Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Създаване на DEM модели, програми и източници

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

    Абе няма нужда от хартиени карти - огледай просто астер дем-а в тия точки и ще разбереш за какво иде реч. Просто в целия стар набор има пръснати маса дефекти. Дефекти до такава степен, че правят дем-а неизползваем за мен.

    Коментар


    • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

      Абе няма нужда от хартиени карти - огледай просто астер дем-а в тия точки и ще разбереш за какво иде реч.
      Точно за да разбера къде са тия точки на дема ми трябваха "хартиени карти" (реферирани), другият вариант беше да дадеш координати или области в шейп примерно :-). Нищо - поне научих (от уики), че Бойков връх бил Черният връх от руските карти.
      Ми прецени сам за Кутело, аз никога не съм бил там.


      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kutelo-plan.jpg
Прегледи:1
Размер:264.2 КБ
ID:5312636Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Kutelo-3D.jpg
Прегледи:1
Размер:190.3 КБ
ID:5312637

      Според мен трябва да благодарим на американските данъкоплатци за подаръка :-)- за безплатен дем може би това е най-доброто до сега, докато някой не го опровергае.
      Резолюцията е около 31м.
      Дай координати на тая бабуна да я видим.
      Поздрави
      Последно редактирано от 100yanov; 22-10-11, 00:21.

      Коментар


      • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

        Здравейте,

        За ентусиастите генерирах версии с хоризонтали през 10 и 20 метра въз основа на ASTER GDEM v2 за района на България. Можете да ги изтеглите от:

        http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/

        Обобщена представа за разликата между v1 и v2 можете да получите от следната картинка:

        http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/scr...ster-v1-v2.png

        В червено са районите, в които v2 е по-висока от v1. В зелено са районите в които v2 е по-ниска от v1. В жълто са районите с еднаква височина в двете версии.

        Най-съществените подобрения са:
        • размера на кернела, използван при статистическата обработка на стереодвойките е намален от 9x9 пиксела на 5x5 пиксела;
        • добавени са данни от нови измервания, направени след 2008-ма година;
        • увеличена е хоризонталната разделителна способност (от 3.8 дъгови секунди във v1 на 2.4 дъгови секунди във v2);
        • използван е нов алгоритъм за разпознаване на водни повърхности;
        Вследствие на тези подобрения авторите твърдят че са постигнали:
        • почти пълно премахване на някои видове артефакти: step, pit-in-bump и mole-run, илюстрирани тук http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/scr...-artifacts.png
        • по-малък размер на най-малката разпознаваема водна площ (12 км2 във v1; 1 км2 във v2);
        • по-малко средно стандартно отклонение във височините (около 14.8 м във v1; около 12.6 м във v2);
        • по-малко средно вертикално отместване (около -6 м във v1; около -0.7 м във v2);
        • по-малко хоризонтално отместване по географска дължина (0.82 arc second на запад във v1; 0.11 arc second на запад във v2);
        • по-малко хоризонтално отместване по географска ширина (0.47 arc second на юг във v1; 0.20 arc second на север във v2);
        • по-малко райони без покритие;
        Първите ми впечатления от хоризонталите генерирани въз основа на новия ASTER GDEM v2 са:
        • увеличен шум със сравнително ниска амплитуда, особено забележим в равните райони (това е най-съществения фактор, който допринася за удвоения размер на картата с хоризонталите спрямо v1; до известна степен този ефект може да се дължи на отчитането на растителната покривка като част от релефа при използвания метод на заснемане);
        • някои v1 артефакти (извън тези от гореспоменатите категории) присъстват и във v2 (например източно от град Вълчедръм);
        • на много места детайлността превъзхожда тази на хоризонталите генерирани въз основа на SRTM3-v4.1 и се доближава до хоризонталите от картата в мащаб 1:50К;
        Би било много полезно ако хора с достатъчно време и ентусиазъм пробват да създадат сборен DEM, въз основа на трите най-добри източника (SRTM3-v4.1, DLR-SRTM и ASTER GDEM v2), който евентуално да съдържа възможно най-много детайлна и достоверна информация за района на България и най-малко шум. Още по-добре би било да се изведе DEM въз основа на хоризонталите от картата в мащаб 1:50К, но за това засега не смея и да мечтая дори.

