Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спални чували?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Спални чували?

    Дайте да поговорим малко за спалните чували, защото ми предстои закупуване на нови и от много четене в нета направо се смахнах. Кой какви ползва, марки, материи, цени, +, - и т.н. Интересуваме най-вече това което се предлага на нашия пазар.
    Only after the last tree has been cut down,
    Only after the last river has been poisoned,
    Only after the last fish has been caught,
    Only then will you find that money cannot be eaten.

  • #2
    До: Спални чували?

    Купи си от Army shop. Швейцарски. Евтини, нови и за без пари. И топлят.
    За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

    Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

    Коментар


    • #3
      До: Спални чували?

      Предлагат се в голямо разнообразие. Ка то материали са основно 2 групи - пухени и с полимерни пълнежи. Пухените са по-капризни откъм поддръжка и по-скъпи, но пък са по-добри за ниски температури. Полимерните - обратно.
      В София знам няколко магазина, където се предлагат както качествени, така и евтини. Даже в някои от магазините ще ти дадат и полезна информация за конкретните модели.
      Най-важното е да имаш идея за каква цел ще ползваш чувала. От там вече следва да си избеше най-доброто съотношение на цената към изискванията.

      Ако искаш информация за магазинита, пусни едно ЛС.
      Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

      Коментар


      • #4
        До: Спални чували?

        Пухените са най-добри, но не стават за употреба в типичната офроуд среда... Предназначени са основно за високо катерене, на студено и най-вече сухо... Едно намокряне което не е забелязано навреме и чувала е за изхвърляне... А струват доста...

        За нашите цели са по-добри чувалите с пълнежи от изкуствени материи. При изборът се ръководете от температурният индекс, най-вече, като не забравяте, че с чувал предназначен за -39C можете да спите на +5C но обратното няма да стане И също така, имайте в предвид, че температурните индекси обикновено са за ОЦЕЛЯВАНЕ при указаните температури, не за комфортен сън... От практиката до момента, която имам, ако ще нощувате редовно на над 2000м надморска височина търсете чувал с индекс по-добър от -20C... Друг основен фактор за изборът е размерът... Аз много дълго време издирвах чувал в който мога комфортно да се събирам и същевременно да осигурява търсената топлинна изолация... В този аспект има чували които са с разширители... В края на краищата си избрах чувал с температурен индекс -35C (комфортен -15C)..., когато го плащах имах известни съмнения, но при използването всички те отпаднаха... Не се хвърляйте на разни втори употреби и прочие неща..., никога не забравяйте, че хубавите и евтини неща се продават на различни щандове...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          До: Спални чували?

          Ако няма да се носят на гръб и мястото в багжника не е проблем, бих посъветвал да се носят по 2 броя на човек.Всяко лято съм на Г. Беглик (1500м.н.в) и сме с по два, както и одеало отгоре. Както и да не са тип мумия, адски е неудобно. Виж в "Стената"

          Коментар


          • #6
            До: Спални чували?

            Аз съм установил, че универсални неща няма и за това имам два чувала. Един пухен, за студените сезони и високите планини и един много компактен и лек, в който под 10 градуса започва да ти е хладно, но цяло лятото чудесно пази от комари .
            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

            Коментар


            • #7
              До: Спални чували?

              Ами за пухените и изкуствените е така. Изкуствените изкарват 5-6 години макс. и после започват да топлят осезаемо по-малко (предполагам нещо свързано с нишките), но определено за оффроуд, и когато теглото не е от значение са по-практични.

              За да топли един чувал трябва да ви е точно по-мярка и да няма кухини с въздух. Ако, е за по-екстремна употреба - е добре чувала да е малко по-голям, тогава в празните места човек си слага дрехите, които ги запълват, а на сутринта си облича топли дрехи (когато спиш на -10 и по-студено има значение).

