Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За разликата между пейзаж и панорама и има ли такава?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • За разликата между пейзаж и панорама и има ли такава?

    Темата произлиза от тук : Панорама

    Първоначално публикуван от cveti Преглед на мнение
    Снимките, които не отговарят на темата съм преместила в Тези снимки си ги харесвам !
    Моля, правете разлика между пейзаж и панорама и нека тук качваме само ПАНОРАМНИ снимки!
    Моля да ми обясниш каква е разликата между пейзаж и панорама и как двете се изключват тук!
    Аз, от своя страна, понеже съм завършил ДМА и колеж по кино-изкуство, реших да се допитам до "Речник на чуждите думи" изд. "Наука и изкуство" 1970г. /и аз не съм бил роден/ и ето какво пише там:
    Пейзаж (фр. paysage) 1. Изглед на местност;ср. панорама(1). 2. Картина или снимка, изобразяващ природата ; ср. панорама(2). 3. Описание на природата в литератулно произведение.

    Панорама (пан- и гр. horama "изглед") 1. Изглед на местност, който се разкрива от далечно разстояние, обикновено гледан от някоя височина. 2. Голяма картина, която е поставена в кръгло помещение и се осветява отгоре така, че дава пълна илюзия за действителността. 3. Картина, която се гледа с увеличително стъкло и се вижда в естествена големина. 4. Ъгломер, оптическо приспособление на артилерийско оръдие за точна стрелба.

    Та - каква разлика трябва да правя между пейзаж и панорама, за да не объркам и кача снимка тук или в "Тези снимки си ги харесвам"? Предварително ти предлагам да не залагаш в евентуалния си отговор на крупност в кадровото пространство или формат /съотношението на страните/. Или пък на композиционни планове, кадриране, оптическа, цветотонална и светлинна перспектива. Както и на горна, нормална и долна гледна точка и ракурс. Недей и на използвана оптика /обектив/.
    Благодаря за отговора!!!

    PS (ср. = сравнете, сравни) /в речника, който цитирам.
    Последно редактирано от cveti; 25-08-09, 21:01.

  • #2
    До: Панорама

    )
    Боя се че въпросът ти не е на място. Аз например не знам какво е художествената панорама. И съм съвършенно сигурен, че ти не знаеш какво е разузнавателната.
    Запознай се с някого от режисьорския факултет, а?

    Коментар


    • #3
      До: Панорама

      Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
      )
      Боя се че въпросът ти не е на място. Аз например не знам какво е художествената панорама. И съм съвършенно сигурен, че ти не знаеш какво е разузнавателната.
      И с право се боиш - съвсем на място е. Понеже никъде в заглавието на форума и подфорума не виждам "разузнаване" предполагам, че разузнавателната панорама, за която говориш, отпада от темата миг след като се е появила.
      Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
      Запознай се с някого от режисьорския факултет, а?
      В случая, по-полезен ще е оператор или фотограф, но имам щастието да са ми преподавали /а аз честта да съм учил от тях/ професионалисти на много високо ниво и от трите специалности, та - познавам. Благодаря, все пак!

      Коментар


      • #4
        До: Панорама

        Здравейте и от мен! Май тук говорим само са "стичната"(сглобена)панорама,ето примерно имам една от 85 снимки - стана около 150 мегапиксела и 200мб. а за дефиниция ето пример: http://en.wikipedia.org/wiki/Panoramic_photography
        програмата която според мен е най-бърза, лека и лесна за употреба е
        microsoft ice (image composite editor) добитото изображение не винаги е с перфектни сглобки, но пък става бързо ,лесно и се оправя с малко ретуш.
        пп. сега работя по филми и тн. оператор но по принцип съм фотограф,за какво ви трябваше такъв?
        Впрочем най-гот е HDR панорама но е доста по-трудоемко,ако някой има интерес и не му се рови из нета мога да напиша кратко описание на БГ.
        ако пък ви се рови мига да ви зария с линкове а с колко% е застъпването, варира, (та те дори камерите имат кроп фактор т.е не целия кадър от визьора се заснема,дори и при употреба на подходяща оптика)Ако някой има конкретни въпроси за фотографските похвати,много ще се радвам да помогна!
        Последно редактирано от трол; 18-08-09, 08:05.
        Грижа към другия, лична отговорост, свобода; 0886 534013 elffists.deviantart.com

