Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Задни светлини и верижни катастрофи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Задни светлини и верижни катастрофи

    Винаги задния го отнася с формулировка "несъобразена дистанция". Дори и да се докаже, че каращия отпред има неизправни светлини, просто ще има още един в нарушрние.
    О899 2б2 1З2

    Коментар


    • #17
      До: Задни светлини и верижни катастрофи

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      щетите са малки, защото и двамата не можете да спрете прекалено бързо.
      Малки или големи са относителни неща. Щото теглича ми е голям, пък на някои броничките им са хартиени А на по-ниска предавка може и на сухо да отровиш някой разсеян...

      Коментар


      • #18
        До: Задни светлини и верижни катастрофи

        Първоначално публикуван от Красимир Начев Преглед на мнение
        Много елементарно-като сте забелязали че не светат задните светлини(всички или някои от тях) защо не сте предприели необходимите мерки,примерно движение на по-голяма от необходимата дистанция.

        Това ще ви пита и съдията,ако се стигне до съд,щото и моите и вашите светлини могат да спрат да работат по време на движение без да разберем.
        Задължително ли е да карам на 10 кръстовища зад тоя пич ? Пресен пример, провокирал темата ми:
        1. Вартбург с работещ само ляв стоп (предполагам). Човекът тръгна да намалява преди светофара отдалеч и стъпаловидно (спирачка- отпуска, спирачка- отпуска...) или просто стопът му мигаше... не знам. Беше пълен с вода. В същото време гледам, че му работи и десният мигач. Вадя извод, че ще завива надясно и просто десният стоп му го няма, а левият му прави номера.
        2. На следващото кръстовище, пред мен вече е един "Кайен". Ние сме на път с предимство и той дава ляв мигач (червен), или поне така си мисля. Отсреща няма никой и левият завой не му е никакъв проблем. Аз си продължавам свиркайки си (ае, ся и ний сме виждали червени мигачи). Да ама задницата на "Кайена" почва много бързо да се приближава до мен! Кво става бе ?! "Мигачът" спира да мига и "Кайенът" продължава направо. Следващото кръстовище е със светофар, свети червено и "Кайенът" пак ми дава ляв мигач... Да ама тоя път и десен, както си му е редът- жълт. А-а-а-а, викам си, значи на тоя просто стоповете му са мигащи и десният му е изгорял. Изкушавам се да пиша, че тоя зави наляво, за да подкрепя объркването си, но ще бъда честен- човекът си зави надясно.

        Та, колко време трябва да карам зад някой, за да разбера, какво иска да направи и колко изправна му е колата ?
        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

        Коментар


        • #19
          До: Задни светлини и верижни катастрофи

          Е, такива комични ситуации много. То някой може и мигача да си забрави и да убива скоростта с предавки и пак такава ситуация. В "голямата тарапана" изводи кви ги вършат другите участници не трябва да се вадят само от светлините.
          О899 2б2 1З2

          Коментар


          • #20
            До: Задни светлини и верижни катастрофи

            Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
            ...
            Та, колко време трябва да карам зад някой, за да разбера, какво иска да направи и колко изправна му е колата ?
            Не е нужно. Достатъчно е да караш винаги с идеята че не знае какво иска да направи и че колата му не е изправна. Тогава нямаш проблем. Проверено е.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #21
              До: Задни светлини и верижни катастрофи

              Аз пак да питам. Ако го хакна тоя отзад, имам ли някакви шансове да обжалвам или да разчитам на "Гражданска отговорност" ? А моите щети ? Айде, на мен колите са ми с "Авто каско", "Авто асистънс" и не знам кво още, ама... Въпросът е принципен.
              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

              Коментар


              • #22
                До: Задни светлини и верижни катастрофи

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Странно, но червените мигачи са допустими. Поне, ако са заводски, със сигурност. Половината кошници от САЩ идват с такива.

                С несветещи стопове и умерен удар отзад за ПТП са виновни и двамата, предния - и за неизправна машина. Ако са счупени, в общия случай експертите не правят еднозначен извод, дали са светили или не. Това, ако изобщо се стигне до съд, иначе не ги гледат експерти. За сметка на това, счупените стопове обикновено значат силен удар, за който неизбежно е виновен И задния.

                Аргументът "светеха преди удара" не носи много тежест, освен когато са смазани напълно. Очаква се да оцеляват след умерени вибрации.
                Ясене, въобще не си прав за червените мигачи. Технотест първо гледа цвета на мигачите и ако не са жълти не издава сертификат.

                По темата: на светофар тръгвам след Опел управляван от жена, която по неизвестна причина бие спирачки 10 м след тръгването и изненада няма стопове, следва удар в теглича и! Катаджии искараха виновен мен за неспазване на дистанция. На нея и се размина!

                Коментар


                • #23
                  До: Задни светлини и верижни катастрофи

                  Ами наистина си виновен.
                  "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                  Коментар


                  • #24
                    До: Задни светлини и верижни катастрофи

                    Удариш ли някой отзад си виновен, няма значение колко рязко е спрял и защо, нито дали има изправни светлини или не. Най-много да му съставят акт и на него, но твоята вина не пада. Длъжен си да спазваш дистанция и скорост, съобразени с твоите възможности и техника, които да ти дадат възможност да прецениш промяната в скороста на предния и да успееш да спреш, при каквито и да е обстоятелства. Теоретично винаги е възможно да му изгасне колата на първа и да закове на място, без да светнат светлини. Може и да скочи на спирачките на новата си кола, защото му се е сторило, че от сенките се кани да изкочи дете и да не успееш да спреш с дъртата си кошница. Просто си длъжен да си готов за всичко.
                    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Задни светлини и верижни катастрофи

