Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Регистрация и данъци на ретро автомобили

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Регистрация и данъци на ретро автомобили

    Ретро автомобилите не са за всеки ден. Да отидеш, най-много, на един-два парада годишно. За целта трябва да е регистриран. Разходите са същите. За регистрацията, гражданска, каско, данък към общината, винетка. Сигурно изпускам нещо. Как гледате на това и има ли някакъв законен начин да се намалят тези разходи. Има собственици с доста повече от един ретро.
    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

  • #2
    До: Регистрация и данъци на ретро автомобили

    За сега това е положението. Който има колекция от ретро автомобили и иска всички те да са с изрядна регистрация, плаща сериозна цифра всяка година.
    От една гледна точка, за притежател на примерно 10 ретро коли, и примерно средната цена на един от тях е 20 000 лева, не би трябвало да са проблем данъците, застраховките и т.н.

    Но пък от другата страна на монетата - дето казваш, тези автомобили се карат 1-2 пъти годишно. Те не представляват особена опасност за движението, даже напротив - смея да твърдя, че техническото състояние на повечето ретро коли у нас е по-добро от това на сегашния автопарк.


    Във всички страни, където това хоби някак по-отдавна е грабнало хората, историческите автомобили подлежат на специална регистрация, от която следват много "бонуси" - като започнем от облекченията от всички такси, минем през освобождаване от годишен технически преглед и стигнем до такива глезотии, като например регистрационни табели, оформени по подобаващ начин. Дори в съседна Византия ретро возилата са под друг параграф...

    У нас има някакви наченки, но всичко се случва бааавно. Например през 2000г. мисля, в Държавен вестник излезе наредба, която освобождаваше от ГТП всички автомобили произведени преди 01.01.1960.

    А пък в същото време друг закон се промени и всички собственици на спряни от движение МПС са задължени да плащат данък. Което от своя стана прати по дяволите голям брой запазени антики, чийто притежатели нямаха възможност да плащат...

    Остава ни само кротко да чакаме и по между другото да си купуваме винетки, да си плащаме данъците и застраховките.
    Последно редактирано от м20_маниак; 08-05-12, 13:35.
    С "Фармахим" - непобедим
    Дизел - само дънки!

    Коментар


    • #3
      От: Регистрация и данъци на ретро автомобили

      В Германия на пример всяка кола над 25 години се води за олдтаимер,кото се ползват с куп превилегии,наи вече,освободени са от данъци.
      Grand Cherokee limited WJ 4.0

      Коментар


      • #4
        От: Регистрация и данъци на ретро автомобили

        Данъците до сега не бяха най-страшния проблем. Масата стари коли са с маломощни двигатели и нисък данък. За Варшавата примерно плащам 25 лв на година, което не е свръх трагедия. Проблем за доста хора обаче са застраховките. За въпросната Варшава гражданската отговорност ми струваше 194 лева за новата година. Годишна винетка - 67 лева. ГТП - 35 лева. В общи линии - 300 лева, само за да може въпросната кола да се нарича кола, а не склад. И като сложа разходите за гараж, поддръжка , ремонти и консумативи, се оказва, че старата кола поглъща една не лоша 4-цифрена сумичка годишно.

        Няма начин - който си е пуснал брада, трябва да има пари и за гребен.

        А хората с "колекциите" - единици притежават повече от два - три движещи се и изправни автомобили. Останалото обикновено са рухляци "годни за реставрация" и извънредно ценни. Да - ценни са на пункта за вторични. Въпросните боклуци рядко имат документи и валидна регистрация, така че най-много да им се иска някакъв данък, който ще е по 20-30 лева на "кола". Пък и дали изобщо са заведени в общината... Вероятно не. И като го питаш "колекционера" какво смята да ги прави... В общия случай ти разправя приказки от 1001 нощ и чака някой будала да дойде и да купи "ценната кола" за една торба пари. А кола, стояла повече от 2-3 години без каране навън, е много, ама много трудно възстановима.

        ...

        Аз лично не очаквам в скоро време да има каквито и да било облекчения за собствениците на стари коли...

        Коментар


        • #5
          От: Регистрация и данъци на ретро автомобили

          В България данъкът е за това ,че притежаваш кола.Дори и спряна от движение паркирана в частен имот- данъка пак се дължи.

          Коментар


          • #6
            От: Регистрация и данъци на ретро автомобили

            Първоначално публикуван от m_g Преглед на мнение
            Няма начин - който си е пуснал брада, трябва да има пари и за гребен.
            В общината разчитат точно на такива приказки.
            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

            Коментар


            • #7
              От: Регистрация и данъци на ретро автомобили

              В общината плащаме данък върху собствеността, който е според годините и конските сили. 90% от старите коли са под 75-80 к.с., така че данъка им е смешна сума. Ако проявят добра воля за опазване на ретро автомобилите, биха могли да ни го опростят - от 15-20 лева няма да им се напълни бюджета. На мене ми е по-интересно защо гражданската отговорност е като за съвременна кола, при положение, че старата се кара рядко, бавна е и рядко участва в птп. Тук смятам, че може да се иска отстъпка. От винетката - също, защото пробезите са малки.