              Реално трябва да се гледа комфортната температура на чувала и да се чете внимателно, какво имат точно предвид отделните производители. Другите екстри са добрата качулка (аз ползвам само тип мумия), двупосочен цип до долу (за да може да се ползва и при по-топло време) и възможност за два чувала ляв и десен да се съединяват.

              Коментар


              • #8
                До: Спални чували?

                Да добавя също, че чувалите ми трябват най-вече за къмпиране, където нощните температури падат до 4-5 градуса. Разбира се трябва да се мисли и за нещо да кажем по-екстремно. Писна ми да нося чували + одеала и за това искам нещо по-добро. За сега съм се спрял на Ферино LAND 800 SQ. Имат следните характеристики:
                Max. comfort temp. 18
                Comfort temp. -1
                Min. comfort temp. -7
                Extreme temp. -24
                SHELL: 100% 300T 50D Ripstop Polyester
                LINER: 35% Cotton - 65% Polyester
                FILLING: 800 g Down 50/50 400 cuin
                Stuff sack size: ø23x33 cm
                Важно за мен е да не е мумия и да не е много шушкава материята, защото не понасям такива.
                Only after the last tree has been cut down,
                Only after the last river has been poisoned,
                Only after the last fish has been caught,
                Only then will you find that money cannot be eaten.

                Коментар


                • #9
                  До: Спални чували?

                  Аз като си избирах чувал за сериозни преходи си набелязах какво тьрся.

                  Под 100$
                  Синтетичен / да топли и влажен и да сьхне бьрзо/.
                  да не е минусов,че няма да ходя на студено,7 градусов ми е ок
                  Под кило



                  Sierra Designs Cochise 45 Degree

                  Regular Trail Weight 2 lbs 2 oz - Fill Weight 14 oz
                  Long Trail Weight 2 lbs 4 oz - Fill Weight 16 oz
                  Zipper Side Left
                  Stuff Size 7" x 17 "
                  Insulation Climashield™ XP
                  Shell Material 50D Polyester - Liner Material 40D Polyester


                  $ 70.00 и го препорьчвам на всеки който тьрси нормален спален чувал на нормална цена.Размер нормален и на моите 66 кила си пасва идеално,не ми пречи мумията даже напротив..Рекорда ми е 5 нощи в кокпита на лодка / или вьн под звездите / като доста често вьн е мьгла и всичко е мокро включително и чувала.Топли си,сьхне за нула време,не смьрди,не се кьса,не мухлясва и тежи 900

                  Прави са колегите като казват,че мнооооого зависи кьде ще го ползваш - размера на чувала,мокро или сухо,ще го носиш или ще стои в багажника,100$ или 300$............За мен смисьла да гледам нещо което спира да топли като се намокри беше нулев ако да е тройно по леко от синтетиката в един и сьщ клас.

                  Ако говориш езика ето една страничка с кратко обяснение на + и - на двата вида спални чували - пух и синтетика

                  http://www.alpineer.com/html/info_down-v-synth.html






                  ОФФче от темата - аз сьм сьс синтетика от горе до долу,гащите са ми синтетика,чорапите / повечето /фанели разни,якета,половината ботуши.................и беше лесен избор поне за мен.Мокро ли е от синтетиката по-добро няма.Като ще се сьбудя аз в мокьр спален чувал и ще знам,че следващите 2-3 дни трябва да сьхне това ебати чувала.

                  Вариянта за 2 различни чувала е добра,но и скьпа идея и трябва да си наясно какво ще е времето,да не стане да се сьбудиш мокьр в топлия спален чувал и да останеш с летния спален само на температури около нулата.
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • #10
                    До: Спални чували?

