Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Относно ветрогенераторите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Относно ветрогенераторите

    Колега ilko75bg;851420, защо тъжиш толкова за дивия заек в района?
    И в софийско равно поле не останаха много диви зайци макар, че няма ветрогенератори. Да не говорим на колко места изчезнаха раците без никаква видима причина, ветрогенератори, нови производства и пренаселване. Нещата се променят и то не защото ти си избрал да четеш едностранчиво информацията, която предоставя това блато - интернета. Може би именно заради такива "начетени" противници на ветрогенераторите са изчезнали и дивите зайци по вашия край. Ако си беше направил труда да се заровиш още малко в темата, щеше да разбереш, че надземните дълекопроводи нанасят С ПЪТИ по-големи промени в пътищата за миграции, както и простичкия факт, че смъртните случаи на птици ударили се в обикновен стълб са с пъти повече от тези, ударили се във ветрогенератор (естествено съотношението стълбове/ветрогенератори е взето пред вид.) Сигурен съм, че на заека не му пречи ветрогенератор и съм готов да ти го докажа, като започна да отглеждам зайци под него!
    Не се превземай толкова и не се обиждай, за дето има и хора с друго мнение. Реално няма никакви факти подсказващи вредата от ветрогенераторите, да не говорим, че вертикалните са и безшумни.
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

    Коментар


    • #32
      До: Относно ветрогенераторите

      Изчезването на 99.9% от видовете в последните 2000 години не само от конкретни райони, но и от лицето на Земята, се обяснява главно с прекомерния лов. Бил той бракониерство или не, според местните закони. Горе-долу от толкова време датират и чуденките на ловците защо ловът върви зле, въпреки че и организация си имат, и натрапниците гонят, и всичко.

      Разбира се, по традиция са им виновни боговете, чужденците и кой ли не друг.

      Ветрогенераторите, от своя страна, твърде малко се отличават от голямо дърво с размахани от вятъра клони. Създават същия спектър от звуци и ако искате инфразвуци, главно защото той вятърът това си може и не го интересуват много преградите, в които се блъска. Нито пък създават кой знае какви вредни електромагнитни полета - ако беше така, хората нямаше да живеят поколения наред в малките блокчета до подстанциите.

      ...

      Коментар


      • #33
        До: Относно ветрогенераторите

        Първоначално публикуван от ilko75bg Преглед на мнение
        Това,дали австрийците гледат зеленчуци или не между перките, не мисля,че е важно,колега. Моето наблюдение засяга прелетния дивеч и конкретно дивия заек. Просто заекът изчезна Зимата ще покаже какво ще се случи с дивата патица.
        В момента има десетки втрогенератори, които си стоят и не се включват,защото няма подстанции, които да пренесат скъпия ток, който произвеждат. Или трябва да приемем стоката от Европа, наречена алтернативна енергия, защото трябва да бъде пласирана? Някой наясно ли е колко домакинства може да захрани един вятърен парк?
        А защо не се засяват всички плодородни площи е ясно за всеки интелигентен средностатистически данъкоплатец в нашата любима майка България.
        Поздрави,колеги.
        Недостатъка на такива наблюдения, както и много други напоследък, е че няма достатъчно данни, за достатъчно дълъг период, които еднозначно да показват че перките са изгонили дивеча.

        Не казвам кой е прав и кой крив. Нямам достатъчно данни за да го твърдя.

        Сега за самата енергия - скъпа или евтина - природната енергия няма алтернатива. За съжаление и атомната не е, понеже и там проблемите са много. А от енергия, особено електрическа, не се очертава да спрем да имаме нужда. Аз смятам че един ТЕЦ нанася много повече вреди от един вятърен парк например, при това са пряко доказуеми и измерваеми, дори само като замърсяване. За добро или за лошо географското ни положение нито е кой-знае колко изгодно за ветрогенератори, нито е кой-знае колко изгодно за слънчеви електростанции. Ама съм сигурен че ще се намерят аргументи и против слънчева електростанция в пустинята, където би била най-ефективна.

        Да, някой ден ще сме наясно каква е истинската цена на перките (пък и на другите подобни), не само в пари а и в друго. Тогава ще знаем и какво да ги правим. Сега не знаем, и съответно везната е наклонена силно в посока ползването им. А везната винаги е с 2 чиниии, и се климбуца, понякога рязко и неочаквано. В далечното, а и не толкоз далечното минало са правени далеч по-големи глупости, при това доказано такива, а с тяхо сме свикнали и вече дори не ни прави впечатление.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #34
          До: Относно ветрогенераторите