              По въпроса за брадата и гребена - при пробега, който правя (5-6000км годишно - едва ли някоя друга Варшава в България върти по толкова), и при тия цени на горивата и всичките останали разходи (сметката всеки може да си я направи, не е сложна), излиза, че цената на км е горе-долу като тази на такси в София. Айде, да не са 59, ама 50 стотинки на км ги докарва. Като съм се хванал на хорото - ще си го играя. Не е лесно за разбиране, ама това е положението.

              Коментар


              • #8
                От: Регистрация и данъци на ретро автомобили

                Превилегии за ретро-возилата трябва да има, отчасти има, но ни трябват повече, ще има едва, когато спрем да се делим на нещо си и за щяро и нещяло, едва когато покажем, че сме единни, тогава ще разберат, където е нужно, за нас и ще ни обърнат внимание. За съжаление, вече има няколко неуспешни опита да се обединим, дни преди края на годината се зароди нова инициятива - дано тя успее. Но всъщност май не сме успели да дораснем за това, незнам какво, точно ни пречи (не искам да казвам), но тайно се надявам да имам грешно впечатление...
                VW Beetle 1200-1954/57/59/60/65 VW Beetle 1300-1970/72 / VW Transporter 1500-65 / VW Transporter 1600-74 / VW&Wartburg 4x4 Buggy / Trabant 600 - 62
                SXS-Restorations 0886513079
                Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - К.Иречек

                Коментар


                • #9
                  От: Регистрация и данъци на ретро автомобили

                  Ми аз помня времената, когато имаше Български автомобилен клуб "Ретро" - и толкоз! Национален клуб с регионални структури. Естествено, постепенно започнаха вълнения - някои се почувстваха пренебрегнати на регионален принцип, други по отношение на марката на колата примерно, трети просто умираха от желание да водят бащина дружина.... Въобще, нищо по-различно, отколкото във всяка възможна друга българска обществена организация! И клубовете се нароиха. По марки, по градове, по приятелство между двама души /щото някои са си живи организации - фантоми /. Лошото е, че настана пълна какафония, всеки си пее своята песен и затова сме на този хал! Вместо всички да действат организирано, в една посока. Затова и в нашата област нищо не става! Къде-къде по-малобройни организации издействаха това и онова от инстутициите, при това през изминалите години беше време на законодателни промени и безброй шансове за корекции са изпуснати!

                  Както и да е, наистина наскоро се направи някакво обединение и дано е за добро, да обедини усилията но различните хора и организации и да се направи нещо!

                  А за правене, има много. Държавата трябва да толерира и подпомага притежаването, съхранението и реставрацията на стари автомобили! Защото те са част от историята, културата на страната, туристическа атракция и какво ли още не! Няма защо да откриваме топлата вода, просто да погледнем чуждият опит! Специални номера, данъчни облекчения и какво ли още не! Разбира се, има я и другата страна, например забраната за най-старите автомобили да се движат свободно по улиците от ноември до март... май беше в Австрия?

                  При всички случаи, местният данък е най-малката болка. Много по-сериозен е въпросът например със застраховките. Стават все по-скъпи и за човек с няколко коли, сумата се натрупва до значителни размери. А може да се въведе много по-ниска, или възмоност за сключване за дни и т.н. Възможности много, но никой нищо няма да сътвори от добро сърце, трябва единна позиция на нашето съсловие и група хора, които да имат пълномощията да преследват целите.
                  Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Регистрация и данъци на ретро автомобили

                    Според мен в момента ситуацията е идеална.
                    Ако старите автомобили се вкарат под общ знаменател "Ретро" ще ни облекчат данъците (евентуално), които не са нещо особено за стари автомобили под 100 коня каквато е масата.
                    НО!
                    При положение, че вече има група "Ретро", която е най-видима и известна със своите лъскави автомобили показващи се по ретро мероприятията и собственици, които са готови да пръснат хиляди левове по колите си то те стават още един "донор" за застрахователите най-малко.
                    Ами ако приемат узаконят клас "Ретро" , но условието да притежаваш такава кола е тя да минава на щателна техническа проверка и то само в областните градове ?
                    Колко автомобила ще отговарят на едни прилежно написани условия за членуване в клас "Ретро" ?
                    Май няма да са много
                    Варианта за ограничаване на ползването на автомобила също ме плаши.

                    Може и да мисля теоретично, но това са въпросите, които ми изплуват в съзнанието.

                    Така, че хайде първо да наблегнем на взаимоотношенията между ретро манияците и разпространяване на информация отностно старите коли пък как ще се водим по закон май не е толкова важно за момента.
                    Ако някой иска да изпъкне и да прокара закон, чудно!
                    Но да не се окаже, че сме се "набутали" без да искаме

                    Поздрави на всички ретро манияци!
                    Последно редактирано от Speeder; 10-01-11, 15:32.
                    Alfetta GT

                    Коментар


                    • #11
                      От: Регистрация и данъци на ретро автомобили

                      Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                      Както и да е, наистина наскоро се направи някакво обединение и дано е за добро, да обедини усилията но различните хора и организации и да се направи нещо!

