Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направи си сам-Фреза за метал

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Направи си сам-Фреза за метал

    тук таме писах,как се прави въпросната машина,но нямах снимки и издирвах донор за малко пари.
    в крайна сметка купих бормашина ПН-161 за 200лв. ,но ще трябват още инвестиции,ако искате да стане като на снимката ,трябва да отделите още 700лв.
    около 600 за кръстата маса на ВСК Кентавър,но бракувана,защото за "магазина" е 800.бракуваната не се различава с нищо от другата,освен ,че не е излязла правилно от отливката и има някой мустаци и нема боя.но все пак спестявате една бормашина.
    http://kentavar.com/?PageID=5&RecordID=117
    и извън българия да я купите-пак същата работа,но чуждата е по лека и с по малки ходове.струва 440долара и тежи 48кг,тая тежи 120кила.
    100лв. за универсал 80 или 100мм. по добре 80,защото е по удобно.,но понеже 80мм.са кът колегата е сложил 100милиметров.

    моята машина ще е копие на горната,но вместо маса,по известни причини ще бъде със съпорт от струг с10-11,единствения недостатък е малките ходове около 150х100
    машината за разлика от на колегата е по нов модел и е улекутена,с около 20кг-горния капак е пластмасов ,и колелата пластамасови...
    първо се наложи пълно разколачване,защото имаше некой проблеми а и за да стане фреза си трябват доработки /по долу/ преди беше бормашина,сега? трудно да се каже


    Бормашината имаше проблем-нещеше да се катери по колоната,оказа се скъсана гайка,защото винта е по твърд ,гайката бронз....за да го оправите изваждате горната част от колоната -3ма човека,тежи около100кг.при събирането има едни пръстени/втулки/ и лагер,който лагерува винта ,общо са 3втулки и един лагер,1втулка трябва да остане отгоре в "ремъчното" както и НАЙ -важното 1зегерка която се хваща за винта и държи цялата колона,иначе въртите на празно.
    За да стане фреза-изваждате шпиндела за усилване.
    за да го извадите отвивате капачката срущу ходовия винт,/вътре има пружина,гледате да не я упуснете,освен ,че ще ви ошлеви,после нема връщане./
    след като махнете капачката ,има шайба с болт,махате болта,изваждате целия винт,шпиндела пада.
    вътре в него има лагери,където се лагерува оста.от едната страна е морза,от другата шлиц.лагерите са 6203 и се ОТВИВАТ, не се избиват,трябва да усилите шпиндела с още 2лагера място има.след тази интервация,режете възможно най-ниски/към тръбата/ морза,на него заваряте плоча,към която ще се монтира универсала,трябва да се провери за биене на струг.
    в общи линии е това. има и доработка за плавно подаване,но нея после,сега сме още в началото.
    дано ви е харесала вечерната лекзия!

  • #2
    До: Направи си сам-Фреза за метал

    снощи забравих да напиша аналога на тази машина кой е.
    машината ПФ20 пак е на вск кентавър окомплектована с същата кординат маса
    http://kentavar.com/?PageID=5&RecordID=7 2ра страница
    като цяло е пн161 с маса,единственото което е различно,тази може да се наклавя в основата по 45*,е и цената е различна около 5000лв.
    ако си я правите вие,не повече от 1500.
    имам само един въпрос,някой знае ли къде мога да си купя малко машинно менгеме,само не споменавайте горната фирма по известни съображения
    моето е фрезово и е много голямо,трябва ми нещо малко като на машината на колегата-
    Последно редактирано от sparow; 30-08-09, 20:58.

    Коментар


    • #3
      До: Направи си сам-Фреза за метал

      На битака в София има няколко души които се занимават с продажба на подобен вид железария,но последния път като ходих беще само един.Може би защото е отпускарски сезон.Но менгеме не видях. Но фрезери ,глави, ножове се намират.
      Иначе идеята е добра,само ходовете малко ми малеят. Не може ли да се намери една координатна маса на старо?
      В Практикер видях една хоби-фреза,сигурно Китайка за 1800лв.Изглеждаше някак афиф

      Коментар


      • #4
        До: Направи си сам-Фреза за метал

        ейййй не приказвай за тоя боклук в темата това е абсооолюютен буклук,ако си решил да изхвърляш пари,дай ги насам,ще ти направя една-сто пъти по добра от онази.и това в темата може да се нарече хоби фреза,не онази скрап.
        та сега да кажа защо е буклук-
        1.слаб мотор
        2не помня ,но май беше с патронник...
        3.паралели и винтове-точноста в начало е макс 0.5,после става 10мм.
        4.тегло,тежи не повече от 100-170кг. супер малко.ще вибрира и дрънчи
        ,водил съм майстор стругар/фрезист,и това са негови думи и е виждал две такива в експлоатация,струга в практикер е същата работа.
        иначе ако можеш провери ,ако универсалите там са по евтини,ще дода си взема,защото тука не са под 100лв ,а по битака немам спомен да има такива компоненти.
        още един път ти казвам ако си решил да вземаш онази ако може да се нарече фреза,недей!.

        Коментар


        • #5
          До: Направи си сам-Фреза за метал

          Кетайцките не са хоби, а антихоби. Само за лоши деца, дето не щат да си ядат попарата. Или за тежки маниаци, които трябва да бъдат отказани от наркотика си.
          Имаше едни български менгемета, май че Хоби-5. За портативните стойки за ръчни дрелки. По размер ще стане, но всъщност е калпаво, макар че е чугунено. Подвижната му челюст се кълчи, понеже е на върха на ходовия винт.

