Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направи си сам-Фреза за метал

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Направи си сам-Фреза за метал

    Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
    Тоя супорт от С-5 вземи и го използвай за ос Z.Закрепваш основата на ножодържача и в единият край монитраш шпиндела и мотора с подходяща предавка.Взимаш китайска маса(вярвай ми ще я намразиш заради правия винт,който трябва да е ляв) и я закрепваш на 90гр.Правиш си маса със уши за закрепване към китаеца и ще имаш ходове по X и Y.При махане на масата,ще имаш възможност да закрепяш по-едри детайли вертикално директно за китаеца.Това изключва употребата на бормашина,ще ти трябва самоделно шаси,и забрави за конусните лагери във шпиндела.
    Мислил съм и такъв вариант, но губим опцията за хоризонтален шпиндел.
    Все пак дали те разбрах правилно?
    Кръстатият супорт го качваме на колона и с него имаме 100мм Z движейки шпиндел и мотор.
    На китайската маса закрепвам още една маса от другата част на супорта на 90гр. или греша?

    Колкото до китайските маси, ще ги обсъдим отделно.

    А защо не конусни лагери? Да обираме луфтовете. Струговете не са ли на конусни?

    Коментар


    • От: Направи си сам-Фреза за метал

      Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
      Трябва тия дни да разровя мазата. Имам някъде 2 готови шпиндела с патронници или единия беше с малък универсал. Ще проверя.
      Сподели, сподели, че и аз съм на там......

      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
      На времето ........ я засили към скрапа
      Не производително, но е по-добре лош отколкото никакъв На моя (гръмко да го наречем)струг пробивам отвор 1.5 мм в Ф4мм ако и да бие малко универсала, а шайба за напасване луфт на диф и вземам 0.05мм без големи усилия .....след като си му научих чалъмите

      Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
      Колкото до китайските маси, ще ги обсъдим отделно.
      Ми стават си, вярно че нониуса е 2и7/12 (примерно) чертички за 0.1мм
      Ще следя темата, че както ти казах и аз съм по твоя път, но първо малко да оправя парното....
      0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

      Коментар


      • От: Направи си сам-Фреза за метал

        Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
        На китайската маса закрепвам още една маса от другата част на супорта на 90гр. или греша?
        Май нещо такова,погледни някоя инструментална фреза и ще ти стане ясно.

        Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
        А защо не конусни лагери? Да обираме луфтовете. Струговете не са ли на конусни?
        На фрезите от към конуса е двуредов ролков лагер,а шпиндела осигурен със два аксиални и някакъв съчмен за участие.
        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

        Коментар


        • От: Направи си сам-Фреза за метал

          Пламене, първо да ти благодаря че се включваш с идеи, а не отхвърляш замисленото просто така. А то си има доста недостатъци, знам.

          Сега за подвижната по Z глава.
          Според мен ще има един голям кусур.
          Луфта в резбата.
          Главата ще "виси" на резбата. В момента в който фрезера допре до детайла, този луфт ще се обере в противоположната посока, демек, главата ще се качи на горе.
          В зависимост колко е тежка, ще се чуди да се забие ли отново на долу в материала или не. Няма да има стабилност и сигурност в размера.
          Ще трябва да се мислят разни специални сцепени гайки с пружина или винтче. Те пък ще се износват по-интензивно.
          Докато ако вдигаме масата, теглото винаги ще обира луфта на долу.
          Тъй го виждам аз.

          И другата опция за която забравих да напиша, а ми се иска да има главата, е да може да се завърта около хоризонталната си ос.

          Коментар


          • От: Направи си сам-Фреза за метал

            Имам брутална подпиралка с пета и винт.
            За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

            Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

            Коментар


            • От: Направи си сам-Фреза за метал

              И аз ще следя...въпреки че съм горд притежател на 675...или квото е там ..най-малкото руско.

              Коментар


              • От: Направи си сам-Фреза за метал

                Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                На фрезите от към конуса е двуредов ролков лагер,а шпиндела осигурен със два аксиални и някакъв съчмен за участие.
                Мда, това ме кара да се замисля по-сериозно за лагеруването на шпиндела. Значи задължително са го осигурили аксиално, а не разчитат само на съчмените лагери.
                Но все пак това са истински фрези с големи натоварвания.

                Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                Имам брутална подпиралка с пета и винт.
                А гайка?
                За винтовете, според мене е важна и стъпката. Прекалено голяма стъпка, по-малка прецизност. Тъй го мисля.

