Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Оцеляването, според правилото на "трите"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Оцеляването, според правилото на "трите"

    Според правилото на "трите", в оцеляването се описва по следният начин:
    - човек не може да оцелее повече от три часа изложен на екстремно ниски температури;
    - човек не може да оцелее повече от три дни без вода;
    - човек не може да оцелее повече от три седмици без храна;

    Горе описаните правила са коментирани често като неточни, възоснова на това твърдение споменават екипаж на самолет, който е оцелял 8 дена без вода и 21 дена без храна в спасителна лодка.

    Също така споменават за пожарникар от Аляска, който през 1999 г. оцелява в Австралийската пустиня 12 дни без вода и 36 без храна. Това се случва, когато той отива на разходка в пустинята с велосипед, но по-късно намират велосипедът затънал в пясъка. В последствие на бързо сформират екип за издирването му, който го издирва 12 дни, но без успех.
    Тогава близките му се наемат до 1SRG, които за няколо дена благодарение на смесени техники(кучета и следотърсачи) успяват да го локализират на 400км. от точката, в която намират велосипеда. Когато го намират, състоянието му е -20кг от теглото му. В допълнение казват, че успява да измине на ден по около 15-30км на ден, като източниците на вода са на 200км един от друг.
    По-късно той казва, че успява да оцелее благодарение на това, че се е хранил с цветя, растения и вода, които е намирал в пустинята.

    Но да се върнем на правилото на трите, при оцеляването. Има едно друго интересно такова, което се помни доста лесно, и което е подобно на горното, само че малко по-разширено:

    - три секунди е времето, което можете да реагирате в ситуация застрашаваща вашият живот;
    - три минути е приблизително времето, което можете да издържите без въздух;
    - три часа е времето, с което разполагате преди да развиете хипотермия/хипертермия в стресираща и/или екстремна ситуация;
    - три дена е времето, което можете да издържите без вода, преди да развиете дехидратация;
    - три седмици е времето, което можете да издръжите без необходимият минимум храна, който ви е нужен за най-елементарни действия;
    - три месеца е времето, което можете да издръжите без да срещнете никой, преди да изпаднете в депресия;

    Е, това е правилото на "трите", при оцеляването.
    Помни се лесно след първият прочит и е хубаво всеки да го знае.
    Последно редактирано от diecast; 17-09-09, 16:22. Причина: редакция на случката за пожарникаря от Аляска

  • #2
    До: Оцеляването, според правилото на "трите"

    Явно има нещо вярно в това с тройките - като допълнение 3 минути (до 10 мин.) е критичното време за което да бъде спасен човек увиснал по някаква причина на колан за височинна работа. Ако е сам или не сте подготвени за спасяването му, след 3 мин. следва смърт (естествено зависи от организма и прилагането на някои хитрости, за удължаване на това време, но най-много до 10 мин.).
    ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

    Коментар


    • #3
      До: Оцеляването, според правилото на "трите"

      Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
      Явно има нещо вярно в това с тройките - като допълнение 3 минути (до 10 мин.) е критичното време за което да бъде спасен човек увиснал по някаква причина на колан за височинна работа. Ако е сам или не сте подготвени за спасяването му, след 3 мин. следва смърт (естествено зависи от организма и прилагането на някои хитрости, за удължаване на това време, но най-много до 10 мин.).
      Съгласен съм с Фани но само при условие че че човека с колана е вързан за гушата
      Aprilia Pegaso 650 1996г.

      Коментар


      • #4
        До: Оцеляването, според правилото на "трите"

        Първоначално публикуван от BIG BFG Преглед на мнение
        Съгласен съм с Фани но само при условие че че човека с колана е вързан за гушата
        Хе, добър опит за хумор, но практиката показва друго - а именно това, което съм написала. И аз, и колегите присъстващи на семинара на който ни казаха това бяхме учудени, но - факт.
        ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

        Коментар


        • #5
          До: Оцеляването, според правилото на "трите"

          Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
          Хе, добър опит за хумор, но практиката показва друго - а именно това, което съм написала. И аз, и колегите присъстващи на семинара на който ни казаха това бяхме учудени, но - факт.
          Ако екипировката и обезопасяването са както пише по книгите, то тогава къде е заровено кучето? Кой е водил семинара, ако не е тайна?
          Питам, защото за работа на 40 метра /примерно/ височина ще трябва да се разставят спасителни екипи по трасето /скали, фасади, ЖРК/.