          Коментар


          • #6
            До: Направи си сам-Фреза за метал

            Не се бой.Не съм чак толкова изветрял че да си я взема.Пък и не намирам парите си на улицата.
            100мм универсали изпадат понякога и на битака,но цента е пак около 100 лв.Преди време пак при тоя човек на битака видях малко универсалче от ТОС за 60лв май,но някой глупак му беше заварил морз на фланеца.Мисля че такова нещо би ти свършило най-добре работа.
            За да не се чудиш защо зяпам по тия сергии,ще ти кажа че и аз си търся универсал 100 за моето стругче че са му изгубени обратните челюсти.Ама когато видя все не мога да прежаля 100лв.В момента пък и няма.

            Коментар


            • #7
              До: Направи си сам-Фреза за метал

              мойто му няма нищо ама е ного голямо-около 50см е дълго,и се води фрезово,ама за ФУ,а не ФХ
              та търся нещо мъничко,и от стария матрял,защото новите,преди една годино счупих едно менгеме за 30лв, и мойто/старо/ чупих няколко пъти,ама сега е вечно-

              редно беше да напиша откъде идва проекта за фрезата още в началото ,ама забравих.
              човека се казва Веско,от Плевен е,предполагам няма да откаже други мераклии да гледат машината нито пък аз,намира се до горското в един автосервиз.
              в форума май не пише,но се занимава с моделизъм,има един форум,ника му -mmfsr

              Коментар


              • #8
                До: Направи си сам-Фреза за метал

                Бе, говорете и двамата с Румбата, ама 100 лева за универсалче изобщо не са много. Ако е здраво де.

                Коментар


                • #9
                  До: Направи си сам-Фреза за метал

                  Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                  За да не се чудиш защо зяпам по тия сергии,ще ти кажа че и аз си търся универсал 100 за моето стругче че са му изгубени обратните челюсти.Ама когато видя все не мога да прежаля 100лв.В момента пък и няма.
                  утре ще ходя до един магазин за матеряли,но цената на универсала е около 100лв,явно не се намират за по малко.ако има ще си взема за мене,и ще ти кажа точно колко струва ако решиш да вземаш.
                  дай повече инфо -какъв е струга.,предполагам някое хоби?

                  Коментар


                  • #10
                    До: Направи си сам-Фреза за метал

                    Да,хоби е. До колкото знам е от монтанските. Супорта се движи по лястовичи опашки. Направил съм си някои приспособления като нещо като план-шайба,цанга с морз за шпиндела.Хванах му цаката и за резби. Ревесирам с ел.ключа.
                    Та забавлявам се

                    Коментар


                    • #11
                      До: Направи си сам-Фреза за метал

                      Изобщо не се разправяйте с магазини за машиностроене, щом познавате Румбата. Каквото няма - ще намери. Ако търсите менте - ще отнеме повече време, понеже е само по специална поръчка
                      Да, това е натрапчива реклама!
                      Ако не знаете - това е прословутия магазин на Гарата в София. Нещо подобно има в Пловдив, на едно сложно кръстовище зад магазин Нева, но там са няколко магазинчета. И един голям във Варна, ама адреса не помня. Знам само как се стига. Не е далече от стадиона, макар че може и да не съм прав. Стръмна улица с десен завой, ако морето е отзад.
                      И общо взето, това е в цялата държава. Ако някъде другаде изскочи нещо читаво, то е случайно, или по безсмислените сегашни схеми с поръчките. И за безсмислени пари.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Направи си сам-Фреза за метал

                        Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                        Да,хоби е. До колкото знам е от монтанските. Супорта се движи по лястовичи опашки. Направил съм си някои приспособления като нещо като план-шайба,цанга с морз за шпиндела.Хванах му цаката и за резби. Ревесирам с ел.ключа.
                        Та забавлявам се
                        тъкмо похарчих кинтите,които бях подготвил за с8,и изпаднаха два ама догодина,може и да се обзаведа ,иначе до тогава на су582 ,да му хвана чалъма...

                        Коментар


                        • #13
                          До: Направи си сам-Фреза за метал

                          Ами не знам парадокс ли е или не,но тези и подобни хоби стругчета вървят горе долу колкото един С8. Поне на мен така ми изпадаха. Този го взех преди години на старо от завода СТРУНА-за електрожените,за окло1200-300лв.Но нямам оплаквания от техническото му състояние. Ако искаш сподели цени.
                          Сега във форума гледам се появи обява на човек от Петрич,който разпродава всякакви металорежещи машини. В някои от тях ми останаха очите,ама...
                          А екипировка има и в една от преките м-у Симеон и Сливница.Магазина го държал руснак.Чат пат се появява и на сергия на битака,но държи сравнително високи цени.
                          Последно редактирано от ctef; 31-08-09, 07:35.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Направи си сам-Фреза за метал

                            Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                            Ами не знам парадокс ли е или не,но тези и подобни хоби стругчета вървят горе долу колкото един С8. Поне на мен така ми изпадаха. Този го взех преди години на старо от завода СТРУНА-за електрожените,за окло1200-300лв.Но нямам оплаквания от техническото му състояние.
                            Освен че са по скъпи тия китайски измислици са пълни боклуци нашите хоби серий са с пъти по добри. С 8 е сериозно направена машина с всички функций на голямите стругове.
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #15
                              До: Направи си сам-Фреза за метал

                              благодарение на колегата rumbata си намерих нов руски универсал на съвсем приемлива цена,както и ме насочи за маса на също добра цена,ако я купиме ще видиме как е,малко по малка е от кентавърската но цената е близо 3пъти по ниска.
                              http://polymeta.bg/?page=newmach&cat=16

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X