Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мъртво вълнение

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Мъртво вълнение

    Като дългогодишен харпунджия/водолаз мога да добава малко за яснота.
    1. При мъртвото вълнение, ако брегът е близо, без паника ( това е основното, оставяш страха малко да вилнее и после му казаш да ти се махне от главата, че си зает) раздишвате няколко пъти, лум под вода до дъното и с ръце се дърпате по камъните по посока бряг. Излизате да дишате и пак долу по камъните. Това ако брега е на 10-15 метра.
    2. Човешкото тяло има плътност, близка до тази на водата, т.е. няма особена сила, която да го дърпа надолу. В допълнение в дробовете има към 2-3 литра въздух, които създават подемна сила като балон. Вследствие на това ако тялото изцяло е потопено, не може да потъне. Спомнете си как трудно се слиза дори на 2 м дълбочина. Но когато трябва да се диша, вдигаме глава нагоре, тя тежи 3-4 кг, и подемната сила отива на кино- главата натежава и се потапяме докато пак цялото тяло не е във водата. Това е основната причина да има удавени- ако се обърнем по гръб и само устата и носа са ни над водата, може да си лежим на нея колкото си искаме. На тази база когато се плува с маска и шнорхел, главата е потопена и няма тежест , която да ни дърпа надолу-съответно часове може да си плуваме без да се уморим особено.
    Така че когато брегът е по-далеч, за почивка спокойно си лягаме по гръб. При вълнение някой път ни плисва вода в носа или устата- трябва да се изтърпи.
    3. При силно вълнение съществува опасност вълните да ни блъснат в скалата...ама не е съвсем така, защото водата се отблъсква от скалата и ние отхвърчаме с нея назад. За сметка на това по-висока вълна може като с ръка да ни вдигне и да ни постави на сушата. В такъв случай е важно веднага да се придвижим по-навън- следващата вълна ще ни удари в гръб и ще ни събори на коравия камък да ни ожули колената.
    Пак повтарям, както и другите по-горе- паниката е най-опасното явление във водата и на сушата.
    Няма значение с колко може да се вземе един завой, важното е с колко не може.

    Коментар


    • #32
      От: Мъртво вълнение

      Прекаленото самочувствие е основната причина за нещастните случаи. Реплики от рода "нас, коравите, морето не ни лови" или "аз плувам 100 мерта за 10 секунди" са основната причина за нещастия. Това е от моя кратък опит като воден спасител по нашето черноморие. Да влезеш в неохранем и непознат плаж при лошо време и вълни, при това с цялото си семейство, без да ти пука от голите камъни .... ей това е типично нашенската картинка. Винаги съм се чудил, къде им е на тия хора умът.
      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
      0888 315 794
      LZ1UPI
      A1 (Rh+)

      Коментар


      • #33
        От: Мъртво вълнение

        Има още един вид мъртво вълнение и то се получава на големите пясячни плажове. Познава се по грамадните по 2-3 метра вълни без гребени. Изглаждат като пииждащи хълмове. Тези вълни са доста дълги и се движат на права посока към брега без да се кривят. Та тези вълни след като се ударят в брега няма как да се отдръпнат освен по дъното. Тогава се получават две ясно усещащи се течения към брега и от брега. Лощото е , че огъването на водата от преминаването на вълната се предават и в дълбочина и се получава накъсване на двете течения.В тази ситуация се осеща едно здраво лашкане към брега и обратно и като краен резултат сме изтеглени навътре. След като стане по дълбоко от 4-5 метра двете течения се разделят и тогава си плуваме по леко към брега. И така докато излезем пак на плиткото.
        Варианти да се измъкнем от тази ситуация:
        -не влизаме при такива вълни
        -използваме големи плавници, маска, шнорхел и пълзим по дъното със захващане по дъното и използваме енергично махане с плавниците докато изчакваме на дъното да отмине вълната за навътре. После изплуваме, дишаме и енергично плуваме със вълната към брега и при първо спиране на движението към брега се гмурваме и почваме отначало. Така имаме да издрепаме не повече от 100м най често.
        -насочваме се към края на плажа се пробваме на камъните. Там можем да се задържаме по лесно по камъните.