        Поздрави,
        Ведрин

        Коментар


        • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

          Първоначално публикуван от dido2 Преглед на мнение
          Сравнете примерно около Комитския чарк над х. Пирин в Пирин планина; пак там района на връх Кутело както и дали я има още фалшивата 300 метрова бабуна югозападно от Бойков връх.
          Червено: райони с увеличена височина във v2
          Зелено: райони с намалена височина във v2
          Жълто: райони с непроменена височина

          Първоначално публикуван от 100yanov Преглед на мнение
          Според мен трябва да благодарим на американските данъкоплатци за подаръка :-)- за безплатен дем може би това е най-доброто до сега, докато някой не го опровергае.
          Резолюцията е около 31м.
          Благодарностите в конкретния случай би трябвало да са в еднаква степен към американските и японските данъкоплатци (спътника е американски, апарата е японски, обработката на данните се прави от смесен екип доколкото ми е известно). На американските данъкоплатци би могло да им се напомни че биха могли да поискат свободен достъп до SRTM данните в пълната им разделителна способност за целия свят (вместо само за територията на САЩ). Поне до момента в който немците не решат да подаряват данните от TanDEM-X (хоризонтална разделителна способност 12м, вертикална 2м), които събират в момента с двойка техни спътници, по всичко личи че най-добри си остават SRTM данните, дори и във варианта им с намалената разделителна способност (3 дъгови секунди). Както писах вече по-горе разделителната способност на ASTER GDEM v2 е около 2.4 дъгови секунди, което по нашите ширини (42 градуса) се равнява на около 45.88 метра по паралела и 74.09 метра по меридиана. За сравнение в оргиналния им (недостъпен публично) вид SRTM данните имат разделителна способност 1 дъгова секунда (22.94 x 30.87 м). Освен това, за разлика от стерео-снимките във видимия спектър използвани в ASTER GDEM, радарните измервания (използвани при SRTM, а днес също и от TanDEM-X) проникват по-близо до земната повърхност през полупрозрачни препятствия и се влияят в по-малка степен (или дори никак) от растителната покривка.

          Коментар


          • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

            Първоначално публикуван от vedrin Преглед на мнение
            На американските данъкоплатци би могло да им се напомни че биха могли да поискат свободен достъп до SRTM данните в пълната им разделителна способност за целия свят (вместо само за територията на САЩ).
            Явно вече са поискали, защото данните за целия свят за SRTM X-SAR са вече свободни и могат да се изтеглят оттук

            https://centaurus.caf.dlr.de:8443/eo...e/entryPage.vm

            За съжаление са на ленти и не обхващат цялата територия,(поради по-тесният лъч на X-сензора може би) и освен това имат доста "шумове" също, но може би в съчетание с другите демове би се получило.

            Относно резолюцията на Астер-2 - сметнах я според размера на пикселите от метаданните (с помощта на vector) и показа 30.80268m
            Последно редактирано от 100yanov; 22-10-11, 12:57.

            Коментар


            • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

              Първоначално публикуван от 100yanov Преглед на мнение
              Явно вече са поискали, защото данните за целия свят за SRTM X-SAR са вече свободни и могат да се изтеглят оттук

              http://eoweb.dlr.de:8080/servlets/te...e/entryPage.vm

              За съжаление са на ленти и не обхващат цялата територия,(поради по-тесният лъч на X-сензора може би) и освен това имат доста "шумове" също, но може би в съчетание с другите демове би се получило.

              Относно резолюцията на Астер-2 - сметнах я според размера на пикселите от метаданните (с помощта на vector) и показа 30.80268m
              Както вероятно знаете, по време на SRTM мисията са летяли два независими уреда за радарно измерване на релефа, работещи на различни честоти (C-band уреда е американски и е направил измервания на цялата повърхност между 60 градуса северна и 56 градуса южна ширина; X-band уреда е немски и е покрил само отделни ивици в същия диапазон). Горния линк дава достъп към данните от немския уред сравнително отскоро (декември 2010) в пълната им разделителна способност (благодарностите за това са основно към немските данъкоплатци). Що се отнася до данните от американския уред, за жалост и до днес те не са публично достъпни в пълната им разделителна способност (1 дъгова секунда) за райони извън територията на САЩ. Тези данни се намират под разпореждането на National Geospatial-Intelligence Agency (http://en.wikipedia.org/wiki/Nationa...ligence_Agency). Това което виждаме в SRTM3 (C-band), подсказва че SRTM1 (C-band) вероятно превъзхожда значително всички известни публични източници на DEM-ове за района на България.

