Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Възможно ли е да си купя мотор, без да имам категория "А"? Плюс въпрос за данък

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Възможно ли е да си купя мотор, без да имам категория "А"? Плюс въпрос за данък

    Искам да си купя един Ковровец - 175 кубика.
    Но нямам категория А в книжката.

    Възможно ли е да се осъществи сделка между мен и продавача, в случай, че аз не съм правоспособен да управлявам превозното средство, което купувам?

    Оше нещо: на колко лева възлиза годишният данък на Ковровец - 175 кубика?

    Може ли да се направи покупко-продажбата, без да се налага да плащам на разни нотариуси-кожодери?
    Четох някъде във форума, че прехвърляне може да стане и само с някакъв елементарен лист от КАТ, но не мога да намеря темата...

  • #2
    До: Възможно ли е да си купя мотор, без да имам категория "А"? Плюс въпрос за данък

    1. Нямаш никакъв проблем да си купиш мотора. Нищо че няма книжка. Може и фадрома да си купиш. Просто нямаш право да караш мотора. Ще го буташ до КАТ

    2. Данъкът зависи от това в коя община живееш. На моето ЕТЗ 251 в Пловдив данъкът тази година е 35 лв.

    3. Не съм го правил но много хора казват че за мотоциклети до 350 кубика не се изисква нотариално заверен договор. А просто договор подписан от продавача и купувача. Но този договор трябва да е изготвен по някакъв образец. Обаче в един мотоциклетен форум някакъв продавач се беше оплакал, че в данъчното му направили проблем, че не е нотариално заверен договора и не са искали да отпишат мотора от неговото име. Но в КАТ не е имало проблем
    Nissan Terrano 2,7 TDI

    Коментар


    • #3
      До: Възможно ли е да си купя мотор, без да имам категория "А"? Плюс въпрос за данък

      Ето какво казва Закона за движение по пътищата:

      Чл. 144. (1) Собствеността на моторните превозни средства се прехвърля с писмен
      договор.
      (2) (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) При прехвърляне на
      собствеността на регистрирани автомобили, на регистрирани ремаркета с товароносимост
      над 10 тона, на регистрирани колесни трактори и на регистрирани мотоциклети с работен
      обем на двигателя над 350 куб. см подписите на страните трябва да бъдат нотариално
      заверени.

      Коментар

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X