Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Техники за водене на мухата

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Техники за водене на мухата

    Ето малко техники за водене на суха, мокра муха и нимфа.

    Сухата муха се полага срещу течението малко над мястото на което се храни рибата, оставя се течението да я отнесе към рибата, Внимателно се обира шнура за да не остава голям корем като се внимава и да не придърпваме мухата.


    Сухата муха се полага по течението и се оставя течението да я тегли не се отпуска шнур за да се получи нещо като ветрило, мухата се следи с върха на въдицата.


    Същото водене на мокра муха стример или нимфа


    Водене на утежнена нимфа със страйк индикатор, Въдицата се държи високо за да може да се забави до максимум движението на нимфата, Обикновенно се замята срещу течението и се изважда чак зад гърба ви когато нимфата започва да се издига. В последната фаза доста често се хващат изненадващи риби


    Техника за водене на различни видове потъващи мухи близо до дъното.


    Техника за водене на мокра муха, след презентиране на мухата върха на въдицата се снишава близо до водната повърхност и мухата се придърпва със шнура на придърпваня по около 10 см. Не се препоръчва да се придърпва мухата с върха на въдицата защото се получава пляскане на шнура във водата, което плаши рибите.


    Водене на стример или нимфа с придрпване по начина обяснен по горе
    В този случай кълването на рибата се усеща много добре и без индикатор.


    Но най важното нещо според мене е правилното презентиране на мухата на определеното място
    За успешен риболов е много важно да се познават навиците на рибата с какво се храни къде се крие
    и какви насекоми и нимфи яде през различните сезони, нива на реките, температура на водата.


  • #2
    До: Техники за водене на мухата

    Аз ловя риба - рядко с муха и искам да попитам :
    Виждам - лови се пъстърва.
    За мен това е най-глупавата риба , заради лакомията и хищическия инстинкт. Единственото условие е - да не ви забележи ( става предпазлива ). Ако не ви забележи - секунди и е на куката - даже не трябва да се подбира стръв - лапа всичко живо .
    1. Така ли е ? ( или съм попадал на психично болни риби )
    2. Ако яде всичко живо ( според мен )- как избирате мухата според сезона .
    Според мен - ако не ви усети - с всяка муха ще налапа .....
    Това го приемете за въпроси - щото където ходя за пъстърва - човек почти не стъпва и може само ония рибоци да са такива ?

    Коментар


    • #3
      Re: Техники за водене на мухата

      Във реки в който има малко храна е точно така както си го описал.
      Пъстърва можеш да хванеш на каквато и да е муха, но за да хващаш много трябва да е правилната муха.
      Има реки където трябва да пробваш доста мухи за да хванеш дори една пъстърва.
      Случвало ми се е на река рибите да взимат само мухи по малки от кука 16ка и задължително с преца от ЦДЦ друго просто не пипат.А на други реки ги ловиш на каквото ти падне

      Коментар


      • #4
        До: Re: Техники за водене на мухата

        Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
        Във реки в който има малко храна е точно така както си го описал.
        Пъстърва можеш да хванеш на каквато и да е муха, но за да хващаш много трябва да е правилната муха.
        Има реки където трябва да пробваш доста мухи за да хванеш дори една пъстърва.
        Случвало ми се е на река рибите да взимат само мухи по малки от кука 16ка и задължително с преца от ЦДЦ друго просто не пипат.А на други реки ги ловиш на каквото ти падне
        Да - реката е планинска , недостъпна ( където започва рибата ) и вероятно храната е оскъдна .
        Значи , да не си правя грешни изводи за пъстървата в големите реки с много храна !
        Благодаря !

        Коментар


        • #5
          Re: Техники за водене на мухата

          Направата на работеща муха е доста интересна тема,
          Не винаги точната имитация на дадена нимфа или суха муха дават желаните резултати.
          Много колеги с цел направата на реалстични мухи започват да правят почти безмислени мухи, забравяйки целта им.
          Лично аз предпочитам семпли мухи направени възможно с най малко материали.
          Да съгласен съм не са красиви както на много колеги но работят - все пак целта е не да се харесват на мен а на рибите.

          Както сподели с мен един мой добър приятел (най-добрия мухар който познавам) който попитах дали определена муха работи на тази река -
          "Защо ме питаш мен, ето ти реката ето ти рибите ходи ги питай "

          Оказа се много прав, оттогава винаги питам пъстървата дали харесва определена муха и досега не са ме подвели.

          Това е и един от интересните аспекти на този вид риболов - да избереш подходящата муха за подходящото време и река и да не забравя едно хубаво подаване на правилното място винаги води до добри резултати.

          Пляскането с шнура върху рибата плаш ли я - ДА.
          Усеща ли ви когато сте близо до нея - ДА.
          Бразденето на мухата вреди ли - ДА.

          Всичко това води до - добър кастинг, нисък клас шнур, тънки типети, подходящи мухи и техники, познаване на рибите които ловим, къде стоят как и с какво се хранят - различни за всяка река за всяко време на деня и годината.

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X