Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Що е то ЕКОТЕК?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Що е то ЕКОТЕК?

    На по-старите двигатели няма проблем да се изолира клапанът, който връща част от изгорелите газове, но няма да усетиш никаква разлика.

    Коментар


    • #17
      До: Що е то ЕКОТЕК?

      Първоначално публикуван от stifler Преглед на мнение
      Ето линк където на дълго и на широко е разисквано за ЕГР-а!!!
      http://www.opelclub-bg.com/forum/ind...ic=5313&hl=egr
      А ся за газовото...ми на екотек се слага само газов инжекцион(тогава нямаш никакъв проблем)...ся разбира се майстора тука вика ти луд ли си(демек сложно му е и не разбира тая технология разработена в НАСА), я си слагаи обикновенна гъзова...всичко ша опраиме....Да ама не...
      Ся за ЕГР-к'во да ви кажа....мненията наистина са много противоречиви по отношение на това дали трябва да го има или не...но от всичко което съм прочел(а и имам личен опит с тунинга на тия мотори) съм твърдо на мнението, че въпросния Екошит трябва да си е така за да ти е мирна главата(говоря за Екотек моторите, защото при по старото поколение пак има ЕГР, но там затапването му не променя кой знае колко работата на мотора)!
      Колега много ти благодаря за линка от другият форум.За 29 страници абсолютно нищо конкретно не пише,от спорове се изпокараха.Ненамерих нито един пост по-смисълът на въпросният клапан.При тях почти е било тема за гласуване ЗА или Против ЕРГ клапан.Би било добре някой с опит в монтаж и демонтаж да каже точно и ясно"Махай и нямаш ядове или махай и от ядове няма да се утървеш".Според мен след демонтаж или изолация на ЕРГ-то при влошаване на работата на двигателят да се монтира обратно на местото в рецеклиран вид
      Последно редактирано от STROIL; 30-06-09, 05:47. Причина: Допълнение

      Коментар


      • #18
        До: Що е то ЕКОТЕК?

        Би било добре някой с опит в монтаж и демонтаж да каже точно и ясно"Махай и нямаш ядове или махай и от ядове няма да се утървеш".Според мен след демонтаж или изолация на ЕРГ-то при влошаване на работата на двигателят да се монтира обратно на местото в рецеклиран вид
        При теб няма проблем да се изолира. Махаш клапана заедно с основата изрязваш гарнитура от ламарина (само по външния диаметър) и си готов. При желание за 15 мин го връщаш в предишното положение. Не разкачай кабели и вакуми.

        Коментар


        • #19
          До: Що е то ЕКОТЕК?

          Първоначално публикуван от krumal Преглед на мнение
          При теб няма проблем да се изолира. Махаш клапана заедно с основата изрязваш гарнитура от ламарина (само по външния диаметър) и си готов. При желание за 15 мин го връщаш в предишното положение. Не разкачай кабели и вакуми.
          Това бяха точните думи които исках да чуя колега
          Брагодаря на всички колеги за тяхното съдействие и техните мнения.Ще пиша след премахването за предимствата и недостатъците,ако има такива.

          Коментар


          • #20
            До: Що е то ЕКОТЕК?

            Използувам темата за да задам един идиотски въпрос: става дума за C18X (или CX18 ли беше?), някой безумен "майстор" го напудрил и един мой приятел се вързал та го купил и ... сега май ще се наложи да го вкарвам в ред, а си признавам без бой, че двигател от серията Екотек досега не съм отварял. Мотора пали трудно ... абе направо страшно, все едно центровката е на майка си в неизвестното с половин оборот аванс. Припатква юнашки, не знам дали не е отлетял дебитомера по тоя повод. При подаване на газ на ниски обороти се дави, отзад смърди директно на суров бензин, към 1800 оборота поема плавно и красиво и ... на 4500 умира.

            Пратих моя човек на диагностика, ще видим какво ще каже, питането ми е да знам какво да очаквам, щото 100% вяра на диагностиката нямам. Възможно ли е да е разкачен или изгорял някой датчик, или направо да смъквам главата и да лепвам клапаните?

            Ясно ми е, че по такова постно описание няма как да получа изчерпателен отговор, но и едно "да, може да е датчик" или "не, няма начин" ще ми свърши работа.

