Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Mitsubishi Pajero - въпроси за 4х4 режими, блокаж

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Mitsubishi Pajero - въпроси за 4х4 режими, блокаж

    Ето ти споменатия линк от нашия форум, където съм го обяснил простичко (тоя Гугъл, добре търси):
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...44#post3093644

    Ето, да дискредитирам и модератора е питал някога по въпроса - http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=104730

    Easy Select си е класически парттайм.
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

    Коментар


    • От: Mitsubishi Pajero - въпроси за 4х4 режими, блокаж

      Диф наричаш раздатката /защото има диференциал в нея/ ?
      Не мислиш ли, че това 33:67 го прави виското, както и в по-новата версия до 50:50 също. Виж ако беше Торсен съотношението щеше да се променя от него. Ако е постоянно съотношението какво правим с разликата във въртенето при завой или то се поема от касетата ?
      A виското дали ще предаде близо 100% към преден мост както казваш.
      Да, механизма на работа на 2H не ми е интересно какъв е точно.
      Та ако това, което казваш е така, значи първото поколение SS4 на 4H променя съотношението от 33:67 до 100:0 /обърни внимание, че второто число е задния мост/
      Не вярвам да е така, но дори и до 50:50 да стига значи, че на всеки, на който не му буксуват предните колела при забуксуване на задните е с неработещо виско. Но това го прави второто поколение, та не знам къде е разликата ?
      Интересно ми е колеги да споделят дали е така.
      В крайна сметка се опитваме да разберем SS4-I при режим 4Н трябва ли да кара предния мост да буксува ако забуксува задния?
      Последно редактирано от kekek; 17-01-18, 15:22.
      VW Touareg, Honda CBF 1000 ABS, NissanTerrano 33" , RIB390 20hp

      Коментар


      • От: Mitsubishi Pajero - въпроси за 4х4 режими, блокаж

        Първоначално публикуван от kekek Преглед на мнение
        Диф наричаш раздатката ?
        Не мислиш ли, че това 33:67 го прави виското, както и в по-новата версия до 50:50 също. Виж ако беше Торсен съотношението щеше да се променя от него.
        Не мисля, че виското ще предаде близо 100%към преден мост както казваш.
        Да, механизма на работа на 2H не ми е интересно какъв е точно.
        Та ако това, което казваш е така, значи първото поколение SS4 на 4H променя съотношението от 33:67 до 100:0 /обърни внимание, че второто число е задния мост/
        Интересно ми е колеги да споделят дали е така.
        Вярно не мислиш(без да се обиждаш).
        В раздатката имаш междуосев диференциал(казва се междуосев, защото разпределя момента между предна и задна ос). Към него имаш твърд блокаж, както и виско в паралел(прави същото което LSD в диференциала на задния мост). Имаш и редуктор за бавните.
        Това 33/67 го прави дифа постоянно и непроменено, а виското се задейства при буксуване на единия мост и започва да прехвърля повече момент (от твърдо установеният) на моста, който има сцепление. Ако вдигнеш задния мост във въздуха, колата ще е задвижена изцяло от предния, когато сработи виското или включиш блокажа. Т.е. почти 100% от момента се предава към моста който задвижва колата, а на другия колкото да се въртят колелата във въздуха. Така че, Да ще буксува и предния мост когато забуксува задния, но ако виското е изправно и блокира диференциала(това е ролята му).
        Иначе в първия супер селект, мисля че съотношението на дифа в раздатката е 50:50. Но другите неща са си същите.
        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

        Коментар


        • От: Mitsubishi Pajero - въпроси за 4х4 режими, блокаж

          Предния мост не може да поеме 100 % ВМ. VCU е така разчетено , че като стигне 50% към преден да почне да приплъзва. Демек става като Нива със симетричен отворен централен диф. И когато си на 4Н ще да буксува само едно колело , без значение предно или задно.

