Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Какво има в колата" за начинаещи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: "Какво има в колата" за начинаещи

    Просто като информация го давам, може да е от полза на някого... всеки си преценява сам, не изразявам лично мнение... Вчера в сервиза на Миркат - голямата им сграда в кв. Левски Г ми потвърдиха независимо същото нещо без да им подсказвам - тоя двигател 16 кл. инжекцион не носи на газ. По прицип било възможно, но едно кихане докато настроиш газовата повреждало дебитомера. Не знам защо клапата не спасява положението. Говорим си за газов инжекцион. Не ми е повреден двигателя, за да имат стимул да ми продават дебитомер. Ако се случи да се повреди прословутия дебитомер - НЕ ДАВАМ 1300 лева, изривам всичката инжекция и плясвам отгоре газовата уредба от Москвичо :-) Поне за това потвърдиха, че може. Нова кормилна кутия с пръта - 4000 лева, чудя се въобще купува ли някой при тия цени.

    Искам да попитам някой дали знае продават ли някъде антифриз от зеления - трябва да долея а не съм виждал да се продава.
    Последно редактирано от Rabin; 13-08-09, 09:56.

    Коментар


    • #17
      хайде пак газовата...

      Първоначално публикуван от Rabindranat Преглед на мнение
      Просто като информация го давам, може да е от полза на някого... всеки си преценява сам, не изразявам лично мнение... Вчера в сервиза на Миркат - голямата им сграда в кв. Левски Г ми потвърдиха независимо същото нещо без да им подсказвам - тоя двигател 16 кл. инжекцион не носи на газ. По прицип било възможно, но едно кихане докато настроиш газовата повреждало дебитомера. Не знам защо клапата не спасява положението. Говорим си за газов инжекцион. Не ми е повреден двигателя, за да имат стимул да ми продават дебитомер. Ако се случи да се повреди прословутия дебитомер - НЕ ДАВАМ 1300 лева, изривам всичката инжекция и плясвам отгоре газовата уредба от Москвичо :-) Поне за това потвърдиха, че може. Нова кормилна кутия с пръта - 4000 лева, чудя се въобще купува ли някой при тия цени.

      Искам да попитам някой дали знае продават ли някъде антифриз от зеления - трябва да долея а не съм виждал да се продава.
      Много ти е корава главата
      Миналата седмица едно приятелче беше при мен за ремонт и нещо стана дума за газта, че щото бил с газова уредба, пропан бутана му изял клапаните за 10 000 км. Честно и такава глупост не бях чувал, обаче на човека така му казали "специалисти".
      За късмет тъкмо тогава баща ми реши да сменя сегменти на неговата. На 300 хилки си им е време. Колата е взимана 2ра ръка, естествено, но последните 54000км е карана само и единствено на газ, по простата причина че резервоара липсва. Така и така главата свалена, новите гумички на клапаните нагласени, свалих клапаните - ха, изненада, перфектни! Приятелчето ги гледа известно време и накрая реши, че не може да да се вярва на всичко и на всички

      Давам ти го само за пример. Същите Витарки като твоята съседа съседа и един познат ги търкалят на газ вече по 2-3 години, ни е хлопнало, ни е пукнало. Единия е с инжекцион, другия си е с най-обикновена вакуумна. какъв терор виждат тия машинки, не е истина. Аз самия карам с обикновена вакуумна уредба на мицака, до тук 70 000км, колата вече започна да сдава багажа, с газта проблеми никакви, даже не съм и правил обслужване (което си е леко мундарско от моя страна).
      По груба сметка само от разликата в цената на бензина и на газта (при съответния разход) досега съм си изплатил колата почти 2 пъти.

