 10-15 пъти) и при никой не се стигна до некроза,а им спаси живота!!!

Място
    Пловдив
    Публикации
    3,712
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

Аз си мълча по тази тема, но е редно да попитам - защото може утре някой да се заиграе и на мен да ми слага венозно аденалин или урбазон (конска доза)
    Колко трябва да е паднало кръвното, за да се сложи адреналин?
    Колко трябва да е пулса ... или трябва да липсва такъв?
    Каква трябва да е сърдечната дейност ...?
    Мисля си, че поставянето на адреналин не е работа за такива като мен (лаици) , а само за подготвени доктори. Но може и да греша.
    Та и по тази логика - в аптечката трябва да имат САМО подготвени доктори , одготвени спасители или мед. лица.
    Аз съм спасител(воден), но до адреналин не съм стигал.

Публикации
    1,768
    Точки (при гласуване)
    13

Следя темата чат-пат...и искрено се забавлявам...Пази Боже, никой да не стига до адреналин. Стигне ли, никак няма да е в състояние да се самообслужи, вервайте ми. Адреналинът не е еликсир на живота, който ви спасява в критичен момент. Би било добре да има наблизо оборудван реанимобил и квалифициран реаниматор...който да посвърши още 20-ина неща, за да ви измъкне от дупката. Другото е ала-бала-има го в холивудските фъшкии...където ФБР агенти правят трахеотомия за четвърт секунда и крещят "Дишай!!! Дишай!!! Остани с мен!!! Няма да умираш точно днес!!!"

Място
    Етрополе
    Публикации
    242
    Точки (при гласуване)
    10

Аз знам, че ако някой получи алергия от антибиотик, трябва адреналин. Така ли е всъщност. Просто сигурните да кажат.

eager е офлайн Утвърден участник | СзО || +ПЛ |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    308
    Точки (при гласуване)
    11

Цитат Мнение на avzdrav Преглед на публикациите
    Пази Боже, никой да не стига до адреналин. Стигне ли, никак няма да е в състояние да се самообслужи, вервайте ми. Адреналинът не е еликсир на живота, който ви спасява в критичен момент. Би било добре да има наблизо оборудван реанимобил и квалифициран реаниматор...който да посвърши още 20-ина неща, за да ви измъкне от дупката.
    Би било добре, но невинаги има, дори доста рядко
    Повечето материали в аптечките за първа помощ човек така или иначе не ги прилага върху себе си, а върху друг пострадал. Но пък ако имаш добре оборудвана аптечка и пострадаш, има шанс друг да я използва, за да ти помогне.
    Що се отнася до адреналина и кой може да го използва, в България закон по въпроса няма, но правилата за оказване на първа помощ от немедицински лица в повечето европейски страни в общи линии забраняват използването на всякакви медикаменти, освен върху себе си и освен, за да помогнеш на някого, който си го носи и иска да си го приложи.
    Специално адреналинът се препоръчва в редица официални ръководства за оказване на първа помощ от немедицински лица, вкл. това на Британския червен кръст (едно от най-изчерпателните и утвърдени в Европа) и др. Вярно, че там се продава масово в готови дози в спринцовки за подкожни инжекции.

upi е офлайн
    Юпи
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    4,524
    Точки (при гласуване)
    25

Цитат Мнение на eager Преглед на публикациите
    Би било добре, но невинаги има, дори доста рядко
    .....
    Вярно, че там се продава масово в готови дози в спринцовки за подкожни инжекции.
    Както и тук
    Ако не свършва добре, значи не е свършило! ;)
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

Публикации
    83
    Точки (при гласуване)
    10

Сега си спомням,че като бях в казармата,в комплекта за химическа защита,освен противогаз,чорапи,наметало имаше и 2 шприц-ампули с Адреналин и Атропин,които по инструкция боецът си ги прави сам през въшкарника в бедрото,по заповед на командния състав...!
    Адреналина не е толкова страшно лекарство....
    [I]Honda CR-V B20B RD-1 JDM Auto 1998г.[/I]
    [I]Toyota Corolla 1,4 D-4D 2009г.[/I]

icerunner е офлайн Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,782
    Точки (при гласуване)
    30

Цитат Мнение на 4i4o_doc Преглед на публикациите
    Сега си спомням,че като бях в казармата,в комплекта за химическа защита,освен противогаз,чорапи,наметало имаше и 2 шприц-ампули с Адреналин и Атропин,които по инструкция боецът си ги прави сам през въшкарника в бедрото,по заповед на командния състав...!
    Адреналина не е толкова страшно лекарство....
    По заповед на "командния състав" "боецът" би направил много неща, което далеч не значи, че е безопасно Приемам поста в кръга на шегата, надявам се да не съм се объркал...
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

Публикации
    9
    Точки (при гласуване)
    0

Не е коректно да се противопоставят Адреналин и Метилпреднизолон. И двете са част от лечението, като имат съвсем различно действие. Не коментирам приложението от неспециалисти, противопоказанията, страничните ефекти и техниката на употреба. По същество мога да кажа едно - при алергичен шок човек може да загине за минути и единственото ефективно средство в такава екстремна ситуация, което е първо средство сред целия комплекс мерки е АДРЕНАЛИН.

Място
    София
    Публикации
    2,731
    Точки (при гласуване)
    29

Това е който съдържа синтетичен адреналин, наречен епинефрин (epinephrine).
    Може да се инжектира мускулно в бедрото, дори през облеклото и дънките.
    Важно е веднага след използване да се потърси спешна медицинска помощ.
    Show must go on!