          Коментар


          • От: Mitsubishi Pajero - въпроси за 4х4 режими, блокаж

            Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
            Ако вдигнеш задния мост във въздуха, колата ще е задвижена изцяло от предния, когато сработи виското или включиш блокажа. Т.е. почти 100% от момента се предава към моста който задвижва колата, а на другия колкото да се въртят колелата във въздуха.
            Няма начин колата да се движи от предния мост само или в по-голямо съотношение преден:заден
            Точно затова не може да буксува само предно колело
            А всичките неща ги пишеш за SS4-I или SS4-II, че е важно?
            VW Touareg, Honda CBF 1000 ABS, NissanTerrano 33" , RIB390 20hp

            Коментар


            • От: Mitsubishi Pajero - въпроси за 4х4 режими, блокаж

              Първоначално публикуван от nnikbg Преглед на мнение
              Предния мост не може да поеме 100 % ВМ. VCU е така разчетено , че като стигне 50% към преден да почне да приплъзва. Демек става като Нива със симетричен отворен централен диф. И когато си на 4Н ще да буксува само едно колело , без значение предно или задно.
              Ее...ще знам вече...явно са му сложили калкулатор да смята проценти.
              Вдигаш задния мост на трупчета, палиш и тръгваш. След превъртане на задните колела, колата пада от трупчетата и тръгва... като зе целта е предаден около 95-98% от момента на предния мост, а на задния останалите 2-3% колкото да му се въртят колелата. Ама човек трябва да прави разлика и между проценти и абсолютни стойности. И да знае какво е въртящ момент. И да знае как работи диференциала.

              ПП: Системите са почти еднакви. В едната дифа е симетричен 50:50, в по-новата е несиметричен 33/67.
              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • От: Mitsubishi Pajero - въпроси за 4х4 режими, блокаж

                Кога в първата генерация е 50:50 и кога във втората е 33:67?
                А иначе остава да тествам няколко джипа за да разбера как е. Освен ако примерно на всичките не има работи виското и се държат еднакво заради това.
                Ако някой колега с Паджеро 2 пробва, нека пише - аз като пробвам няколко ще кажа какво съм направил
                Последно редактирано от kekek; 17-01-18, 17:12.
                VW Touareg, Honda CBF 1000 ABS, NissanTerrano 33" , RIB390 20hp

                Коментар


                • От: Mitsubishi Pajero - въпроси за 4х4 режими, блокаж

                  Първоначално публикуван от kekek Преглед на мнение
                  Кога в първата генерация е 50:50 и кога във втората е 33:67?
                  А иначе остава да тествам няколко джипа за да разбера как е. Освен ако примерно на всичките не има работи виското и се държат еднакво заради това.
                  Ако някой колега с Паджеро 2 пробва, нека пише - аз като пробвам няколко ще кажа какво съм направил
                  Паджеро 2, е 50:50, при Паджеро 3 и Пинин е 33:67. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Super_Select
                  И от въпроса "кога", става ясно, че нищо не ти е ясно - постоянно си разпределят в съответните съотношения (едното постоянно 50:50, другото постоянно 33/67). Чак когато започне буксуване на единия мост, и след задействане на виското, то блокира дифа до 100%.

                  ПП: И ти дадох линк, да не пиша пак, да прочетеш, и ако можеш да разбереш какво е асиметричен диференциал - http://www.offroad-bulgaria.com/show...44#post3093644

                  Ето и диф опростено - https://youtu.be/gIGvhvOhLHU
                  Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                  Коментар