      Но колата си е твоя, съответно никой освен теб не може да реши.
      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

      Коментар


      • #18
        До: "Какво има в колата" за начинаещи

        Засега само събирам инфо, не казвам че не си прав.
        Maлко цитати, облъчването е повсеместно

        http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...3%F1%E5&page=3

        Ivan_J
        До: Двигателя на Витарата претриса
        Ако си с дебитомер от старите типове - тип Яйце и нямаш предпазна клапа на маркуча, а само кихалка на филтърната кутия, гаранция си оснатал без дебитомер. Някъде из темите се споменаваха едни 1000лв.
        Айде да не говоря пак против газаджиите, ама всеки полуграмотен като разгледа системата, ще разбере че трябва предпазна клапа, блокираща тръбата, а кихалка на кутията не върши никаква работа.
        ===================================
        http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...7+%F0%F3%F1%E5

        kokoff
        Колеги някой знае ли дали на витара 1.6 16 клапана пълна инжекция мотор G16B може да се сложи надежно газова уредба но не газов инжекцион?Щото в Русе "майсторите" ме убеждават че не може-щала да гръмне да пръсне кутията на филтъра, да повреди дебитомера и ред други апокалиптични прогнози

        Коментар


        • #19
          До: "Какво има в колата" за начинаещи

          Пак казвам, всеки сам си решава. Щото веднага мога да кажа и отрицателните страни на газовата уредба и те нямат нищо общо с кадърен или некадърен монтаж.

          1. Тежи.
          2. Заема място, а във Витара, Фероза, Самурай, Нива мястото е без това е леко дефицитно.
          3. За да отговаря на изискванията, трябва да се дупчи някъде по колата - най-малкото за щуцера за зареждане. На мен лично това много сериозно ми "бърка в здравето".
          4. За да отговаря съвсем на изискванията, трябва да се направи по идиотския начин, тоест тръбата да е ПОД купето, което, пак мое мнение, е върха на тъпанарщината. Не, че няма от къде да се прекара защитено, но след като японеца е вкарал тръбите на бензина и спирачките ВЪТРЕ в купето... хм.
          5. Промени, макар и сравнително дребни по ел. инсталацията. Това само по себе си не е проблем, но начина по кйто го правят всички газаджии е малко идиотски. Поне всички, които аз съм виждал, може пък някой да се старае повече. Ако има такъв, моля колегите да пишат - такъв човек (сервиз) заслужава реклама.
          6. Влошава се достъпа до двигателя и/или до фаровете, заради изпарителя и маркучите. Съответно се влошава ремонтнопригодността, което за джипка си е важен показател.
          7. Промени по охладителната система, за които 99% от колите НЕ са изчислени.

          Плюсът: Много по-евтина експлоатация.
          Пак казвам, всеки сам си прави сметката.

          Така и така съм започнал, искам да обърна внимание на тези, които тепърва ще монтират газови уредби на пропан-бутан, щото с метановите въобще не съм запознат.

          1. Изберете много внимателно място за бутилката, за да не се псувате всеки ден в последствие. Отнася се и за размера на бутилката. Това е по-скоро ваше задължение, отколкото на майстора, който може да ви препоръча варианти и вероятно ще са разумни, но окончателното решение трябва да се премисли внимателно и да си е ваше. Отнася се и за мястото на щуцера за зареждане, особено пък за джипки. Търсете място, което се каля по-трудно и което няма да се отскубне от първия прегазен клон/пън. Долния край на бронята не е чак толкова добра идея, ако и всичко да е скрито и спретнато.
          2. Ако видите "хвърчащи" жици в моторния отсек, настоявайте майстора да ги прибере и изолира както трябва. Жиците по колата НЕ се съединяват с усукване и НЕ се изолират с "тиксо".
          3. Ако не сте съвсм закъсали с парите, настоявайте да сложат читави скоби на маркучите на водата - разликата е 5-10 лева. На мен лично ми се е късала турска скоба в движение, единственото, което ме спаси беше, че е зима и парното беше пуснато, та се усетих на секундата. За съжаление на мои добри приятели (до тук 2ма) им се случи през лятото, резултата е между 500 и 1000 лева за ремонт.
          4. Не се допускат никакви допълнителни звуци след монтажа на газовата уредба - ако някоя тръба "тропа" по купето, обратно при газаджията да си я оправя, че после лошо.
          5. Никога, никога, никога ама никога не си играйте с ограничителя на зареждането! Разни тарикати махат предпазния клапан, за да може бутилката да събере още няколко литра. И после ги пишат по вестниците.
          6. Ако сте с обикновена газова (вакуумна), мрънкайте на майстора да намери такова положение на изпарителя, че маркучите да са максимално къси. Простичката истина е, че колкото е по-дълъг маркуча от изпарителя до "плочката", толкова по калпаво работи газовата - влошена динамика, повишен разход. Стига се и до абсурдни ситуации (засега съм ги наблюдавал предимно по Самураите), когато маркуча за ниско налягане на газта е с дължина над метър и разхода на газ като цена е точно колкото и на бензин, което само по себе си обезсмисля газовата.
          7. Ако залагате на ГИ (Газова Инжекционна уредба), гледайте майстора в ръцете и го накарайте да монтира инжекторите така, че маркучетата от тях до колекторите да са максимално къси.
          8. Пак за ГИ - вече за втори път виждам компютър на ГИ, бутнат плътно до акумулатора - НЕ е добра идея. Май трябваше вчера да направя няколко снимки какви могат да бъдат последствията.
          9. Ако случайно карате Пинин с GDI, НЕ слагайте газова уредба, никаква. Ще скапете мотора със сигурност.
          10. Специално за джипки, а тук повечето са такива: не разрешавайте да ви монтират изпарителя твърде ниско, ще берете ядове.
          Ако обичате да газите локви, да не говоря за рекички, наводнения, дълбока кал и прочее - искайте изпарител, на който връзката с атмосферата да е с щуцер, а не с обикновена дупка на единия капак.
          Защо: когато въпросната дупка се напълни с вода (а тя ще се напълни при гореизброените условия на експлоатация), колата ще угасне на средата на локвата/рекичката и ако е по-дълбочка, ще си хапете ушите дълго време. Ако се запуши с кал, ефекта е малко по-различен, но също не е от приятните.
          Затова - щуцер и грамотно поставен маркуч, изведен на безопасно място. Няма особен смисъл да е над точката на засмукване на въздушния филтър, освен ако нямате шнорхел, но там играта е друга.

