Обява

Свий
Няма добавени обяви.

NiMH батерии с малък саморазряд, нещо особено практично...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: NiMH батерии с малък саморазряд, нещо особено практично...

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    То има. Ама от тях само проблеми - все се намира кой да ги навре в устройство, което изпада в пълен ступор от 3 пъти по-високо напрежение.
    Поради това масовите литиево-йонни са 18650.
    18650 е на фенерчето ми, имам и резервна, купувана е от битака за 5 лв. за сега оригиналната работи безгрижно вече 1 год.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • #17
      От: NiMH батерии с малък саморазряд, нещо особено практично...

      18650 е просто размер - 18 диаметър, 650 дължина. Там също е пълно с марки и модели, важното е че това е размер за литиево-йонни акумулатори с напрежение 3-4 волта.

      Идеята е, че да имаш солеви, алкални, никел-кадмиеви, никел-металхидридни и литиеви 1.5 волта батерийки в един размер (R3/AAA или R6/AA) е смислено, защото те са относително взаимнозаменяеми и с приблизително еднакво напрежение (1-1.8 волта).

      Литиеви 3 волта или литиево-йонни акумулатори 3.6 волта са неприемливи за повечето устройства, предназначени за AA или AAA елементи. Поради това има смисъл те да са в друг размер, несъвместим с горните. Иначе има горчиво оплакване на изгорели скъпи устройства.

      Коментар


      • #18
        От: NiMH батерии с малък саморазряд, нещо особено практично...

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        18650 е просто размер - 18 диаметър, 650 дължина.
        В какво е мерена дължината?

        Коментар


        • #19
          От: NiMH батерии с малък саморазряд, нещо особено практично...

          Най-вероятно диаметъра е 18 мм, а дължината на цилиндъра е 65 мм, поне на мен така ми изглежда, а капацитета /на моя/ пише, че е 3000A/h.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • #20
            От: NiMH батерии с малък саморазряд, нещо особено практично...

            Дължината е в десети от милиметъра. Това е нарочно, има примерно 18645 - нарочно малко по-малки, за да им се сложи чип за защита.

            Коментар


            • #21
              От: NiMH батерии с малък саморазряд, нещо особено практично...

              Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
              Има ли такива на Саньо, които стават за рециклиране на 12 волтов пакет за аку-бормашина?
              (а и към всички)