        Коментар


        • #5
          До: Панорама

          Първоначално публикуван от трол Преглед на мнение
          Здравейте и от мен! Май тук говорим само са "стичната"(сглобена)панорама,ето примерно имам една от 85 снимки - стана около 150 мегапиксела и 200мб. а за дефиниция ето пример: http://en.wikipedia.org/wiki/Panoramic_photography
          програмата която според мен е най-бърза, лека и лесна за употреба е
          microsoft ice (image composite editor) добитото изображение не винаги е с перфектни сглобки, но пък става бързо ,лесно и се оправя с малко ретуш.
          пп. сега работя по филми и тн. оператор но по принцип съм фотограф,за какво ви трябваше такъв?
          Впрочем най-гот е HDR панорама но е доста по-трудоемко,ако някой има интерес и не му се рови из нета мога да напиша кратко описание на БГ.
          ако пък ви се рови мига да ви зария с линкове а с колко% е застъпването, варира, (та те дори камерите имат кроп фактор т.е не целия кадър от визьора се заснема,дори и при употреба на подходяща оптика)Ако някой има конкретни въпроси за фотографските похвати,много ще се радвам да помогна!
          По повод този пост:
          Първоначално публикуван от cveti Преглед на мнение
          Снимките, които не отговарят на темата съм преместила в Тези снимки си ги харесвам !
          Моля, правете разлика между пейзаж и панорама и нека тук качваме само ПАНОРАМНИ снимки!
          Помолих това:

          Първоначално публикуван от velio Преглед на мнение
          Моля да ми обясниш каква е разликата между пейзаж и панорама и как двете се изключват тук!
          Аз, от своя страна, понеже съм завършил ДМА и колеж по кино-изкуство, реших да се допитам до "Речник на чуждите думи" изд. "Наука и изкуство" 1970г. /и аз не съм бил роден/ и ето какво пише там:
          Пейзаж (фр. paysage) 1. Изглед на местност;ср. панорама(1). 2. Картина или снимка, изобразяващ природата ; ср. панорама(2). 3. Описание на природата в литератулно произведение.

          Панорама (пан- и гр. horama "изглед") 1. Изглед на местност, който се разкрива от далечно разстояние, обикновено гледан от някоя височина. 2. Голяма картина, която е поставена в кръгло помещение и се осветява отгоре така, че дава пълна илюзия за действителността. 3. Картина, която се гледа с увеличително стъкло и се вижда в естествена големина. 4. Ъгломер, оптическо приспособление на артилерийско оръдие за точна стрелба.

          Та - каква разлика трябва да правя между пейзаж и панорама, за да не объркам и кача снимка тук или в "Тези снимки си ги харесвам"? Предварително ти предлагам да не залагаш в евентуалния си отговор на крупност в кадровото пространство или формат /съотношението на страните/. Или пък на композиционни планове, кадриране, оптическа, цветотонална и светлинна перспектива. Както и на горна, нормална и долна гледна точка и ракурс. Недей и на използвана оптика /обектив/.
          Благодаря за отговора!!!

          PS (ср. = сравнете, сравни) /в речника, който цитирам.
          Стефан се намеси така:

          Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
          )
          Боя се че въпросът ти не е на място. Аз например не знам какво е художествената панорама. И съм съвършенно сигурен, че ти не знаеш какво е разузнавателната.
          Запознай се с някого от режисьорския факултет, а?
          Останалото го четеш горе.
          Казано просто, моля Цвети да ми обясни къде вижда и защо сравнява пейзаж и маниер /да го нарека така за краткост/ и настоява да се прави разлика между тях. Адекватно е да се разграничиват жанрове /пейзаж, натюрморт/или похвати /монтаж, отсечка/.
          Последно редактирано от velio; 18-08-09, 08:12.

          Коментар


          • #6
            До: Панорама

            Направата на въпросната разлика е невъзможна понеже примерно сглобената от 20 снимки 3мегапиксела и обектив 70мм. или пък тази заснета с обектив 11мм на 30 мпикс. на една снимка могат да представят едно и също крайно изображение..та не е разумно да се търси тази разлика тук..иначе стават едни..линейни(фарт),кръгови(пан) хоризонтални(фарт)вертикални(швенк(пан)или кран)) и тн.най разумно е да се гледат 360 градуса или просто ШИРОКИ ПАНОРАМИ: лесно и приятно за всички..
            Грижа към другия, лична отговорост, свобода; 0886 534013 elffists.deviantart.com

            Коментар


            • #7
              До: Панорама

              Първоначално публикуван от трол Преглед на мнение
              Направата на въпросната разлика е невъзможна понеже примерно сглобената от 20 снимки 3мегапиксела и обектив 70мм. или пък тази заснета с обектив 11мм на 30 мпикс. на една снимка могат да представят едно и също крайно изображение..та не е разумно да се търси тази разлика тук..иначе стават едни..линейни(фарт),кръгови(пан) хоризонтални(фарт)вертикални(швенк(пан)или кран)) и тн.най разумно е да се гледат 360 градуса или просто ШИРОКИ ПАНОРАМИ: лесно и приятно за всички..
              И ще са жанр "пейзаж". Стига да няма на преден план няколко измрели организма - ще се заспори пейзаж или натюрморт. И така... Все панорама, но в различни жанрове.

              Коментар


              • #8
                До: Панорама

                Всяка панорама е пейзаж, но не всеки пейзаж е панорама.