          Засега толкова се сещам като за начинаещи. Има още много "дреболийки", които могат да и отровят живота или да ви донесат приятни могове на газ-станцията, но в края на краищата нали затова плащате на специалист, да ги знае и да ви ги спести.

          Искайте поне 2 мнения от хора, които са в час, преди да отидете при конкретен майстор. И не забравяйте да попитате за гаранциите! Ако все пак прословутия дебитомер или пластмасовия колектор вземе, че гръмне, някой трябва да го плаща. Ако майстора не е в състояние да поеме някакви гаранции, намерете си друг.
          Последно редактирано от tef4o; 15-08-09, 13:07. Причина: допълнение
          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

          Коментар


          • #20
            До: "Какво има в колата" за начинаещи

            Няколко думи за амортисьорите, които са нещо твърде важно и които много шофьори (не само начинаещи) пренебрегват като нещо второстепенно.

            Предполагам, че няма шофьор, който да не знае кое точно е амортисьора, така, че тази точка я пропускам. И да, всички коли имат амортисьори, дори и прословутата текезесарка, въпреки, че доста хора мислят обратното. Просто са различни.

            Каква е идеята на амортисьора: предотвратява (доколкото е възможно) разклащането на колата и ударните натоварвания по окачването. Иначе казано, основните задължения на амортисьорите са две: да държат колата в пътя и да не позволяват окачването (и не само) да се разпадне за седмица.

            Какво става, когато амортисьорите не са във ред: Първият признак са повишените вибрации, оттам влошена стабилност на автомобила. Няма значение дали карате Ферари или Фероза - със скапването на амортисьорите, стабилността се влошава, независимо от терена по койнто се движите. Ако не вземете мерки навреме (да смените амортисьорите) започва много бързо износване/разбиване на всички тампони и шарнири по окачването, включително гумите започват да се износват неправилно.
            Ако продължавате да не вземате мерки, колата започва да се клати като кораб и се разкапва, а вие си отваряте бела, струваща в пъти повече пари и време от смяната на 2 или 4 амортисьора.

            Видове амортисьори: Ще се опитам да се спра с по няколко думи на различните видове като предназначение и принцип на действие.

            Основните типове са маслени и "газови". "Газовите" (пиша го в кавички, защото не е съвсем коректно название, но е придобило гражданственост и в магазина ще ви разберат ),са си маслени амортисьори с допълнително вкаран азот под налягане. Отличават се елементарно: като свиете чисто масления амортисьор и го отпуснете, той си остава свит. Газовия обаче се разпъва самичък. Някои модификации (предимно по-стари, може да има и нови такива но не съм срещал) си имат отстрани допълнително резервоарче за азота.

