Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Заряден ток за NiMH

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Заряден ток за NiMH

    Има и друг стандартен метод за определяне тока заряд който да бъде около 0.1C като в този случай времето за заряд е 14-15 часа това си важеше за старите NiCd батерии но явно е в сила и при тези NiMh с намален саморазряд то си го и пише на самата батерия например тези на Варта им препоръчват заряд на 210mA за 15 часа. Иначе заряда по dv/dt метода и със следенето на температурата е най-добре то и затова повечето умни зарядни използват и двата метода за заряд.
    P.S.
    Искам да ви попитам колеги дали интегралните схеми MAX712 и MAX713 са читави за направата на зарядно тъй като ми се намират някои семпъли от тях вкъщи? Забелязах че това зарядно което коментирате MHC9000 е наистина добро но определено е доста скъпичко.

    Коментар


    • #17
      До: Заряден ток за NiMH

      И аз четох за това зарядно на МАНА но ще си взема на La Crosse Technology модел BC-9009 в момента даже го дават с 4 АА2600 mA , 4ААА 1000 mAhи 8 Sanyo Eneloop AA 2000 mAh


      Коментар


      • #18
        До: Заряден ток за NiMH

        А може ли да се намери това зарядно в България и на каква цена. Въобще и на мен ми станаха интересни зарядни анализатори на батерии и ако може да дадете повечко информация и цени къде могат да се намерят ще ми е интересно

        Коментар


        • #19
          До: Заряден ток за NiMH

          mhc9000 определено се намира, на цена 120-140лв. Потърси във Форума, има писано.

          Коментар


          • #20
            До: Заряден ток за NiMH

            А може ли да се намери това зарядно в България и на каква цена?
            Фотопавилион

            Ако искаш да сравняваш цени, въведи в Google:
            Зарядно устройство-анализатор Maha / POWEREX MH-C9000
            Последно редактирано от Ясен; 27-09-09, 23:11. Причина: моля, по-умерено с линковете.
            There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
            No wahalla.

            Коментар


            • #21
              До: Заряден ток за NiMH

              Колеги, за никеловите батерии (било NiMh или NiCd) не е толковва голям проблема сас зарядния ток (освен ако не ги следиш по време - което е доста остарял метод). Наистина най-удачен е 1/10 ток за заряд, но съм си правил опити с много по-голям ток и не е имало проблем при продължителна експлоатация на батерията и заряд по този начин. И понеже все не можех да си намеря преди време хубаво зарядно на нормална цена се позачетох и си направих напълно автоматично зарядно което мисля, че не отстъпва по нищо на скъпите зареждачки. Идеята е да се следи т.н. "плато" на напрежението и пика му. Т.е. dt/dv в същото време е хубаво да се следи температурата, но това е само с цел защита, ако нещо се излъже следенето на напрежението и батерията започне да и се повишава температурата да изключи заряда. Та устройството беше с една най-обикновенна LM317 за генератор на ток и един PIC процесор който следи напрежението и температурата и съответно управлява цялото устройство Съответно зареждането е импулсно - пак същият процесор го прави.... И понеже не ме интересува стойност на напрежението мога да си зареждам батерии от 3 до 20 В без да ме интересува колко и е капацитета. Ами май дадох и аз ниакакви тъпи насоки . Ако някой го интересува можв да пита.