                За панорамна фотография се приема това:
                http://en.wikipedia.org/wiki/Panoramic_photography
                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                Коментар


                • #9
                  До: Панорама

                  Примерно макро панорамата или интериорната такава или пък друга с цел репродуциране на нещо голямо с по-висока резолюция не бих ги нарекъл пейзаж
                  Грижа към другия, лична отговорост, свобода; 0886 534013 elffists.deviantart.com

                  Коментар


                  • #10
                    До: Панорама

                    Първоначално публикуван от трол Преглед на мнение
                    Примерно макро панорамата или интериорната такава или пък друга с цел репродуциране на нещо голямо с по-висока резолюция не бих ги нарекъл пейзаж
                    Добре Перефразирам: Всяка панорама от пейзажни снимки е пейзаж, но не всяка пейзажна снимка е панорама.

                    Опа, не бях видял, че и ти си дал същия линк
                    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Панорама

                      Първоначално публикуван от velio Преглед на мнение
                      Моля да ми обясниш каква е разликата между пейзаж и панорама и как двете се изключват тук!
                      Вече са ти обяснили.
                      Все, что делаешь, надо делать хорошо, даже если совершаешь безумство.
                      A2 (+)

                      Коментар


                      • #12
                        До: Панорама

                        Първоначално публикуван от cveti Преглед на мнение
                        Вече са ти обяснили.
                        Всъщност въобще не са ми обяснили. Не може да се обясни разлика между жанр и технически похват, защото не може да съществува такава. Все едно е да се обясни разлика между документално кино и паралелен монтаж /или обектив, или каданс/. Техническият похват способства за жанровата насоченост на творбата. В заключение ти предлагам да научиш що е то жанр, но не от уикипедия, а от аналогов хартиен носител, наречен "книга". Времеемко занимание е, но житейски много полезно и в перспектива далновидно и отблагодаряващо се.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Панорама

                          Първоначално публикуван от velio Преглед на мнение
                          Всъщност въобще не са ми обяснили. Не може да се обясни разлика между жанр и технически похват, защото не може да съществува такава. Все едно е да се обясни разлика между документално кино и паралелен монтаж /или обектив, или каданс/. Техническият похват способства за жанровата насоченост на творбата. В заключение ти предлагам да научиш що е то жанр, но не от уикипедия, а от аналогов хартиен носител, наречен "книга". Времеемко занимание е, но житейски много полезно и в перспектива далновидно и отблагодаряващо се.
                          Аз приемам, че са обяснили. Тошко и Трол са казали това, което и аз съм имала предвид, дори подкрепено с източници.
                          И в случая това е изискването за пускане на снимки в тази тема. Доброволно е.

                          п.п.А пък аз ти предлагам да намериш да се доказваш пред някой друг. Нямам спомен да се познаваме, че да знаеш аз чета ли книги или не. И ако вкъщи на твоите деца обясняваш по този начин (няма да го определям) нещата, аз съм достатъчно интелигентна, за да не ми е нужно да ми се говори така и моля да се съобразиш.
                          Последно редактирано от cveti; 25-08-09, 23:10.
                          Все, что делаешь, надо делать хорошо, даже если совершаешь безумство.
                          A2 (+)

                          Коментар


                          • #14
                            До: Панорама

                            Първоначално публикуван от cveti Преглед на мнение
                            Аз приемам, че са обяснили. Тошко и Трол са казали това, което и аз съм имала предвид, дори подкрепено с източници.
                            И грешиш. Но не това е важното.

                            Първоначално публикуван от cveti Преглед на мнение
                            п.п.А пък аз ти предлагам да намериш да се доказваш пред някой друг. Нямам спомен да се познаваме, че да знаеш аз чета ли книги или не. И ако вкъщи на твойте деца обясняваш по този начин (няма да го определям) нещата, аз съм достатъчно интелигентна, за да не ми е нужно да ми се говори така и моля да се съобразиш.
                            И отново грешиш. Аз не подлагам на съмнение нито интелекта ти, нито знанията ти въобще. Не ги подлагам на съмнение точно защото не те познавам и не мога да знам нивото им. Разделянето /между панорама и пейзаж/, което искаш е плод на съждение за отрицание. Съждение за отрицание може да се направи само чрез сравнение. Сравнение между жанр и технически прийом е невъзможно. От там - съждението ти е грешно и като функция на това - препоръката ти е абсурдна. Препоръчвам ти книги в тази посока, а не четене въобще. Четирите тома на Алпатов "История на изкуството" са чудесни като за солидна основа. Друго, което ти предлагам, е да научиш за панорамните фотоапарати /лентови/, снимане на панорама със средноформатен или голямоформатен апарат и понятието, наречено "отсечка". Това ще е доста по-задълбочено знание, отколкото лепенето на кадри в софтуер за лепене на кадри.

                            И встрани от темата - остави децата ми. Големият преди да навърши 2г. знаеше буквите и цифрите. Малкият е все още на 9м. Твърде малък е.
                            Последно редактирано от velio; 25-08-09, 19:58.

                            Коментар


                            • #15
                              До: За разликата между пейзаж и панорама

                              При такава демонстрация на неконтралируема власт /като създаване на тема за нещо несъществуващо/, доводите на знанието са безсилни. Може някога перото да е било по-силно от меча, но вече не е така.
                              Пълна загуба на време!!!
                              Цвети, снимка на фокус с автофокусен апарат не е фотография.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X