                    Повечето от написаното е вярно, само едно малко уточнение. При правилно съхранение пухените чували не са по-малотрайни, напротив - запазват своите свойства много по-дълго от синтетичните. Иначе, ако е за оффроуд или изобщо казано, ако няма да го носиш на гръб и аз съм за синтетиката. Заради влагата. Въпреки, че сега като попътувахме из алпите на 2-3 пъти нощувахме в палатка над 2000м с децата - малката нямаше 10м. и определено пухения чувал, дори и като обща завивка беше много по-комфортен на студеното.
                    Аз сега съм загледал един модел на Trimm от ekipirovka.com, който е правоъгълен, синтетика до -9. Мисля, че е доста добър вариянт за джипов туризъм заради комфорта на правоъгълната форма. Не се внася, но може да се поръча. Цената вероятно ще е прилична - доста под 100 лв.
                    Но като цяло има толкова много вариянти за спални чували, че общо взето може да бъде задоволено всяко желание, така, че май е най-добре да започнеш с точна формулировка на изискванията. Не е задължително дори да е много скъпо - в България (Търговище) се произвеждат нелоши пухени чували за прилични пари (-40 е около 300лв), а миналата година в стената имаше един намален чешки модел синтетика -35 за около 120 лв. Лично спах в тракъв на открито (на снега) през зимата на около 1800м в стара планина (около -15 беше) и беше най-топлия чувал който съм пробвал. Е тежеше над 3 кг, но това не е от значение ако няма да се носи на гръб.
                    Technical Rescue Direct - life lies in courage
                    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                    Коментар


                    • #11
                      От: Спални чували?

                      Цял живот спя в спални чували, дори у дома - когато съм сам. Не вярвайте на всичко, написано по етикетите, особено относно температурите. До мене сега е един Northland Pro - "средна ръка", 1,800 кг. Ето данните: комфорт 30 градуса С, междинен - 5, екстремен - 0 градуса. Как ви се струва 30 градуса диапазон? Независимо от всичките му екстри за регулиране - ципчета, мрежички за проветрение и т.н., при 30 градуса в него не е спане, а варене, а се спи добре между 5 и 15.
                      Разбира се, че качествата на чувала са най-важни при студ, защото на топло може и без чувал. Аз предпочитам правоъгълен, с цип с 2 машинки, с качулка, а за под 0 градуса - винаги 2 - един в друг, достатъчно широки, за има място за екипа и обувките (който не се е мъчил заран да си обуе вдървените чепици - само той не знае за какво става дума).
                      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                      Коментар


                      • #12
                        От: Спални чували?

                        Днес съвсем случайно се сдобих със спален чувал мумия, предполагам създаден за спане на открито.В един магазин втора употреба продаваха по два на добра цена и един приятел ме нави да си купим и да ползваме намалението.Мисля, че чувала е турски военен.Цветът му е маслено-зелен и всички етикети са на турски.На единият етикет пише нещо за -40градуса...кундурма...сигурлар ама като не знам чужди езици Не можах да разбера каква е комфортната температура.От външна страна има бял водоустойчив чохъл, който се захваща към чувала с капси.От вътрешна страна има някаква подплата захваната с велкро, когато има нужда се вади и се пере.Сака за пренасяне също е бял.Не знам от какъв материал е направен, на единият етикет пише полар, но не мога да преценя от какво е.Прибран в сака, чувалът е доста обемен за да бъде пренасян с раница, а и в багажника заема доста място.
                        Когато се заредят батериите на сапунерката ще го снимам и ще кача снимки.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Спални чували?