              www.eddiesoft.net

              Коментар


              • #22
                До: Заряден ток за NiMH

                Първоначално публикуван от eddiesoft Преглед на мнение
                Колеги, за никеловите батерии (било NiMh или NiCd) не е толковва голям проблема сас зарядния ток (освен ако не ги следиш по време - което е доста остарял метод). Наистина най-удачен е 1/10 ток за заряд, но съм си правил опити с много по-голям ток и не е имало проблем при продължителна експлоатация на батерията и заряд по този начин. И понеже все не можех да си намеря преди време хубаво зарядно на нормална цена се позачетох и си направих напълно автоматично зарядно което мисля, че не отстъпва по нищо на скъпите зареждачки. Идеята е да се следи т.н. "плато" на напрежението и пика му. Т.е. dt/dv в същото време е хубаво да се следи температурата, но това е само с цел защита, ако нещо се излъже следенето на напрежението и батерията започне да и се повишава температурата да изключи заряда. Та устройството беше с една най-обикновенна LM317 за генератор на ток и един PIC процесор който следи напрежението и температурата и съответно управлява цялото устройство Съответно зареждането е импулсно - пак същият процесор го прави.... И понеже не ме интересува стойност на напрежението мога да си зареждам батерии от 3 до 20 В без да ме интересува колко и е капацитета. Ами май дадох и аз ниакакви тъпи насоки . Ако някой го интересува можв да пита.

                www.eddiesoft.net
                Здравей тъй като съм нов във форума, а информацията ми трябва спешно ще може ли да си комуникираме по email (nkolev88@gmail.com)

                Коментар


                • #23
                  До: Заряден ток за NiMH

                  Да привиквате форумен член на e-mail е проява на доста лош вкус. Това е форум, където разговорите и дискусиите трябва да са полезни на всички, а не борса за консултанти. Моля, задавайте въпроси тук, колкото и да е спешно.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Заряден ток за NiMH

                    Имам да направя проект на "Универсално зарядно устройстов с микропроцесор" за Ni-Cd, Ni-MH, SLA, Li-on батерии.
                    max заряден I= 2А
                    max заряден V= 15V
                    Ако някой може да ми помогне - схема, какъв микропроцесор би ми свършила работа ще съм много благодарен.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Заряден ток за NiMH

                      Обикновено не пишем домашните на други участници. Обикновено ги скъсваме от бъзик, освен това.

                      Преди да са те налазили зевзеците, ще ти кажа къде да гледаш:

                      Зарядни криви, критерии за край на заряда, необходимост от защитна логика на различните химии, които трябва да зареждаш, точност на АЦП на процесорите, с които ще работиш. Трябват ти поне три АЦП, познай за какво.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Заряден ток за NiMH

                        Първоначално публикуван от eddiesoft Преглед на мнение
                        Колеги, за никеловите батерии (било NiMh или NiCd) не е толковва голям проблема сас зарядния ток (освен ако не ги следиш по време - което е доста остарял метод). Наистина най-удачен е 1/10 ток за заряд, но съм си правил опити с много по-голям ток и не е имало проблем при продължителна експлоатация на батерията и заряд по този начин. И понеже все не можех да си намеря преди време хубаво зарядно на нормална цена се позачетох и си направих напълно автоматично зарядно ...
                        Понеже рових за купешко зарядно... не намерих под 60-70 лв да се справя с батерия 9,6 V . Ако имаш желание би ли дал документацията на това, което си направил? В смисъл схема и firmware... Сърбят ме ръцете, че отдавна не съм си лепил електронно устройство...
                        По китовете на Neomontana, Dobrikit и т.н. не съм попадал на такова... иначе е най-лесния и евтин вариант с кит.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Заряден ток за NiMH

