Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Компас в автомобила?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Компас в автомобила?

    Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
    Не, ще седнеш върху лоста на раздатката ама с малко усилия може и върху скоростния лост ...... ами сериозно ако си се заел, си спускаш отвес, слагаш един прав колец, после друг на земята, и с транспортир на око мериш ъгъла, .... после се качваш в колата и пробваш....или ако имаш приятел геодезист, ....или ако съфорумците помогнат с други методи
    Това е достатъчно нестандартен и остроумен метод, който може да ме откаже въобще от идеята за такъв уред.

    Все пак, не е ли по-добре да коментираме сериозно въпроса?

    Коментар


    • #17
      До: Компас в автомобила?

      Ако ще го "коментираме" - аз няма. Ако ще говорим за това - може.
      Не знаех че са поевтинели до относително разумните 80 лева. Преди време без устройството за девиация, бяха по 200. Откровен буклук.
      Имаш един принцитен проблем - да намериш строителната ос на колата си. Или курсовата, ако е крива, или ходи накриво. Понеже това трябва да е монтирано строго по нея.
      В тоя модел има конкретен проблем - картушката е през 5 градуса. Исторически, компасите, линиите, транспортирите, прочее грубо оборудване, са разграфени през 3 градуса. Ще ти е трудно да общуваш с други, които имат типово оборудване. Пък и 360 се дели на 5 трудно, в такъв смисъл. Но подозирам че скалата е толкова груба, заради много по-неприятни конструктивни особености.
      Това че топчето се клати навсякъде, не стига за мерене на крен и диферент. Няма скали. И не съм сигурен че може да се отвори и доправи.

      Коментар


      • #18
        До: Компас в автомобила?

        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
        Ако ще го "коментираме" - аз няма. Ако ще говорим за това - може.
        Не знаех че са поевтинели до относително разумните 80 лева. Преди време без устройството за девиация, бяха по 200. Откровен буклук.
        Имаш един принцитен проблем - да намериш строителната ос на колата си. Или курсовата, ако е крива, или ходи накриво. Понеже това трябва да е монтирано строго по нея.
        В тоя модел има конкретен проблем - картушката е през 5 градуса. Исторически, компасите, линиите, транспортирите, прочее грубо оборудване, са разграфени през 3 градуса. Ще ти е трудно да общуваш с други, които имат типово оборудване. Пък и 360 се дели на 5 трудно, в такъв смисъл. Но подозирам че скалата е толкова груба, заради много по-неприятни конструктивни особености.
        Това че топчето се клати навсякъде, не стига за мерене на крен и диферент. Няма скали. И не съм сигурен че може да се отвори и доправи.
        Явно е,че нещата не са толкова елементарни...
        Добре де, необходимо ли е толкова прецизно измерване в случая?

        Коментар


        • #19
          До: Компас в автомобила?

          В кой случай?
          Грешка 1 градус, след 100 метра е значима само в геодезията. А след 100 километра, на колко километра встрани от нужното ти място ще се окажеш? И то ако е системна, и те лъже все в една посока. Ако е случайна, става дявол на магаре. Като пияния, който успява да поддържа генерален курс "към къщи". Ама накъде залита в момента, не знае.
          Той най-вероятно не се върти достатъчно бързо в завоя, или се върти прекалено бързо, пък после не спира, или при завъртане наляво, и после надясно, и връщане, остава да показва не курса, от който си започнал проверката, а нещо наоколо. Тогава става, колкото да обясниш на жена си накъде да върви, като и теглиш майната. Примерно "марш от тука на североюг, ма, при майка си у запада". За движение - не става.
          Официалните заклинания са ъгъл на застой, на увличане, време на успокояване. Срамежливо не ги съобщават
          Подозирам, че може да работи и като пичеловка, в някои по-просветени блондински кръгове. Но тогава трябва да отработиш и характерен отнесено - многозначителен поглед.

          Коментар


          • #20
            До: Компас в автомобила?

            Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
            В кой случай?
            Грешка 1 градус, след 100 метра е значима само в геодезията. А след 100 километра, на колко километра встрани от нужното ти място ще се окажеш? И то ако е системна, и те лъже все в една посока. Ако е случайна, става дявол на магаре. Като пияния, който успява да поддържа генерален курс "към къщи". Ама накъде залита в момента, не знае.
            Той най-вероятно не се върти достатъчно бързо в завоя, или се върти прекалено бързо, пък после не спира, или при завъртане наляво, и после надясно, и връщане, остава да показва не курса, от който си започнал проверката, а нещо наоколо. Тогава става, колкото да обясниш на жена си накъде да върви, като и теглиш майната. Примерно "марш от тука на североюг, ма, при майка си у запада". За движение - не става.
            Официалните заклинания са ъгъл на застой, на увличане, време на успокояване. Срамежливо не ги съобщават
            Подозирам, че може да работи и като пичеловка, в някои по-просветени блондински кръгове. Но тогава трябва да отработиш и характерен отнесено - многозначителен поглед.
            Освен, че си прав ме и развесели.