          Колега Upi,
          в първият пост запитах колегите от форума,дали някой е забелязал промяна в популацията в съответния регион, заради ветрогенераторите. Там,предполагам,се начертават и параметрите на предстоящата тема. Не става въпрос за електропреносната мрежа и ефекта от нея.Не става и въпрос какво съм прочел в интернет. Затъжил съм се не защото ми е мъчно, че няма по какво да стрелям, а защото ме е грижа за дивеча не само от страната на пушката. От години чета този форум,харесва ми и реших да се регистрирам - може би постъпих емоционално. Когато споделих тази тема исках да чуя мнения, не да налагам моето и на колегите ми. Представих си,че когато пиша тук ще мога да намеря сродни души, които се замислят за бъдещето не само за лова, а и за популациите от диви животни. Не съм очаквал, че типично по нашенски участниците ще започнат да търсят пропуски в споделената тема и да ме корят, че мразя този вид алтернативна енергия. Понеже съм и ангажиран човек, както обещах, ще направя снимки на районите и вие ще прецените сами, дали ще има ефект върху животните. Засега това от мен. Не мисля,че е необходимо да коментирам всичко на този етап,а и обръщам внимание не го приемам лично Това е просто тема, която ме накара да се замисля.
          Поздрави
          П.П Винаги съм знаел,че първо трябва да коригираме себе си и едва тогава, да си позволим да коментираме другите.
          Попитали радио Ереван може ли да се "оправи" жена на площада. Отговорът бил: Да,може, но не е препоръчително, защото всеки ще дава акъл.

          Коментар


          • #35
            До: Относно ветрогенераторите

            Първоначално публикуван от ilko75bg Преглед на мнение
            Колега Upi,
            в първият пост запитах колегите от форума,дали някой е забелязал промяна в популацията в съответния регион, заради ветрогенераторите. Там,предполагам,се начертават и параметрите на предстоящата тема. Не става въпрос за електропреносната мрежа и ефекта от нея.Не става и въпрос какво съм прочел в интернет. Затъжил съм се не защото ми е мъчно, че няма по какво да стрелям, а защото ме е грижа за дивеча не само от страната на пушката. От години чета този форум,харесва ми и реших да се регистрирам - може би постъпих емоционално. Когато споделих тази тема исках да чуя мнения, не да налагам моето и на колегите ми. Представих си,че когато пиша тук ще мога да намеря сродни души, които се замислят за бъдещето не само за лова, а и за популациите от диви животни. Не съм очаквал, че типично по нашенски участниците ще започнат да търсят пропуски в споделената тема и да ме корят, че мразя този вид алтернативна енергия. Понеже съм и ангажиран човек, както обещах, ще направя снимки на районите и вие ще прецените сами, дали ще има ефект върху животните. Засега това от мен. Не мисля,че е необходимо да коментирам всичко на този етап,а и обръщам внимание не го приемам лично Това е просто тема, която ме накара да се замисля.
            Поздрави
            П.П Винаги съм знаел,че първо трябва да коригираме себе си и едва тогава, да си позволим да коментираме другите.
            Чудесно е.че има хора мислещи и спорещи.
            В спора се ражда истината.
            Но за спор трябват аргументи и факти.
            Инженер съм и по никакъв начин не мога да си обясня как перките ще пречат на каквито и да е животинки.
            Според този вид "екологика" трябва да си стоим в пещерите, или ако съвсем се замисля, не би трябвало да излизаме от първичния бульон.
            ВЕЦа мори рибата. ТЕЦа мърси въздуха. АЕЦа си е е...., друго какво остана?
            А това, че някой е гръмнал зайците е проблем на гърмящите - я да вземате лъковете и копията!

            Коментар


            • #36
              До: Относно ветрогенераторите

              Перките на ветрогенераторите визуално се въртят бавно... Но само на пръв поглед... Краищата им, при тези размери понякога развиват свръхзвукови скорости... И понеже птиците не са способни да избягват подобни препятствия, ако имат съответния малшанс просто се размазват в края на витлото... Прекалено бавни са за да му избягат, че и въобще да преценят...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #37
                До: Относно ветрогенераторите

                Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                Перките на ветрогенераторите визуално се въртят бавно... Но само на пръв поглед... Краищата им, при тези размери понякога развиват свръхзвукови скорости... И понеже птиците не са способни да избягват подобни препятствия, ако имат съответния малшанс просто се размазват в края на витлото... Прекалено бавни са за да му избягат, че и въобще да преценят...
                Да, това го има. И шум също. Но от другата страна са замърсените от другите централи райони. Там някои птици изобщо не припарват. Точно в това ми е идеята - все още не знаем кое е по-малкото зло. Иначе, всяко изкуствено съоръжение малко или много пречи на естествените природни процеси.

                В слънчевата енергия (пряката - от светлината и топлината) например има огромен потенциал. Толкова огромен, че лятото почти да не се ползва енергия за подгряване на вода например. А площи за соларни клетки - и за вода, и за ток - дал господ - всеки покрив. С климатиците нагряваме допълнително жегата навън, вместо водата в бойлера. И има още много. Един от големите ни проблеми е че все още не сме се научили да използваме това, дето ни е пред очите, и не вреди никому.

