Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    На мен ми е интересно, дали самолетите, чиято тяга от двигателите може да променя леко посоката си, може да помогне в това отношение. Визирам военните такива - Су-31, по спомен. Друг май засега няма.
    Сега ме уби, тези компютъризирани гадове (флай бай уайър) май се борят с пилота и евентуалните му грешки, по-скоро ще изпълнят контролирана спирала и някоя плоска маневра (да летят напред с корема) ....ама това са само предположения, може би в авиационния форум (пращам ти го на ЛС) ако питаш (там има повечко действащи пилоти) някой да ти отговори?
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

    Коментар


    • #17
      До: Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

      Възможностите на Як-а са несравнимо по големи от тези на големия, мек, многодвигателен самолет ... Той е склонен към плосък щопор, не към обикновения. От него се излиза трудно и с изтребител/щурмовик, самолети с несравнимо по-голяма коравина и тяговъоръженост. С буква Т, Яка не може да пребори спортните модификации, но им отстъпва всъщност малко. А екипажа на еърбуса сигурно изобщо е учен само на компютърни игри. Нямам представа и дали могат да изключат пилотажните ограничители, та да го разпаднат през щурвала. Едва ли, и той е само джойстик. Не знам.

      Коментар


      • #18
        До: Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
        Нямам представа и дали могат да изключат пилотажните ограничители, та да го разпаднат през щурвала. Едва ли, и той е само джойстик. Не знам.
        Е, та нали за това са ги наслагали. Не вярвам да може.

        Като стана дума, сега се сещам за юрофайтъра. И се сещам че нищо не се сещам. Демек нищо не се чува от доста време.

        Нещо някой? Щото много го прехвалиха, като го докараха до летене, пък не виждам някой да се е засилил да го ползва.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #19
          До: Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

          Че той беше остарял още докато го проектираха, преди прототипа без оръжие.
          А може заради него да са ни приели в е-сето. В данданията публиката да забрави да пита къде са парите))
          В еърбусите да не би да има нещо смислено? Само политика и протекционизъм. В боингите - също, и отдавна.

          Коментар


          • #20
            До: Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

            Всички пилоти са обучавани на ръчно управление, но самолета се съпротивлява понякога ... така и стана когато за първи път най добрия френски пилот едва ли не заби Айрбуса си ... преди няколко години беше ... после го съдиха и се опитваха да му кажат че той е допуснал грешка, а той казваше че самолета се е борил с неговото решение ... И го разбирам ... Аз и досега карам кола със скорости, че другите ме дразният ... не реагират както и когато искам ... но ако се върнем към самолетите -

            Мислите ли че може да са се опитали да прелетият бурята отгоре ... компютрите са били изключени ... ако няма данни за реалната скорост на самолета би било много лесно да го преметнеш и да почне тай наречения свредел ...
            Ти си това,на което се правиш, затова внимавай на какво се правиш! (Кърт Вонегът)