              Относно разделителната способност на ASTER GDEM v2 се налагат две уточнения:
              1. Клетките от ASTER GDEM имат размер 1 дъгова секунда север-юг и изток-запад; в зависимост от географската ширина на която се намирате, изразеното в метри разстояние изток-запад, което съответства на 1 дъгова секунда не е постоянна величина; на екватора то е около 30.87 метра, а по нашите ширини (да кажем 42 градуса) може да се изчисли приблизително по формулата 30.87 x cos (42) = 22.94 метра;
              2. Когато споменах по-горе че ASTER GDEM v2 има разделителна способност около 2.4 дъгови секунди (т.е около 74.09 x 55.06 метра около 42-ия паралел (по-горе съм изчислил грешно: 45.88 да се чете 55.06) имах предвид не гъстотата на грид-а, а направената статистическа оценка на реалните данни от авторите спрямо ground truth); нека илюстрирам така -- ако имате снимка с 1024 x 1024 пиксела и приложите върху нея oversampling, така че новополучения файл е с размери 2048 x 2048, информацията в него за първоначално заснетата сцена няма да се увеличи (дори може да намалее в зависимост от това как точно правите този oversampling)...

              Коментар


              • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                Мда, за съжаление радостта ми се оказа малко прибързана:-(

                Ето какво открих в язовир Студена...
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Studena-Aster-2.jpg
Прегледи:1
Размер:95.2 КБ
ID:5314342

                Коментар


                • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                  100yanov, довечера ще опитам да ти покажа въпросните артефакти, дано да имам време за това.

                  Преди няколко месеца за новите версии на BGMountains тръгнахме да генерираме нов слой хоризонтали. АСТЕР-а е хубав стига да можеш автоматично да махнеш дефектите. Пробвахме разни автоматики - сляти СРТМ+АСТЕР по какви ли не критерии, но тук-там автоматиките се дънят.

                  В края на краищата се оказа, че най-надеждни данни идат от СРТМ. Подобренията към него има смисъл само с хоризонтали от 5к/10к топо, за съжаление една много трудоемка задача.

                  Коментар


                  • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                    Аз просто се надявах новите астери, които дискутираме, да са с оправени артефакти, "mostly", както твърдят авторите. Ако имаш наблюдения над новите спрямо старите, ще е интересно наистина, иначе старите е ясно. Аз също бих искал картите на планините да са с максимално точни хоризонтали :-)
                    Странно- старите карти - и руски, и български-са правени вероятно от стереодвойки чернобели самолетни снимки с неясно какво качество преди повече от .... години, (плюс наземна триангулация с теодолити), после са обработвани с оптикомеханични уреди със 100 % човешко участие/грешка, компютрите са били едни мълнии през осемдесетте...
                    Повече от 30 години след това имаме сателити, какви ли не сензори и радари, лазери, чудесии, компютри, Тотални станции, LIDAR и т.н., и мъдрим как да векторизираме хоризонталите от старите карти..това в БГ де..:-(

