Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мухарския Прът

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мухарския Прът

    Как да изберем правилния клас мухарка ?

    Тези които ловят на муха от години обикновенно имат по няколко въдици за различни ситуации. Всяка въдица е предназначена да презентира определен шнур. Мухарките са дефинирани в класове, например 3 клас въдица ще работи най добре с 3 ти клас шнур, както и 8 клас въдица ще презентира най добре 8 ми клас шнур. Колкото е по висок класа на пръта толкова по тежък шнур може да изхвърля, съответно колкото е по висок класа на шнура толкова по голяма и тежка муха може да пренесе.

    И тъй, като не хвърляте самата въдица а шнурът въдицата се явява като продължение на ръката ви и е помощен инструмент. Разбира се можете да подадете шнура и без въдица но няма да ви е удобно и няма да можете да постигате дистанция.

    За избора на въдица основното е мухата. Ако мухата е много тежка за съответния шнур той няма да може да я пренесе на съответното място.
    Което не означава, че трабва да имате всички класове въдици и с тях да замятате определена муха. В зависимост от риболва който практикувате можете да изберете по универсална въдица, ако ловите риби по реки от сорта на Росица 5 клас мухарка ще покрие по голяма част от диапазона мухи нужни ви за риболов, ако сте привърженик на пъстървовия риболов по малки планински поточета 3 клас ще е достатъчен. Ако ловите на затворени водоеми голями реки като Дунав например, където се изискват по голями и по тежки мухи 7 или 8 ми клас ще е минимума за мухарка.

    Всеки производител обаче си има свое виждане как трябва да изглежда и да се държи определен клас мухарка. Трудно ще намерите дори и 2 мухарки на различни производители с еднакви параметри, който да работят еднакво.

    Ето една примерна табличка.
    мухарка/размер на мухата
    3 клас 12-28кука
    4 клас 10-26кука
    5 клас 8-24кука
    6 клас 6-20кука
    7 клас 4-16кука
    8 клас 1/0 - 12кука
    9 клас 2/0 - 10кука
    10 клас 3/0 - 8кука
    11 клас 4/0 - 6кука
    12 клас 6/0 - 4кука

    За моя начин на риболова аз лично съм се спрял на 2 въдици покриващи почти изцяло ситуациите в които бих попаднал.

    Ловя предимно пъстърва по не много голями реки и поточета.
    3 клас 8 фута използвам за по малките обрасли рекици и поточета за суха муха и понякога за по леки нимфи. 4клас 8,6 фута е по универсална става и за суха муха и за не много тежки нимфи и покрива добри дистанции.
    Последно редактирано от Daniel; 11-08-09, 08:16.

  • #2
    Re: Мухарския Прът

    Класическата мухарка за пъстървов риболов е 5 ти клас 9 фута - покрива почти всички изискваня на риболова.
    Все пак всеки мухар преценява сам за себе си какво му е удобно в зависимост от местата на които практикува.
    За съжаление в България има малко реки с голям дебит и едри пъстърви които да си заслужават 5 клас въдица, колкото по нисък е класа на въдицата толкова е по тънък шнура и съответно пляска по малко във водата
    при полагане на мухата, това е от голямо значение когато ловим наплашени риби (99% от рибите в България).
    Предпочитам да ловя на суха муха по малки планински реки и поточета - правилната за мен въдица е 3 ти клас 8 фута (2.44), позволява ми добра маневреност
    и в същото време финно полагане на мухата.





    Важно е цялата система да е балансирана макарата шнура и въдицата трябва да са в съответните класове.

    Въдица
    Hardy Angel Rod - 8foot 3# extra fast 78 грама.
    Макара
    Hardy Marksman Reel 3/4 клас 99.1 грама


    Шнур
    Scientific Anglers 3M - Ultra4 - 3 клас WF-F
    Бекинг
    3М Dacron 20lb.

    Лошото на ниските класове е че прътите са много леки съответно трябва да се намери лека макара за да е балансирана тежестта.

    Другата мухарка която ползвам за по голями реки и за риболов на нимфа е от марката SAGE.
    Предназначена за мухари харесващи бавния отпуснат ритъм. Много прилична въдица и въпреки че е по бавна въдичката е доста мощна за да обръща по тежки нимфи.


    На пръв поглед нищо особенно, определено не е въдица от типа "вижте ме аз с какво бижу ловя" но е перфектен инструмент за риболов. Прогресивния екшън спомага са много финна презентация на мухата.

