Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Турция-Грузия 2009

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Турция-Грузия 2009

    Невероятно красиви места... И увлекателен разказ...

    Благодаря!

    Какво ли още ще видим!?
    Да опознаем България, за да я обикнем и да я пазим чиста!

    Коментар


    • #32
      До: Турция-Грузия 2009

      Фори, все избираш да прекъснеш на най-интересното... Щтракам, щракам с мишката, да отворя още, ама не...
      Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
      Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

      Коментар


      • #33
        До: Турция-Грузия 2009

        Браво Фори, ама стига си ни мъчил. Напусни работа, зарежи Мароко и продължавай само да пишеш. Уникални места ни показваш и вече гледам маршрутите из тези земи и кроя едни планове.

        Коментар


        • #34
          До: Турция-Грузия 2009

          Хммм, абе май и без това ми е време да си сменям работата. Седма година съм се закотвил тук и вече взе да ми писва
          Бойко, каквито и планове да кроиш за тези земи няма да сбъркаш! Само наистина имай предвид, че точно този маршрут НЕ СТАВА за тежки мотори като нашите! Чиста случайност е, че попаднах там по най-сухото време на годината, че не ни заваля (тогава наистина нямаше да можем да слезем нито през Местия, нито през Лентехи), че не се претрепах някъде (имаше такива стръмни спускания, на които имах чувството, че ще се прекатуря през кормилото), че, че, че... Абе, без грам да преувеличавам имахме невероятен късмет, че се измъкнахме безаварийно от Кавказ (единственото поражение беше скъсана планка на стойката на десния куфар)! От хора, които са обикаляли повечко Кавказ разбрах, че природата и селата са почти същите и в района на Казбеги и Тушети, като казват, че Казбеги е значително по-достъпно място, а Тушети още по-диво, така че ако имаш някакви намерения относно тази част на Кавказ, може би трябва да се ориентираш към района на Казбеги!
          Alvanovo motors - Сам съм си клуб, сам съм си президент!
          Yamaha XJ 900 F, Yamaha FJ 1200, Suzuki GSX 1100 F
          Fiat Grande Punto 1.4, Volvo 460 1.7 T, BMW 523i

          Коментар


          • #35
            До: Турция-Грузия 2009

            А не мислиш ли, че точно тези трудни пътища са допринесли за удоволствието от това пътуване. На мен много ми се ходи из бившите руски републики, но още е само една идея и затова ми е интересно да чета пътеписа ти.

            Коментар


            • #36
              До: Турция-Грузия 2009

              Фори ..... моля те, продължавай!

              На Джорджо му потекоха лигите, а Бойко сигурно вече е там ..... духом ....

              Казвай намерихте ли сестрата на баба Доха??
              Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

              Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

              Коментар


              • #37
                До: Турция-Грузия 2009

                Бойко, вероятно е точно така В Байкърз незнайно защо се получи голяма драма от това, че вместо за Нордкап заминах за Кавказ, но аз имах точно това предвид - за този маршрут не знаех нищо, звучеше предизвикателно и интересно и може би донякъде екстремно... Не бях гледал снимки и не бях чел пътеписи и буквално си нямах никаква идея къде отиваме! Предполагам точно това допринесе за пълната наслада от пътуването - буквално на всеки завой преоткривах нещо ново!
                Скоро ходих до Трансфагарашан. Много ми хареса! Карпатите също са уникално място, но просто удоволствието не беше на 100%, защото всяко интересно място го бях гледал на твои и други снимки и просто го нямаше моментът на изненадата...
                П.п. Аз също мисля да не спирам експедициите по бившите (и настоящи) съветски републики! Посоката ми хареса и мисля догодина да задълбая нататък
                П.п. Абе сестрата на баба Доха не я намерихме, защото не стигнахме до Лентехи, но пък в Ушгули попаднахме на Бидо (Спиридон) и спахме у тях...
                Alvanovo motors - Сам съм си клуб, сам съм си президент!
                Yamaha XJ 900 F, Yamaha FJ 1200, Suzuki GSX 1100 F
                Fiat Grande Punto 1.4, Volvo 460 1.7 T, BMW 523i

                Коментар


                • #38
                  До: Турция-Грузия 2009

                  Не те е срам в Кавказ да ми ходиш ...