                      А за правене, има много. Държавата трябва да толерира и подпомага притежаването, съхранението и реставрацията на стари автомобили! Защото те са част от историята, културата на страната, туристическа атракция и какво ли още не! Няма защо да откриваме топлата вода, просто да погледнем чуждият опит! Специални номера, данъчни облекчения и какво ли още не! Разбира се, има я и другата страна, например забраната за най-старите автомобили да се движат свободно по улиците от ноември до март... май беше в Австрия?

                      При всички случаи, местният данък е най-малката болка. Много по-сериозен е въпросът например със застраховките. Стават все по-скъпи и за човек с няколко коли, сумата се натрупва до значителни размери. А може да се въведе много по-ниска, или възмоност за сключване за дни и т.н. Възможности много, но никой нищо няма да сътвори от добро сърце, трябва единна позиция на нашето съсловие и група хора, които да имат пълномощията да преследват целите.
                      Разкажи малко повечко за това обединение - какво, къде, кога за какво?
                      В момента никой от държавата не се интересува от проблемите на феновете на ретро коли. Вече всеки ден има увеличение на гражданската и се чудят какъв закон да измислят задате принудят(сигорно и в съда може да те пратя) да си плащаш гражданската дори ако не караш колата в определено време.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Регистрация и данъци на ретро автомобили

                        Не знам много. В последния брой на сп. "Автокласика" е поместено съобщение за създаването на "Сдружение на независимите ретро клубове в България". В него влизат Ретро клуб Варна, Бургаски ретро клуб, Благоевградски ретро клуб, Български Дамски Клуб, клуб "Класик", Несебърски ретро клуб, Пловдивски ретро клуб, Старозагорски ретро клуб и Хасковски клуб "Ретро".

                        Веднага се вижда, че обединението е частично, липсват доста клубове и организации. Сещам се и за БАКСКАМ, асоциацията, която трябваше да обединява клубовете, ентусиастите в България, но май в момента не функционира? Но каквото било било, важното е за в бъдеще да има разбирателство и сътрудничество между клубовете, така че да успеят да си създадат някаква шапка, общо върховно представителство, което да дайства пред институциите и да е постигне нещо!
                        Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Регистрация и данъци на ретро автомобили

                          Да в новата организация липсват някой клубове и организации, но надявам се, само засега, важното е, че болшинството клубове, най-големите и най-силните са в нея.
                          Сетих се и за още една полезна инициатива, нейната цел е да се направи нещо, като база-данни за
                          ретро-колекционерите, като кой какви коли или части има за даване или размяна, литература, кой какво търси, предлага, като части и услуги, въобще всичко, което би било полезно като информация, такива практики имат английските клубове и всичко е доста по-лесно и достъпно - дано и тази инициатива успее.
                          VW Beetle 1200-1954/57/59/60/65 VW Beetle 1300-1970/72 / VW Transporter 1500-65 / VW Transporter 1600-74 / VW&Wartburg 4x4 Buggy / Trabant 600 - 62
                          SXS-Restorations 0886513079
                          Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - К.Иречек

                          Коментар


                          • #14
                            От: Регистрация и данъци на ретро автомобили

                            Някой има ли актуална информация дали някой автомобили се освобождават от техно теста. Приета ли е някаква граница за години, мойта машина е 58-ма, но ми взеха пари преди 1 месец, затова питам. Момчето каза че не бил сигурен дали трябва да минавам преглед, но ме нина в крайна сметка.

                            3) Не се подлагат на периодичен преглед за проверка на техническата изправност ППС, които са произведени преди 1.I.1960 г. или представляват музеен или исторически интерес, които се използват за движение по пътищата, отворени за обществено ползване само в изключителни случаи.

                            Газ 69 2.4i
                            Густо майна, пътят свърши !!!
                            GSM: О895 7О6О59

                            Коментар


                            • #15
                              От: Регистрация и данъци на ретро автомобили

                              Първоначално публикуван от Агоп Серопян (аниматора) Преглед на мнение
                              Някой има ли актуална информация дали някой автомобили се освобождават от техно теста. Приета ли е някаква граница за години, мойта машина е 58-ма, но ми взеха пари преди 1 месец, затова питам. Момчето каза че не бил сигурен дали трябва да минавам преглед, но ме нина в крайна сметка.

                              3) Не се подлагат на периодичен преглед за проверка на техническата изправност ППС, които са произведени преди 1.I.1960 г. или представляват музеен или исторически интерес, които се използват за движение по пътищата, отворени за обществено ползване само в изключителни случаи.

                              Технически преглед е едно технотест е съвсем друго.Кое от двете имаш в предвид?Ако е годишен технически преглед по силата на цитирания от Теб закон Си освободен.
                              0887284106-Митко
                              http://www.youtube.com/watch?v=6Fdg05yHhKk&NR=1
                              http://www.youtube.com/watch?v=wnMy5yek-ks&feature=more_related

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X