          Коментар


          • #6
            До: Оцеляването, според правилото на "трите"

            Първоначално публикуван от diecast Преглед на мнение
            оцелява в Австралийската пустиня 12 дни без вода
            Това няма как да стане ,точно на това място.

            Коментар


            • #7
              До: Оцеляването, според правилото на "трите"

              Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
              Хе, добър опит за хумор, но практиката показва друго - а именно това, което съм написала. И аз, и колегите присъстващи на семинара на който ни казаха това бяхме учудени, но - факт.
              Какъв е точно този колан? Ако си осигурен със сбруя, можеш да изкараш поне 3 часа, според мен.
              Последно редактирано от Митко (smile); 30-09-09, 15:26. Причина: грешка на езика
              LZ1DWW

              Коментар


              • #8
                До: Оцеляването, според правилото на "трите"

                Лекторът беше от ГИТ (главна инспекция по труда), показа ни преведена презентация на пауърпоинт за опасностите при височинни работи и подобни (каза, че е взета от www.suspensiotrauma.info) - беше много интересна, за жалост не ни я даде на файл.
                Описаната от мен по-горе опасност всъщност настъпва, ако по някаква причина човекът падне/пропадне и започне свободно да виси на
                колан за височинна работа/сбруя (и няма къде да се подпре или захване), особено ако няма друг наблизо, който да го издърпа. Тук лектора спомена, че е добре предварително да се направи обезпечаване как евентуално ще се издърпа падналият, предвид теглото му и теглото на този който ще го издърпва (т.е. да се помисли за използването на някакви технически средства, туй като издърпването на практика никак не е лесно). В същата разработка бяха цитирани случаи от практиката, в които най-дългият период на преживял подобно свободно висене е 10 мин. - от някакъв алпинист (не помня името); имаше примери и от ВСВ с паднали парашутисти, закачили се на клони.
                ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

                Коментар


                • #9
                  До: Оцеляването, според правилото на "трите"

                  Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
                  Лекторът беше от ГИТ (главна инспекция по труда), показа ни преведена презентация на пауърпоинт за опасностите при височинни работи и подобни (каза, че е взета от www.suspensiotrauma.info) - беше много интересна, за жалост не ни я даде на файл.
                  Описаната от мен по-горе опасност всъщност настъпва, ако по някаква причина човекът падне/пропадне и започне свободно да виси на
                  колан за височинна работа/сбруя (и няма къде да се подпре или захване), особено ако няма друг наблизо, който да го издърпа. Тук лектора спомена, че е добре предварително да се направи обезпечаване как евентуално ще се издърпа падналият, предвид теглото му и теглото на този който ще го издърпва (т.е. да се помисли за използването на някакви технически средства, туй като издърпването на практика никак не е лесно). В същата разработка бяха цитирани случаи от практиката, в които най-дългият период на преживял подобно свободно висене е 10 мин. - от някакъв алпинист (не помня името); имаше примери и от ВСВ с паднали парашутисти, закачили се на клони.
                  Или аз не разбирам какво имаш предвид, или нещо не съм в ред....

                  Да приемем че си със сбруя/алпийска седалка....мажеш нещо по фасада на сграда да речем, обезопасен си, в един момент се хлъзваш от скелето и падаш...и си висиш на сбруята/седалката...е не можеш да издържиш повече от 3 минути????
                  Каква е логиката? 99.99% от алпинистите като пускат рапел или по каквато и да е причина си спират и си висят без да се подпират никъде....аз самият съм бил повече от 3 минути на сбруя без да се подпирам никъде и то не един път....
                  Per aspera ad astra.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Оцеляването, според правилото на "трите"