                  Може би друг път не съм го казвал, ама ще го повторя пак - никви Европи, да живей мизерийката

                  Нищо, че Турция - Сирия станал комерсиален маршрут - предпочитам го пред всяка европейска дестинация

                  Коментар


                  • #39
                    До: Турция-Грузия 2009

                    Еееее Фори, тези върхове отзад са сигурно, около 5000 м нмв. Невероятни места си видял! Какви Карпати, какви 5 лева...
                    Ние се стягаме за Индия и Хималаите на 8000 км най-вече заради гледките, а тук на 2500 км от България какви чудеса!?!?...
                    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                    Златомир Попов - Forry

                    Коментар


                    • #40
                      До: Турция-Грузия 2009

                      Владич, този връх, който се вижа на снимките от Ушгули е Шхара (5057 м)-май това е най-високия връх на Грузия. След селото пътя продължава да се катери нагоре и след някакъв превал слиза буквално под върха, където минава по ръба на някакъв гледчер! Падна ми ченето да зяпам красоти!
                      П.п. Всъщност, коригирам се-върхът над Ушгули е Ушба (4694 м),а там където минавахме по ръба на гледчера е Шхара! Иначе за селото пише, че е на височина между 2100 и 2300 мнв (пет отделни махали са) и било най-високо разположеното село в Европа, в което се живее целогодишно (мен лично тази информация е съмнява, но така пише из нета и в картата на Грузия, която имахме)!
                      Последно редактирано от forry; 11-09-09, 15:57.
                      Alvanovo motors - Сам съм си клуб, сам съм си президент!
                      Yamaha XJ 900 F, Yamaha FJ 1200, Suzuki GSX 1100 F
                      Fiat Grande Punto 1.4, Volvo 460 1.7 T, BMW 523i

                      Коментар


                      • #41
                        До: Турция-Грузия 2009

                        Пусто око алпинистко....Уцелил съм височината! Напълно възможно е да си живеят целогодишно на 2300 м нмв. Но зимата са абсолютно изключени от света. Сигурно за това комините им са такива.
                        В Хималаите има села и градчета до 3500 м нмв с целогодишно живеене, а "лятото" през сезона се качват и живеят до 5000 м, но там снежната линия започва от 5200 м нмв. В Кавказ е по-ниско снежната линия. Вероятно някъде от 3500 м нмв започва през лятото разбира се.
                        Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                        Златомир Попов - Forry

                        Коментар


                        • #42
                          До: Турция-Грузия 2009

                          Спрях насред селото и останах на мотора, за да го подпирам (така и не можах да намеря достатъчно равно място, където мотора да не тръгва насам или натам), докато Стела разузнае обстановката и открие въпросния хотел (макар че аз не виждах постройка, която поне малко да прилича на хотел). Бях победен! Само допреди малко се заричах, че днес повече няма да спра докато не стигнем цивилизацията. Празни приказки...
                          Видях, че Стела надълго и нашироко говори с някакъв човек, докато аз бях в ролята на бостанско плашило-бяха ме наобиколили цяла тумба дечурлиги, които разглеждаха моторетката. По едно време местният и Стела се приближиха. "Имало хотел, ама бил скъп, та може да спим при някакви хора по-евтино",вика Стела. Колко по-евтино? 25! А, добре е. "На човек", довършва си приказката Стела... Е, хубаво де, то като че ли имаме особен избор. А какво каза за пътя до Лентехи? "80 км лош път! Никакъв шанс! Никакъв!!!" Ами добре, да ходим у тях, тогава. А, не у тях, а в някакъв негов комшия, доуточнява половинката. В комшията... Това ми заприлича на оная приказка "Ела да те водя у комшията, да видиш каква хубава ракия има". Както казах нямахме избор. Понечих да оставя мотора на първото попаднало ми що-годе равно място, но местния енерчгично ме отряза. Не можело. Е, що да не може, бе човек? Няма кой да го открадне, бъди спокоен! Къде ще го кара, за да го краде? Не, щял да пречи. На кой? На кравите ли, реших да се пошегувам. На биковете, отговори сериозно човека! Нали не искаш утре да го намериш в дерето? Не исках...
                          Тръгнахме между кулите по криволичещите подобия на улици. Моторетката подскачаше по камънаците, а аз уморено се подрусквах на нея. Чудесно! Изпитанията за този ден приключиха...
                          Чакай, чакай, нима ме караш да мина оттук!?!-изревах гледайки голямото пространство покрито с доволно количество кравешка тор!

                          Отляво кула, отдясно кула, а посредата - тор! Стига бе! Подпрях мотора и пристъпих плахо към помийната яма, която по незнайни причини беше точно тук. Стъпих с единия крак. Пльок-ботуша ми потъна до половината. Пльок-другия и той... Даааа, чудно! Бях толкова уморен, че вече ми беше все тая. Засилих мотора и бууух в гнусната локва. Стигнах точно до средата и закъсах. Та като се почна едно буксуване-задницата ходи а наляво, а надясно, а аз почти не помръдвам! Навсякъде зад мен хвърчаха ... (тор исках да кажа, разбира се, за какви ... ми говорите). Когато криво ляво излязох от "опасния" участък огледох пораженията. Моторът и беше целия със съмнителен цвят и мирис. Аз също. С две думи бях готов да ходя на гости. Ха-ха-ха, просто си представях как ще се появя в този си вид в хорската къща!
                          Пристигнахме. Човекът влезе в къщата и след малко излезе с домакинята. Всичко е наред, каза, аз ви оставям. Тя не говори руски (а английски, попитах плахо аз, но човекът само се засмя), но скоро ще се върне брат и - той говори чудесно руски! Вкарвай мотора в двора, разпореди се свойски комшията, докато аз гледах да не изпускам из очи огромната овчарка. Абе и тя не ме изпускаше от очи, ако трябва да сме честни, но понеже не реагира по никакъв начин, реших, че или е сляпа, глуха, глупава, или прекалено престаряла, за да се занимава с нас.
                          Бяхме в дома на Спиридон (демек Бидо).