            А, щях да забравя, по инерция колата си пали на четвърт. Не, че работи по-добре, но поне не патка като стара лада с разцентрен изпарител. Оборотите на празен ход са заковани на 700. Само бензин, газ, поне засега, няма. Разхода на магистрала е около 8/100 при 140км/ч.
            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

            Коментар


            • #21
              До: Що е то ЕКОТЕК?

              Ако е С-18ХЕ?!Без замисляне Дебитомер.
              Количеството разум на планетата е постоянна величина,а населението непрекъснато се увеличава.

              Коментар


              • #22
                До: Що е то ЕКОТЕК?

                C18XE е моята кола ... и най-прясното което ми се случи с моя Опел Астра Екотек беше че заработи на 2 цилиндъра ... Опитахме с друга бобина - същата работа ...накрая отидохме при един майстор , който и направи елкон - който не показа нищо . замери всички кабели с мултицет и където трябва с осцилоскоп, накрая разглоби прагът на съседното до шофьорското място и изкара компютъра на колата - отвори го и отвътре излезе архивна касова бележка за дефектирал кондензатор с дата отпреди сглобяването на автомобила през далечната 1993г. а се оказа и че на чипът на компютъра някакси половината му крака бяха се вирнали във въздуха - и майстора го натисна с магическият си пръст , после сглоби всичко и колата си заработи ... Сега обаче си стои затрупана в снега....
                Комичен момент беше, че Майсторът твърдеше убедено , че бележката е на Немски ...и за това не може да се разчете ... а думичките си бяха английски там ... но Здраве да е ..
                Последно редактирано от iai-bg; 22-01-10, 11:13.
                Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                Коментар


                • #23
                  До: Що е то ЕКОТЕК?

                  Въй... имало и по-тежки случаи значи.

                  Току що се връщаме от диагностиката ... баси, липсата на кадри е направо отчайваща. Заключението беше "Вероятно датчика на коляновия вал (RPM Sensor) и може би дебитомер". Е то това "вероятно" и "може би" и без диагностика беше ясно...

                  Имам молба, ако има някакви стандартни стойности за въпросния датчик и някой ги знае, да подскаже, че нямам ми няма документацията в момента и съм направо като вързан Датчика не е от най-евтините (спрягат се цени от сорта на 130-170 лева), та ми се ще да го проверя още веднъж, преди да набутам моя човек с нов.
                  ю По други форуми видях, че и други имат оплаквания от тъкмо този датчик, много е вероятно да е от него, но все пак.

                  П.П. всъщност, мотора се оказа C18XEL, по документи 1996-та.

                  П.П.П. @iai-bg: все още не съм се докопал до компа на колата (студено е) и не знам какъв точно е чипа, но просто ей-така да му се отлепят половината крака ... не е нормално. Нито да се наместят с пръст, освен ако не е на цокъл, но и тогава не е чиста работата. Звучи ми като нещо, което може да поднесе още изненади.

                  П.П.П. Ей, 10 пъти му казах на моя човек да не си купува кола от Горубляне, ама му е корава тиквата и това е . Гледам, едната гайка на колектора различна, с видимо Москвич-овски произход. Пипнах я, да видя дали не е хлабава и ... ми истана в ръката. Значи, някой скъсал оригиналната шпилка, след което си направил труда да навие една бронзова гайка от колекторите на 12-так на обикновен болт (трудно, щото стъпката на резбата е различна), след което е отрязал парче от болта, заедно с гайката и го е залепил за колектора да прикрие дупката
                  Все бях виждал "напудряне", ама това вече минава всякакви граници. Ама така, който не слуша, ще си бие главата, лошото в случая е, че ще трябва и аз да си губя времето...
                  О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                  Коментар


                  • #24
                    До: Що е то ЕКОТЕК?

                    Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                    ... просто ей-така да му се отлепят половината крака ... не е нормално. Нито да се наместят с пръст, освен ако не е на цокъл, но и тогава не е чиста работата. Звучи ми като нещо, което може да поднесе още изненади.
                    ...
                    От цокли чиповете излизат от промени в температурата като стой та гледай.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Що е то ЕКОТЕК?

