Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Що е то ЕКОТЕК?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Що е то ЕКОТЕК?

    Така, развитие по темата, при това не особено приятно.
    Донесоха нов датчик, обаче има проблем: според Аутодата (в момента нямам по-достоверен източник) излиза, че на тоя мотор, с това ECU (ECM ако искате), въпросния датчик трябва да е индуктивен. И би трябвало да се мери достатъчно лесно на оммер. Да ама не. Датчика е на Хол и ако съм прав в разсъжденията си, все едно го няма.
    От това, което схванах от ровенето по руските форуми, излиза, че и други хора са си патили от подобна "замяна", явно датчика външно е същия. Описаните симптоми съвпадат 1:1.

    Пътьом смъкнах и компа, определено е сменян, но като че ли не е ровен вътре. Напреженията и осцилограмите на датчика нямат нищо общо, но то се и очаква, при условия, че датчикът е съвършено различен като принцип на действие. Поне открих защо температурата показва каквото си иска - прецакано краче на температурния датчик.

    Утре ще има разходки до магазина и ще видим какво ще излезе
    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

    Коментар


    • #47
      До: Що е то ЕКОТЕК?

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      Ами, всъщност не е прав. Разликата между неподвижен и бързо движещ се автомобил няма отношение към дебитомера - там въпросът е за налягане, за което има други датчици.
      Искаш да кажеш, че въздушния поток при 0км/ч и при 100 е един и същ?
      Защо тогава на дино стендовете има едни огромни вентилатори да духат срещу колата?
      Грандоман WJ 3.1 QD

      Коментар


      • #48
        До: Що е то ЕКОТЕК?

        Първоначално публикуван от buysell Преглед на мнение
        Искаш да кажеш, че въздушния поток при 0км/ч и при 100 е един и същ?
        Защо тогава на дино стендовете има едни огромни вентилатори да духат срещу колата?
        Не казвам, че "потокът", каквото и да е това, е един и същ, а че точно дебитомерът няма отношение към въпроса дали се движи колата. Той измерва какво е влязло в двигателя - което зависи от много неща, но главно от отварянето на дросела и натоварването на двигателя. Вентилаторите на стендовете са (1) за парлама и (2) за евентуално имитиране на различни външни условия.

        Коментар


        • #49
          До: Що е то ЕКОТЕК?

          Пичове, дали не пропускате нещо? Когато говорим за що-годе нормалните серийни автомобили за ежедневна употреба, конструкторите правят какви ли не изгъзици, с цел да нямалят максимално влиянието на скоростта на автомобила върху въздушния поток в цилиндрите. Същите тези що-годе нормални, ежедневни автомобили нещо не съм забелязал да ги катерят по дино-стендове.
          Докато все още си говорим за обикновени коли, съм склонен да се съглася с Ясен, че е все тая дали колата е в движение или не.
          Ако нагазим в туниХа, дори и домашния, там вече е друга бира и има смисъл да се мери в движение (или с вентилатори), но темата наистина се отклонява и навлизаме в едни бози с аеродинамика, завихряния и прочее благинки от сорта.

          П.П. Във връзка с предишния ми пост - да пращам ли човека да си търси индуктивен датчик или да бЕгам за OQ9811T?
          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

          Коментар


          • #50
            До: Що е то ЕКОТЕК?

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Не казвам, че "потокът", каквото и да е това, е един и същ, а че точно дебитомерът няма отношение към въпроса дали се движи колата. Той измерва какво е влязло в двигателя - което зависи от много неща, но главно от отварянето на дросела и натоварването на двигателя. Вентилаторите на стендовете са (1) за парлама и (2) за евентуално имитиране на различни външни условия.
            +1 . Още повече , че "потокът" при 100 км. влияе повече на подадена глава през сваленото странично стъкло , отколкото на мотора , който е скрит под тенекиите.
            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

            Коментар


            • #51
              До: Що е то ЕКОТЕК?

              Проблемът е решен, ето и отчет, който може да се окаже полезен не само за C18XEL, но и за други мотори на Опел, които са със SIMTEC 56.xx :

              Проблема с температурата се оказа просто сгънато краче на буксата на компа - не знам как са успели, щото не е толкова лесно. Оправено, работи.
              Проблема с дебитомера се оказа сходен - лош контакт на буксата на самия дебитомер, оправено, работи.

              По-сериозния проблем с датчика на коляновия вал (Crankshaft sensor или RPM sensor, все едно и също е в случая) - оригиналния се беше скапал и то адски тъпо - изолацията на кабелите беше буквално на прах. Което означава, че практически е безсмислено да се търси 2-ра употреба!

              Когато се търси нов, става още по-интересно. За годините 1994та - 1995-та, на C18XE, C18XEL и X20XEW, а може и на някои други, които са с компютър Simtec 56.0, 56.1 и май още някокло модификации (не съм сигурен за останалите, а не ми се рови), въпросния датчик по магазинска документация излиза друг! Общо са 3 вида, доколкото разбрах. Единият е датчик на Хол, другите и двата са индуктивни, но имат разлика и не търпят замяна. Цените им са "интересни" на всичките.

              Признаци: колата на студено практически не пали, на топло пали някак, външното впечатление е, че искрата идва с чудовищно предварение (суперголям аванс), на ниски обороти се дави, на около 4500 инженкцията изключва. Данните в Аутодатата в случая са верни, осцилограмите и съпротивленията - също.