            Разлики в експлоатацията: при равни други условия, газовите са с по-добри характеристики, особено при дребни неравности (калпав асфалт, макадам). Маслените като че ли са малко по-издържливи за тежък офроуд (а може и само така да ми се струва), освен това са и по-евтини.

            Амортисьорите се произвеждат с различна "твърдост", в зависимост от условията, в които ще се експлоатират, на по-сериозните фирми различните серии са и в различен цвят - спортни, туристически, офроуд и т.н. По-твърдите са добри за по-високоскоростно каране, независимо по асфалт или на черно. "Меките" амортисьори осигурявт доста по-комфортна возия на колата. Офроуд-сериите обикновено са усилени заради по-големите натоварвания.

            Има и регулируеми амортисьори, които по различен начин (на някои с копче от кабината, на други по-трудно) позволяват един и същи амортисьор да има различни характеристики. Ако на джипката ви има копче с надпис "Hard/Soft" си е полезна благинка. По-скъпи са, но си струват парите, особено ако колата се кара и на асфалт и на черно.

            Много важно условие при смяна на амортисьори е геометричните размери (дължина в свито и отпуснато състояние, присъединителни размери) да са точно колкото трябва. Монтирането на "неправилни" амортисьори най-често води до странен тъп звук при преминаване на препятствие и малко след това до прецакване на амортисьора и още пари за смяна, това в по-лекия случай.

            Избора на амортисьори обикновено е въпрос на лични предпочитания, преценка на терените по които се кара колата и донякъде на финанси. По-важно е да се сменят на време.

            Сигурния начин за проверка е на стенд. С достатъчно опит, степента на износване на амортисьорите може да се определи доста добре и "на слух", но ък тогава едва ли ще сте начинаещ
            Омасляването на амортисьорите е сигурен признак, че са си заминали, дори и да не ви прави впечатление при каране. Всякакви луфтове и потропвания са недопустими.
            Понякога се срещат стари автомобили (предимно втора ръка от Австрия) които не са на много километри, карани са предимно по асфалт и амортисьорите им като цяло си работят добре, НО са изгнили сериозно. Ако вашият случай е такъв - не си правете експерименти, а ги сменете веднага. На Витара например, скъсан предн амортисьор в най-добрия случай ви оставя на 3 гуми в гората, в най-лошия - по таван на 20 метра от магистралата.

            П.П. Ако ви интересува по-подробна информация за устройството и типовете амортисьори, можете да се консултирате със сайта на който и да е производител, има описания на всички типове и системи и предназначението им.
            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

            Коментар


            • #21
              До: "Какво има в колата" за начинаещи

              Да си кажа какво изпатих тия дни. От нищо и никакъв баланс на гума ми повредиха главината, по-точно отворът в който влиза болта дето крепи джантата. Явно Сузукитата за по-податливи и бях втория за деня с този проблем. По думите на майстора от фирмения сервиз - НЕ давайте да ви завиват джантите с пневматичен пистолет.

              Коментар


              • #22
                До: "Какво има в колата" за начинаещи

                Първоначално публикуван от Rabindranat Преглед на мнение
                Да си кажа какво изпатих тия дни. От нищо и никакъв баланс на гума ми повредиха главината, по-точно отворът в който влиза болта дето крепи джантата. Явно Сузукитата за по-податливи и бях втория за деня с този проблем. По думите на майстора от фирмения сервиз - НЕ давайте да ви завиват джантите с пневматичен пистолет.
                +1
                Ако не се прецака резба или шлиц, се прецаква джантата.
                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                Коментар


                • #23
                  До: "Какво има в колата" за начинаещи

                  Хм.. аз пък си мисля, че не пистолета е виновен. По скоро човека дето борави с пистолета и за какво усилие е настроен.
                  По нашите ширини все още по лесно се борави с чукове клещи и т.н., тия "новите" джаджи не сме ги овладяли още, та затова и доста сакатлъци се получават
                  Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                  И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                  вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                  Коментар