                    Коментар


                    • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                      Първоначално публикуван от 100yanov Преглед на мнение
                      Аз просто се надявах новите астери, които дискутираме, да са с оправени артефакти, "mostly", както твърдят авторите. Ако имаш наблюдения над новите спрямо старите, ще е интересно наистина, иначе старите е ясно. Аз също бих искал картите на планините да са с максимално точни хоризонтали :-)
                      Странно- старите карти - и руски, и български-са правени вероятно от стереодвойки чернобели самолетни снимки с неясно какво качество преди повече от .... години, (плюс наземна триангулация с теодолити), после са обработвани с оптикомеханични уреди със 100 % човешко участие/грешка, компютрите са били едни мълнии през осемдесетте...
                      Повече от 30 години след това имаме сателити, какви ли не сензори и радари, лазери, чудесии, компютри, Тотални станции, LIDAR и т.н., и мъдрим как да векторизираме хоризонталите от старите карти..това в БГ де..:-(
                      Прав си Стоянов че въпреки съвременната техника която съществува няма точен модел и се ползват пак старите топо карти за целта, но забравяш основия фактор за направата на точен ДЕМ модел например на България за който ще е в ползва на много институции и организации и той е ПАРИ. Без пари каквото и да си говорим и да се мъчим да направим сами не става за съжаление. Така че да се радваме и на малкото което имаме като данни било то и безплатни та затова и мъдрим резервни варианти
                      Искам да искажа едно благодаря на Ведрин че е генерирал нови хоризонтали на базата на Астер 2 за територията на страната. Задължително ще си сложа последната версия.
                      А и едно предложение към Ведрин. Възможно ли е да се генерира файл със имената на img файловете в инсталационния мапсет който си направил на кои като имена съотвестват от руските топокарти, защото ми е оскъдно мястото на харддиска и не ми се иска да си играя да инсталирам целия вариант а да ползвам само някои от img файловете които съответстват за дадена територия. В по-старите версии бяха на отделни файлове за което на мен ми беше по-удобния вариант когато си създавам някой мапсет за ползване в ГПС-а.

                      Коментар


                      • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                        Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
                        Възможно ли е да се генерира файл със имената на img файловете в инсталационния мапсет който си направил на кои като имена съотвестват от руските топокарти, защото ми е оскъдно мястото на харддиска и не ми се иска да си играя да инсталирам целия вариант а да ползвам само някои от img файловете които съответстват за дадена територия. В по-старите версии бяха на отделни файлове за което на мен ми беше по-удобния вариант когато си създавам някой мапсет за ползване в ГПС-а.
                        IMG файловете в BGtopoVJ-v3.00 не следват границите на листовете в оргиналната карта. KMZ файл с поредните номера (без префикс 0000) и местоположението на зоната на покритие на всеки от IMG файловете е достъпен в този архив. Визуализацията на този файл в Google Earth би трябвало да улесни намирането на търсените съответствия.

                        Коментар


                        • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                          Благодаря ти Ведрин. Идеално е станало с kmz файла за Ъртха да се ориентирам кой имг файл с какво покритие е за направата на собствен мапсет. Иначе не е проблем че img файловете не съответстват на оригиналните растерни карти като покритие.

                          Коментар


                          • От: Създаване на DEM модели, програми и източници

                            Преди седмица изтеглих Астер 2 и също си играх известно време с експерименти и сравнения. Малко време ми беше необходимо да я обявя за негодна. Само разгледайте Бургаското езеро и равнината точно на изток от гр. Вълчедръм (43°40'51.95"N 23°31'31.02"E). Не знам какво е светило в очите на сензора, но има хиляди такива артефакти на много места с контрастни цветове по терена. Оставам си на SRTM.

                            @100yanov: точно 100%-вото участие на хора в изработката на релефа от стереоснимките допринася за неговото качество и точност. Компютрите са безкрайно глупави машини. Неоходими са в много порядъци повече усилия (ако кажа милиони пъти няма да сбъркам), за да накараш компютъра да свърши дадено нещо, отколкото да научиш човек. И човека винаги ще намери адекватно решение в нерегламентиран случай.
                            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                            Коментар


                            • От: До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                              Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
                              Днес като си ровичках из нета отнсно ДЕМ модели ето попаднах на два интересни документа относно създаването на такива модели единия за част от южната ни съседка Гърция на основата на топокарти и другия е на Южната част на Черно море. Двата документа са прикачени във файла по-долу.
                              http://dox.bg/files/dw?a=f51d522eb6
                              Пазите ли още тези файлове? Искам да извлека контурите от топографските карти за планините в България и всякаква информация по темата ще ми бъде от полза.

                              Коментар


                              • От: До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                                Здравейте,темата е много интересна,но нямах време да прочета всичко.Все пак ми се струва, че следния въпрос не е засегнат:
                                Възможно ли е даден ДЕМ модел да бъде коригиран от ГПС трак например?
                                Разбирам,че от равни линии (хоризонталите е възможно).
                                Ако имаме достатъчно много тракове в дадена местност,с по-прецизно взета височина,то и модела да е с по-високо качество?
                                Ако е дискутирано вече, бих се радвал на линк или подсказка и моля ме извините.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X