              Цялата простотия се дължи на това, че компа се ориентира за положението на коляновия вал именно по този датчик и като не може да хване коректно къде на майната си е първия цилиндър, всичко останало си го смуче от пръстите. Някои го наричат авариен режим, може и да е правилно.

              Освен от суперкалпави кабели, въпросния датчик понякога се скапва и чисто механично - пука се магнитопровода и крайния резултат е същия - понякога компа уцелва правилно разположението на цилиндрите, понякога не.

              В крайна сметка пиша всичко това, за да не си чупят други главата със същото - датчиците външно са почти еднакви, но...

              Благодаря на всички, които помогнаха!
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #52
                До: Що е то ЕКОТЕК?

                Почти винаги датчиците на колянов вал на Опел се скапват в следствие стареене. Самата бобина завочва да се раздува от температурата(можеби със стотни, може и с десети не съм запознат) и от това се мени нейната характеристика. Промяната на разтояние между намотките не оказва разлика във съпротивлението и. Оказва влияние в нейното отчитане. На осцолоскоп се вижда добре

                Коментар


                • #53
                  До: Що е то ЕКОТЕК?

                  Първоначално публикуван от volokiN
                  Какво стана колега, ще има ли "ЕКО" или само "ТЕК"?
                  За спам си има раздел с такава тематика,този не е разговорник-един път изтрих същото мнение-третия път ще го оцветя...
                  Отделно,че с участника сте познати и в един град,та няма нужда да пълните форума с безсмислени диалози!
                  Последно редактирано от maxxx; 04-02-10, 10:33.

                  Коментар


                  • #54
                    До: Що е то ЕКОТЕК?

                    Хмм,а аз толкова много залагах на дебитомера.
                    Е поне научих нещо ново. Явно при различно аварирали компоненти,се проявяват доста сходни симптоми.
                    tef4o ще ти пратя /на Л.С./едни линкове,за да не гадаеш следващия път,а да можеш да направиш самодиагностика.Мисля,че няма да ти е проблем да се справиш с нея.Най малкото,което ще спечелиш от това е,че няма да даваш едни 30-тина кинта за елкон за да узнаеш същото което и от самодиагностиката.
                    Количеството разум на планетата е постоянна величина,а населението непрекъснато се увеличава.

                    Коментар


                    • #55
                      До: Що е то ЕКОТЕК?

                      Първоначално публикуван от 4x2 Преглед на мнение
                      Хмм,а аз толкова много залагах на дебитомера. ....
                      По някоклото думи, които дадох като описание на ситуацията, няма как да отгатнеш съвсем точно, освен ако не си медиум, а и наистина имаше известен проблем с дебитомера. Благодаря за помоща и за линковете!
                      @IvanVG: Конкретния случай бяха закъсили кабелите, но на доста места срещнах (по форумите) повредата, описана от теб. Имаш ли информация горе-долу кокло издържат този тип датчици, че да знам кога да очаквам Опела за смяна на другия датчик (на разпределителния)?
                      Последно редактирано от maxxx; 04-02-10, 10:33.
                      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                      Коментар


                      • #56
                        До: Що е то ЕКОТЕК?

                        Точно за проблема описан от мен немога да кажа колко ще издържи датчик. Практически няма как да се разбере колко ще изкара. Обаче друго знам със сигурност, диагностика покаже ли грешка за датчик на разп. или кол. вал значи изтрива се грешката. Ден два каране и после пак на диагностика, има ли я грешката проверява се кабела, съпротивлението на датчика, подаваното от компа напрежение. Ако всичко е наред а грешката се повтаря значи датчика се сменя задължително иначе може и да ни остави на път.

                        ПП - Интересно дали някой знае точно какво прави всеки от тия два датчика?

                        Коментар


                        • #57
                          От: Що е то ЕКОТЕК?

                          Чета и се чудя до къде ще стигнат разсъжденията?Може и до CD-то.Човека пита - що е ЕКОТЕК?

                          Коментар


                          • #58
                            От: До: Що е то ЕКОТЕК?

                            Добре, че човека реши да спами , та и аз да видя, че имало такава тема. Така де, да се абонирам ☺
                            Гледам в ляво- няма нищо, гледам в дясно пак няма нищо и си викам: Аааааа тука има нещо!

                            Няма вече Диско,няма вече Pinz...

                            Коментар


                            • #59
                              От: До: Що е то ЕКОТЕК?

                              Първоначално публикуван от gucko Преглед на мнение
                              Добре, че човека реши да спами , та и аз да видя, че имало такава тема. Така де, да се абонирам ☺
                              Готина тема! Ако знаех по-рано за нея, щях да си спестя поне 100 обяснения и спорове с тукашни фенове на "немската, баце, ФАШИСТКАТА джильезна марка" защо девизът ми е "Никога вече "Опел""! Същите проблеми с една "Вектра" 1,8 Ecotec. Само дето ги хванаха по-рано с OBD диагностика. Но това не помогна против описаните по-горе разпадащи се на прах кабелни изолации и др.
                              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                              Коментар


                              • #60
                                От: Що е то ЕКОТЕК?

                                Като гледам и аз какви съм ги писал разменям знанията си сега за времето до тогава нямаше и да се захвана ако знаех какво шИ сТеньи.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X