Публикации
    9
    Точки (при гласуване)
    0

В случая става дума за едно и също вещество - и в ампулите адреналин и в анапен има все епинефрин. Обърни внимание на количеството и цената. Както е написано в инструкциите на Анапен една доза не би била достатъчна, според мен в повечето случаи. Обикновения Адреналин също се прилага лесно подкожно, при положение че е същото вещество, не знам защо анапен е за мускулно приложение - вероятно в случая е преценено като допустимо едимствено заради ниската доза. Има и още нещо - ако го използва квалифициран човек в много случаи е добре и дори задължително ампулата адреналин да се разреди и приложи венозно по определен начин. При готовия шприц няма такава възможност.

icerunner е офлайн Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    Плана
    Публикации
    2,782
    Точки (при гласуване)
    30

Хубав филм Веско, благодаря.
    Веществото наистина все е епинефрин, но същественото на тези писалки е, че са предназначени за използване от НЕМЕДИЦИНСКИ лица, след кратко обучение, т.е. от свидетелите на инцидента, което е много важно в случая. Ние използваме учебна писалка (симулатор) Епипен в курсовете по първа помощ. Защо са толкова скъпи не знам, но всичките са такива.
    По същата аналогия един реаниматор би открил съществени разлики между Автоматичния Външен Дефибрилатор (AED) и този използван в реанимацията на болницата, но това не променя факта, че оцеляването на пострадалия със сърдечен арест зависи от АЕД-то на улицата, използвано в първите минути (независимо от всичките му ограничения), а не от специализирания дефибрилатор в болницата половин час по-късно...
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

Публикации
    9
    Точки (при гласуване)
    0

И за кого би било проблем да зареди спринцовката и да направи подкожно половин ампула? Колко хора биха се навили да имат адреналин за три лева заедно с консумативите и колко на стойността на два или три анапена?

Място
    София
    Публикации
    2,731
    Точки (при гласуване)
    29

За 95% от случайните свидетели (според мен) ще е непосилно да заредят спринцовката и направят подкожно ампула, особено ако не е тяхна и не знаят какво точно има във и откога е ампулата.
    Хубавото на ANAPEN е това, че може абсолютно всеки да го ползва, дори да е от чужда аптечка. Има трайност 2 години, което прави цената му приемлива. Разбира се, за тези, които ценят живота повече от сметка в кръчма.
    Show must go on!

Публикации
    9
    Точки (при гласуване)
    0

Колега, ценейки живота, на стойността на това лекарство бих могъл да комплектовам много сериозна аптечка. Не съм спорил относно ефективността, просто изказах мнение за това какво намирам за по-разумно Аз все пак трудно си представям как някой на улицата или в гората просто взима нечий "Анапен" преценява, решава и му го прави. Смисъла да разполагаме с повече медикаменти е да можем да помогнем на себеси и околните, както и някой от хората с нас да може да ни помогне. В този смисъл щом са стигнали до извода да притежават подобни лекарства, биха могли поне елементарно да се обучат и как се борави с тях.
    А за тези, които си знаят, че имат алергии и са застрашени от фатални ситуации - те би трябвало да разполагат и с Урбазон и с Адреналин и да знаят как и кога да ги прилагат. И още нещо - не ми се препрочитат всички теми за аптечки, както и тази за адреналина, но мисля, че някъде се споменаваше Алергозан. Та да ви кажа, докато не съм забравил - ПРОТИВОПОКАЗАН е при хора в алергичен шок!

Място
    Coфия
    Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

Колеги, внимавайте с адреналина !!! Преди два дни ме изписаха от ВМА София ... Знаех, че съм алергичен към ужилвания от оси и пчели. Затова винаги имам два комплекта, съдържащи 2 ампули адреналин, 2 флакона солумедрол и една ампула алергозан . Преди 5 дни ми се прияде мед - облизах 2 пълни супени лъжици ... / Допреди година си хапвах мед без проблеми...!!!/ И ... алергична реакция след 5 минути ! Веднага извадих "пакета"... ПОРАДИ НЕЗНАНИЕ си вкарах 2 ампули адреналин ВЕНОЗНО !!!!!!, след това солумедрола и т. н. Усетих, че нещо става със сърцето - СТРАШНО сърцебиене, запалих колата и в 3-та градска, която е на 200 м. от нас ... Поеха ме още от вратата, като им казах за двете венозни ампули адреналин ...!!! Докторката не вярваше на очите си, че все още съм жив ...!!!!!!! Веднага на системи ... Позакрепиха положението, като междувременно извикаха линейка, която ме откара в токсикологията на ВМА, където ме дооправяха два дни ... Кардиограми през няколко часа, кръвни проби през няколко часа, системи с какво ли не ...!!! Колеги, адреналинът се прилага ПОДКОЖНО и по малко, а не цялата ампула /1 мг/ наведнъж . И само ако се налага !!!!! А кога се налага - попитайте доктора - алерголог или поне GP- то ...!!!

Страница 2 от 3 ПървиПърви 1 2 3 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Дискусия на тема: "Инструменти, т.нар. "Гедоре" - качества и цени"
    От metalgiar във форум Инструменти и обработка на детайли
    Отговори: 404
    Последно мнение: 01-10-17, 13:44
  2. Дискусия на тема: "Воланите с копчета", колектори и т.н.
    От t_andonov във форум Технологии, теория, конструкции по автомобила
    Отговори: 18
    Последно мнение: 22-09-09, 11:45
  3. Голямата война! Тема за дискусия между "Ловците"
    От Венцислав Петров във форум Голямата война
    Отговори: 956
    Последно мнение: 15-05-06, 22:57
  4. Голямата война! Тема за дискусия в "Отбор 1"
    От Венцислав Петров във форум Голямата война
    Отговори: 176
    Последно мнение: 08-05-06, 18:38

Правила за публикация