                ПП: Изобщо, природната енергия е толкова много, че би ни решила проблемите че и ще остане. Ама още не знаем как да я ползваме пълноценно.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #38
                  До: Относно ветрогенераторите

                  Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                  Перките на ветрогенераторите визуално се въртят бавно... Но само на пръв поглед... Краищата им, при тези размери понякога развиват свръхзвукови скорости... И понеже птиците не са способни да избягват подобни препятствия, ако имат съответния малшанс просто се размазват в края на витлото... Прекалено бавни са за да му избягат, че и въобще да преценят...
                  При цялото ми уважение към Вас, но не съм съгласен.
                  Около 330 м/с е скороста на звука, във въздуха, при нормално атм. налягане.
                  Големите перки са около 35м. дълги. С други думи дължината на окръжноста която описва върхът им е около 147м.
                  За постигане на звукова скорост е необходимо да правят над два оборота в секунда.
                  Това което съм виждал на живо не е повече от 1 оборот на 5-6 секунди, а вятъра се опитваше да ме духне директно Никелсдорф до Виена.

                  Коментар


                  • #39
                    До: Относно ветрогенераторите

                    Напълно е възможно и да не съм прав. Аз лично не съм мерил скоростта, в случая преразказвам... Но и без да е свръхзвукова тя е много над възможностите за реакция на птиците... Все тая... убива ги успешно...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #40
                      До: Относно ветрогенераторите

                      Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                      Напълно е възможно и да не съм прав. Аз лично не съм мерил скоростта, в случая преразказвам... Но и без да е свръхзвукова тя е много над възможностите за реакция на птиците... Все тая... убива ги успешно...
                      Вярно е ,че съм малко "Тома неверни", но докато не видя убита от ветрогенератор птица, няма да повярвам, че са толкова глупави и невиждащи та да летят толкова ниско(прелетните) и да подскачат на толкова високо (зайците).
                      Спирам. Ама безсмислените спорове ме натъжават дълбоко.

                      Коментар


                      • #41
                        До: Относно ветрогенераторите

                        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                        Вярно е ,че съм малко "Тома неверни", но докато не видя убита от ветрогенератор птица, няма да повярвам, че са толкова глупави и невиждащи та да летят толкова ниско(прелетните) и да подскачат на толкова високо (зайците).
                        Спирам. Ама безсмислените спорове ме натъжават дълбоко.
                        Е, зайците не ги трепят директно, то това е ясно. Може да не им е комфортно да им се въртят перки над главите. Никой не знае. Може пък и друга да е причината.

                        Аз само не разбрах защо толкоз се вживяхте? Спор, като всеки друг. Всеки от гледната си точка. Или накратко - към момента няма добре аргументирани научни доказателства че ветрогенераторите вредят на флората и фауната около тях. Някой ден може и да има, но в момента няма. В тоя смисъл, всеки в тая тема може да излезе прав, или крив.

                        Може пък да се окаже че на други животинки ще им е комфортно, но просто още не са се сетили. Виждали сме и по-големи изненади.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Относно ветрогенераторите

                          След като имаме във форума , компетентен орнитолог - Бат Димо, защо не го поканим, да изнесе лекция на тази тема?
                          В смисъл, като официален лектор. С подготовка и анализ.

                          Темата е премноголюбопитна.
                          Няма как хората да станем по малко на таз Зема, или да престанем да се множим. Така, че въздействие, щем не щем, ще има.

                          Отдавна се върти една тематика из форума, а именно: - Всичко, що е стъпкал човешки крак, само човешка ръка, може да възстанови.

                          Гадев я пусна тази отровничка мисъл, по повод залесяването, но изглежда е по всеобща.
                          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                          Коментар


                          • #43
                            До: Относно ветрогенераторите

                            Пилетата определено дават жертви по перките. Не, че не се блъскат и в дърветата, но там трудно се събира статистика.

                            Иначе, пилешките мозъци всъщност не са толкова калпави - ще се научат да заобикалят от по-далече високите дървета с по три клона и нещата ще си дойдат по местата. Трябват им 1-10 поколения.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Относно ветрогенераторите

                              Животните се движат из природата по едни и същи техни си пътища стотици години и не си променят навика почти никога и затова трябва много да се внимава къде какво се строй-дали път,канал,вентилатор и т.н. .Естествено че трябва да се търсят източници на еко енергия,но да се цопнат въпросните генератори баш на най-важния прелетен път е престъпление спрямо природата не от наш си селски мащаб,а от световен.И много ми е чудно като как не са ни погнали още външните еко организаций. А за заека незнам,сещам се само че при правените статистики още в началото на използването на този вид генератори.Се установява че ако има построена перка в близост до населено място се увеличава броя на заболяванията на нервна основа,поради хвърляната от витлото въртяща се ритмично сянка.

                              Коментар


                              • #45
                                До: Относно ветрогенераторите

                                Mдааа, пак стигаме до извода, че всичко е вредно. Относно чуждите еко организации, не са ни погнали, защото нешите ветропаркове с нищо не са повлияли на миграциите на птиците.
                                Относно това кое е природно и кое не - естествения подбор (най-естественото нещо) ще премахне птиците, които не зацепват опасността от перките за не повече от десетина години.
                                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                                0888 315 794
                                LZ1UPI
                                A1 (Rh+)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X