                Коментар


                • От: Направи си сам-Фреза за метал

                  Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                  Пламене, първо да ти благодаря че се включваш с идеи, а не отхвърляш замисленото просто така. А то си има доста недостатъци, знам.

                  Сега за подвижната по Z глава.
                  Според мен ще има един голям кусур.
                  Луфта в резбата.
                  Главата ще "виси" на резбата. И другата опция за която забравих да напиша, а ми се иска да има главата, е да може да се завърта около хоризонталната си ос.
                  Е те това чудо нЕма ли си клин!?Обираш си луфта и немаш грижи,за по-сигурно се правят две резби срщу клина и затягаш със ръкохватки,тъй е направено на повечето фрези.Въртяща глава,не е невъзможно...
                  Не знам докъде ще ти стигне амбицията,но се подготви за изненади и разочарования...

                  P.S.Поогледай се за някоя готова машина,от време на време излизат читави за малко пари,в момента се опитваш да таковаш дявола във въздуха.Незнам и за какво мислиш да я ползваш машината,но започнеш ли да работиш,ще ти умалее много бързо.
                  Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                  Коментар


                  • От: Направи си сам-Фреза за метал

                    То клин си има, но той какво ще помогне за луфта в резбата?
                    Или го стягаме до степен, шейната да се движи само с усилие.
                    Виж, макар че съм завършил механото,
                    фрезите не са ми много ясни. Не съм имал много вземане-даване с тях.
                    По-скоро шлосер и стругар.

                    А до колко има смисъл да я мъча да има и хоризонтален шпиндел?
                    Аз го виждам, единствено за челно цилиндрична фреза около 40мм, за челосване и перпендикулярност на страните на плоски детайли.
                    Иначе за шпиндел с опора на хобот, кога ли?

                    Неприятни изненади сигурно ще има. Аз ги очаквам най-вече в геометрията. И в появата на вибрации от недостатъчна маса и луфтове.

                    А готова машина няма къде да побера.
                    А и става дума за доста пари, които едва ли някога ще се изплатаят. Нали споменах бюджета, до 1000лв.

                    Коментар


                    • От: Направи си сам-Фреза за метал

                      Стягаш да се движи леко със усилие,рядко се работи по Z,но си трябва,примерно да влзеш в "център",после затягаш да не мърда и работиш по Х.
                      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                      Коментар


                      • От: Направи си сам-Фреза за метал

                        Защо да се работи рядко по Z?
                        Ако разбира се говорим за едно и също.
                        Подаването в дъбочина не е ли Z? Например дълбочината на шпонков канал във вал, гнездо за скрита глава на болт и т.н.

                        Коментар


                        • От: Направи си сам-Фреза за метал

                          По Y задаваш дълбочината със повдигане на масата.
                          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                          Коментар


                          • От: Направи си сам-Фреза за метал

                            Малко съм пийнал и не съм съвсем в час, но и аз си мисля, че дълбочината е по Z. Поне при мен е така.

                            Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                            на труда на форумните майстори.
                            Не съм много форумен, нито съм от София, а пък майстор въобще, но ако се наложи нещо за програмен триосен VMC бих помогнал.
                            В миналото ще остане, каквито сме били...

                            Коментар


                            • От: Направи си сам-Фреза за метал

                              Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                              Мда, това ме кара да се замисля по-сериозно за лагеруването на шпиндела. Значи задължително са го осигурили аксиално, а не разчитат само на съчмените лагери.
                              Но все пак това са истински фрези с големи натоварвания.


                              А гайка?
                              За винтовете, според мене е важна и стъпката. Прекалено голяма стъпка, по-малка прецизност. Тъй го мисля.
                              Гайка ще трябва да си направиш. Резбата е квадратна и страховита. Що не със стопор от страни през корпуса? Ще го снимам утре.
                              За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                              Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                              Коментар


                              • От: Направи си сам-Фреза за метал

                                Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                                По Y задаваш дълбочината със повдигане на масата.
                                Значи така ще имаме 2 вертикални движения.
                                Добре де, а движенията на масата на ляво и дясно и напред назад, кои координати са?
                                Тя твойта фреза е май малко по-различна, защото напред се движи шейната с главата, а не масата, но да речем ФУххх.

                                Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                                Що не със стопор от страни през корпуса? Ще го снимам утре.
                                Нещо не схванах за стопора?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X