                    Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
                    Лекторът беше от ГИТ (главна инспекция по труда), показа ни преведена презентация на пауърпоинт за опасностите при височинни работи и подобни (каза, че е взета от www.suspensiotrauma.info) - беше много интересна, за жалост не ни я даде на файл.
                    Описаната от мен по-горе опасност всъщност настъпва, ако по някаква причина човекът падне/пропадне и започне свободно да виси на
                    колан за височинна работа/сбруя (и няма къде да се подпре или захване), особено ако няма друг наблизо, който да го издърпа. Тук лектора спомена, че е добре предварително да се направи обезпечаване как евентуално ще се издърпа падналият, предвид теглото му и теглото на този който ще го издърпва (т.е. да се помисли за използването на някакви технически средства, туй като издърпването на практика никак не е лесно). В същата разработка бяха цитирани случаи от практиката, в които най-дългият период на преживял подобно свободно висене е 10 мин. - от някакъв алпинист (не помня името); имаше примери и от ВСВ с паднали парашутисти, закачили се на клони.

                    Работата ми е по високи скелета и конструкции и казвам НЕ на лектора ви . За обикновен колан / само на кръста/ мога да се съглася ,макар ,че причината за фаталния край не е задушаване а най-често счъпване на гръбнака.
                    Обаче при падане със сбруя / качествена/ си висиш закачен за гърба и това е . Има амортесор ,който омекотява удара на стоп въжето. Най много да ти се натъртят слабините. При 15 минути свободно висене -нищо. Пробвано .
                    :D Мога да помогна на всеки - стига да не ми иска пари !

                    Коментар


                    • #11
                      До: Оцеляването, според правилото на "трите"

                      Преди много години карах курс за пещерняк. Та от там ми се върти нещо в главата за 20 минути висене на проста спелеоложка сбруя (много по-елементарна от катерачните). Нещо заради кръвообръщението май беше проблема...
                      Ама дори така да е, е много повече от въпросните 3 минути...
                      Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                      Seat Leon 2007 1.9 TDI

                      Коментар


                      • #12
                        До: Оцеляването, според правилото на "трите"

                        В това за висенето на сбруя има нещо вярно, но е не е баш така или по-скоро е доста пресилено и неточно

                        Първо смърт не настъпва в следствие на висенето на сбруята, а в следствие на неправилното й сваляне след продължително висене. Тя може да спре кръвообращението в крайниците (краката), кръвта там не циркулира и става отровна. При бързо отпускане, кръвообращението се възстановява и отровната кръв нахлува в сърцето...

                        Второ това става само, ако кръвообращението наистина спре. Докато се извършва движение, това не се случва, т.е. трябва да висиш примерно в безсъзнание. Падането няма значение, ако останеш в съзнание, от него проблемите могат да бъдат други.

                        Трето 3 минути са абсурдно малко... става дума, че при повече от 10, вече започва да става опасно, но все още не е 100% фатално. Ако краката се стегнат с турникети и те се отпускат по малко през известно време, организма може да се пребори с отровената кръв. Или направо със стегнати крайници да се транспортира до болницата, където също могат да се погрижат.

                        Четвърто това важи по-скоро за пещерните сбруи, които се налага да се сложат много стегнато и да нямат никаква еластичност, за да работят добре повечето джаджи. Алпийските и работните обикновено са по-меки и не се стягат толкова, така че шанса кръвообращението да спре съвсем е значително по-малък.

                        Във всеки случай, наистина е най-добре човекът да бъде свален за по-малко от 10 минути, особено ако е пострадал и организма и без това е отслабен. Иначе в съзнание (т.е. движил съм се) съм висял на пещерна сбруя десетки минути в камбана (може и над половин час да се е случвало), без да има къде да се подпра, проблеми не е имало . А има работни, примерно тези на спасителните хеликоптери, в които може да изкараш и часове без движение.
                        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Оцеляването, според правилото на "трите"