        Коментар


        • #34
          От: Мъртво вълнение

          Да съживим темата, но с .... трагичен случай.
          Поредния млад човек си замина от подобно вълнение.
          Дори пред камерите, пред баща си и пред очите на много спасители......трагедия, която дано не се повтаря.
          Мир на душата на това момче !
          Сега по темата:
          Мъртво вълнение ..... всичко е казано. Но изводите са много категорични и ясни:
          Малцина са тези, които могат да се измъкнат от истинско мъртво вълнение с умения и плуване.
          Повечето се измъкват с късмет.... без умения, но с късмет и инстинкт.
          Затова и този пореден случай показва какво трябва да се прави .
          1. Да не се влиза навътре когато е неясно какво ни очаква там (в дълбокото, когато няма пясък под краката)
          2. Да не се влиза навътре когато има предупреждения - червен флаг. Без значение дали заради големи вълни над водата или такива под водата.
          3. Да не се надценяват собствените сили и умения. Аз съм го правил .... жив съм защото имах късмет. Уменията ....... почти не свършиха работа. Добър плувец съм , но навътре с мъртво течение ..... това само удължава емоцията. Спаси ме късметът.
          4. Да се научим да плуваме, НО и да познаваме видовете вълнения на морето. Да усещаме още от плиткото когато глезените ни се подкосяват НАВЪТРЕ към морето. Това е началната зона на мъртвото течение - но все още сме стъпили здраво и имаме шанс.
          Вероятно още много ще си кажем...... и много ще премълчим за това.
          Дано всеки има късмет в морето !
          И разум.......

          Коментар


          • #35
            От: Мъртво вълнение

            Дано това видео накара всички да се замислят

            Коментар


            • #36
              От: До: Мъртво вълнение

              Първоначално публикуван от Майкъл Преглед на мнение
              В Несебър като се появи вятър наречен "Мелтем"
              и всички рибари излизат на брега заради появата на коварно мъртво вълнение.
              Излизат не защото ги е страх от мъртвото вълнение (то действа основно на хора във водата) а защото мелтема им прави мрежите на дроб и им отваря много работа...

              Коментар


              • #37
                От: Мъртво вълнение

                Абе с него или без трябва да си плуваш ако можеш!Правил съм плувни преходи и пак казвам че най гадни са медузите ,след такива случки плувам навътре само с водолазни очила!/Личен опит без излишна самонадеяност и с респект към Нептун/
                Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                Коментар


                • #38
                  От: Мъртво вълнение

                  колега Благодаря за темата сигурен съм че с нея спаси поне един живот !
                  Opel Frontera 25TDS(VM41B) 1997

                  Коментар


                  • #39
                    От: Мъртво вълнение

                    Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                    В плуването НЕ Е истината. Като добър плувец само ще се удавиш, ако плуваш директно срещу течението. Истината е, както обикновенно, не в мускулите ами в главата.
                    Ако не вярваш, ела се пробвай на океански прибой /северния бряг на Хавай ще е идеалното място за пробата. Или кой да е бряг след буря/
                    Много полезна тема и поучителна. Напълно съм съгласен с колегата. Имам познати които са са спасители в Щатите и казват за океана, че там въпросните вълнения са в пъти по силни и мощни от нашите.От тях знам , че трябва да се спазват стъпките в първия пост и никога!!!!!!! да неплуваш с/у него. Дори и спасителите там имат за цел да задържът удавника над водата докато не ги извадят колегите. Аз също се гмуркам и навътре в морето влизам само с плавници и очила и шнорхел. За мен съм приел правилото"морето е за къпане, басйна е за плуване" и го спазвам стриктно като не се гмуркам седя на брега до гърдите най-дълбоко.
                    ЛАДА НИВА 1.7
                    Карана е само по асфалт, няма грам ръжда

                    Коментар


                    • #40
                      От: Мъртво вълнение

                      Абре колеги!!!Що трябва да се борим с природата като можем да и се наслаждаваме!!!И аз смея да твърдя че плувам,но никога не съм си го мерил с Нея!Не казвам че не можеш да попаднеш в ситуация!Но защо аджеба,отишъл си на почивка,праиш си кефа ,единия ден отиваш на плажа и хоп червен флаг!И кво?Вместо да идеш в близкото капанче почваш да измерваш единиците риск!Моите уважения за тези които са се борили и ще се борят.........ама както се казва - де е ползата от файдата?
                      Поздрави и наздраве.
                      п.п. Няма нищо лошо да се обсъжда темата и теоретично да знаеш кво да праиш.
                      Jeep Grand Cherokee 4.7 WJ V8
                      0888854582
                      Дизел втора употреба за лична - НЕ!!!!
                      Китайска поговорка "Не ти пожелавам да живееш в интересни времена" басси!!!

                      Коментар


                      • #41
                        От: Мъртво вълнение

                        По българските стандарти приложени тук, "червен флаг" трябва да има постоянно. Та викаш дошъл си до Калифорния /като пример само, на много места е така/ и си стоиш на пясъка защото има мъртво вълнение?
                        Че трябва да се мисли преди да се влезе, е ясно. Ама и аршина на различните места мери различно. Няма значение, че някъде не са вдигнали червен флаг, ти си преценяваш колко можеш.
                        https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                        Коментар


                        • #42
                          От: Мъртво вълнение

                          А и не е лошо да знаеш кое как се прави ако ти се наложи да скочиш от капанчето във водата за да помогнеш на някой.На първо време се сещам поне за треима загинали след опит да помогнат.

                          Дано не ми се налага де,едва ли ще издраскам и аз
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X