                  • От: Mitsubishi Pajero - въпроси за 4х4 режими, блокаж

                    Сега, по-лекинко с това дето не мисля или колко ми е ясно!
                    Това, което твърдиш е, че Пинин със Super Select раздатка /SS4-I/на режим 4H е с постоянно съотношение 33:67 /от централния диференциал в раздатката/ и при нужда съотношението става до 50:50 с помощта на вискомуфата като по този начин блокира централния диференциал на 100.
                    Имам няколко въпроса:
                    Това, което описваш е същото като в SS4-II - Мисля си, че толкова рекламираното SS4-II ще е по-добро от първата генерация или бъркам?
                    http://www.mitsubishi-motors.com/en/...o/performance/
                    А ако е така, значи първото не е баш такова.
                    И още един:
                    Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                    Много лесно ще се убедиш ако вдигнеш едно предно колело и пробваш да тръгнеш на 4Н.
                    А може и просто да го вдигнеш, да изгасиш мотора и да включиш на скорост( и естествено пак на 4Н), след което се опитай на ръка да завъртиш вдигнатото колело. Ако е само виско, все ще успееш, но понеже е диф няма как - ще мърда само колкото да обере луфтовете по трансмисията.
                    С вдигнато предно колело Пинин-а се държи така - колелото се върти свободно /или ако трябва да съм по-точен май колкото по-бързо го въртя, толкова по трудно става/ Та ако е както казваш 33:67 постоянно зацепено, а не през вискомуфата как става това?
                    Да спомена, че го пробвах и на паркинг и на неутрална и директна /както и всичките на угасен и запален двигател/
                    Самия централен диф е ок, защото на блокиран /4HLock/ си е както трябва?
                    А иначе при всички проби с вдигнато колело - и предно и задно, колата тръгва. С вдигнато предно е ясно - задния мост, който е и основния задвижващ бута и тръгва. С вдигнато задно в момента, в който развърти вдигнатото и LSD-то явно си свършва работата с малко помощ от предния мост и пак тръгва?
                    Каква работа върши централния диф в раздатката? Ами сега ?
                    А иначе
                    Първоначално публикуван от nnikbg Преглед на мнение
                    Твоя пинин е с SS4-II. Трудно ще намериш колеги с предното поколение, но пък то не се различава с нещо.
                    В книжката на Пинин-а пише, че е Super Select 4WD-i /SS4-i/ Аз мисля, че първото и второто поколение се различават
                    Последно редактирано от kekek; 17-01-18, 20:38.
                    VW Touareg, Honda CBF 1000 ABS, NissanTerrano 33" , RIB390 20hp

                    Коментар


                    • От: Mitsubishi Pajero - въпроси за 4х4 режими, блокаж

                      Нещо си пропуснал при проверката. Предното колело ще се завърта, ако си само на задно, или ако в скоростите си на неутрална. Не съм 100% сигурен, но може да имаш и дисконектор на предна полуоска, с цел когато си на задно да не се върти излишно кардана откъм колелата.
                      Така че, най-добре го пробвай след като си се движил на 4Н, само слагаш паркинг без да го гасиш, вдигаш предно колело и пробваш. Понякога командата с лостовете не се включва веднага, а е нужно поне малко движение.
                      Ако не те мързи пробвай пак, но със сигурност е с диференциал.
                      По друг начин да ти го опиша - ако този джип стъпи на диностенд с възможност да мери моментите и на четирите колела едновременно, в режим 4Н задните две колела ще отчетат по 33,5%, а предните по 16,5% от общия момент. На стенда се мерят абсолютни стойности, та примерно общите 100% момент са 1000Nm, на всяко от предните колела ще са по 165, а на задните по 335. И така се разпределя момента постоянно (перманентно). Ако обаче се вдигне едно колело, то ще предава нула въртящ момент на пътя(ролките на стенда), и всички други колела също ще предават близки до нула моменти понеже са свързани през диференциали. Тогава се задейства виското и прехвърля момент върху колелата на другия мост. Естествено, когато дифа не е симетричен, това става по-бързо при вдигнати колела на моста получаващ по-малък момент. При симетричен е еднакво бързо. А в твоя случай, имаш и LSD на задния мост, та затова още по-лесно тръгва, при вдигнато едно задно колело.
                      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                      Коментар