                  • #24
                    До: "Какво има в колата" за начинаещи

                    Първоначално публикуван от mohera Преглед на мнение
                    Хм.. аз пък си мисля, че не пистолета е виновен. По скоро човека дето борави с пистолета и за какво усилие е настроен.
                    По нашите ширини все още по лесно се борави с чукове клещи и т.н., тия "новите" джаджи не сме ги овладяли още, та затова и доста сакатлъци се получават
                    Tъй де! Отивам за акъл при "майстор" да ми каже как да застопоря винчето за обогатяването на горивото в карбуратора, докато се усетя оня го занитил с чука. Моторкрафт има един тип карбуратори, от време на време искат пререгулиране на обогатяване, нещо като слабо място им е като се износи автоматичния смукач - едвам се прибрах от Търново заради тоя образ, толкова пушек от бензинов двигател не бях виждал. Знам къде е проблемът, стърча с отвертката и не мога да помръдна болтчето! Един пък натяга до скъсване конусен ролков лагер, аз дето не съм механик викам недей, той вика карай една седмица, ще си се образува луфт. Отварям след седмица - ролките посинели. Отпуснах си луфт - отивам да го "похваля" за "майсторлъка", оня държи още веднъж да затяга. Един приятел същото 1 към едно пати, на Драгалевци стърчим да не казвам като какво, че главината запуши! Един бесен ми беше "уплътнил" карбуратора със силикон, от бензина силиконът станал на трици за седмица, що мизерия извадих не е истина. След 5 бесни такива се взех в ръце и си оправих карбуратора сам. Един ме залъгва с някакъв омметър че мерил компресия. Двама гледаха - не можаха да познаят що тракат като картечница клапаните, то ангренажната верига центрована с 1-2 зъба накриво. В сервиза на Монбат твърдо заявиха една нощ (мин. 11 часа при изключена защита на зарядното) да зареждам на зарядно, щяло да си оправи плътността сам акумулатора. В едната клетка 1,35 - в другата 1,19 плътност - зареждай вика и това е. 11 часа - точна наука, не 12, не 10! Поне заряден ток да беше споменал за авторитет! Не дупка а отвор, не бургия а свредло! Учени хора! Не знам какъв е проблемът в монтъорския занаят, но да попаднеш на читав вероятността е неголяма, парите ли са им малко, акъла ли... Във фирмения сервиз си разбират хората, аз като патил за всяко нещо питам колко ще струва още по телефона... за антифриза забравих и ми го шитнаха по 25 лева литъра :-) Не че искам да философствам, но затуй сме на тоя хал - вместо всеки да си разбира и гледа работата, чудим се как да се прецакаме един друг. Внимаваш какво купуваш за ядене на магазина, очите на 4 за части менте, не че няма свестни хора, ама Бай Ганъо като не му се учи и юруш на "далаверата". Един зъболекар искаше да ми пили емайла на всички зъби, че с годините се намалявало някакво съотношение и той с машината да пили като зидаро - кофражист!
                    Направи ми впечатление - един-двама възрастни майстори (разбират си от работата според мен) по фирмените сервизи, дават инстукции и проверяват за всяко болтче - и армия от чираци около тях. Колеги ги сурвакали по 900-1000 лева за ангренаж-масло-ролка.
                    Та, зорлем монтьор ставам, скъсах се да чета тука вместо да си гледам моята работа...

                    Така и така пиша, има едни добавки, сипват се както маслото в двутактовите двигатели в резервоара, симулирало оловото от старите бензини, намалявало износването. На 5000 км. стига една бутилчица от 0,3 литра, 10-тина лева ги има по бензиностанциите. Има ли някой идея смислено ли е? Че двигателя сякаш в добро състояние го уцелих, опитвам се да пазя каквото мога.
                    Последно редактирано от Rabin; 01-09-09, 16:31.

                    Коментар


                    • #25
                      До: "Какво има в колата" за начинаещи

                      [Така и така пиша, има едни добавки, сипват се както маслото в двутактовите двигатели в резервоара, симулирало оловото от старите бензини, намалявало износването. На 5000 км. стига една бутилчица от половин литър, 10-тина лева ги има по бензиностанциите. Има ли някой идея смислено ли е? Че двигателя сякаш в добро състояние го уцелих, опитвам се да пазя каквото мога.[/QUOTE]

                      Ако си с тридесет годишен Москвич или ЗАЗ става. Ако не, не виждам смисъл.

