Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Създаване на DEM модели, програми и източници

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Създаване на DEM модели, програми и източници

    Здравейте,
    Най-напред благодаря на Chavdarik.
    Отговор за 100yanov от темата Растерни Топографски карти:
    Моят опит: Частта от програмата за създаването на Dem модел, в програмите които съм използвал представлява не повече от 0.01-до 0.02 от техните възможностите, които предоставят за други цели. Например: Българската програма Acstre2007, създава много добри TIN модели и хоризонали за употреба.
    Но в повечето случаи тези програми са направени да обслужват, следващи потребители(главно за специалистите от архитектура и строителство) и те са в .dxf или dwg формат. Това което съм разглеждал и става само за картни цели и лека за обслужване, може би е програмата R2V представeна в тaзи тема на форума от Asterix85.
    Лично аз най-добре се справям при създаването на модели с AutodeskLand Desktop and Cvil3d. Само напомням, че това не основното им предназначение. Е, те имат и повече възможности - можеш да отразиш ако е необходимо и релеф, който се изменя във вертикален план през о.5 м.
    Последно редактирано от tabak; 03-10-09, 20:16.

    Коментар


    • #17
      До: Създаване на DEM модели, програми и източници

      Включвам се малко офтопик, но не разбирам за какво точно са нужни тези ДЕМ модели?
      Ако е само за онагледяване, не е ли малко къртовски труда?
      Не че се опитвам да охладя ентусиазма ви просто наистина не се сещам за някаква полза, не че е задължително да има.
      Я, разяснете малко.
      Поздрави.
      Георги Тонев

      Коментар


      • #18
        До: Създаване на DEM модели, програми и източници

        DEM модели има създадени от SRTM и Aster, но общото мнение е че те са с не достатъчна детайлност на терена и не точни особено при Aster. Чрез GlobalMapper бързо се създават векторни модели с хоризонтали от тези DEM файлове, от там направата на .img файлове за Garmin. Ако Garmin апаратите могат да ползват координирани растерни изображения, всичкото това е излишно.
        То DEm не е хамалската работа в случая, а векторизирането. Търсят се програми за автоматично векторизиране на растерни изображения, защото от там нататък създаването на DEM не е пробелем. Естествено DeM може да те ориентира, като наложиш сателитна картина дали не си създал падинка вместо връх.
        Иначе според мен DEM файловете служат за онагледяване и за презентация. Но за хора ползващи GPS и без познания в топографията нагледността би била добър ориентир.

        Привет
        Последно редактирано от tabak; 05-10-09, 11:00.

        Коментар


        • #19
          До: Създаване на DEM модели, програми и източници

          Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
          Включвам се малко офтопик, но не разбирам за какво точно са нужни тези ДЕМ модели?
          Ако е само за онагледяване, не е ли малко къртовски труда?
          Не че се опитвам да охладя ентусиазма ви просто наистина не се сещам за някаква полза, не че е задължително да има.
          Я, разяснете малко.
          Поздрави.
          Здравейте VECTOR,

          Нека допълня колегата tabak, като цитирам википедия. Общо приложение на DEM (DTM):
          • extracting terrain parameters
          • modeling water flow or mass movement (for example avalanches and landslides)
          • creation of relief maps
          • rendering of 3D visualizations.
          • 3d flight planning
          • creation of physical models (including raised-relief maps)
          • rectification of aerial photography or satellite imagery.
          • reduction (terrain correction) of gravity measurements (gravimetry, physical geodesy).
          • terrain analyses in geomorphology and physical geography
          • Geographic Information Systems (GIS)
          • Engineering and infrastructure design
          • Global positioning systems (GPS)
          • Line-of-sight analysis
          • Base mapping
          • Flight simulation
          • Precision farming and forestry
          • Surface analysis
          • Intelligent transportation systems (ITS)
          • Auto safety / Advanced Driver Assistance Systems (ADAS)
          Нека допълня изброеното, че такива модели имат приложение и при търсенето на скали с GPS. (По думите на колегата the_sandman!)

          Поздрави,
          asterix
          Последно редактирано от asterix85; 05-10-09, 16:50.

          Коментар


          • #20
            До: Създаване на DEM модели, програми и източници

            Вижте какво набарах тук в един руски онлайн сървиз http://topomapper.com/
            Обърнете внимание на качеството на хоризонталите на топокартите.

