Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лов на сърна?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Лов на сърна?

    Здравейте колеги ловджий!Незнам за това и питам.Има ли прериод когато е разрешено обстрелването на сърни,или е абсолютно сабранено?

  • #2
    До: Лов на сърна?

    Ловът на сърна/сръндак в България към настоящия момент не е разрешен. Имам предвид групово и индивидуално ловуване. Навремето е бил разрешен и са се отпускали норми за отстрел, но това време си го спомнят само старите ловци.

    Разрешено е да се ловува европейска сърна само подборно, но лично аз не знам, това да се практикува законно, поради усложнената процедура на разрешаване. Сроковете са за мъжките (сръндаци) - 01.05 до 30.10., ловуват се трофейно заради рогата. За женски сърни и приплоди от 01.09 до 30.10. Естествено болни, ранени, недъгави и т.н. се отсраняват целогодишно с цел подобряване на генетичния фонд и регулиране на популацията.

    Единствения начин законно да отстреляш сърна/сръндак е в Дивечовъдните станции, за които правилата се определят според дълбочината на джоба на ловеца.
    Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

    Коментар


    • #3
      До: Лов на сърна?

      Първоначално публикуван от paunoff Преглед на мнение
      Ловът на сърна/сръндак в България към настоящия момент не е разрешен. Имам предвид групово и индивидуално ловуване. Навремето е бил разрешен и са се отпускали норми за отстрел, но това време си го спомнят само старите ловци.

      Разрешено е да се ловува европейска сърна само подборно, но лично аз не знам, това да се практикува законно, поради усложнената процедура на разрешаване. Сроковете са за мъжките (сръндаци) - 01.05 до 30.10., ловуват се трофейно заради рогата. За женски сърни и приплоди от 01.09 до 30.10. Естествено болни, ранени, недъгави и т.н. се отсраняват целогодишно с цел подобряване на генетичния фонд и регулиране на популацията.

      Единствения начин законно да отстреляш сърна/сръндак е в Дивечовъдните станции, за които правилата се определят според дълбочината на джоба на ловеца.
      Значи казваш,че имаш ли парички отстрелваш,нямаш ли акт(на народни цени)!?!

      Коментар


      • #4
        До: Лов на сърна?

        Ако е само акт добре - от 1000 - 10000лв. Преди в закона беше вписана и присъда. Сега гледам, че я няма вече.
        Имаше и отнемане правото на лов за определено време, започване на следствени действия, което означава, че ти се прибира оръжието от служба КОС и т.н. и т.н., все неща които не искам да ми се случват заради една убита "коза".
        Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

        Коментар


        • #5
          До: Лов на сърна?

          Първоначално публикуван от paunoff Преглед на мнение
          Ако е само акт добре - от 1000 - 10000лв. Преди в закона беше вписана и присъда. Сега гледам, че я няма вече.
          Имаше и отнемане правото на лов за определено време, започване на следствени действия, което означава, че ти се прибира оръжието от служба КОС и т.н. и т.н., все неща които не искам да ми се случват заради една убита "коза".
          Благодаря ти колега,моето питане беше най-вече защото често виждам избити и разфасовани сърни от хора,които би трябвало да поставят ред и т.н.Пределно ми е ясно,че за тях закони няма!

          Коментар


          • #6
            До: Лов на сърна?

            Първоначално публикуван от paunoff Преглед на мнение
            Ако е само акт добре - от 1000 - 10000лв. Преди в закона беше вписана и присъда. Сега гледам, че я няма вече.
            Имаше и отнемане правото на лов за определено време, започване на следствени действия, което означава, че ти се прибира оръжието от служба КОС и т.н. и т.н., все неща които не искам да ми се случват заради една убита "коза".
            Конфискува се и превозното средство в полза на държавата не го забравяйте
            [FONT=Comic Sans MS]
            [/FONT]

            Коментар


            • #7
              До: Лов на сърна?

              Първоначално публикуван от stroil Преглед на мнение
              Здравейте колеги ловджий!Незнам за това и питам.Има ли прериод когато е разрешено обстрелването на сърни,или е абсолютно сабранено?
              Първоначално публикуван от tsonko Преглед на мнение
              Конфискува се и превозното средство в полза на държавата не го забравяйте

              Тука някъде(немога да намеря темата), един колега беше изтипосал една снимка със две сърни в багажника си..трябва него да питате...
              Да не зависиш от "Органи" в България....

              Коментар


              • #8
                До: Лов на сърна?

                Лов на сърна;
                http://www.hunter.bg/srokove-za-lovu...ivech-132.html

                НАКАЗАТЕЛЕН КОДЕКС

                § 9. В Закона за лова:
                Член 21 се изменя така:
                "Който убие или улови без надлежно разрешение едър дивеч, като елен, кошута, дива коза, елен лопатар, сърна, мечка, дива свиня, се наказва по чл. 237, ал. 1 от Наказателния кодекс.

                Чл. 237. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г., изм. - ДВ, бр. 86 от 1991 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Който убие или улови без надлежно разрешение едър дивеч, се наказва с лишаване от свобода до една година или с глоба от сто до триста лева, както и с лишаване от право по чл. 37, ал. 1, точка 7.

                ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 94 ОТ 22 АПРИЛ 2003 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ЛОВА И ОПАЗВАНЕ НА ДИВЕЧА, ПРИЕТ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 151 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2001 Г. (ОБН., ДВ, БР. 58 ОТ 2001 Г.; РЕШЕНИЕ № 3722 НА ВЪРХОВНИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ОТ 2002 Г. - БР. 43 ОТ 2002 Г.)