                          Синтетиките не обичат да седят прибрани, което си е занимавка, но си имат торби за съхранение. Не ги харесвам, освен ако не става дума за нещо леко и малко за лятото. Пухените имат един основен проблем, пуха се мести. За сега съм попадал само на дойтер чували, които са на принципа пчелна пита вътре и с множество клетки, малки клетки, в които има пух. Така той не може да се събере в краката, качулката и къде ли не, както направи моята салева. Малко са по-капризни и при пране, защото препаратите за пух идват слаби да изчистят добре покритието. Дойтерите обаче са доста скъпи. Противно на казаното от Пенчо, на мен са ми удобни само мумиите, като често не ги закопчавам ако е по-топло. Също така при тях има едно основно положение. Съдържат пух, но и ПЕРА! Съотношението е оказано на етикета, примерно 50/50. Колкото повече пух, толкова по-добре топлят и са толкова по-скъпи. Добър чувал може да се използва и на доста топло, просто защото е изолатор и пази не само от студеното. В момента моята салева е със струпан пух в качулката и по краищата и мисля да го отворя и да го разместя, но и да добавя още пух. А да и още нещо. Аз спя целогодишно в чувал, а не само на излети, защото се оказа, че без да го закопчавам с него се завивам в пъти по-добре. Има възможност да си оставя и торба само за краката като ми е студено, а формата на мумията ме обгръща много добре. А има и качулка ако си легна с мокра коса или е студено примерно. Не е лошо да се направи или купи вътрешна торба за да не се цапа толкова чувала от потта, която не неизбежно ще присъства. Памук, а още по-добре от коприна, но това при закопчан чувал, като аз коприната не я харесвам, че ми е лизгава... Има възможност за ляв и десен цип ако искате да се закопчаят два един към друг с жената... Също така се продават и външни торби от найлон, ефтини и гадни, щото спарват и от гортекс, които са супер но скъпи. Така можеш да си легнеш и на мокра трева, без палатка примерно... а и добавят още изолация та градусите на комфорт се преместват осезаемо.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Спални чували?

                            Аз си купих стар немски спален чувал. Модел 80-90 година. По-късно ще кача снимки и марка. Военен е. Не знам дали е втора употреба или чистно нов. Купих го от магазина за военни неща в Ямбол за 30 лева. Чувала е много дебел, много добре направен, удобен е, циповете са кадърно изработени. Не знам какъв е пълнежа. Довечера ще го изровя и ще напиша какъв модел е. Не че разбирам от спални чували, но този за 30 лева при студено време върши по-добра работа от служебния ми за 700 лева, а сгънати са еднакъв размер.
                            If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Спални чували?

                              Ненчев ще ме звиняваш ама Каринтията е супер- само някой да беше казал на бойците че спалните чували със синтетични влакна искат добро "Разтупкване" преди да се легне в тях. Преди няколко месеца с един образ бяхме в една и съща палатка с еднакви чували- аз си спах нормално - той умря от студ.
                              Аз имам няколко чувала:
                              1. Снугпак Джънгъл Бег- комфортна 7-долна комфортна 2 (Снугпак не пишат екстремна щото не вярват в такива неща).
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:jungle_bag_olive_packsize_www_1.jpg
Прегледи:1
Размер:67.8 КБ
ID:5465539
                              2. Снугпак Мерлин 3 - комфортна 5- долна комфортна -0.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:softie_3_packsize_www.jpg
Прегледи:1
Размер:67.3 КБ
ID:5465540
                              Двата заедно дават нещо около -7 долна комфортна. С флийс бельото се спи нормално на около -10.
                              Отделно имам стандартната система от два чувала и гора тексов биви бег на американската армия.... Там се споменават някакви -20 че и -30 ама не съм пробвал и не вярвам.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sleepi1.jpg
Прегледи:1
Размер:66.3 КБ
ID:5465541

                              Имам и един "резервен" чувал.... ама той не е нищо особено.
                              Да поясня защо ползвам основно "военни" чували:
                              -по дълъг живот - армията изисква селфлайфа на чувала да е поне 7 години. Туристическите губят качества около 5 тата.
                              -Могат да се съхраняват не компресирани в компресионната торба. Чел съм безумия в инструкциите на разни спални чували- как да ги съхранявам на закачалката и едва в последния момент да ги компресирам.
                              -Имат усилвания в областта на краката - много удобно ако спиш с кофража.
                              -Обичам зеления цвят.
                              Последно редактирано от Mad Dog; 28-03-13, 15:00.
                              Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                              No man left's behind !!!!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X