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      От цокли чиповете излизат от промени в температурата като стой та гледай.
                      Ми не знам, моите не излизат. Пък това ми е работата, горе-долу.
                      Не,че е невъзможно изобщо, но за да го направи тоя номер или е конструктивен дефект (баш на теб ли да обяснявам за термични профили) или е ултрадолнокачествен материала на платката (и/или цокъла) или е направено нарочно. Шапка в комина.
                      Като го разфасовам тия дни компа на екотека, ще се разбере за какво иде реч.
                      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                      Коментар


                      • #26
                        До: Що е то ЕКОТЕК?

                        Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                        Ми не знам, моите не излизат. Пък това ми е работата, горе-долу.
                        Не,че е невъзможно изобщо, но за да го направи тоя номер или е конструктивен дефект (баш на теб ли да обяснявам за термични профили) или е ултрадолнокачествен материала на платката (и/или цокъла) или е направено нарочно. Шапка в комина.
                        Като го разфасовам тия дни компа на екотека, ще се разбере за какво иде реч.
                        Аз, щото съм го борил проблема, и не е само при колите. Любим фокус на по-старата цифрова техника с ТТЛ схеми в DIP корпуси. Уж си ги набил по местата, а след половин година - почти навънка. И си мислех, че аз съм в грешка, ама не - описан е фокусът в литературата.

                        Сигурно има и цокли, които не го правят, ама на мен ми се бяха паднали от другия вид.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Що е то ЕКОТЕК?

                          Никакъв компютър недей разфасова.
                          Първо направи НАЙПРОСТИЯ ТЕСТ-махни свързващата букса на ДЕБИТОМЕРА,и форсирай няколко пъти.При махането на буксата ще ти светне Check Engine на таблото(оранжева лампа със светкавица на нея) това да не те притеснява-това е функция на компа ( показва ти,че колата е преминала в авариен режим),и така само РАЗХОДА ще ти се вдигне.Това е единствения начин да разбереш дали ДЕБИТОМЕРА ти е заминал (като му махнеш буксата),ако е заминал-ще можеш да си се форсираш без проблем.Ако не можеш да се изфорсираш ( което ще означава,че ДЕБИТОМЕРА е здрав),трябва да си смениш ЛАМБДА СОНДАТА.
                          Ако ти е заминал ДАТЧИКА НА КОЛЯНОВИЯ ВАЛ-двигателя ще тресе и вибрира,НО ЩЕ СЕ ФОРСИРА.
                          Този датчик,кой да е не може да ти каже,че е заминал-трябва да е някой с много знания специално за ОПЕЛските ХЕ мотори.На колкото и ЕЛКОНА да отидеш,все ще ти показват грешка-ДАТЧИК (а тоуй ще си е ЗДРАВ).
                          Компа може да прави проблеми,ако е пипан (разни чипове да са му слагали).Той се намира преди колонката на предната дясна врата (малко над самия праг).Махаш декоративната кора,изваждаш компа и хубаво оглеждаш задната му част.Ако забележиш някакви интервенции по пластинките,които затварят капака (изкривявания,охлузвания и др)-значи от там ти е проблема АМА МЕ СЪМНЯВА.
                          По това което си написал,проблемът ти идва от:
                          1-ДЕБИТОМЕР,или БОРД КОМПЮТЪР-ако обаче е имало някаква намеса по него (да е отварян).
                          2-ЛАМБДА СОНДА.
                          3-
                          4-....
                          5-....
                          6-БОРД КОМПЮТЪР-не отварян
                          7-....
                          8-Чак тогава ДАТЧИК на КОЛЯНОВ ВАЛ.Защо на осмо място?!Защото той е много просто направен(предпоставки за издържливост).Рядко има някой (да не казвам въобще) да е имал проблем с датчик.

                          Ясен е прав за излизащите крачета,най-вече ако на заводския компютър е допълнително слаган ЧИП ("ТУНИНГОВАН").Излизат си и още как не само крачета,а и почти целите ЧИПове след некадърен монтаж.

                          УСПЕХ в самодиагностиката
                          Че си далеко,няма как да ме почерпиш ИднЪ лимонаТЪ след това.

                          Незнам как сте го намерили тоя мотор ама той е рядко срещан,С18ХЕL е дядото на всички следващи ECOTEC мотори.
                          Количеството разум на планетата е постоянна величина,а населението непрекъснато се увеличава.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Що е то ЕКОТЕК?