                          Тук живееха сестра му с двете си дъщери и той с двете си дъщери. Дворът си деляха всевъзможни крави, кози, кокошки, както и въпросната овчарка, един полусляп кон, един Джоган и за тази вечер и моята Африка.



                          Докато чакахме домакинът-преводач аз се заех с установяване пораженията по мотора след днешия офроуд и с дразнене на толкова добричката овчарка. Дърпах я за опашката, за ушите, хващах и муцуната и я влачих насам-натам из двора, а тя през цялото време само махаше добродушно с опашка. Хе-хе-хе, сега щях да си го върна заради злобните и събратя, които ни нападаха днес!
                          Тъкмо гледах Стела с какво усърдие обясняваше на домакините, че не си тръгваме, а само ще се поразходим и поснимаме, когато от двора се чу настървен кучешки лай, жестоко ръмжене и женски писъци! Нещо ставаше! Всички мигом изкочихме навън и каквво да видя- добричката овчарка, която допреди малко мачках безогледно беше оголила венци, от устата и хвърчеше пяна и нападаше зверски някаква любопитна комшийка решила най-вероятно да види кои са пришълците. Пфу, пфу, пфу, малей какъв късмет съм извадил с тоя звяр...
                          Вечерта прекарахме на отрупаната с домашни ястия маса теглейки ластици с Бидо (домакинът ни се оказа много готин тип) и пийвайки чача. Оказа се, че Ушгули е съставено от пет махали и се населява от 69 семейства, постоянно живеещи тук, дори и в 8-те месеца сняг, когато селото е почти или напълно откъснато от света. В селото има 7 църкви, средно училище, музей, магазин и хотел и както сами се уверихме мнооого-мнооого деца! Тук насред Кавказ кипеше живот! Страхотно!




                          Alvanovo motors - Сам съм си клуб, сам съм си президент!
                          Yamaha XJ 900 F, Yamaha FJ 1200, Suzuki GSX 1100 F
                          Fiat Grande Punto 1.4, Volvo 460 1.7 T, BMW 523i

                          Коментар


                          • #43
                            До: Турция-Грузия 2009

                            Евала за разходката !
                            Следим с голям интерес !
                            Последно редактирано от Тануцо; 11-09-09, 20:38. Причина: объркана буква
                            Човек първо е изобретил колелото а после премазаните животни !

                            Коментар


                            • #44
                              До: Турция-Грузия 2009

                              Преди години Discovery channel (а може и National Geographic да са били) бяха пуснали документален филм за най-високо разположеното планиско село в Грузия. Името му не помня, но най-вероятно е ставало дума за Ушгули. Спомням си някои кадри от филма, същите пейзажи, крави и коне, същите кули, както от снимките на Фори. Снимачния екип се придвижваше с една УАЗ-ка, по нещо като кален разоран каменист път, пресичан от множество реки и потоци, като от време на време трябваше да слизат и да бутат, а някои участъци ги вървяха пеша. Коментираха, че през по-голямата част на годината селото живеело изцяло изолирано от външния свят.

                              С нетърпение очаквам продължението на пътеписа...

                              Коментар


                              • #45
                                До: Турция-Грузия 2009

                                Първоначално публикуван от ЗМЕЙ Преглед на мнение
                                Нищо, че Турция - Сирия станал комерсиален маршрут...
                                ЗМЕЙ, за съжаление си много прав. Откакто всеки километър над 77 км/ч струва 258 лири и това правило от 3 месеца е повсеместно, комерсилизма е тотален ЯЗЪК за доскоро хубавата дестинация!!! Дано се сепикясат малко ошашавените комшии!


                                Първоначално публикуван от forry Преглед на мнение
                                ...докато аз гледах да не изпускам из очи огромната овчарка. Абе и тя не ме изпускаше от очи, ако трябва да сме честни, но понеже не реагира по никакъв начин, реших, че или е сляпа, глуха, глупава, или прекалено престаряла, за да се занимава с нас.
                                Еееех, forry, чудиш се ти защо не ти е налетяло добичето... ами много ясно... с тоя "кравешки камуфлаж" и Пришълецът не би те доближил вероятно... Добре че местните са достатъчно гостоприемни и възпитани, та не си спал на ливадата
                                Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X