                      Първоначално публикуван от bodevb Преглед на мнение
                      ... за червените мигачи. Технотест първо гледа цвета на мигачите и ако не са жълти не издава сертификат.
                      A в ДЕКРА ходил ли си ? Аз да . Изобщо не гледат ни фарове , ни мигачи ни нищо. Само платежното.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Задни светлини и верижни катастрофи

                        и в декра съм ходил! Но по принцип предпочитам мигачите наистина да са жълти и си ги преправям.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Задни светлини и верижни катастрофи

                          Хм. Мчи то, тогава за какво са сложени тия светлини на колите? Доколкото съм запознат, с предните мигачи работата е същата. Ако байното си върви по главния път с десен мигач, а ти му изскочиш от дясната пресечка и изведнъж се окаже, че той си е забравил мигача, и не е имал никакво намерение да завива? Май имаше нещо, че пак ти си виновен. Е, в тоя случай става дума за разсеяност, а не за неизправност, но резултатът е същия. Ако всичко това е така, логично идва въпросът тия указателни светлини за какво са? Указват или заблуждават?
                          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Задни светлини и верижни катастрофи

                            Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                            Хм. Мчи то, тогава за какво са сложени тия светлини на колите? Доколкото съм запознат, с предните мигачи работата е същата. Ако байното си върви по главния път с десен мигач, а ти му изскочиш от дясната пресечка и изведнъж се окаже, че той си е забравил мигача, и не е имал никакво намерение да завива? Май имаше нещо, че пак ти си виновен. Е, в тоя случай става дума за разсеяност, а не за неизправност, но резултатът е същия. Ако всичко това е така, логично идва въпросът тия указателни светлини за какво са? Указват или заблуждават?
                            Извинявай но търсиш под вола теле. Естествено че ти си виновен. При всички положения. Затова е закон за движение по пътищата, а не закон за общуването между шофьорите.

                            Ти си отговорен за твоето движение, за овладяването на твоето МПС (или ПС), и по закон можеш да разчиташ само на себе си. Останалото (чуждите стопове, чуждите мигачи, чуждите светлини) са улеснение, но не могат да заменят твоята трезва преценка за ситуацията.

                            Изправните и своевременно светващи стопове на каращия пред теб показват СЪБИТИЕ - колата пред теб спира. Това е нещо което се случва (колата спира), и стоповете просто ти помагат да се ориентираш в обстановката и да реагираш своевременно. Те обаче не те освобождават от задължението да реагираш при всички положения, започне ли колата пред теб да спира - независимо със стопове или не.

                            Подаденият мигач на каращия пред теб показва НАМЕРЕНИЕ. Дали ще промени посоката си на движение този който подава мигача е съвсем друг въпрос.

                            Не можеш да разчиташ на неща като мигач при изнасяне в кръстовище - най-малкото живееш в голям свят, и всичко е възможно - може на другия шофьор точно в този момент да му излизат свитки пред очите, може в точно този момент да получава инфаркт, може точно в този момент да го наръгват с нож през седалката, може тамън да го е свитнал снайперист. Абсолютно всичко е възможно.

                            Въобще изключвам случаите на злонамереност, които се надявам в Бг да са изключение, но тук са бизнес - дават ти мигач, ти се изнасяш, те те блъскат нарочно, и после са ни лук яли ни лук мирисали, и те дават под съд с надеждата да те издоят. Или намаляват, махат ти с ръка да минеш, и в последния момент скачат на газта и те надънват, след което те съдят до дупка и реват крокодилски сълзи че вече от тях човек не става и че трябва застраховката ти да им плати амнайсет хиляди милиона и половина.

                            С две думи - ти винаги си отговорен за своята си паничка. Какво става в чуждата може да ти даде полезна информация, но това не пречи крайната преценка да си остава твоя отговорност.
                            Последно редактирано от Goblin; 24-07-09, 20:22.
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • #29
                              До: Задни светлини и верижни катастрофи

                              Гоблин, разби ме, но си напълно прав. Айде тогава, да не се нервим на тутковците по пътя, дето се оглеждат 15 пъти на всяко кръстовище, изчакват да изчезне и последната кола от хоризонта, и тогава преминават. Това, че живеем в динамика и стрес си е наш проблем. Това, че колите станаха повече от хората- също. Да живеят отвеяните шматки, които шофират, а си мислят, че са на Карибите.
                              Според мен, самото сядане зад волана е поемане на отговорност и ако знам, че стоповете са ми мигащи, мигачите- червени, спирачките калпави и т.н., ще карам като на тръни и ще правя на мравката път. Другото е, все едно да тръгнеш в насрещното движение и да си търсиш правото, че се движиш по нагорнище.

                              Ехе-е-е, отвеях се и си оспамих сам темата. Все едно, че вие сте ми виновни. Просто малко повече емоция, продиктувана от ежедневните "кавги" с колегите на пътя... Получих отговор на въпросите си- да идват модераторите.
                              Последно редактирано от Тропчо; 24-07-09, 20:58.
                              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Задни светлини и верижни катастрофи

                                Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                                На заледена настилка решавам да убия скоростта с по ниска предавка и някой ме качва. Тогава?
                                Всеки път, когато ползвам т.нар. "моторна спирачка" натискам съвсееееем, съвсеем леко спирачката - колкото отзад да ми светнат стоповете. Нужно е наистина съвсем лек натиск върху педала, който практически не задейства самите спирачки. Това го правя за да знае този зад мен че намалям - станало ми е навик и съм доволен че се приучих да правя така.
                                Георги Тонев

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X