Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Професионална или наборна армия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Професионална или наборна армия

    Кой тип армия е по-добър?Лично аз много се
    съмнявам, че професионалната армия е толкова
    добра, колкото ме убеждават всякакви известни
    и безизвестни "експерти" по вестници и телевизия.
    Не е по темата, но видях, че много хора във
    форума харесват руски песни.Тази е много
    хубава.
    http://bratishka.ru/images/hvost/beslan2.avi

  • #2
    Re: Професионална или наборна армия

    Първоначално публикуван от traktorist
    Кой тип армия е по-добър?Лично аз много се
    съмнявам, че професионалната армия е толкова
    добра, колкото ме убеждават всякакви известни
    и безизвестни "експерти" по вестници и телевизия.
    Професионални армии има всякакви - и добри, и лоши.
    При всички положения обаче, един истински професионален войник трябва да е по-добър, отколкото наборник, който за 6, 9 или 12 месеца служба я се научил как да си върже гащите, я не.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      Да, много са добри. Видяхме го в Ирак. Бомбе на три месеца служба, БРДМ-а по гръб, 4 трупа. Но иначе бил професионалист. Екипажът на хъмвито - изобщо мега професионалисти. Пълен ход в пясъчната буря при нулева видимост. Също професионално - 3 трупа.
      Прочее, в наборната армия въртяха по две години служба. Обаче не бяха професионалисти, нали?
      Подразделенията в които се водеше учебен процес бяха на принципно по-високо ниво от сегашната комедия. Несравнимо, по никакви параметри.
      Проблемът е много по-дълбок обаче. Ако ще защитаваш Отечеството ти трябва наборна армия. Това осигурява масова подготовка на населението и нужната мотивация. Ако ще крадеш и убиваш някъде на оня край на света - тогава наемници. Това осигурява изключителни вътрешнополитически предимства. Освен това няма никакво значение степента на подготовката им. Без подготовка са по-евтини. Е, това значи е и професионалната армия.
      По света прочее е същото. В щатите - също. Някакво изключение са англичаните.

      Коментар


      • #4
        Но при наборната армия държавата
        може да разчита на "опълчение".А и
        един 35годишен професионалист примерно
        с жена и деца рискува много по малко
        от един 19годишен наборник.Поне така
        мисля аз.Специално в България в момента
        много хора стават войници, заради сигурното
        заплащане, а не защото стават за тая
        работа.Често дават по военния тв канал
        разни пълнички момчета да бягат в свински
        тръс насам натам с клончета на каските и да
        стрелят с халосни патрони като в американски
        екшън.

        Коментар


        • #5
          Първоначално публикуван от Стефан
          Да, много са добри. Видяхме го в Ирак. Бомбе на три месеца служба, БРДМ-а по гръб, 4 трупа. Но иначе бил професионалист. Екипажът на хъмвито - изобщо мега професионалисти. Пълен ход в пясъчната буря при нулева видимост. Също професионално - 3 трупа.
          Прочее, в наборната армия въртяха по две години служба. Обаче не бяха професионалисти, нали?
          Подразделенията в които се водеше учебен процес бяха на принципно по-високо ниво от сегашната комедия. Несравнимо, по никакви параметри.
          Проблемът е много по-дълбок обаче. Ако ще защитаваш Отечеството ти трябва наборна армия. Това осигурява масова подготовка на населението и нужната мотивация. Ако ще крадеш и убиваш някъде на оня край на света - тогава наемници. Това осигурява изключителни вътрешнополитически предимства. Освен това няма никакво значение степента на подготовката им. Без подготовка са по-евтини. Е, това значи е и професионалната армия.
          По света прочее е същото. В щатите - също. Някакво изключение са англичаните.
          Има добри и лоши професионалисти. Има и "професионалисти".
          Аз като съм виждал "специалист" завършил МЕИ да иска схема за да ремонтира печка "Лъч" (2 реотана и 2 жици на кръст) да тегля ли генерални изводи за всички, излезли от този ВУЗ

          За нашата наборна армия отпреди 90-та, хайде да не си говорим.
          Онова беше една армия, която в огромната си част ставаше само да мете плаца и да боядисва камъчетата покрай алеите. Най-голямата грижа - да не стане някое ЧП, че отидЕ соцсъревнованието.
          Мъкаааааааааааааа
          Слава богу, че не се стигна до война, щото щяха да ни бият като маче у дирек.