              Те всъщност са си достатъчно добри за да се ползват и за такива цели (визирам белите Саньо Енилууп). Поради ниското си вътрешно съпротивление са способни да отдават за кратко до 14.5 Ампера всяка (лично измерено от мен). Реалните им капацитетите им нови са около 1860 милиАмперчаса (мерено с по-хубавият ми смарт чаджър - Маха 9000 (последният да затвори вратата ) и хубавото е, че доста малко се различават параметрите на комплектите четворки ) около +/- 10 милиАмперчаса - не ми се е случвало да наблюдавам подобно явление при каквито и да е други акумулаторни батерии). След няколкогодишно използване, капацитетът им е спаднал с около 140 до 200 милиАмперчаса. Основно се ползват за захранването на външна светкавица с ТТЛ и ЕйДжиБиТи технология и водещо число към 35 за Никон и понякога за турбосапунерка Сони. Консумацията на моменти е брутална. Ако са прясно заредени даже мога да снимам в серия със светкавица с диеселара първите 50 до 100 кадъра без пропуск (което си е ултра извращение, но понякога се налага...).
              Не съм виждал обаче досега Саньо Енилууп със фабрично точково заварени контактни пластинки, които ще е удобно да се запоят без да се прегреят акумулаторните батерии, за да се направи пакет. Възможно е и да има подобна фирма извършваща тази услуга и в София ) май сте оттам...). Основно трябва да се внимава да не се прегреят, защото това много им съкращава живота. Иначе капацитетите им със сигурност е по-голям от този на стандартните елементи ползвани в акумулаторните пакети - от 1.2 до 1.4 амперчаса. Възможно е обаче при замяната с акумулатори на Саньо нютоните при завиване на някои наистина много сериозни винтоверти малко да намалеят, понеже там са използвани акумулаторни батерии с ултраниско съпротивление. Примерно измерено от мен: всяка от оригиналните клетки от акумулаторният пакет на бормашина/винтоверт Фесто беше около 20 Ампера срещу измерени по същият начин със същият уред пак от мен за Саньо Енилууп - около 14.5 Ампера. Виждам още един недостатък - цената: за пакет от 10 броя - цената само на акумулаторите ще ти е 45 до 60 лева. Има 2 прилични и по-евтини решения - акумулаторите на Турниджи (колеги ги бяга предложили по-горе), та те са доста добри за цената си и друго също добро решение, но пък там трябва да се дебне - поръчкови акумулаторни батерии с нисък саморазряд от Лидъл (за съжаление ги пускат само 2 или 3 пъти годишно и за няколко дни се разгабват (по лични наблюдения)), та цената на такива е от порядъка на 7 или 8 лева за 4 броя общо. Параметрите им са подобни на Имедионките (предполагам, че се правят от същият производител понеже на вид и параметри са такива) - малко по-голям саморазряд от Саньо Енилууп, малко по-голям реален капацитет (от порядъка на около 100 милиАмперчаса повече), а и разликите в капаците на всяка клетка от всяка четворка са по-големи - +/- 50 милиАмперчаса, иначе токът за кратко на всяка е подобен - пак около 14,6 Ампера. Та пакет от 10 броя с тях ще излезе само около 20 лева. Неприятното при пакетите е възможността от прегряване, нееднаквостта на клетките (а разликите се натрупват с всеки нов цикъл заряд/разряд така всяка клетка с по-малък капацитет системно се претоварва, а това води до преждевременното влошаване на параметрите и). Често зарядните устройства на акумулаторните бормашини/винтоверти са направени по възможно най-тъпанарският начин, като по този начин Ви предоставят възможността да си съсипете качествено поне няколко от клетките в акумулаторният пакет само за няколко цикъла заряд/разряд...
              И да предложа още едно малко странно и нестандартно решение: ако винтовертът е качествен, вероятно е снабден с приличен двигател 80 до 100 Вата, та може той да се модне като кабелен (понеже консумацията на празен ход е около 2 ампера, а при завиване на 10 сантиметров винт в дърво скача на около 15... 16 ампера) и да се захрани направо от автомобилен акумулатор или от прилично компютърно АТХ захранване - примерно Фортрон 300 вата ПНФ с една 12 волтова линия 18 ампера. 5 волтовата линия обаче също трябва да се натовари (примерно със стара крушка от фар на кола (нали обикновено им горят "късите", та може да се ползват "дългите" за товар)), защото иначе се задейства защитата му и изключва. Цените на такова втора употреба са от порядъка на от 22 до 40 лева.

              Коментар


              • #22
                От: NiMH батерии с малък саморазряд, нещо особено практично...

                А също и това е едно много приятно и евтино решение, но трябва да се вземат мерки при зареждането и разряда на литиевополимерните акумулаторни батерии в пакет, защото те предлагат много, но и не търпят никакви извращения !

                http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...FREfzQodsSwAig

                Не ми е ясно също доставката от там как става (някой ако е наясно - ще се радвам да поясни) ...

                Коментар


                • #23
                  От: NiMH батерии с малък саморазряд, нещо особено практично...

                  Да питам пак: говореше се за алтернатива на на NiCd , т.е, NiMH. A Li-Ion коя ще замести?
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • #24
                    От: NiMH батерии с малък саморазряд, нещо особено практично...

                    То и сега има хибридни - половината LI-Ion, другата LIPo
                    Иначе батериите с литий за general purpose май скоро нема да влязат в употреба че народа ще се запали.

                    Имам 20-30 парчета eneloop за станции, мишки, дистанционни и т.н. Мисля да си стоя на тях.
                    LZ(единица) Лима Жоро Жоро
                    2002 ●||||||● Grand Cherokee Limited 4.7L и Ксантия 2000 HDi 110 коня без едно магаре.

                    Коментар


                    • #25
                      От: NiMH батерии с малък саморазряд, нещо особено практично...

                      Първоначално публикуван от stan73 Преглед на мнение
                      А също и това е едно много приятно и евтино решение, но трябва да се вземат мерки при зареждането и разряда на литиевополимерните акумулаторни батерии в пакет, защото те предлагат много, но и не търпят никакви извращения !

                      http://www.hobbyking.com/hobbyking/s...FREfzQodsSwAig

                      Не ми е ясно също доставката от там как става (някой ако е наясно - ще се радвам да поясни) ...
                      Здравей. Сега видях темата...

                      Аз съм с подобна батерия от същия сайт.
                      Работи много добре. Тази може да я товариш с константен ток 44А., което е напълно достатъчно. Трябва да си вземеш и зареждачка ако нямаш. ( Към 20$ ).

                      Доставката е в пощата.

                      Трябва да си направиш регистрация първо, иначе 1кг. е към 17$
                      WJ 4.7 Limited
                      0889 70 70 42

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X