            Коментар


            • #21
              До: Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

              Те тия всичките са със стъклени кабини. Технология, която навремето за мене някак се оправдаваше с цената и теглото, но после отиде като че ли твърде далече.
              Всичко започна от това, че започнаха да намаляват членовете на екипажите, и част от контрола и процесите да се автоматизират. После смениха десетките отделни електомеханични прибори с единствен телевизионен екран. После започнаха да махат от него ненужната за моментния режим на полета информация. Невидимата за екипажа се следи от автоматиката, при нарушаване на режимите се появяват съобщения за това. Доколко това е безопасно, зависи само от грамотността на алгоритмите. Те трябва да могат да предвидят тенденциите, до които водят малки и неаварийни, но системни отклонения на какво ли не. Или в екипажа да остане бординженер, който все пак да следи скритата от другите информация.
              После започнаха да махат тежката и скъпа хидравлика, и да минават на електродистанционни системи за управление на движещите се неща, които влияят на полета. Първо само по двигателите и агрегатите, после мощността на разните електромотори стана достатъчна, и започнаха да ги слагат и на аеродинамичните плоскости. Кормила, елерони, механизацията на крилото. И накрая прекъснаха физическата връзка между човека и самолета. Всичко прави компютъра. Човекът му казва само какво иска да бъде направено. По такъв начин, той вече по принцип не може да направи нищо, което не е предвидено в програмата. Която със сигурност е много хубава, но цялата тая система има примитивни възможности в сравнение с човешкия мозък. Това, заради което все пак се използва, е че тя не бърка никога в нормални, или други типови условия. Които са подавящото мнозинство от случаите. Хората впрочем, също рядко биха се справили в ситуация, напълно излизаща от дотогавашния им опит или общи знания.
              Аеродинамично нестабилните схеми не са интересни за обсъждане, понеже за тяхното управление скоростта на човешките реакции не е достатъчна по принцип. Там няма вариант без компютри, поне докато не вържат изпълнителните механизми направо към мозъка.
              Лично на мене, психологически, това също не ми харесва. Даже и автоматичната СК в автомобила. Обаче животът е такъв - от някаква сложност нататък, неавтоматичните системи не могат да работят безаварийно, или не могат да работят изобщо. Транспортните - в това число. Повишаването на квалификацията на персонала даже до немислими висоти, дава резултати само до едно място, и нататък пак всичко рухва. Остава да се намери границата, когато на човекът вече да е позволено да се намеси.

              Коментар


              • #22
                До: Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

                И в програмата няма опция излизане от свредел.

                Коментар


                • #23
                  До: Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

                  Първоначално публикуван от FLY_FREE Преглед на мнение
                  И в програмата няма опция излизане от свредел.
                  То и за влизане няма, ама....
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

                    Ако при проектирането са заложили невъзможност за загуба на входните данни по скорост, няма и повод да я има. Понеже се предполага че останалите участъци ще я поддържат винаги над минимално допустимата за режима. Но пък не е толкова просто да оставят възможност човекът просто да даде ръчката нанякъде независимо от всичко друго, понеже ще възникне конфликт с други подпрограми. А да има режим квазиръчен полет, е отделна трудност. То може и да го има, не знам, но за преминаването към него трябва време, и съответна подготовка и натренираност на екипажа. Не знам дали я имат.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

                      Да напиша и аз няколко отвлечени думи.

                      Управлението на пътнически самолет зависи до голяма степен не само от подготовката, но и от манталитета на екипажа.

                      Така се получи при мен, че през немалко години от живота си контактувах с пилоти, основно военни.
                      Имам обаче един ярък спомен от пътуване до Германия с пътнически самолет, преди години.
                      На отиване - ТУ-154, наш екипаж, командир - бивш военен пилот, когото познавах само по име.
                      Излетяхме с двадесет минути закъснение - не зная защо, никой не каза. Пилотът обаче започна да се доказва. Вдигна самолета от пистата веднага, щом това беше възможно, под ъгъл, който не смятах за възможен за пътнически самолет, набра височина. Очите на всички пътници бяха като фарове на ЗИЛ.
                      По пътя срещнахме участъци, които обикновено всички пилоти заобикалят. Нашият, обаче - не. През време на цялото пътуване имаше едни 15 минути, когато бяхме с откопчани колани.
                      И ето - живи сме, и се вижда Берлин. В момента, в който явно се получи разрешението за кацане, започнахме нещо като свободно падане, но с елементи на пикиране. Торбичките за повръщане свършиха. И на мен ми се прииска, въпреки, че не страдам от този проблем, и въпреки многократните тренировки във военни самолети.
                      Накрая ни тръшна върху пистата, все едно, че караше летящ камион с боклук. Пристигнахме обаче на минутата. Видях го при слизането - изглеждаше много доволен от себе си.

