Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Заряден ток за NiMH

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Заряден ток за NiMH

    Здравейте!
    Ако съм объркал темата нека да ми бъде пеместен или изтрит поста но тъй като има няколко теми за батерии съм объркан къде да си задам въпроса към хората разбиращи материята. Та искам да питам колко време ще трябва да зареждам 2100 мач батерии със зарядно на което пише 3,2в 55мА? 38 часа или ...!?
    Благодаря

  • #2
    До: Сравнение на акумулаторни батерии, марки - истински капацитет?

    2100 / 55 = 38.2 приблизително, дотук добре. Само че, батериите изискват 20-40% повече заряд, за да се заредят напълно, така че на твое място бих заложил на 48 часа, за да е кръгло 2 денонощия.

    Този ток е толкова малък, че спокойно можеш да ги оставиш включени непрекъснато, за да ги имаш напълно заредени винаги. Това няма да им повлияе зле (говорим за относително читави NiMH или NiCd елементи).

    Коментар


    • #3
      До: Сравнение на акумулаторни батерии, марки - истински капацитет?

      По принцип не е добра идея да се зарежда NiMH батерия с много малък ток защото трудно ще се прецени края на заряда... Доколкото съм запознат с теорията оптималният ток за зареждане е равен на 1/2C, тогава края на зареждането се определя по един специфичен скок в напрежението...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        До: Сравнение на акумулаторни батерии, марки - истински капацитет?

        Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
        ...тогава края на зареждането се определя по един специфичен скок в напрежението...
        Точно така е. Така работят и всички читави съвременни зарядни устройства. Първоначално напрежението нараства бързо, след това има дълго и полегато плато. Последната фаза на заряд е отново бързо нарастване на напрежението. Достига се максимум, след което започва да спада. Тероията каза, че именно в този максимум трябва да се прекрати зареждането.
        Аз не вярвам в чудеса!
        Разчитам на тях!

        Коментар


        • #5
          До: Заряден ток за NiMH

          На това му викат dV/dt метод и е много гот, освен че дава няколко процента недозаряд.

          Човекът си е взел най-дървеното зарядно, за което нищо такова не може да се мисли. Просто да брои часове и ако иска, да изключва. При режим, по-нисък от 10-часов, презарядът е напълно безвреден.
          Последно редактирано от Ясен; 24-09-09, 11:48.

          Коментар


          • #6
            До: Заряден ток за NiMH

            Аз съшо смятам че това зарядно не е подходящо -вероятно е старо , предназначено за NiCd със значително по-малък капацитет!
            Тези батерии заслужават съвременно зарядно с микропроцесорно управление на заряда!
            0+,Bombardier DS650,Discovery II.

            Коментар


            • #7
              До: Заряден ток за NiMH

              Всъщност като се замисля има и друг метод за определяне на края на заряда и той е по температура на батерията... Ама дали е ОК за батериите нямам идея...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #8
                До: Заряден ток за NiMH

                Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                Всъщност като се замисля има и друг метод за определяне на края на заряда и той е по температура на батерията... Ама дали е ОК за батериите нямам идея...
                Също толкова ОК, колкото и dV/dt - спадането на напрежението в края на заряда е именно заради загряването на батерията. Друг въпрос, дали можеш да измерваш температурата на батерията толкова надеждно, колкото напрежението.

                Супер-зареждачката MHC9000 например следи и температура, и напрежение, с аргумента, че не всички батерии дават и двата сигнала за край.

                Използва се и трети критерий - абсолютното напрежение, а не изменението му с времето. За херметични батерии той не е подходящ, освен като индикация за бракуване на батерията.

                Коментар


                • #9
                  До: Заряден ток за NiMH

                  Супер-зареждачката MHC9000 например следи и температура, и напрежение, с аргумента, че не всички батерии дават и двата сигнала за край.
                  И аз забелязах че долу в основата има метална издатина която се опира в батерията и ми хрумна че може да е за мерене на температурата...

                  А имаш ли идея дали може да тунинговаме тази зареждачка така, че да не "пищи" при зареждане...?
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #10
                    До: Заряден ток за NiMH

                    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                    И аз забелязах че долу в основата има метална издатина която се опира в батерията и ми хрумна че може да е за мерене на температурата...

                    А имаш ли идея дали може да тунинговаме тази зареждачка така, че да не "пищи" при зареждане...?
                    Под тези пластинки има термистори, доста старателно намазани с термоконтактна паста.

                    А как точно пищи твоята? Моята е доста тиха, няма го обичайното "звънтене" на платки и дроселчета, или поне не съм я слушал на достатъчно тихо.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Заряден ток за NiMH

                      Висока честота, накъсана при заряд... и не е само моята... това е проблем дето се споменава от много хора по форумите... силно неприятно...
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #12
                        До: Заряден ток за NiMH

                        Пак ще надам ухо, ако не - ще взема да слушам твоята. Платката подлежи на лакиране (пропуснато е), а дроселчетата - на запълване с разтопен силикон. Да не е захранващото устройство, което прави 12 волта - него практически не съм го ползвал, може да е основния източник на звук.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Заряден ток за NiMH

                          Странно! Аз ползвам три-четири различни и от 12 и от 220В, ама нищо не съм чул до сега.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Заряден ток за NiMH

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Пак ще надам ухо, ако не - ще взема да слушам твоята. Платката подлежи на лакиране (пропуснато е), а дроселчетата - на запълване с разтопен силикон. Да не е захранващото устройство, което прави 12 волта - него практически не съм го ползвал, може да е основния източник на звук.
                            ОК, като се видим ще демонстрирам..., даже междувременно прочетох и на сайта на производителя във FAQ-a че "свиренето" е нормално Дано да може да се оправи с твоите методи, ще стане доста по-използваема...


                            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                            Странно! Аз ползвам три-четири различни и от 12 и от 220В, ама нищо не съм чул до сега.
                            Става дума за конкретен модел, който иначе си е "култов" и е от най-читавите...:
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • #15
                              До: Заряден ток за NiMH

                              Благодаря на всички ви за компетентните отговори.
                              Зарядното наистина е доста старо. На около 6-7 години. За NiMH батерии е също както и тези дето ги взех на скоро а те са Varta easy 2 ride 2100 мАч. Казаха ми че били от сорта на лупа на саньото. След зареждането им не им падал тока както на обикновените NiMH. Ма ще видим.
                              Иначе ги оставих около 40 часа да се зареждат тъй като и аз бях сметнал че трябва да стоят 38+ часа.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X