Обява

Свий
Няма добавени обяви.

На палатка в Рила ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • На палатка в Рила ?

    Да попитам Разрешено ли е (т.е. възможно ли е) на палатка в Рила. Някой с опит ?

  • #2
    До: На палатка в Рила ?

    Първоначално публикуван от Chapai Преглед на мнение
    Да попитам Разрешено ли е (т.е. възможно ли е) на палатка в Рила. Някой с опит ?
    Как да го разбирам? Всеки ден на ново място, или катун за дълго време? В първия случай не е проблем. Във втория - на определените за това места. Има и трети, но е доста специфично.

    Коментар


    • #3
      До: На палатка в Рила ?

      Колега,Рила е голяма.В националните паркове е проблем,на останалите места нямаш грижи.Ако минаваш през Боровец,и имаш някакъв проблем обади се,казвам се Румен и съм полицай там мога нещо да съдействам.0898762122.

      Коментар


      • #4
        До: На палатка в Рила ?

        Все пак уточни за коя част става дума. Имам 35 години опит там.

        Коментар


        • #5
          До: На палатка в Рила ?

          То и в парковата част надали ще ти направят проблем.Стига хората да видят,че има културно отношение към природата,а не примерно осеяна с найлонови опаковки поляна и еднометрова клада в средата.

          Коментар


          • #6
            До: На палатка в Рила ?

            Имам известен опит от по- младите години в няколкодневни преходи с палатки в Рила и Пирин през лятото.
            Ползуването на палатката беше обаче след планирания преход, опъване за пренощуване, малък контролируем огън за нещо топло и .... никакви боклуци.
            Основно в Западния дял на Рила - от Говедарци до Рилски манастир или Сепарева баня, както и маршрутите от Широка лька - Сандански до Добринище и Банско в Пирин.
            Бяхме двама до четирима приятели, всеки с палатка.
            Говоря за годините 1985 - 2000
            Никой не ни е правил проблем, но оттогава може и нещо да се е променило.

            Успех

            Коментар


            • #7
              До: На палатка в Рила ?

              Това че е парк не значи че е забранено навсякъде. Има си зони в парка където това си е разрешено - около хижите със сигурност може. За подпобности - плана за управление на НП Рила. Направи си план къде искаш да ходиш и звънни до дирекцията или до съответния парков участък.

              http://www.rilanationalpark.org/bg/index.phtml

              Вниманелно с огъня да не стане беля.
              (За боклуците си знаеш -каквото си донесъл, това си и отнесъл)

              Поздрави , хубаво време и да направиш снимки.

              Коментар


              • #8
                До: На палатка в Рила ?

                Идеята ми е да изтичам на бързо със съпругата си () по маршрута с.Говедарци-> х.Мечит->зас.Кобилино бранище->зас.Страшното езеро->х.Мальовица->7-те рилски езера->х.Вада->с.Говедарци. Това за няколко дни на палатка в края на м.Август. Моля за мнението Ви, дали е осъществимо предвид, че нямам особенно голям опит в тази посока? И има ли подходящи паркинги в района на с.Говедарци? Благодаря ...

                Коментар


                • #9
                  До: На палатка в Рила ?

                  Първоначално публикуван от Chapai Преглед на мнение
                  Идеята ми е да изтичам на бързо със съпругата си () по маршрута с.Говедарци-> х.Мечит->зас.Кобилино бранище->зас.Страшното езеро->х.Мальовица->7-те рилски езера->х.Вада->с.Говедарци. Това за няколко дни на палатка в края на м.Август. Моля за мнението Ви, дали е осъществимо предвид, че нямам особенно голям опит в тази посока? И има ли подходящи паркинги в района на с.Говедарци? Благодаря ...
                  Първо по-добре е да е началото на Август. После вземете си по-дебели чували и приятно изкарване. За паркиг не знам, но винаги можете да помолите местните да приберете колата в някой двор, е ще оставите шише ракиика. Иначе маршрута е приятен. Ако ти трябва пътеводител (старичък е, ама пътеките са си същите) и карта за временно ползване - свиркай.
                  Последно редактирано от Пенчо; 22-06-09, 10:46. Причина: допълнение

                  Коментар


                  • #10
                    До: На палатка в Рила ?

                    Колега,направи маршрута,на обратно както си го замислил.Отиди с колата до х.Вада,там има паркинг и може да оставиш колата,и за 3-4ч.да стигнеш до х."7-те езера",да преспите там,и отам,към кобилино бранище и така на татък.Че нощите са студени в края на август ,колегата е прав.Офертата ми за някакво съдействие остава,аз,съм все пак от района.

                    Коментар


                    • #11
                      До: На палатка в Рила ?

