Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Питане към разбиращите от химия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Питане към разбиращите от химия

    Искаш стехиометрично уравнение?
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

    Коментар


    • #17
      До: Питане към разбиращите от химия

      Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
      Искаш стехиометрично уравнение?
      Ами да, ако това показва разлагането на бензина чрез температура, и какви са остатъчните продукти.

      Коментар


      • #18
        До: Питане към разбиращите от химия

        За съжаление не е чак-толкова проста реакцията. Тук можеш да прочетеш основите. Това, което се получава като крайни продукти съм ти го написал още в горния пост, като изключим примесите в точно твоя бензин, където можеш да имаш хлор, азот, сяра и още каквото са решили производителите, но те са в пренебрежимо малки количества. Все пак не е добре да оставяш печката да гори докъто спиш. независимо какво излиза от нея, открития пламък си е винаги опасен без надзор.
        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
        0888 315 794
        LZ1UPI
        A1 (Rh+)

        Коментар


        • #19
          До: Питане към разбиращите от химия

          Не е точно "разлагане на бензина с температура". И не е много определено уравнение, защото бензинът съдържа какво ли не.

          Най-общо, на веригите CH3CH2CH2CH2CH2....CH3 (преобладаващата част от бензина) им се случват няколко неща

          1. Късане на парчета (крекинг) - получават се по-къси вериги с някои липсващи водородни атоми, отделно водород и свободен въглерод (сажди, но до сажди не винаги се стига) Крекингът е характерен за по-тежките горива (с дълги въглеводородни вериги). В бензина протича малко, за пропана и бутана практически не се случва.

          2. От края на веригата се късат водородни атоми и се добавят кислородни, а по някое време се откъсва цяла CO2 молекула:

          ....CH2CH3 => ...CH2CH2OH => ...CH2CHO => ...CH2COOH => ...CH3 + CO2 и веригата е скъсена с една стъпка, после по същата схема

          (тази редичка вещества в химията се наричат "въглеводород", "алкохол", "алдехид", "карбоксилова киселина" и накрая пак въглеводород с един въглероден атом по-къс). Ако горенето протича при определени условия, тези реакции не протичат докрай и тогава имаме характерната миризма на съответния междинен продукт.

          3. Отделеният водород се групира с кислорода и прави водни молекули.

          4. Отделените сажди, ако се докопат до кислород, преди да са изстинали (те излъчват жълтата светлина на пламъка и така изнасят от него топлина) изтляват C + O2 => CO2. Ако изстинат, преди да достигнат кислород, излизат в горната част на пламъка като пушек.

          5. В недостиг на кислород, ако саждите не успеят да изнесат топлината навреме, протичат паразитните "реакции на водния газ":
          C + CO2 <=> 2CO ; H2 + CO2 <=> H2O + CO
          CO (въглероден оксид) е много отровен. За да не се допусне образуване на опасно количество, в прибори с открит огън се работи с бедни горивни смеси (с излишък от кислород) и се полагат инженерни усилия за доброто смесване на горивото с въздуха.

          Спрямо CO, всички други продукти на горенето (вода H2O, въглероден диоксид CO2 и междинните продукти по-горе) не са интересни като токсичност.

          Коментар


          • #20
            До: Питане към разбиращите от химия

            Благодаря за отговорите. А някой да разполага с измерител на СО концентрация?

            Коментар


            • #21
              До: Питане към разбиращите от химия

              Можеш да си купиш от Метро и Практикет
              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
              0888 315 794
              LZ1UPI
              A1 (Rh+)

              Коментар


              • #22
                До: Питане към разбиращите от химия

                Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                Знае ли накой какво се отделя при КАТАЛИТИЧНО изгаряне на бензин. Питането е заради налична такава отоплителна печка за къмпинг.
                Не разбирам от химия , но мисля че ползвам такава - за това се включвам ....

                Не прочетох всичко , но имам въпрос :
                Печката каква е ?
                Червена ( цилиндър около 30 см диаметър ), кръгла със черен капак отгоре и никелирана дръжка ?
                Фитила представлява и той цилиндър ? Японска или ....
                Цялото дъно е резервоар за гориво - пак цилиндър ?
                Стъпва на по-широк кръг( 2-3 см) от резервоара ?
                Така я описвам по спомен .....
                За една и съща печка ли мислим ?
                Моята е на село и не мога да я снимам ......за това , ако можеш снимай твоята !
                Ако говорим за една и съща печка - аз я ползвам от 5-6 години .
                Дори в стаята се отоплявам с нея - без проблеми и без миризми .
                Не знам какво се отделя - но си гори като газова отоплителна - без миризми и никакъв дим .
                Снимай твоята за да не сгрешим !
                Горивото е бензин , но наистина е по-добре да е по-чист - 98 октана.

                Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                Питането е към химиците, не към многозайковците. Който не е виждал такова чудо, да звънка за демонстрации.
                Не се дразни - наистина не са виждали такава и няма как да си я представят . Дори се чудя какъв късмет съм извадил да я имам ?