                          Първоначално публикуван от niksan888 Преглед на мнение
                          Имам да направя проект на "Универсално зарядно устройстов с микропроцесор" за Ni-Cd, Ni-MH, SLA, Li-on батерии.
                          max заряден I= 2А
                          max заряден V= 15V
                          Ако някой може да ми помогне - схема, какъв микропроцесор би ми свършила работа ще съм много благодарен.
                          Задачката ти не е от най-леките. Както ти е писал Ясен трябва да попрочетеш кой тип батерии (акумулатори) как се зареждат. На някои се следи промяната на тока - това означава, че трябва да мериш консумация по някакав начин(т.е. тока). Други се следи промяната на напрежение в определен период от време - трябва да мериш напрежение. трети се зареждат до достигане на определено напрежение- т.е. пак трябва да се мери напрежение, но вече без да те интересува време... До тук това е лесната част. Някое и друго АЦП мерят и някой и друг таймер отчитат време. Но трудното е да разпознае устройството вида на батерията (акумулатора) който е сложен да се зарежда - т.е. никелов, оловен, литиев... и с какъв волтаж е... . Извинявай, но този който ти е задал задачката или трябва да ти въведе някои ограничения (вид,напрежение,превключване...) или това е тема за дипломна работа... А за това какъв процесор да използваш - можеш да ползваш почти всякакъв ако ползваш външни АЦП (съответно тях трябва да съобразиш със заданието) или ако не е много претенциозно устройството процесор с някое и друго АЦП...
                          Това сериозното. А за отбии номер - вземи един по-мощен резистор и през един стабилизатор на 15В в една кутийка и го залей с нещо да стане неразглобяемо, а схема каквато си измислиш. и кайи, че си си зашитил интелектуалната собственост

                          Коментар


                          • #28
                            До: Заряден ток за NiMH

                            Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                            Понеже рових за купешко зарядно... не намерих под 60-70 лв да се справя с батерия 9,6 V . Ако имаш желание би ли дал документацията на това, което си направил? В смисъл схема и firmware... Сърбят ме ръцете, че отдавна не съм си лепил електронно устройство...
                            По китовете на Neomontana, Dobrikit и т.н. не съм попадал на такова... иначе е най-лесния и евтин вариант с кит.
                            Колега, и да ти дам схема без софта няма да ти върши никаква работа. Цялото управление е с процесор. А и за да програмираш процесора ти трябва програматор.А той си струва парички.... Няма много по-евтин вариант от тия пари....

                            Коментар


                            • #29
                              До: Заряден ток за NiMH

                              Първоначално публикуван от eddiesoft Преглед на мнение
                              Задачката ти не е от най-леките. Както ти е писал Ясен трябва да попрочетеш кой тип батерии (акумулатори) как се зареждат. На някои се следи промяната на тока - това означава, че трябва да мериш консумация по някакав начин(т.е. тока). Други се следи промяната на напрежение в определен период от време - трябва да мериш напрежение. трети се зареждат до достигане на определено напрежение- т.е. пак трябва да се мери напрежение, но вече без да те интересува време... До тук това е лесната част. Някое и друго АЦП мерят и някой и друг таймер отчитат време. Но трудното е да разпознае устройството вида на батерията (акумулатора) който е сложен да се зарежда - т.е. никелов, оловен, литиев... и с какъв волтаж е... . Извинявай, но този който ти е задал задачката или трябва да ти въведе някои ограничения (вид,напрежение,превключване...) или това е тема за дипломна работа... А за това какъв процесор да използваш - можеш да ползваш почти всякакъв ако ползваш външни АЦП (съответно тях трябва да съобразиш със заданието) или ако не е много претенциозно устройството процесор с някое и друго АЦП...
                              Това сериозното. А за отбии номер - вземи един по-мощен резистор и през един стабилизатор на 15В в една кутийка и го залей с нещо да стане неразглобяемо, а схема каквато си измислиш. и кайи, че си си зашитил интелектуалната собственост
                              Чесно казано аз преди да ми даде заданието (за курсов проект по МСхТ) си нямах и на представа, че в зарядните има микропроцесор затова малко съм . Сега поне вече се насочвам какво да го питам като отида на консултация. Просто исках някакви насоки по въпрса.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Заряден ток за NiMH

                                Първоначално публикуван от eddiesoft Преглед на мнение
                                Колега, и да ти дам схема без софта няма да ти върши никаква работа. Цялото управление е с процесор. А и за да програмираш процесора ти трябва програматор.А той си струва парички.... Няма много по-евтин вариант от тия пари....
                                Знаех си аз!
                                Заглавната страница на сайта ти http://eddiesoft.gotdns.org/ РУЛЗ!
                                Последно редактирано от Rabin; 16-03-10, 16:59.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X