    SAGE ZXL
    клас 4#
    дължина 8 фута и 6 инча (2,58м.)
    части 4

    Класически змиевидни водачи на марката Хопкинс, червени бланки, тубус РЕК.
    Новото в тази въдица е че е премахнат стъклопласта изцяло и е заманен с карбонови нишки (не знам друга марка да го е правила).

    След няколко години търсене и четене, след много опити за внос до българия най-накрая успях да комплектовам sage-а с подходяща макара.
    Danielsson Original внася нов стандарт за мухарска макара и нейните функции при представянето си през 1983г.
    Модела респектира с малката тежест на шпулата и с иновационния си дизайн (без централна ос). Няма аванс но за сметка на това има уникален рънинг контрол, който елиминира нуждата от всякаква спирачна система.
    Изработена от висококачествени материали, алуминий и неръждаема стомана.
    Широката шпула намалява паметта на шнура и спомага за по бързото му прибиране. Рънинг контрола позволява да се ловят голями риби с тънки типети - елиминирайки първоначалния "удар" на рибата и контролира нейните движения.





    модел: Danielsson Original Nymph W
    клас: 0-5
    капцитет: WF4F-73m бекинг 20lbs (има се в предвид Дакронов бекинг който е по тънък от основния продаван в БГ)
    тегло: 90 грама
    диаметър: 83 мм.

    Като качество на изработка не знам защо, но все ми се струва че е много по добро от американското. Макарата е произведена и проектирана в Швеция от Кърт Даниелсън Дизайнер и на много от макарите
    на фирмата LOOP.

    П.С. Да не забравяме че в крайна сметка пъстърва може да се улови с каквато и да е мухарка а и до сега не съм срещал риба която да може да чете или да я интересува класа на мухарката или макарата - всичко това е за удобство на мухаря
    Последно редактирано от Daniel; 14-08-09, 09:09.

    Коментар


    • #3
      Re: Мухарския Прът

      Изработката не един прът не е много лесна работа,
      голяма част от процеса е ръчен труд.

      Бамбуковите пръти са още по трудни за направа.
      За това говори и цената им
      Последно редактирано от Daniel; 24-08-09, 11:53.

      Коментар


      • #4
        От: Мухарския Прът

        Интересна е бамбуковата,някой мятал ли е с такава....и ако е-да сподели впечатления,моля.

        Коментар


        • #5
          Re: Мухарския Прът

          Бамбука е бавна, мързелива, прецизна въдица - мятал съм, но не притежавам такава. Трябва да пробваш няма как да се обясни

          Коментар


          • #6
            От: Мухарския Прът

            Daniel
            Re: Мухарския Прът
            Бамбука е бавна, мързелива, прецизна въдица - мятал съм, но не притежавам такава. Трябва да пробваш няма как да се обясни

            ...аха,значи за да разбера,дали мята /и хваща добри рибки/ се налага да си взема!Нали пръчката ги хваща и вади......фактически http://prikachi.com/images.php?images/136/5934136o.jpg

            Коментар


            • #7
              Re: Мухарския Прът

              Не колега, ти си ги хващаш пръчката е само инструмент, ако си добър можеш да си одрежеш и лескова пръчка и да си ловиш хибави голями риби (за последното стига да ги има).
              Хубаво кленче - 50 ка - вади се прилично и с 4 ти клас карбонова или с каквото ти кефне.

              Ако ти трябва въдица за далечни замятаня и си нов в занаята няма да ти допадне бамбука - една 9 футова 5 ца карбон би ти свършила по добра работа - ако говорим за голями реки е възможно да ползваш и 10 фута.

              Коментар


              • #8
                От: Мухарския Прът

                Ами нов съм в "занаята",....то лошо няма. Ей това парче на снимката /ако се вижда де/ ми е от първата -май преди 80та година беше. http://prikachi.com/images/335/5934335A.jpg

                Коментар


                • #9
                  Re: Мухарския Прът

                  Колега защо се маитапиш с мен - ловиш със стъкло а питаш за бамбука, при положение че щом имаш Джермина Икарус - стара бойна стъклопластика (полска или чешка) съм 99 процента сигурен че криеш и някое дърво под кревата и много добре знаеш за какво става въпрос.