          А пък това за масовата подготовка на населението и мотивацията какво да го коментирам ...

          Първоначално публикуван от traktorist
          Често дават по военния тв канал
          разни пълнички момчета да бягат в свински
          тръс насам натам с клончета на каските и да
          стрелят с халосни патрони като в американски
          екшън.
          Със същия успех мога да ти дам примери за наборни войници, полагащи неистови усилия да направят 1 единствено набиране на висилката без да могат да се помръднат със сантиметър; или пък за левент, който за час и половина е успял със сапьорската лопатка да изкопае "окоп", в който с малко зор може да се събере мършаво коте; или пък за оплаквания срещу офицери и младши команден състав заради това, че правели "извращения" като карали мамините юнаци да бягат 3000 м. или пък ...
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #6
            Да, това са едни от очевидните проблеми. А колко други има ...

            Коментар


            • #7
              Не сръвнявай армията от преди 90та със сегашната
              и не подценявай толкова наборният войник.
              Американската морска пехота можеше само да
              мечтае за издържливоста на нашите кашици от
              преди 90та.

              Коментар


              • #8
                Първоначално публикуван от traktorist
                Американската морска пехота можеше само да
                мечтае за издържливоста на нашите кашици от
                преди 90та.
                Бурен смях в залата!!!

                Средният нашенски кашик от онова време би бил схрускан на закуска с все въшкарника от средния турски кашик преди да е разбрал за какво става дума. За сега пък да не говорим ...
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #9
                  А, не бях видял и предишното ти съобщение. В 93.
                  Ще ми направиш ли услуга - мотивирай се.
                  Специално за морската пехота не знам, във форума има хора с личен поглед. Но нормативите за ВДВ във Форт Брагс са комични в сравнение с нашите сега, за тогава и не говорим. Някакви наблюдения имам.
                  Ще те помоля също за някой урок по тактика като за изостанали. Не съм точно наясно как пехотна рота от 180 души с плътност на огъня единица яде мотострелкова рота от 103 души с плътност на огъня три. Приемаме класическите изходни условия за настъпление.
                  Време!

                  Коментар


                  • #10
                    Никой нищо не каза за песента.Харесаливи или
                    сте я слушали.

                    Коментар


                    • #11
                      Първоначално публикуван от Стефан
                      А, не бях видял и предишното ти съобщение. В 93.
                      Ще ми направиш ли услуга - мотивирай се.
                      Специално за морската пехота не знам, във форума има хора с личен поглед. Но нормативите за ВДВ във Форт Брагс са комични в сравнение с нашите сега, за тогава и не говорим. Някакви наблюдения имам.
                      Ще те помоля също за някой урок по тактика като за изостанали. Не съм точно наясно как пехотна рота от 180 души с плътност на огъня единица яде мотострелкова рота от 103 души с плътност на огъня три. Приемаме класическите изходни условия за настъпление.
                      Време!
                      Евала бре, пак ли подхода с дебелите книги ще правим? Бе ако те вземе човек на сериозно, направо ще се ошашка учен ли си, танкист ли си бил, кашик ли си бил, или пък всичкото това заедно с добавка служба във ВВС

                      Я вземи и си хвърли дебелите книги в мазето, щото те не чинят пет пари в случая, когато играе субективният елемент. Всичката ти теория за плътност на огъня и т.н. не става за нищо, ако от едната страна имаш добре обучени и дресирани машинки, а от другата - лигльовци, чиите маменца правят пътека до ЗКПЧ-тата да се оплакват, че ефрейторите и младсержантите много им били командвали дечицата и които лигльовци имат бегла представа как да си служат с железата, които са им раздали (в частност и поради това, че вместо на стрелбището са ходили например да бъркат бетон на вилата на батальонния).
                      Добави към това разликата в професионалната подготовка и самочувствието на офицерите от едната и от другата страна и сичката ти теория отиде хептен на кино ...

