Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нова отсечка за пътя връх Безово край Асеновград.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нова отсечка за пътя връх Безово край Асеновград.

    Петък . Имам работа за събота и неделя. Кисел слушам новините. Прогнозата. Температурни рекорди за август и лятото свършва.

    Събота. Няма да пропусна лятото. Ще си направя кефа с лека разходка на високо и близко(скаричка, биричка и така). Къде - вр.Безово. Пътя - няма на GPS(nuwi 205 с карта 4.90) ама преди 15 г. съм го ходил пеша. Речено сторено- тръгваме.

    1-ва изненада. Пътя от първия варник(пътя за Смолян) го няма. Станал е корито на река при порой и е абсолютно непроходим.(дали пък това беше пътя - минали са 15г.)

    Не се предавам. Хващам пътя за Кърджали и на поделението отбивам надясно към манастира Св.Петка(тук се чества деня на В.Левски). От там по MAPS на GPS към ловната хижа. С GPS до тук. Ама аз този балкан го знам. Казва ли са ми , че от ловната хижа на дясно и надолу се включва към основния за Момина сълза-Гонда вода и Безово. Тръгвам по него. GPS чертае нов маршрут. Много слизам надолу , не ми харесва. Виждам нещо като път в ляво(правилната посока) . Свивам по него-нали колата е подготвена(нося си всичко необходимо). И ужаса и ината си направиха среща. Това не било път. Някога е било пътека. Много отдавна- защото вече не е и утъпкано. Винаги си е било просто дол. Да ама вече има MAPS.

    Ето маршрута. Новото е между точка 001 и 002. Толко се справям с GDB файловете. Може някой да помогне. Дали да го изпратим на GARMIN ? Заслужава ли си ?

    http://forum.offroad-bulgaria.com/at...1&d=1251643861

    За съжаление навигатора беше много неопитен. Не хвана истинските хард моменти. Също така успя да включи някакъв специален режим на фотото, което направи снимките с много лошо качество . Горе помислих , че дисплея на апарата си е тръгнал от многото подскачане. Оказа се ръчно включен режим , който забелязах вече пред компютъра. Извинявам се за лошото качество.

    Хард снимки няма, защото въпреки проправянето на път, Нисана не ме подведе нито веднъж. Той просто не спираше пред нищо. Не го спираха дори дръвчета по 15 см. диаметър , на баир и кал( дръвчетата така или иначе ще бъдат изкоренени при първия голям порой).


    Тук са клипчетата от пътя, които въобще стават за нещо.
    http://vbox7.com/play:a14a25db
    http://vbox7.com/play:fe405fc4
    http://vbox7.com/play:8acb1edf
    http://vbox7.com/play:a99522b6
    http://vbox7.com/play:13b5288c
    http://vbox7.com/play:2aff241b
    http://vbox7.com/play:8a6bbb3a
    http://vbox7.com/play:be9b3af9

    Това са малко снимки от горе. Дано да предадат неповторимостта на местността. Това е билото на планината. В продължение на 20-тина км. е така и малки полянки. 1500м НВ. Душата ми се напълни от вековната борова гора с гъста трева долу. Въпреки ,че беше събота и горещо , нито срещнахме някой, нито чухме шум от хора или коли. Няма и никакви боклуци за разлика от ловната хижа на 10км надолу. Това вълшебно място е забравено за сега от хората.











    След почивката, биричката и хапването ме завладя романтично -изследователско настроение. Ето и няколко клипа от този период.

    http://vbox7.com/play:01a39f0d
    http://vbox7.com/play:4123164b
    http://vbox7.com/play:4723aa0b
    http://vbox7.com/play:0d99fc73
    Прикачени файлове

  • #2
    До: Нова отсечка за пътя връх Безово край Асеновград.

    Упс. Забравих най-интересното. Кратера. На най-високото има кратер. Диаметър 50-70 м. Дълбочина 3-5 метра. От метеорит ще да е. Няма от какво друго да е. Интересно е, че на западния край има и разбит военен самолет от преди 30г. Самия връх е осеян с паднали ракети срещу градушка. Изобщо що има да пада, то пада на връх Безово.

    Ето и клип от кратера.

    http://vbox7.com/play:635a2b89

    Коментар


    • #3
      До: Нова отсечка за пътя връх Безово край Асеновград.

      Нали от Асеновград до Безово е прехода. Защо само дървета си снимал. От Св.Петка, Безово не е ли чак на другия "отсрещния" баир.
      ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

      Коментар


      • #4
        До: Нова отсечка за пътя връх Безово край Асеновград.