                      Коментар


                      • #26
                        До: "Какво има в колата" за начинаещи

                        едната ни кола понеже е много дърта/70 и някоя година/ баща ми й сипва на един резервоар/40литра/ 1капачка/10-15гр/ чисто олово.незнам откъде го е вземал,но бензина си става оловен както е бил едно време.
                        относно поста за майстори-или намираш читав дето не ти съдира г.за ,или плащаш кат поп или се научаваш на това -онова.

                        Коментар


                        • #27
                          До: "Какво има в колата" за начинаещи

                          Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                          едната ни кола понеже е много дърта/70 и някоя година/ баща ми й сипва на един резервоар/40литра/ 1капачка/10-15гр/ чисто олово.незнам откъде го е вземал,но бензина си става оловен както е бил едно време.
                          .
                          Разтопено ли го сипва?

                          Коментар


                          • #28
                            До: "Какво има в колата" за начинаещи

                            ама то си е течно.като добавка,но не купешка,май от бившето НХК го е прибирал.

                            Коментар


                            • #29
                              До: "Какво има в колата" за начинаещи

                              Първоначално публикуван от Rabindranat Преглед на мнение
                              Tъй де! Отивам за акъл при "майстор" да ми каже как да ...

                              Леле... аз пък си мислех, че тия щуротии само по нашия край се случват...

                              Ей, някой ден ще ми писне и пак ще отворя сервиза, то така и така половината време съм заврян в някоя кола, поне да знам защо се плескам...
                              За добавката - честно, не знам. На последните 4 коли мам общо към 250 000 км за 5 години и не съм сипвал нищо такова, всичките са се карали на "яка стъпка" и всички са изкарвали до 300 000 км без проблем. И без кой-знае каква поддръжка, честно казано, само най-основното.

                              Първоначално публикуван от soarow Преглед на мнение
                              едната ни кола понеже е много дърта/70 и някоя година/ баща ми й сипва на един резервоар/40литра/ 1капачка/10-15гр/ чисто олово.незнам откъде го е вземал,но бензина си става оловен както е бил едно време. ...
                              Това за смазването и оловния бензин е поредната "градска легенда" и е толкова безоснователна, че няма накъде повече. Тетраетилоловото НЕ смазва, единственото, което прави е да повишава антидетонационните свийства на бензина в определени граници. И като се сипе повечко, виж какво се случва със свещите Отдавна съм се отказал да споря по тоя въпрос, само съм леко изненадан, че някой е готов да си допрецака и без това прецакания бензин.
                              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                              Коментар


                              • #30
                                До: "Какво има в колата" за начинаещи

                                Първоначално публикуван от mohera Преглед на мнение
                                Хм.. аз пък си мисля, че не пистолета е виновен. По скоро човека дето борави с пистолета и за какво усилие е настроен.
                                По нашите ширини все още по лесно се борави с чукове клещи и т.н., тия "новите" джаджи не сме ги овладяли още, та затова и доста сакатлъци се получават
                                Съгласен, но когато 99% от гумаджиите пердашат на една и съща настройка (max) и в двете посоки, по-добре да си дозавиеш гайките/болтовете сам с ключа.

                                Първоначално публикуван от Rabindranat Преглед на мнение
                                Tъй де! Отивам за акъл при "майстор" да ми каже как да ...

                                Леле... а аз си мислех, че тия щуротии само по нашия край ги правят...
                                Ама какво ли се чудя, като все още се намират хора, които ми се смеят, че преди да пипна нещо непознато, ровя по наколко часа из мануалите ...
                                Ей, ще ми писне някой ден и ще взема пак да отворя сервиза, то и без това съм през половината време заврян я някоя кола, поне да знам защо се плескам ...

                                Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                                едната ни кола понеже е много дърта/70 и някоя година/ баща ми й сипва на един резервоар/40литра/ 1капачка/10-15гр/ чисто олово.незнам откъде го е вземал,но бензина си става оловен както е бил едно време.
                                Нали знаеш, че това за смазочните свойства на тетраетилоловото си е просто градска легенда? Отдавна съм се отказал да споря, просто се учудвам, че някой доброволно си допрецаква и без това прецакания бензин.
                                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X