                            Първоначално публикуван от 4x2 Преглед на мнение
                            Никакъв компютър недей разфасова.
                            Първо направи ...
                            Така, ще карам не съвсем поред. Първо, второ и трето: огромни благодарности! А Варна ми е далеч сега, но не винаги - жената е от наблизо, та не се знае, може и да се видим да почерпя лЕмонаТа

                            От там нататък: лампата на чек инджин няма да светне, щото липсва физически - от това може да си правиш изводи какво и как е гледал купувача ... горе долу тук е и отговора на другия въпрос, откъде тоя загубен двигател в днешно време... аз всъщност го бях пратил за Спейс Рънър 4х4

                            Датчика ще го мерна на осцилоскопа, и ще си признае, ама май ще е след няколко дена, че сега в гаража е около нулата и не е приятно за работа. Мен ме усъмни, най-вече защото на компа (оня, с диагностиката) оборотите си излизаха правилно. Де да знам, може да си ги чете от друго място, но... Затова и питах дали няма някакви стандартни стойности (да речем 5V или 12V амплитуда при работа) които да бъдат измерени.

                            Дебитомера го пробвах - с него, без него, все тая, държи се по един и същи начин, но интересно - на компа излиза показание около 20 (не знам в каква мерна единица е, гледах зад рамото на пича), а при форсиране - от малко над 40 до 60. Това може ли да даде някаква информация?
                            Датчика за температурата на входящия въздух е здрав... то пък какво ли има да му се чупи.

                            Мотора не вибрира, просто се дави яко на ниски обороти (направо си мирише на суров бензин), работи зле под 2000 оборота, със склонност към изгасване (няма мощност), а на 4500 умира - изключва инжекцията. Между 2 и 4 хиляди дърпа добре, но това е чисто субективна преценка. Да кажем малко по-добре от Витарата която все пак е само 82 катъра.

                            За ламбдата ми иде да се ритна сам в главата - хич и не се сетих да погледна дали изобщо я има , камо ли да знам какво показва. Моя грешка! Ще я поправя още утре.

                            Относно компютъра - все още не съм го виждал, но на базата на известни патила с ECU на Мицубиши, Хонда и Сузуки, плюс горчив опит от старите Опелски ECU-та, ми поддържат любопитството и вероятно ще го отворя, дори и само да си начеша крастата. Знам, че подхода не е съвсем научен а и ако няма видими поражения, нямам намерение да си вкарвам таралеж в гащите, но ако се окаже някой разтечен електролит или пукната спойка на някой куплунг ... не е като да не се е случвало.

                            А, още нещо. По време и веднага след покупката, колата е палила нормално. След това обаче - ядец. на топъл мотор, с повече псуване пали някак, на студен - само по инерция. Шибана история. Като има някакво развитие, пак ще пиша.

                            П.П. за цоклите - навремето се чудех що баща ми дава по 8 кинта за 24-пинов цокъл, като ги има и уж същите по 60 стотинки...
                            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                            Коментар


                            • #29
                              До: Що е то ЕКОТЕК?

                              Така както ги редиш, звучи като умрял мап-сензор (има ли такъв?) или дебитомер с отместени показания.

                              20, 40, 60 или каквото показва компютърът са си негови условни единици, но обикновено са пропорционални на истината. Или би трябвало. А разходът на въздух на празен ход и на форсиране не е 1:3 а обикновено 1:30 и повече.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Що е то ЕКОТЕК?

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Така както ги редиш, звучи като умрял мап-сензор (има ли такъв?) или дебитомер с отместени показания.

                                20, 40, 60 или каквото показва компютърът са си негови условни единици, но обикновено са пропорционални на истината. Или би трябвало. А разходът на въздух на празен ход и на форсиране не е 1:3 а обикновено 1:30 и повече.
                                МАФче е някакво и е твърде вероятно да показва каквото си иска (пак казвам - с него и без него е все тая), ама като не знам какво трябва да показва... до ден-два ще си прехвърля документациите на тоя комп и ще е доста по-лесно.
                                Иначе съм съгласен за отношенията, само дето нищо не пречи датчика да не е линеен, знам ли го...
                                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X