        Безово е само дървета. Няма какво да снимаш друго. И аз исках да се кача на някой бор и да снимам Бяла черква(тя е на другия баир, през реката).
        Ако си видял MAPS-a по тоя дол минах.(дали разбрах правилно "другия баир"). Св.Петка е на 6-7 км от Ловната хижа, а тя по моя път, на 7-8 км от Безово. Иначе горски път има за с.Добростан и е маркиран на GPS, по него има отбивка за Безово, която не е маркирана на MAPS. На връщане се включих към него.
        Последно редактирано от joro_c; 30-08-09, 19:05.

        Коментар


        • #5
          До: Нова отсечка за пътя връх Безово край Асеновград.

          На времето към Гонда вода и Безово се качвахме минавайки през Куру дере. Хижа няма ли?
          ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

          Коментар


          • #6
            До: Нова отсечка за пътя връх Безово край Асеновград.

            Навремето имаше и хижа Безово.Доста по-надолу по пътя ,за който говориш.Минавал съм само пеша и отдавна. Сега не знам. Аз не минах по този път.Сигурно обърках варника.Той най-вероятно започва от втория варник по пътя за Смолян. Аз се включих към горната част на пешеходния маршрут , който започва от първия варник. Вероятно.
            Последно редактирано от joro_c; 30-08-09, 19:23. Причина: Уточнение

            Коментар


            • #7
              До: Нова отсечка за пътя връх Безово край Асеновград.

              Първоначално публикуван от joro_c Преглед на мнение
              Навремето имаше и хижа Безово.Доста по-надолу по пътя ,за който говориш.Минавал съм само пеша и отдавна. Сега не знам. Аз не минах по този път.Сигурно обърках варника.Той най-вероятно започва от втория варник по пътя за Смолян.
              Важното е, че сте си си изкарали добре.
              ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

              Коментар


              • #8
                До: Нова отсечка за пътя връх Безово край Асеновград.

                Първоначално публикуван от joro_c Преглед на мнение
                Навремето имаше и хижа Безово.Доста по-надолу по пътя ,за който говориш.Минавал съм само пеша и отдавна. Сега не знам. Аз не минах по този път.Сигурно обърках варника.Той най-вероятно започва от втория варник по пътя за Смолян. Аз се включих към горната част на пешеходния маршрут , който започва от първия варник. Вероятно.
                Аз се качвм доста често до Марциганица ( през Добростан ).
                Три пъти от там тръгвам за Безово .... по някаква маркировка - покрай някакъв партизански лагер - и все пътя свършва в някое дере .
                1. Единия път преминава в пътека и пише - до Безово 1 час ( пеша ).
                2. Другия път завършва с един любим наклон ( тогава още не ги мерех ) и си мислех , че ще търся трактор да ме тегли обратно . За радост Нивата издрапа ..... но докато обръщах посоката ( тясно и ..... наклон голям ) - бутнах едно две дървета . Та и от там не стигнах .
                3. Третия път пробвах пътя под резиденцията - въртях по два маршрута и ...... до никъде не стигат пътищата - само зарязана въжена линия и ..... дере непроходимо .
                За това - кажи моля те по-подробно от къде стигаш до Безово - защото от клиповете не видях нищо познато .
                И една дреболия ( с извинение ) - този път сте имали късмет ...... но ....НЕ ПАЛЕТЕ ОГЪН МЕЖДУ ДЪРВЕТАТА .
                Ако борова гора се запали - гори до последно .( виж пожара на Марциганица , на Бяла Черква , под х. Кабата - над Чудните мостове , до Стара Загора ) - стотици декари ..... ( предполага се , че са умишлени ..... но ..... не се знае .
                Това последното е отклонение - нали поне пожарогасители хубави имате в колата . Това е някакво успокоение !
                За туристите е повече упрека !
                Та - моля за повече информация за пътя до Безово .....?!
                Искам да разбера - ако слезна големия наклон ( 2 ) до .... долу - дали ще се вържа с някакъв път ???
                Благодаря !
                В единия клип реагираш - че няма маркировка .
                За това имаше идея - да поставяме някакви елементарни табелки - но явно пропадна - та - ако сте привърженици на маркировката - при следващ излет да сложим 1-2 табелки .....?
                Поздрави !
                И благодарности за снимките и клипа !
                За кратера не мога да го отворя .... ще пробвам по-късно ...

                Коментар


                • #9
                  До: Нова отсечка за пътя връх Безово край Асеновград.