                      Връщането след седмица също беше интересно - макар и с друго. Отново ТУ-154, този път - германски екипаж.
                      Още в чакалнята на летището чух съобщение, че самолетът не е в норми, и полетът се отлага. Призля ми, този път бързах и имах критични уговорки.
                      Но на десетата минута съобщиха, че е готов друг самолет, и да се качваме. Направи ми впечатление работата на летищните служби - никаква припряност, все едно, че нищо не е станало.
                      Излетяхме. Не усетихме цялото пътуване. А времето отново беше отвратително.
                      Не усетихме и кацането. Никой не посегна към торбичките. Пристигнахме отново на минутата.

                      Напълно е възможно нашият пилот да е бил много по-подготвен за критични ситуации от германеца. Но, когато не преследваш вражески изтребители, а превозваш пътници, изискванията са други, а и техниката е друга.
                      Просто си мисля, че това е една все пак вероятна причина компютрите на гражданските самолети понякога да не могат да разберат какво искат от тях пилотите им.

                      И, не е задължително въпросните пилоти да са некадърни или необучени, достатъчно е да имат "неотшумели" още навици от друга техника...
                      Последно редактирано от Iliya; 04-07-09, 14:48.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

                        Сега модераторите вече ще ни ритат, понеже ще трябва да отварят трета тема
                        Терминът е "човешки фактор". Официален в авиацията. И такситата карат различно, както и трамваите, даже и самолетите.
                        Чува се главно когато става дума за авиационни катастрофи. С причина - човешкия фактор. В тия среди това не е обвинение, това значи че ситуацията е била по-непреодолима от възможностите на екипажа, самолета, метеообстановката. По терминологията на Лойд, когато е било в морето, на същото това му казват "непреодолимата стихия на природата".
                        Що се отнася до излитанията и кацанията, Ту-154 може и повече от свършването на пликчетата. Аеродинамично чисто, меко крило. Далечно, но в крайна сметка просто развитие на бомбардировач, чиито конструктори са били на истинска война. Единствените причини по които може да се разбие, са наистина метеокатастрофа, или нямане на екипаж в кабината. Какви и защо са били обстоятелствата на твоето пътуване, не знам. Може да е имало обективни причини, може да не е.
                        Но примерът ти е хубав, що се отнася до разликата между стъклената кабина, и щурвала който заминава през дупката в пода назад.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

                          Е, че е наваксал 20-те минути - ОК, ама, да се гордее че ви е тръшнал на пистата? Не съм чул някой пилот да се гордее от тръшване върху пистата. Напротив - обикновено това е един от елементите по който познават що за пилот е.

                          Иначе, наистина ако е бил още пресен от другото, може и от това да е. А ако някой от пътниците или шефовете му се е направил на отворко преди полета - и от това може да е. Има доста случки на одрайфани кабини на военни самолети. Тия маймуни обичат да правят тия номера на неподготвени отворковци.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

                            Първоначално публикуван от Iliya Преглед на мнение
                            Управлението на....самолет зависи .... и от.....екипажа. На отиване - ТУ-154, наш екипаж, командир - бивш военен пилот, ...
                            Имаше един плоснал се до Кривина преди време ....и там се говореше за междуличностни конфликти в екипажа .....единия изпитвщ, другия изпитван ...кой на кого шеф, кой на кого баджанак ...хоп перденцата на кабината (имитация на "сляпо кацане") ....колесника в далекопровода и всички под строй на среща със Създателя
                            0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                            Коментар


                            • #29
                              До: Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

                              Нали, уж, ги препитват. Тренажори, квалификации, психо тестове...Това, все пак, са граждански пилоти! Остава да им сложат барче...и да им дадат парашути!
                              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                              Коментар


                              • #30
                                До: Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

                                Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                                Нали, уж, ги препитват. Тренажори, квалификации, психо тестове...Това, все пак, са граждански пилоти!
                                Изискванията за това при военните са мнооооого по-високи. Парите, дето се дават за обучение - също.

                                А реално един подготвен пилот може да си позволи да направи тия дивотии, дори с по-малък риск от един неподготвен, но винаги каращ като по книга.

                                Ако са го занимавали с глупости преди полета, и за това е закъснял - те ти причина. Ако са го накарали да изчака някой закъснял, заради някоя прищявка - те ти още една причина. Чишити има всякакви.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X