            Това за посоката, а за наклона пак ли е така?

            Коментар


            • #21
              До: Компас в автомобила?

              О не, с наклона е много по-страшно, и по-лошо.
              Когато не е хоризонтален, възниква известна грешка, но тя е с достатъчно сложен закон. Нищо, което можеш да сметнеш на ум. Освен това е различна, в различните посоки. В сложните системи с корекция по нещо си, тя някак се компенсира. За да имаш компас като на кино, който винаги показва истината, корекциите са по няколко параметъра едновременно. Тогава стрелките не се мандахерцат. Но пак трябва отделно ти сам да знаеш, кой именно Север ти трябва. Истинския магнитен, локалния, географския, и къде е това на картата. Щото и тя е крива, ако се загледаш в краищата и. Между рамката и, и меридианите, има някакъв ъгъл.
              И да не мислиш за лудите пари за такова нещо, то струва много килограми. Примерно 300, като в Ту-154, който може да лети между континентите, и през полюсите. Това е само за единия от компасите, другите - отделно. Такова можене е въпрос главно на навигационна система, и не на горивен запас.

              Коментар


              • #22
                До: Компас в автомобила?

                Защо не потърсиш от някоя джипка оригиналното - от морга/кола на части или откъдето се сетиш. Паджеротата например имат...по старите Хайлуксове също. Слагам снимки да се сетиш за какво става въпрос.
                Прикачени файлове

                Коментар


                • #23
                  До: Компас в автомобила?

                  Първоначално публикуван от panaira Преглед на мнение
                  Защо не потърсиш от някоя джипка оригиналното - от морга/кола на части или откъдето се сетиш. Паджеротата например имат...по старите Хайлуксове също. Слагам снимки да се сетиш за какво става въпрос.
                  Знам за тези, които са на снимките, но дори да си намеря възниква въпроса как да ги монтирам на Cherokee XJ?
                  После те колко вярно показват,т.е. това за което говори Стефан.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Компас в автомобила?

                    А, ако става дума за крена, то у несвикналите паниката избухва при примерно 20 градуса. У свикналите няма паника, има важно правило. Както казва известния Вушев - като те хване страха - имаш още 10 градуса до обръщането. Работи, и при това и моментно. Все едно какво чувстваш, от някакъв опит нататък просто знаеш че ще се обърнеш, или че няма.
                    Мене например винаги ме е било страх от високото, и винаги ми е било смешно, като ми кажат че нам си къде съм щял да се обърна, когато сам не съм го почувствал в никой момент.
                    Това от снимките не са правилни прибори, а мястото където ги слагат е хептен неправилно. По-скоро опасна история, отколкото полезна с каквото и да е. Имаше тема, някой търсеше такова за Пажеро, че било повредено. Там и беше обсъден тоя въпрос.
                    Все едно е колко са верни - стоят в нищото. Гледаш ги накриво, това се казва също девиация, и виждаш не това, което те отчитат. Стрелковите прибори, показанията на които са ти важни с точност около едно деление на скалата, изобщо се правят с огледални скали, не се гледат от метър и половина, косо.
                    Освен това там има отделни указатели на крена и диферента. Напълно безсмислено като информация, и вредна заради разсейването на оператора. Ти чувстваш пространственото си положение като цялост, и разделянето на две компоненти, особено в критична ситуация, само обърква. По - смислено е да се сложи даже креномер на челното, и още един за диферента - на страничното стъкло. А всъщност трябва прибор като авиохоризонта, пред волана. И той е 300 кила та го забравяме, всъщност може да се използва половината от указателя на крена и тангажа, от съветските въртолети. Това обаче отдавна няма от къде да се открадне. А аз нямам технология за правене на хубави плексигласови сфери.
                    Така че - в момента нямаме решение на въпроса.
                    Последно редактирано от Стефан; 07-10-09, 03:00.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Компас в автомобила?

                      Първоначално публикуван от walker Преглед на мнение
                      Това е достатъчно нестандартен и остроумен метод, който може да ме откаже въобще от идеята за такъв уред.

                      Все пак, не е ли по-добре да коментираме сериозно въпроса?
                      Хич и не се майтапя, малкото хора които са ме виждали сериозен, твърдят че е по-добре никога да не изпадат в ситуация да ме виждат сериозен
                      Някога в селското стопанство се ползваше един уред наречен "пергел" нещо като буквата " А " разстоянието долу между крачетата беше фиксирано 2м. и този който отчита тръгва от началото на блока, върти "пергела" и мери колко е прекопано х2м ...и т.н. и съответната надница...., сходен уред имаше и дърводобива, но при него горе "А"-то беше подвижно, а на хоризонталната част която беше като дъга, имаше разграфяване, като единият и край беше хванат за едното краче на "А"-то а другия свободен, когато обхванеш дънера на дървото с долната част на крачетата на "А"-то по това до къде на скалата на хоризонталната част стига свободното краче се смяташе колко кубика дървен материал има в това дърво....и т.н. Ако обарнеш "А"-то и го направиш подвижно в частта където се съединява "V" поставяш едната част вертикално, а другата по наклона, може със задоволителна точност да си измериш ъгъла на наклона, после да спреш с "Джипа" там и да видиш (по-точно усетиш) наклона. Аз си имам тук пред къщата едни бабуни, и съм водил на тях много съфорумци, именно с тази цел, да си усетят колата, т.е. ако имаш път насам си добре дошъл да го тестваме и да си клюкаме на по кафе
                      0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                      Коментар