                  Най-напред за огъня. Много обичам природата и животните и не бих допуснал да им навредя. На снимките се вижда едната туба с вода.Носех още три и ги употребих всички.

                  Сега за пътя.
                  -Пътя, който започва от шосето за Бачково-първи варник, го отпиши.Това беше пътя на камионите, които снабдяваха преди лагера и хижите.
                  -От Асеновград-шосето за Кърджали след 4-5 км големия баир и веднага след него излизаш от асвалта в дясно(бившето военно поделение). Този път води до манастира Света Петка(Мулдавския). Продължаваш по пътя нагоре(няма къде да сбъркаш) към ловната Хижа(до тук пътя е само неприятен с много камъни и друса). От поляната на ловната хижа(не говорим за пътищата зад сградата) има три пътя.
                  Най-левия не знам за къде е.
                  Централния(нагоре) води до с.Добростан.Към този път се включих на връщане. Значи търсиш отбивка на дясно. Някъде около края на изкачването, защото аз се включих вече на равно.
                  Наи-дясния(и надолу) би трябвало да е пътя към Гонда вода(лагера),Момина сълза и на края да излезе на разрушената част на варника под Асенова крепост. Ако тръгнеш по него и не ти е жал за колата гледай за нещо като отбивка в ляво на не-повече от 1 км . Следите ми със сигурност още личат. Хубавото е , че изчистих големите камъни и направих тунел . 8-10 км зор. На края след финален баир излизаш на горски път( същия от горния абзац и на ляво води до Добростан).Ти трябва да хванеш на дясно . Тои излиза на билото. По-билото на дясно е за в.Безово и хижата , на ляво е за Добростан по друг скат на билото ( Гугъла показва , че има отбивка за Червената скала и за х.Марциганица). На ляво по билото покарах 4-5 км и преди да започне спускането обърнах.
                  Кратера е някъде в средата на билото, което най -вероятно не се води в.Безово(ГПС ми показва Безово на около 1300м НВ, а кратера е на 1500 .Той се намира на юг от Безово по самото билото. Маркиривката(пътека) остава вдясно от кратера.

                  Ето така изглежда маршрута. Между т.001 и 002 е дерето по което минах. Опитах горе- долу да посоча и кратера, тъй като не носих ГПС когато го намерих-пеша. Върнах се през Добростан.


                  Дано да съм от полза.
                  Поздрави
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                  • #10
                    До: Нова отсечка за пътя връх Безово край Асеновград.

                    Първоначално публикуван от joro_c Преглед на мнение
                    Най-напред за огъня. Много обичам природата и животните и не бих допуснал да им навредя. На снимките се вижда едната туба с вода.Носех още три и ги употребих всички.

                    Сега за пътя.
                    -Пътя, който започва от шосето за Бачково-първи варник, го отпиши.Това беше пътя на камионите, които снабдяваха преди лагера и хижите.
                    -От Асеновград-шосето за Кърджали след 4-5 км големия баир и веднага след него излизаш от асвалта в дясно(бившето военно поделение). Този път води до манастира Света Петка(Мулдавския). Продължаваш по пътя нагоре(няма къде да сбъркаш) към ловната Хижа(до тук пътя е само неприятен с много камъни и друса). От поляната на ловната хижа(не говорим за пътищата зад сградата) има три пътя.
                    Най-левия не знам за къде е.
                    Централния(нагоре) води до с.Добростан.Към този път се включих на връщане. Значи търсиш отбивка на дясно. Някъде около края на изкачването, защото аз се включих вече на равно.
                    Наи-дясния(и надолу) би трябвало да е пътя към Гонда вода(лагера),Момина сълза и на края да излезе на разрушената част на варника под Асенова крепост. Ако тръгнеш по него и не ти е жал за колата гледай за нещо като отбивка в ляво на не-повече от 1 км . Следите ми със сигурност още личат. Хубавото е , че изчистих големите камъни и направих тунел . 8-10 км зор. На края след финален баир излизаш на горски път( същия от горния абзац и на ляво води до Добростан).Ти трябва да хванеш на дясно . Тои излиза на билото. По-билото на дясно е за в.Безово и хижата , на ляво е за Добростан по друг скат на билото ( Гугъла показва , че има отбивка за Червената скала и за х.Марциганица). На ляво по билото покарах 4-5 км и преди да започне спускането обърнах.
                    Кратера е някъде в средата на билото, което най -вероятно не се води в.Безово(ГПС ми показва Безово на около 1300м НВ, а кратера е на 1500 .Той се намира на юг от Безово по самото билото. Маркиривката(пътека) остава вдясно от кратера.
                    Ето така изглежда маршрута. Между т.001 и 002 е дерето по което минах. Опитах горе- долу да посоча и кратера, тъй като не носих ГПС когато го намерих-пеша. Върнах се през Добростан.
                    Дано да съм от полза.
                    Поздрави
                    Не се съмнявай - от ГОЛЯМА полза си !
                    Значи ако мина някъде през самото село - ще свържа пътя с този по който ти си дошъл до селото .
                    Това не съм пробвал = аз все подминавам селото - към хижата и на беседката преди нея се отклонявам на дясно .
                    Но следващия път ще се пробвам и по новия маршрут .
                    Благодаря !
                    За огъня - както посочих - всеки с кола ( почти всеки ) има пожарогасител . Това е успокоение .
                    А ти с тубите - си бил подготвен . Добре .
                    Благодаря за подробностите - и за това , че си разчистил камъните .
                    Аз може да поразчистя клонаците и .... да стане проходимо и поносимо по този маршрут .
                    Има ли някъде стара река ( корито ) по пътя ?