            Коментар


            • #21
              До: Създаване на DEM модели, програми и източници

              Не знам дали са качествени, но са с голяма дебелина на линиите и гъстотата им отговаря на карти наj-малко за мащаб 100К да не и 200К.

              Привет
              Последно редактирано от tabak; 03-11-09, 06:47.

              Коментар


              • #22
                До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                Да в последствие забелязах че наистина картите са по едър мащаб който се оказа 1:100000, хареса ми относително доброто качество на оригиналите стига да се намерят такива.

                Коментар


                • #23
                  До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                  Обработените карти от Vedrin са с доста по-добро качество. Цветовите разцветки са сведени до 16 и изглеждат далеч по добре.

                  Привет

                  По-долу една за сравнение. Оригинала е в *.tif формат.
                  Прикачени файлове
                  Последно редактирано от tabak; 03-11-09, 10:27.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                    Основно качеството мисълта ми беше главно за цветовите отделки които са еднородни и не се и не се различават цветовете за цялото покритие, но явно като гледам имам чувството и че те са подложени на някакъв тип предварителна обработка подобна на тази която е направил Ведрин.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                      При печатането на тези карти са използвани само 4 цвята. Долу в ляво на всяка карта се вижда една цветна колонка - това е цветовата гама на картата. При наслагването на тези цветове един върху друг, се получават още няколко допълнителни цвята. Ако картата се сканира с висока резолюция на качествен скенер, ще може без проблем да се сведе до не повече от 8 цвята и да се запише като indexed color TIF или GIF.
                      От споменатата цветова колонка долу в ляво на картата, може да се направи и друг важен извод - за степента на изместване на цветоотделките при печатането. Така то може да се вземе предвид и коригира при векторизиране.

                      Проблема на всички сканирани карти е цялостно лошата технология (всъщност липса на такава) за сканиране и обработка. А пък специално на българските 25-хилядни се започва още от ужасния печат и калпава хартия... и разбира се липсата на 2-пъти-споменатата цветова колонка долу (тя сигурно би изглеждала като шахматна дъска от разминаванията )
                      "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                      Коментар


                      • #26
                        До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                        По темата - тъй като на този етап повечето разработчици генерират хоризонталите от SRTM или ASTER, или в някаква комбинация, попаднах на следното:

                        Offset

                        The height values differ from "known" surface heights in your survey. SRTM heights are referenced to EGM96 (Earth Geopotential Model 1996) and may be significantly offset from a national height datum.

                        Та питанката ми е-някой знае ли има ли отместване за БГ от този модел и колко е то?

                        Става дума за цялостно вертикално отместване на модела от SRTM спрямо височинната система на нашите топокарти. Не знам Астерите към какъв модел са реферирани.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                          Някъде из форума мисля че беше говорено по този проблем в някоя тема преди много време. Българските карти са в Балтийска височинна система но по думи на Туоно колкото си спомням мисля че не превишава 10-20 метра и като цяло май разликата не е константна.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                            От книгата ОСНОВИ НА ПРИЛОЖЕНИЕТО НА GPS В ГЕОДЕЗИЯТА от автори Момчил Минчев Иван Здравчев Иван Георгиев в приложеия 5 и 6 се виждат, какви са разликите между две системи 1970 и БГС2000. Това подсказва, че трябва някой да ги пресметне, като се знаят параметрите на двете системи. В твоя случай 1970 и EGM96. За последната сигурно, ще намериш данни. (Разликата във височините между 1970 и БГС2000 е около 37 метра, но в рамките на километър.)

                            Успех в присмятането
                            Последно редактирано от tabak; 29-11-09, 02:20.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                              http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=27933

                              Във форума намерих това, но не ми помогна особенно. Явно никой не се е хващал да направи такава карта с изолинии.-примерно, ако точката или обекта попада в границите между дадени изолинии, да се приложи отместване плюс или минус 15м във височина...Не можах да намеря параметрите на Балтийската височинна-ако някой ги има,моля.Задачката е да "офсетна" парче от ДЕМ 1/1км спрямо точка от карта в балтийска височинна система.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                                Разбира се, мога да опитам следното-да снема координатите на няколко точки от 5К с височините точно на хоризонталите, после да видя какви височини съответстват за тях в ДЕМ файла, да осредня резултата и да го приложа като офсет..но си мислех, че има по-бърз и прост начин.Работата е малко като планината да отиде при мохамед, а не обратното.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X