                      Ей такива работи имах предвид, като казах, че средният наборен кашик от БНА беше гола вода в сравнение с един турски кашик.
                      Щото въпросната армия не можеше да бъде по-добра от скапаната система, която я беше създала ...
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #12
                        Първоначално публикуван от traktorist
                        Никой нищо не каза за песента.Харесаливи или
                        сте я слушали.
                        добра....
                        и много криво ми стана като ги гледах тия хора
                        не знам кой крив-кой прав там, ама тва е некво безумие...
                        то да беше само там...
                        абе не ми се говори на тая тема

                        Коментар


                        • #13
                          V93 не знам къде си служил, но бъркаш за
                          Българският кашик.Да не говорим за другите
                          родове войски.Междо впрочем в Турция ар-
                          мията също е наборна.

                          Коментар


                          • #14
                            Първоначално публикуван от V93
                            Първоначално публикуван от Стефан
                            А, не бях видял и предишното ти съобщение. В 93.
                            Ще ми направиш ли услуга - мотивирай се.
                            Специално за морската пехота не знам, във форума има хора с личен поглед. Но нормативите за ВДВ във Форт Брагс са комични в сравнение с нашите сега, за тогава и не говорим. Някакви наблюдения имам.
                            Ще те помоля също за някой урок по тактика като за изостанали. Не съм точно наясно как пехотна рота от 180 души с плътност на огъня единица яде мотострелкова рота от 103 души с плътност на огъня три. Приемаме класическите изходни условия за настъпление.
                            Време!
                            Евала бре, пак ли подхода с дебелите книги ще правим? Бе ако те вземе човек на сериозно, направо ще се ошашка учен ли си, танкист ли си бил, кашик ли си бил, или пък всичкото това заедно с добавка служба във ВВС

                            Я вземи и си хвърли дебелите книги в мазето, щото те не чинят пет пари в случая, когато играе субективният елемент. Всичката ти теория за плътност на огъня и т.н. не става за нищо, ако от едната страна имаш добре обучени и дресирани машинки, а от другата - лигльовци, чиите маменца правят пътека до ЗКПЧ-тата да се оплакват, че ефрейторите и младсержантите много им били командвали дечицата и които лигльовци имат бегла представа как да си служат с железата, които са им раздали (в частност и поради това, че вместо на стрелбището са ходили например да бъркат бетон на вилата на батальонния).
                            Добави към това разликата в професионалната подготовка и самочувствието на офицерите от едната и от другата страна и сичката ти теория отиде хептен на кино ...

                            Ей такива работи имах предвид, като казах, че средният наборен кашик от БНА беше гола вода в сравнение с един турски кашик.
                            Щото въпросната армия не можеше да бъде по-добра от скапаната система, която я беше създала ...
                            абе то се не знае...
                            едно време като ги събрали от нивите и овцете и ги пратили на война подобни на тия, които описваш, понеже били прости и не знаели, че Одрин е непревземаем, взели че го превзели....
                            абдали

                            Коментар


                            • #15
                              Мда. Нямам какво да противопоставя на такива аргументи. Когато всичкото желание е да оплюеш своите ...
                              От рота нагоре тактиката е еднаква, така че е все едно от къде си тръгнал. Общовойсковият бой е един за всички, затова така се и казва. ВВС са основен вид поддръжка от другите родове войски, така че познаването на тектиката им е естествено изискване за служещите в СВ. На приморското направление това важи и за действията на флота, но в това съм участвал само веднъж.
                              Щом дебелите книги за тебе са псувня - твоя си работа. На мене никога не са ми пречили.

                              Тъжна песен. Хареса ми.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X