                    Коментар


                    • #11
                      До: Нова отсечка за пътя връх Безово край Асеновград.

                      Ха, вчера бях в района. До връх Червената стена има път, но аз го минах пеш, защото не знаех в какво състояние е. Добър е, с всяка по-височка кола се стига, друг е въпроса, че върха е вече в резервата и принципно има табели, че влизането е забранено. Пътя започва някъде по средата между с.Добростан и разклона за х.Марциганица и с.Бачково/там е беседката де/. Та от пътя за вр.Червената стена се отбива път/или обратното /, който е с маркировка за х.Безово. Той в какво състояние е и само до хижата ли води, нямам идея.
                      Subaru Outback H6 MY 05 продаден :(
                      Opel Frontera V6

                      Коментар


                      • #12
                        До: Нова отсечка за пътя връх Безово край Асеновград.

                        Би трябвало да е този, по който покарах по билото на юг. Горска магистрала.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Нова отсечка за пътя връх Безово край Асеновград.

                          Мнение на bgbul:
                          За това имаше идея - да поставяме някакви елементарни табелки - но явно пропадна - та - ако сте привърженици на маркировката - при следващ излет да сложим 1-2 табелки .....?
                          Много добра идея. Защо не сработи?

                          Смятам да нарежа един лист тънка ламарина на размери 16/33 см.
                          Ще я боядисам сигнално с блажна боя. Надписите с фулмастер - най-вероятно за CD. Ще стане бързо, трайно и не скъпо. Слагам ги в жипа с няколко пирона и когато потрябват зачуквам и надписвам.

                          Ако всеки от нас слага по една табела на излет, за 1-2 години гората ще е по-добре обозначена от Пловдив.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Нова отсечка за пътя връх Безово край Асеновград.

                            Първоначално публикуван от joro_c Преглед на мнение
                            Много добра идея. Защо не сработи?

                            Смятам да нарежа един лист тънка ламарина на размери 16/33 см.
                            Ще я боядисам сигнално с блажна боя. Надписите с фулмастер - най-вероятно за CD. Ще стане бързо, трайно и не скъпо. Слагам ги в жипа с няколко пирона и когато потрябват зачуквам и надписвам.

                            Ако всеки от нас слага по една табела на излет, за 1-2 години гората ще е по-добре обозначена от Пловдив.
                            Да - прекрасно е - но като скочиха колеги - не е било одобрено от властите .... не е било полезно за природата ...... а бе направо ми се отщя да беседвам за такава идея .
                            Иначе аз - където ходя си слагам чат -пат табелки и .... доста е приятно следващия път като минавам .
                            Поздрави !

                            Коментар


                            • #15
                              До: Нова отсечка за пътя връх Безово край Асеновград.

                              Колеги немога да проумея как не сте могли да намерите пътя към хижа Безово.Пътя е следния-от ловната хижа се слиза в дерето, а от там на ДЯСНО след около 4-500м има отбивка в дясно(неможе да я сбъркате)и пътя е горе долу прочистен тъй като март месец беше умрял човек на хижата та ходеше спасителен екип с трактор,но ако смятате да пазите боята на колата определено не ви е там мястото.Друго- пътя от червената стена го отпишете!Имайте в предвид, че идете ли до хижа Безово трябва да се върнете по същия път защото пътя е дотам после продължава, но до едни поляни.Хижата работи петък, събота и неделя(не че през другото време е заключена, но няма хижар) и нощувката струва 4лв, но няма ток защото са изкрали всичко ценно.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X