                Обн. ДВ. бр.41 от 8 Май 2003г., изм. ДВ. бр.10 от 6 Февруари 2004г.

                МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ ПОСТАНОВИ:


                § 80. В приложение № 2 към чл. 66, ал. 1 се правят следните изменения:
                1. Точка 2 се изменя така:
                "2. Сърна - мъжки - селекционно - от 1 май и трофейно до 30 октомври; - женски и приплоди - от 1 септември
                ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ЛОВА И ОПАЗВАНЕ НА ДИВЕЧА



                Обн. ДВ. бр.58 от 29 Юни 2001г., изм. ДВ. бр.43 от 26 Април 2002г., изм. ДВ. бр.41 от 8 Май 2003г., изм. ДВ. бр.101 от 18 Ноември 2003г., изм. ДВ. бр.10 от 6 Февруари 2004г., изм. ДВ. бр.15 от 24 Февруари 2009г.


                2. (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2003 г.) Сърна - мъжки - селекционно - от 1 май и трофейно до 30 октомври; - женски и приплоди - от 1 септември до 30 октомври".


                НАРЕДБА ЗА РАЗМЕРА НА ОБЕЗЩЕТЕНИЯТА ЗА ЩЕТИТЕ, НАНЕСЕНИ НА ДИВЕЧА



                Обн. ДВ. бр.2 от 5 Януари 2001г., изм. ДВ. бр.4 от 16 Януари 2004г.

                Чл. 1. С наредбата се определят видът и размерът на обезщетенията за щетите, нанесени на дивеча, както и виновните лица, които дължат заплащането им.



                Чл. 2. (Изм. – ДВ, бр. 4 от 2004 г.) За щетите, нанесени на дивеча, виновните лица заплащат обезщетения в следните размери: № Вид дивеч Мяр- Обезще- по ка тение ред (бр.) (в лв.) 1 2 3 4 I. Бозайници А. Едър дивеч 1. (изм. – ДВ, бр. 4 от 2004 г.) Благороден елен 1 5000 2. (изм. – ДВ, бр. 4 от 2004 г.) Елен лопатар 1 2000 3. (изм. – ДВ, бр. 4 от 2004 г.) Сърна 1 1000
                Някои се раждат риби...малки рибки.С израстването се оформят като дребни риби,като едри риби и като големи балъци.
                NB !БАЛЪК-РИБА в превод от турски...

                Коментар


                • #9
                  До: Лов на сърна?

                  Ивинявам се че разводнявам темата с лаишки въпроси, но се хванах на бас, та да питам:

                  Мъжът на моя позната твърди, че на тяхната ловна дружинка им били дали разрешително за отстрел на сърни в района на тяхната дружинка , защото много се била увеличила популацията ?!?! Това им удоволствие им струвало 30 лв на бройка.

                  Това горното възможно ли е, или просто си бракониерстват ?
                  Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Лов на сърна?

                    Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                    Ивинявам се че разводнявам темата с лаишки въпроси, но се хванах на бас, та да питам:

                    Мъжът на моя позната твърди, че на тяхната ловна дружинка им били дали разрешително за отстрел на сърни в района на тяхната дружинка , защото много се била увеличила популацията ?!?! Това им удоволствие им струвало 30 лв на бройка.

                    Това горното възможно ли е, или просто си бракониерстват ?
                    Не се ловува групово на сърна!
                    Разрешителното се дава не на дружинката, а поименно, на ловец който има разрешително за подборен лов на сърна!!
                    Lesidren.com

                    Коментар


                    • #11
                      До: Лов на сърна?

                      ЕЖК /една жена каза /

                      Считам, че коментара е излишен.
                      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Лов на сърна?

                        Никак не е излишен - не ми е за бутилката уиски, ама е свързан с други условия по баса Та за това питам - имам спомени че сърната е забранена за лов във България, но понеже не съм ловджия...

                        Т.е. той трябва да има разрешително за подборен лов конкретно на сърна ? И не могат да излезнат цялата дружинка накуп ?

                        Съжалявам за глупавите въпроси, но последният ловджия в родата беше дядо ми...
                        Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Лов на сърна?

                          Аз бях този който му направи забележка за снимките със сърните .А той ми отговори че били на законен лов.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Лов на сърна?

                            Тази година дадаха бележка(групова) за сърна!!! Чак се учудих! Така че не се изказвайте неподготвени...

                            Коментар


                            • #15
                              До: Лов на сърна?

                              По план в района на нашага дружинка има предвиден подборен отстрел на 3 сърни.Той може да бъде извършен от членове на дружинката, притежаващи разрешително за отстрел на сърна или от външни гости, но през работните дни и с придружител от НУГ. Така че, сърни могат да се ловуват не само в ДДС, но при спазване на законовите изисквания и като бая стар ловец, да кажа - да навремето, ако не ме лъже паметта до 1992 - 93 г имахме наряд за сърни, които предавахме на държавата, но имаше и определени бройки, които оставаха за ловците. Елените и сръндаците се предаваха без главите, така че трофея оставаше за ловеца, който го е отстрелял. Междодругото, в района на дружеството има и план за отстрел на елен, но ловци от нашата дружинка, от много години не сме взимали разрешително за отстрел на такова животно.
                              sigpic

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X