Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Есенно почистване на Рила планина.

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Предложение за Есенно почистване на Рила планина.

    Първоначално публикуван от FLY_FREE Преглед на мнение
    И аз това нещо не мога да схвана ,това е бая голяма територия.Може би по пътеките и близко до тях,на по малки групи 4-5 човека с едно атв,кон или пикап да носи чувалите.
    От новата към старата хижа и нагоре по пътеките за Близнака ,Бъбрека и към горните.
    По-добре без механизация.

    Примерен вариант:
    Качваме се всички до "Бъбрека", почивка, разпределение и оттам надолу на малки групички, бавно и внимателно,
    в различни посоки слизаме събирайки боклука пътьом.
    А един щурмови екип се качва до "Сълзата" и през Харамията правим уборка до лагера на бялодрешковците.
    Тъкмо ще видим какво е състоянието в момента там.

    Тъй като всички тези преходи са доста времеемки е добре акцията да започне в максимално ранен час.
    Т.е. ако се насрочи за Неделя, хората отдалече да са в Събота някаде наоколо.

    Коментар


    • #32
      До: Предложение за Есенно почистване на Рила планина.

      Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
      Ето това е сериозен проблем. Опитът с досегашните строежи в Банско доведе до следният факт.

      1. Екоактивистите и инвеститорите се конфронтираха крайно, дотам че прекратиха диалога помежду си.

      2. Едните извършваха задкулисни административни подлости, другите висяха на Живи Вериги и лягаха пред верижните машини.

      В крайна сметка едните изсякоха / и изкорениха / гората, другите омръзнаха на обществото с безкрайните задръствания на улиците и то ги недолюбва.

      Сега едните нямат писти, а кални свлачища, другите нямат гора !!!

      Кой спечели ???

      В Австрия има по голямо планинско застрояване, но не съм виждал подобни "грънчарски " находища вместо писти.
      Всичко е замислено и построено в хармония с природата.
      Просто има диалог между страните, а не война.
      Ники, в Алпите нещата са решени в полза на парите още преди Хитлер.
      Пък и мащабите са различни.
      В Алпите има 10-тина Рили и 20-тина Пирина.
      Има място и за урбанизация и за диви алпийски пейзажи.

      А за нашите "ЕКО" не ми се говори, че и хората като чуят "Зелени хххх ", Еко хххх ", и им се променя вкуса в устата.
      Разбира се не слагам всички под общ знаменател, но все още не съм срещнал нещо различно.
      А много искам.

      Коментар


      • #33
        До: Предложение за Есенно почистване на Рила планина.

        Не може ли да се ползва лифта за транспортиране на чувалите до долу?
        sigpic

        Коментар


        • #34
          До: Предложение за Есенно почистване на Рила планина.

          Първоначално публикуван от greenflag Преглед на мнение
          Не може ли да се ползва лифта за транспортиране на чувалите до долу?
          Ще трябва повечето боклук да се носи отдалече и нагоре до лифта.
          Разстоянията не са малки, терена е тежък за неподготвени.
          Ако се съберем достатъчно хора, не мисля, че ще съберем повече от чувал-два на човек.
          Ако се вземат от здравите плетени чували, спокойно могат да се влачат надолу по тревата.

          Коментар


          • #35
            До: Предложение за Есенно почистване на Рила планина.

            Ще направим разговори със собствениците на лифта, чакам Злати да го съгласуваме, така че да стане официално. Убеден съм , че те ще подпомогнат акцията с желание. Те ще предложат най вероятно и способ за превоз на отпадъците до долния плац.

            За другите Еко Организации, нещата доста са се променили от началото на века, когато под ЕКО, накои вождове разбираха - Натурална гроздова, най вече .
            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

            Коментар


            • #36
              До: Предложение за Есенно почистване на Рила планина.

              Нека все пак да имаме в предвид, че ако поканим и други " зелени" , да участвуват, което е разумно от гледна точка сложността на терена, те най вероятно ще се ориентират, по написаното за тази акция във Форума : www.offroad-bulgaria.com.
              Да не бързаме да се скараме със всеки, който е успял, там където ние не сме, именно защото е успял .
              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

              Коментар


              • #37
                До: Предложение за Есенно почистване на Рила планина.

                Най-малко имам за цел да се скарам със някой "Зелен" особено пък успял там където ние не сме.
                А ние не сме защото не сме поискали, нали?
                По делата им ще ги познаем кой е читав и кой не.
                Още доста време ще се отсейват.

                Разбира се че всеки е добре дошъл на такава акция, щом е с чисти помисли и грижа за природата.

                Коментар


                • #38
                  До: Предложение за Есенно почистване на Рила планина.

                  И аз съм там.
                  Ако се съберем достатъчно хора и всеки напълни по 1-2 чувалчета ще свалим не малко боклук.
                  Подкрепям предложението да се тръгне в максимално ранен час.
                  LZ1DWW

                  Коментар


                  • #39
                    До: Предложение за Есенно почистване на Рила планина.

                    ОК. Щом няма други възможни, 9 - 10 октомври си ги отбелязвам, да не поемам други ангажименти... но съм доста песимистично настроен, че тогава ще си останем само с разходката, без възможност да свършим нещо Просто там е високо и често вали сняг още през септември, средата на октомври той е почти сигурен, за дъжда и мъглите да не говорим.
                    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                    Коментар


                    • #40
                      До: Предложение за Есенно почистване на Рила планина.