                  ...аха,значи за да разбера,дали мята /и хваща добри рибки/ се налага да си взема!Нали пръчката ги хваща и вади...
                  Надявам се това не го казваш сериозно
                  Последно редактирано от Daniel; 01-03-13, 09:59.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Мухарския Прът

                    Разбира се че се шегувам,нали трябва да мине някак времето до юни.А относно "дървенията"....вече поръчах на приятели от острова да намерят

                    Коментар


                    • #11
                      Re: Мухарския Прът

                      Защо юни - пъстървата си е активна цялата зима. Де да имах време и аз да отида някой ден въдиците ми хванаха паяжини Между дригото драсни един ред какво си си взел от дървенията - на мен са ми много интересни но са и много капризни въдици - за това предпочитам карбона - лесно се чисти, малка подръжка.
                      А бе не си и роб на въдицата. Джермината жива ли е още , че стъклопласта има гадния навик да старее - така се счупи едно уникално харди (много по старо от твойта) и не намерихме даже кой да го индетифицира - ха сега ако кажеш какво е - светло синя стъклопластика с метални фтулки. Имаше и две абу гарсии - шестограмни бамбуци но от неправилно съхранение се бяха раздули. Жалко де бяха уникални пръчки, сигурно вече и с нумизматична сотйност.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Мухарския Прът

                        От джермината отдавна в наличност е само първата част.....без дръжката,последваха я два шекспира /единия счупен в колата-другия подарен/,оше една подарена -не помня каква беше,един дам който също поспори с вратата на колата,и от доста годинки вече си се"разхождам" с мичел 6-7. "Защо юни - пъстървата си е активна цялата зима." .....ами защото петела избяга и не съм си вързал "ледобойни" мухи. http://prikachi.com/images.php?images/711/5953711n.jpg пп разбира се че ще драсна няколко реда когато ми пристигне дървенията!
                        Последно редактирано от misho60; 05-03-13, 18:35. Причина: допълване

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Мухарския Прът

                          Е малко по на ниско де Доспат е ясен, там още си е дълбока зима Не знам защо но на Доспат съм пробвал 2 пъти не съм идвал специално за риболов и не съм хващал нито една пъстърва (ясно е, че не знам къде са, нямам и подходящи въдици за язовир за пръв път пробвах на муха с тази стъклопластика описана по горе - жалко че се счупи - просто беше остарял стъклопласта. След това си купих един джаксън с който лових сумати години докато не реших, че е настъпил момента да си купя и нещо за душата и си взех един сейдж вт2 - интересна въдица - бавна мазна, мята добре, идеална за малки реки, след това си взех хардито не заради друго а ей така да ме радва - бърза стегната въдица 8 фута 3 клас - много добре се представя в шубрака и на , после и малко по дългия сейдж зхл 4 клас 8,6 с цел да ловя и на по големи реки.

                          За съжаление по миналата година успях да отида веднъж, миналата по рядко а за тази не знам

                          Стари снимки но са си ми спомен рибите не са големи но по тези реки толкова важното е, че са сред природата и не са от развъдници

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PIC_0011.JPG
Прегледи:7
Размер:363.1 КБ
ID:5459861Натиснете снимката за да я уголемите

Име:17112009070.jpg
Прегледи:7
Размер:228.3 КБ
ID:5459862Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CIMG1982.jpg
Прегледи:5
Размер:224.3 КБ
ID:5459863Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7592.jpg
Прегледи:2
Размер:203.2 КБ
ID:5459864Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3225.jpg
Прегледи:2
Размер:848.9 КБ
ID:5459865Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3237.jpg
Прегледи:4
Размер:714.4 КБ
ID:5459866Натиснете снимката за да я уголемите

Име:aImage000.jpg
Прегледи:2
Размер:192.6 КБ
ID:5459867

                          Коментар


                          • #14
                            От: Мухарския Прът

                            Daniel Re: Мухарския Прът
                            Е малко по на ниско де Доспат е ясен, там още си е дълбока зима Не знам защо но на Доспат съм пробвал 2 пъти не съм идвал специално за риболов и не съм хващал нито една пъстърва (ясно е, че не знам къде са, нямам и подходящи въдици за язовир
                            .....тц,не е Доспат,... по на височко е http://prikachi.com/images.php?images/6/5958006k.jpg пп хубави снимки!
                            Последно редактирано от Daniel; 07-03-13, 06:47.

                            Коментар


                            • #15
                              Re: Мухарския Прът

                              Ха сега я да видим дали ще позная - прилича ми на Голям Беглик ама не съм много сигурен. Рядко съм ходил там - да не кажа 2 пъти

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X