                      • От: Mitsubishi Pajero - въпроси за 4х4 режими, блокаж

                        Колата цял ден я карам на 4H !
                        Лоста не е пипан. Всичките тестове ги направих без да го докосвам.
                        Въобще през цялото време говорим само и единствено за 4Н
                        На P, N и D колелото се върти /и на угасен и на запален двигател/
                        Та като изключим възможността да не е била колата на 4H какво ще обясниш ?
                        VW Touareg, Honda CBF 1000 ABS, NissanTerrano 33" , RIB390 20hp

                        Коментар


                        • От: Mitsubishi Pajero - въпроси за 4х4 режими, блокаж

                          Разликата е че при Пинин със SS4-I връзката към предния мост не е през отворен диференциал с 33:67 и вискомуфа която го заключва при превъртане както е при Паджерото с SS4-II, а е само през вискомуфа, която прехвърля до 50:50 при нужда.

                          Коментар


                          • От: Mitsubishi Pajero - въпроси за 4х4 режими, блокаж

                            Помня че имах някакви линкове за SS при Пинин, намерих това:
                            http://mitsubishi-media.co.uk/model/pack/41/
                            в секцията 4WD Technology си пише за вискомуфата.

                            Коментар


                            • От: Mitsubishi Pajero - въпроси за 4х4 режими, блокаж

                              Първоначално публикуван от kekek Преглед на мнение
                              Колата цял ден я карам на 4H !
                              Лоста не е пипан. Всичките тестове ги направих без да го докосвам.
                              Въобще през цялото време говорим само и единствено за 4Н
                              На P, N и D колелото се върти /и на угасен и на запален двигател/
                              Та като изключим възможността да не е била колата на 4H какво ще обясниш ?
                              Няма как да го обясня, на P би трябвало да не можеш да го въртиш - освен ако при P на скоростите нещо е неизправно, но със сигурност си щял да го видиш.
                              Това има ли там лампи на таблото да показва кое кога е включено, да не би да е останала само на задно(2Н), това би обяснило защо не виждаш никога предния мост да боксува, както и резултатите от тестовете ти. Но пък си мисля, че все пак би го усетил и това ако е така, макар и колата да е автоматик.
                              Иначе прочетох отново, Пинина трябва да е с със симетричния диф.
                              The system is used on Mitsubishi's Pajero iO mini SUV, while its larger Pajero, Challenger, Triton and Delica models use a more complex system dubbed Super Select II (SS4-II). In most respects the two are the same, although the torque-split in SS4-II is 33/67 front/rear, meaning two thirds of the torque is channelled to the rear axle. In Super Select (SS4i) the torque-split is an equal 50/50. SS4-II also offers an option to lock the rear differential, offering greater traction to the rear axle.[3]
                              Последно редактирано от cecoa1; 17-01-18, 21:21.
                              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                              Коментар


                              • От: Mitsubishi Pajero - въпроси за 4х4 режими, блокаж

                                Колега, писанките ако не са от сайт на Mitsubishi, значи не можем да им вярваме. Със сигурност разни мнения по форуми или статии, написани от някой, който просто поддържа сайт не са самата истина
                                Инфото което цитираш казва това, което и ние си говорим. Но не казва дали при 4H режима съотношението достига до 50:50. Повярвай ми, доста прочетох като умишлено вярвам само на инфо от сайтове видимо свързани с Mitsubishi.
                                Лампите на таблото светят както си му е реда. Скоростната кутия е перфектна. На тежък офроуд раздатката е супер. А и има разлика между 2Н и 4Н. В снега буксува много по-малко на 4Н. Чакай да чукна на дърво, че много го похвалих и да не ме изненада с нещо
                                Предния мост буксува когато е на 4HLock.
                                Както и ти каза, ако съотношението 33:67 беше от дифа, а не от виското нямаше да се върти колелото.
                                Нямам някое друго Паджеро под ръка да го пробвам, но говорих с няколко човека. Ще видим и при тях как е
                                VW Touareg, Honda CBF 1000 ABS, NissanTerrano 33" , RIB390 20hp

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X