                      • #26
                        До: Компас в автомобила?

                        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                        А, ако става дума за крена, то у несвикналите паниката избухва при примерно 20 градуса. ...
                        Именно! Като излязох първия път "извън пътя" ме хвана въпроса на един баир, дето го вземат леко налифтени лади. То лада би трябвало да е по-устойчива на прекатурване, но това е друга тема. За мен е неприемливо да видя кога ще се обърне колата по метода проба-грешка . И прибор с грешка 5 градуса и неограничено време за успокояване ми върши работа. За креномер говоря, аз му викам "изкуствен хоризонт" И си търся какъвто и да е. Компас не ми трябва, имам си GPS. Да, опасно е ако е повреден, преди да го монтираш може да го провериш с отвеса. И за какво калибриране говорим - спираш на равно място и му нагласяш нулите. Едва ли начинаещ ще тръгне да се доверява на креномер сляпо и грешка 5 градуса да е критична. Аз бих се отказал като наближи 15 - 20 градуса преди преобръщане. Докато се науча.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Компас в автомобила?

                          И преди сме си говорили за тези джаджи. Доста джипки имат такива вградени, включително и моята Фероза. Изводът е, че стане ли наистина непечно и тези показания ти трябват, ако е някъде по таблото, така или иначе нямаш време да си отклоняваш погледа към него, ако има неравности и подскача пък съвсем Може би, ако се прожектира върху стъклото или имаш навигатор, който да ти казва какво сочи, може и да е по-различно, ама...
                          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Компас в автомобила?

                            ГПСа не замества компаса, даже да има собствен вграден. Магнитния компас е енергийно независим, все пак. Глупаво е да ходиш къде да е, без поне най-просто компасче в джоба.
                            Прибор с безкрайно време на установяване, не е прибор, а гърбица за ремонтната работилница, ако изобщо е правен да работи, а не само да изглежда. А виж изкуствените хоризонти и вертикали, са нещо което иска всеки, обаче те са само за отличниците. Като правило не са и прибори, ами цели комплекси, и са май най-сложните и скъпи устройства в тая област. А тия, които работят наистина, изобщо и не ги дават на цивилни. Освен в самолетите, но в транспортната авиация и те са диво орязани. Могат само до малки ъгли, и скорости на въртене.
                            Пример: за толкова години завиране, където не ме е учила майка ми, имам всичко на всичко един жирополукомпас Лун, който стана много добре, но е нещо, само в сравнение с най-старите и никакви компасчета в старинните малки самолети, и не се и доближава до старинния танков полукомпас. Че и за него нямам 200 евро, да му купя захранване от 12 В. А допустимите по крен и тангаж ъгли, след които грешката му става недопустима, са сравними с тия, които може уж прост джип, или по-малки ...((( Легендарния магнитен КИ -13, даже не ги и достига, чак толкова не може.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Компас в автомобила?

                              Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                              ... Едва ли начинаещ ще тръгне да се доверява на креномер сляпо и грешка 5 градуса да е критична. ...
                              Критично може да се окаже отклоняването на вниманието за да зяпаш по някакъв уред, чиито показания в същност не ти носят кой знае колко полезна информация.
                              Най-малкото, защото съвсем спокойно можеш да се търкаляш и на наклон, който е далеч под "официално" критичния за дадения автомобил.
                              Градусите на наклона далеч не са единствената важна част от уравнението ...

                              Така че, освен ако целта на занятието не е да се придаде "по-така" вид на джипката, по-добре не се занимавай с глупости!
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • #30
                                До: Компас в автомобила?

                                Преди да щурмувам определен опасен наклон спирам. Имам време да изчакам и видя показанието. Спрял съм в началото на наклона, показва ми 30 градуса. На око определям, че нагоре стръмността се качва с още 10-тина градуса. И се връщам или продължавам. Освен това, за по-малко от секунда визуално мога да определя дали отивам в червеното. Не знам, ако беше толкова излишно дали щяха да ги слагат по Тойотите и Паджеротата... Дават на новобранеца някаква представа за наклон докато блее по безопасните места.
                                п.с. това дето опасно било едва когато може да седнеш на скоростния лост го приемам като майтап.
                                Последно редактирано от Rabin; 07-10-09, 14:29.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X