                      Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
                      ОК. Щом няма други възможни, 9 - 10 октомври си ги отбелязвам, да не поемам други ангажименти... но съм доста песимистично настроен, че тогава ще си останем само с разходката, без възможност да свършим нещо Просто там е високо и често вали сняг още през септември, средата на октомври той е почти сигурен, за дъжда и мъглите да не говорим.
                      Съобразяваме се доколкото можем с мнението на опитните планинари, за съжаление аз не съм от тях. Освен да питам Жоро / Грийнфлаг / за някаква възможна рокада ?
                      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                      Коментар


                      • #41
                        До: Предложение за Есенно почистване на Рила планина.

                        Рокада винаги е възможна ,на Въча е доста по-топло.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Предложение за Есенно почистване на Рила планина.

                          Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                          Съобразяваме се доколкото можем с мнението на опитните планинари, за съжаление аз не съм от тях. Освен да питам Жоро / Грийнфлаг / за някаква възможна рокада ?
                          То аз и за предната седмица не съм особено голям оптимист... Общо взето за всяка седмица от средата на септември натам, има шанс да е паднал сняг.

                          Колкото до това дали и без сняг есенното време ще позволи работа... Шансът е 50% - или ще позволява или не . Шансът на 3-4-ти да вали из ведро, а на 9-10 да грее слънце, е същия като да се случи тъкмо обратното. Всъщност дори може на 3ти да е прекрасно време, а на 4ти ужасно или обратното, та може да объркаме сметките и за един ден, а не цяла седмица. Така че не виждам голям смисъл от рокади в толкова тесен диапазон. Най-големият проблем е, че така или иначе най-вероятно още преди началото на октомври ще е паднал сняг.

                          Според мен подобни акции би трябвало да се провеждат още преди края на лятото. Далеч по-ефективно ще е да се отнесе лесно боклука генериран няколко месеца, като се пренебрегне този, който евентуално ще се появи в последните 2-3 седмици, вместо да се дебнем с времето и да работим неефективно при крайно враждебни условия. То и без това резките влошавания на времето не позволяват на хората да се отдалечават прекалено от лесните за достъп места, които би трявало да се стопанисват от собствениците на лифта.
                          Последно редактирано от Тодор (Zaarin); 25-08-09, 14:21.
                          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                          Коментар


                          • #43
                            До: Предложение за Есенно почистване на Рила планина.

                            Личната ми препоръка, като живял на палатка като млад с месеци в района, е датата 3-4 октомври. Обичайно в средата на септември има захлаждане и после края на месеца и началото на октомври държи ако не топло, то поне без дъжд и мъгла. Миналата година с Яро се качихме края на октомври, първия сняг над 2500 метра още седеше тук там, но времето наистина беше страхотно. Та ако можем да преместим датата на Въча за 10-11, а да насрочим Рила за 3-4, веднага ще говоря с хората в Парка и ще търся подкрепа. Можем да организираме и извозване на хората до горе, път има и с нищо не вредим, ако минем по него до новата хижа. Като се уплътним по петима в джип, ще спестим много време. Трябва да се погрижим и за спането( в новата хижа или на Паничище), и за свалянето на боклука, защото лифта най-вероятно след 15 септември ще спре до като падне сняг за ски. Относно разпределянето по маршрути, ще го обсъдим в детайли, като геолог съм обходил всяка скала в района и знам, че за лагера на белодрешкосерковците се минава по лесно откъм старата хижа, няма нужда да се качваме през Сълзата и Раздела до Харамията и лагера на посер.....ците. 90% от боклуците ще са от Бъбрека надолу, малко от пишман туристите се качватн по-нагоре.
                            Но нека фиксираме датата и ще задействам връзките си в Парк Рила.
                            Последно редактирано от zzlatev; 26-08-09, 20:47.
                            LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                            www.ADV-Bulgaria.com

                            Коментар


                            • #44
                              До: Предложение за Есенно почистване на Рила планина.

                              Наистина времето в Планината е непредвидимо, затова колкото по-рано толкова по0добре. Понякога в края на август има ужасни метео условия за планина, а пък прен ноември невероятни дни. Затова не е лошо да се поизмести датата по напред, но задължително да има резервна такава.
                              Аз поддържам известни контакти с хора от НП "Рила" и ще поговоря с тях по темата. Това ще стане след 30 август. Мисля, че ще ни подкрепят.
                              Тази земя, по която тъпча сега,
                              тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                              тази земя – не е моя земя,
                              тази земя, простете, е чужда.

                              Коментар


                              • #45
                                До: Предложение за Есенно почистване на Рила планина.

                                Първоначално публикуван от vladstudio Преглед на мнение
                                ...........
                                Аз поддържам известни контакти с хора от НП "Рила" и ще поговоря с тях по темата. Това ще стане след 30 август. Мисля, че ще ни подкрепят.
                                Колега, нека засега само Злати говори с ръководството на Националния Парк Рила .
                                И ние се познаваме добре, гасили сме рамо до рамо пожар миналата година в Рила, но да не объркваме комуникациите .

                                Благодаря !
                                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X