Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Компасни течности, лигроин, КИ-13

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Компасни течности, лигроин, КИ-13

    Набутах всичко в заглавието заради Гугъла. Знам че е голям, но смислена информация не съдържа.
    Благодарение на Великия и Мъдър Трамп, Борката, имам прословутия авариен магнитен компас от авиацията КИ-13. Как се разглобява и поправя мога да разкажа на всеки, който попита на какъв да е език, а с какво се пълни е превелика тайна и технологичен пробив
    С тия течности имах проблем от години, по друг повод. Понеже компаса беше празен, а така не може да работи по принцип, нещо трябваше да се решава. Проблемите са два - физическите, и химическите характеристики на течността. По физическите за хиляда години човечеството е стигнало до смеси от спирт и глицерин (от 20/80 до 60/40%, в зависимост от климата), и до лигроин. Хубаво, обаче тежката водка не понесе на боята на курсовата нишка на полския КИ, не знам дали е въпрос на предишна повреда, или производствена особеност. Лигроин не може да се купи никъде.
    По западната терминология "лигроин" е това, което по нашата е "лек петролев етер". Него го продават за чувал пари в магазините за реактиви, или за стотинки в тенекиени туби за запалките Зипо. Температурата на кипене е 35 - 60 по Целзий, не става за нищо.
    Лигроина по нашему е някъде между тежките бензини и керосина, той и газ за горене. От него обаче плексигласа на прозорчето пожълтява. Лигроина е алкен с температура на кипене 160 - 180 по Целзий. Съседния в реда се казва декалин. Това го има под път и над път. Химиците го имат за разтворител (благодаря на Юлиян Караджов от ИКИ - БАН), художниците - за меко отнасящ се към боите разредител (благодаря на IAI от този форум). Благодаря също така на Джорджо от този форум, за неизвестната художествена боя Glas Design, флуоресцираща, на водна основа.
    Светещите цифри и скали, впрочем са тунинг до стандарта за Ан-12. Само неговия КИ-13 свети в тъмното.
    Изпитанията бяха проведени между +60 и -10 градуса, с последващи вибрационни натоварвания.
    Също така, въпросът висеше десетилетия не само на моята маса. И не беше решен нито по летищата, нито в авиоремонтните заводи, нито по пристанищата. У нас и в чужбина. Не бих нарекъл това приложна наука, но поне реинженерингът във Форума, има успехи


    В крайна сметка, възстановяването на подобни прибори е възможно единствено с бяла боя с дихлоретанов разтворител (коректор за пишеща машина. Внимание! Засъхва мигновенно, поврежда плексигласа!), флуоресцираща боя на водна основа, и декалин.
    Последно редактирано от Стефан; 28-08-09, 01:30.

  • #2
    До: Компасни течности, лигроин, КИ-13

    за този лигроин (още от предишните теми) имах надежди да пробваме едно чудо наричано "медицинска газ/нафта за пиене" обаче така и не можах да го намеря. преди години бях успял за един откачен, дето си го пиеше, ама с тези доставчици нямам контакт сега, пък и май са извън пазара вече.... сори. не го писах там по разбираеми причини....
    - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
    - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

    Коментар


    • #3
      До: Компасни течности, лигроин, КИ-13

      А, напиши "лигроин" на кирилица в Гугъла. Ще видиш само борсови котировки. Значи някой го продава - купува във хиляди цистерни. Руснаците го използват просто за полярна нафта в камионите и тракторите. Потърси 100 грама. Ще намериш мъртви обяви по 1 000 долара литъра. За този прибор трябват 27 мл., значи колко хиляди долара?
      Аз съм благодаря. По-лесно ми е да преоткрия законите на Нютон, отколкото да обясня на търговеца какво е закладна гайка, и защо трябва да я има на склад. Вътрешната емиграция започва от отвращението. С пазари, индекси, и прочее свинско грухтене, мога да се занимавам само като касапин. Еле пък с фирмени представители и потоците им от словесна помия. Ако ме кефеше, щях да стана проктолог. Или кенефчия. Прочее, несравнимо по-достойна професия. Чисти - не цапа.
      Прочее, радвам се че си се замислил в правилната посока, значи още има разум. И съм ти благодарен че изобщо си го направил - значи той не е само принудителен. Като в моя случай

      Коментар


      • #4
        До: Компасни течности, лигроин, КИ-13

        С риск да се изкажа неподготвен - не става ли със солена вода? Концентрацията на солта подбрана според плаваемостта на поплавъка. Съответно, балонът обезвъздушен, за да не се получава изпарение и осоляване на стъклото.
        Така ремонтирах един малък компас, който беше пукнат, и досега си работи. Още не съм имал възможност да го пробвам при негативни температури, обаче ...

        Коментар


        • #5
          До: Компасни течности, лигроин, КИ-13

          Вътре има железни чаркове, ще ръждясат.
          Не може да го пълниш догоре, заради температурните разширения. Хидравличното налягане расте и спада много бързо с температурата, течностите са практически несвиваеми.

          Коментар


          • #6
            От: Компасни течности, лигроин, КИ-13

            Ще си позволя да повдигна тази с тара тема в търсене на решение за съживяване на един водолазен компас. Моля, който знае да даде решение.
            Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
            Най-добрите ми спомени са предстоящите!

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X