                          На алпийска седалка и аз съм стоял с часове и след това няма проблем верно от време на време се подпирах , но със сигурност съм висял повече от половин час без подпиране . Мисля че Фани има предвид едни други сбруи,които са широк колан , който хваща само гърдите в офисаимам такъв и съм пробвал от лиготия , но не си е работа да висиш на това нещо , ако много ви е любопитно може да направим една тестова установка и да видим кой колко ще издържи , ако някой издържи над 10 мин бирата ще е от Фани инвентара от мен .
                          Между другото едно време алпинистите са ползвали само гръдна обвръзка с възел булин което е по-кофти от строителната сбруя и е имало случаи алпинисти да останат в камбана след друсване по доста време .
                          0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                          Коментар


                          • #14
                            До: Оцеляването, според правилото на "трите"

                            Ако човекът се държи за въже колан или клон ...само с ръцете - без да е вързан ... Може би единици биха издържали точно 3 минути ... другите в зависимост от теглото издържливостта и състоянието на изпадналия в беда ...биха се изпуснали или веднага или - до 10- 15 мин... максимум. Възможно е някои йоги, фанатици катерачи и циркови артистки и артисти да преминат бариерата ...
                            Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
                            Лекторът беше от ГИТ (главна инспекция по труда), показа ни преведена презентация на пауърпоинт за опасностите при височинни работи и подобни (каза, че е взета от www.suspensiotrauma.info) - беше много интересна, за жалост не ни я даде на файл.
                            Описаната от мен по-горе опасност всъщност настъпва, ако по някаква причина човекът падне/пропадне и започне свободно да виси на
                            колан за височинна работа/сбруя (и няма къде да се подпре или захване), особено ако няма друг наблизо, който да го издърпа. Тук лектора спомена, че е добре предварително да се направи обезпечаване как евентуално ще се издърпа падналият, предвид теглото му и теглото на този който ще го издърпва (т.е. да се помисли за използването на някакви технически средства, туй като издърпването на практика никак не е лесно). В същата разработка бяха цитирани случаи от практиката, в които най-дългият период на преживял подобно свободно висене е 10 мин. - от някакъв алпинист (не помня името); имаше примери и от ВСВ с паднали парашутисти, закачили се на клони.
                            Термина - някой да го издърпа е дълбоко погрешен ...
                            Съоръженията за височинна работа не са предвидени за това някой да дърпа човека нагоре Освен ако не е нещо механизирано и ново .... ... В пещера или на сграда - Спасителя идва отгоре - доста вероятно - по същото въже - при ползване на техника на единичното въже, стига до пострадалия закача го за себе си и се спуска заедно със жертвата до дъното на пещерата или до земята в основата на сградата ... И след това в пещерите се започва спасителна акция - оказва се първа помощ, пострадалия се слага в носилка, завит с термо-одеяла и фолио за да не премръзне , прикрепена в няколко точки с въжета , ползват се и полиспасти и или тролеи и различни чалъми в зависимост от терена.
                            Това се учи на курс по Спелеология, практикува се, и после ти дават документа за завършен курс .. За Спасители е още по детайлно... Ако човекът е в съзнание и виси на въжето - примерно му се е презатегнал протриващият възел а се спуска с осмица - има начин да си оплете стъпало , да се отърве от протриващия възел или да го разхлаби , ако е по-сръчен - може и стълба да си оплете ... при ползване на правилните "джаджи", по правилният начин - такива инфекции не се получават ... когато човекът е обучен и е в съзнание. А това че всякакви самодейци се опитват да висят и да летят - наистина е голям проблем.
                            И най важният съвет от курса - никога НИКОГА , колкото и да е наложително не правете турникет на врата на пострадалия.
                            Последно редактирано от iai-bg; 30-09-09, 17:47.
                            Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Оцеляването, според правилото на "трите"

                              Явно не става дума за сбруя със седалка.
                              Точно това, което е обяснил Тодор имаше предвид лекторът.
                              Също, че при свалянето човекът не бива да бъде слаган легнал, а седнал със свити крака и така да бъде транспортиран до болница.
                              Не знам за 3-те минути дали е пресилено, каза, че има починали за толкова време, а най-много издържал онзи с 10-те минути. Както ви казах до моментът не бяхме чували подобно нещо и бяхме доста учудени. Все пак хората които са специално обучени или висели така, или били свидетели на нещо подобно могат да кажат по-точно.
                              ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X