                Коментар


                • #23
                  До: Питане към разбиращите от химия

                  Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                  Не прочетох всичко , но имам въпрос :
                  Печката каква е ?
                  Червена ( цилиндър около 30 см диаметър ), кръгла със черен капак отгоре и никелирана дръжка ?
                  Фитила представлява и той цилиндър ? Японска или ....
                  Цялото дъно е резервоар за гориво - пак цилиндър ?
                  Стъпва на по-широк кръг( 2-3 см) от резервоара ?
                  Така я описвам по спомен .....
                  За една и съща печка ли мислим ?
                  Моята е на село и не мога да я снимам ......за това , ако можеш снимай твоята !
                  Ако говорим за една и съща печка - аз я ползвам от 5-6 години .
                  Дори в стаята се отоплявам с нея - без проблеми и без миризми .
                  Не знам какво се отделя - но си гори като газова отоплителна - без миризми и никакъв дим .
                  Снимай твоята за да не сгрешим !
                  Горивото е бензин , но наистина е по-добре да е по-чист - 98 октана.
                  Тъмно зелена боядисана май с хамершлаг. Немска е. А бе, ще моля жената да качи снимки. И при мен няма миризми, ама трябваше да попитам знаещите. Не че не я ползвам, ама друго си е като те "светнат". Това което още не мога да си обясня е че няма никакъв видим пламък, а само питата се нагрява.
                  При петромаксовите лампи, газовите котлони е друго, там си има засмукване на въздух и омешването му с горивото. Тука такова няма.
                  Пламък също няма. Само загряване на мрежата, а тя е много гъста и е на много разместени слоеве, поне 10.
                  П.С Октаните не са вързани с чистотата на бензина.
                  Я да видим дало ще стане:http://www.scherning.de/Lampen/OEM_Katalyt.htm Кажете моля, дали се вижда нещо. Не съм съвсем в час с компютрите.
                  Последно редактирано от Пенчо; 26-06-09, 16:53.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Питане към разбиращите от химия

                    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                    Тъмно зелена боядисана май с хамершлаг. Немска е. А бе, ще моля жената да качи снимки. И при мен няма миризми, ама трябваше да попитам знаещите. Не че не я ползвам, ама друго си е като те "светнат". Това което още не мога да си обясня е че няма никакъв видим пламък, а само питата се нагрява.
                    При петромаксовите лампи, газовите котлони е друго, там си има засмукване на въздух и омешването му с горивото. Тука такова няма.
                    Пламък също няма. Само загряване на мрежата, а тя е много гъста и е на много разместени слоеве, поне 10.
                    П.С Октаните не са вързани с чистотата на бензина.
                    Я да видим дало ще стане:http://www.scherning.de/Lampen/OEM_Katalyt.htm Кажете моля, дали се вижда нещо. Не съм съвсем в час с компютрите.
                    Вижда се идеално картинката ....- аз обаче говоря за съвсем друга печка . Доста по-голяма и е Японска .
                    Друг път ще я снимам ..... но моето включване е грешно !
                    Тази си е почти като спиртник .

                    Коментар


                    • #25
                      До: Питане към разбиращите от химия

                      Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                      Вижда се идеално картинката ....- аз обаче говоря за съвсем друга печка . Доста по-голяма и е Японска .
                      Друг път ще я снимам ..... но моето включване е грешно !
                      Тази си е почти като спиртник .
                      Да, ама топли добре, все пак е за палатка или каравана без ток.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Питане към разбиращите от химия

                        Ето я и моята печка.
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • #27
                          До: Питане към разбиращите от химия

                          До колкото се сещам мрежичката на този тип печки трябва да е действително с платиново покритие.
                          Истинный ариец. Характер - нордический, отважный, твердый. С друзьями и коллегами по работе открыт, общителен, дружелюбен. Связей, порочащих его, не имел.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Питане към разбиращите от химия

                            И да има платинено покритие няма нищо общо с катализаторите. Там трябва огромна повърхност.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Питане към разбиращите от химия

                              На мен си ми прилича на съвсем стандартна печка (подобна на тези които много колеги ползват зимно време в гаражите си и работят с горяло масло) ....спирта нагрява далаверата, след което бензина започва да си се изпарява и да си гори (окислява) по нормалните закони на горенето Мрежичката вероятно служи за по-равномерното му изгаряне, предотвратявайки образуването на вихри и потоци с въхдух нагоре-надолу, което пък би довело до запалване и на бензина вътре в резервоара
                              0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                              Коментар


                              • #30
                                До: Питане към разбиращите от химия

                                Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                                На мен си ми прилича на съвсем стандартна печка (подобна на тези които много колеги ползват зимно време в гаражите си и работят с горяло масло) ....спирта нагрява далаверата, след което бензина започва да си се изпарява и да си гори (окислява) по нормалните закони на горенето Мрежичката вероятно служи за по-равномерното му изгаряне, предотвратявайки образуването на вихри и потоци с въхдух нагоре-надолу, което пък би довело до запалване и на бензина вътре в резервоара
                                Абе, ще мина някой ден за демонстрация. Или ако имаш път насам?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X