                      Краят на август е абсолютно неприемлив за ходене на 7-те езера. Между 19 и 22 е дъновистката нова година. Около езерата се събират 2-3 хиляди души. Ако си един от тях - извинявай, но ако не си съм длъжен да те предупредя, че ще се блъскаш през 5 метра с туристи, говорещи за астрални битки, Учителя и богуугоден начин на живот. На мен са ми симпатични, когато са двама-трима, като станат 10 ми досаждат, а като станат 1000 бягам далече. Иначе да се види отвисоко Паневритмията им си заслужава.
                      В този период и няколко дни след него места на Мальовица, Иван Вазов, двете хижи на езерата, Вада и Ловна няма, на езерата се ходи само на палатки.
                      Ако изключим този период общо взето правилото е, че може, където не те вижда горския, плюс ниските части, за които незнам дали са извън парка или има негласно споразумение да се пускат къмпингари.
                      По описания маршрут нямаш никаква нужда от палатка. В най-добрия случай - малка с 2 шилтета ще тежи 3 кг. и при дъжд ще ти разкаже играта.
                      И Кобилино бранище, и Страшното езеро са обитаеми заслони. Доста мизерни, но все пак обитаеми. Одеала има, но са гнусни, та си носете чували и по едно кърпе за възглавницата. Последния път като ходих на Кобилино бранище имаше цигански катун наблизо и се предполага, че и заслона са ползвали братята. Страшното езеро е малко по-чисто. Хижа Мальовица е само на 1,30 ч от заслона, така че и тя е вариант, Говедарци-Мечит-Мальовица се взема за един ден, макар и със зор. Но намери за по-сигурно телефон на хижата, има го в сайтовете. Вариант е и преспиване на заслон Орловец (БАК) при леко отклонение.
                      Колата бих оставил или при някой дядо в селото.
                      Пиши, ако ти трябват подробности. Кажи и как ходите. Маршрутът е за 2 нощувки, при една ще е зор. Като избереш и точната пътека ще ти кажа и през какво разстояние има вода - при някои от вариантите трябва да се носи.
                      www.offnews.bg

                      Коментар


                      • #12
                        До: На палатка в Рила ?

                        По принцип където и да ходя спя на палатка.Вярно това качва с още 5-6 килограма багажа,но пък си независим.Спал съм окло всички изброени в предишния пост места плюс места под Мусала като Маркуджиците и х.Грънчар.На Белмекен също.Проблеми не съм имал с никой.Огньове не паля и си нося боклука с мен.Че нощите са студени е вярно .но се издържа.

                        Коментар


                        • #13
                          До: На палатка в Рила ?

                          В интерес на истината аз проблем съм имал само на 2 места - Маричините езера и близо до Рилския манастир. Дали автономност или 5 кила по-малко в конкретният маршрут е въпрос на избор. Длъжни сме да кажем на колегата, че маршрутът не го задължава да носи палатка, пък той както иска.
                          www.offnews.bg

                          Коментар


                          • #14
                            До: На палатка в Рила ?

                            Първоначално публикуван от Chapai Преглед на мнение
                            Идеята ми е да изтичам на бързо със съпругата си () по маршрута с.Говедарци-> х.Мечит->зас.Кобилино бранище->зас.Страшното езеро->х.Мальовица->7-те рилски езера->х.Вада->с.Говедарци. Това за няколко дни на палатка в края на м.Август. Моля за мнението Ви, дали е осъществимо предвид, че нямам особенно голям опит в тази посока? И има ли подходящи паркинги в района на с.Говедарци? Благодаря ...
                            Само не каза колега, с каква кола си. Защото аз съм ходил с моята до Кобилино бранище. Паджеро1 - дълга база. Иначе до Мечит може и с лека кола, но внимателно. Ако я оставиш там просто последния ти маршрут ще е Вада - Мечит, през Овнарско. За дъновистите, колегата е прав. Много народ са. Бих те посъветвал езерата да ги видиш отгоре. От Страшното езеро се върни на Мечет( хижата е супер), вземи си колата и се качи на Иван Вазов през Калин. Оставяш колата горе(пътя е бетонен) и хижата е на 1 час. Там се качваш но Отовица(40 мин.) и гледаш всички езера. Страхотно е. Само да случиш време. Аз също имам 30г. ходене по планините. Ако си фен, обади се. Може заедно да измислим нещо. И аз съм женен, с две деца. 0888227586 - Калин.

                            Коментар


                            • #15
                              До: На палатка в Рила ?

                              До кобилино бранище може да се отиде с джип, а от тази тема се вижда защо НЕ ТРЯБВА да се прави http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...189#post779189 За същия път става дума. Да таралянкаш колата до Мечит също няма смисъл, защото после пак ще трябва да ходиш да си я взимаш.
                              Калините, до които стига лош бетонен път, са ми сред най-любимите места в Рила. Един септември снегът затрупа там една УАЗ-ка и я свалиха чак юли следващата година. Все пак през август това е малко вероятно.
                              Това, което колегата ти предлага е много хубав маршрут, но е кратък, пиши да мислим как да го удължим. И все пак, аз за първо или едно от първите ходения на рила не бих се качил с кола до най-високото. Друго си е с мъка да си я извоюваш планината. Пък след 20-30 качвания вече може с кола и да правиш прибежки до по засукани места.
                              За мен идеалният маршрут за 3 дни, който има нещо общо с твоята идея е:
                              1 ден: Говедарци (там оставяте колата)-Мечит-минавате над заслона Кобилино бранище-Страшното езеро (преспивате на него).
                              2 ден:
                              а: Ако сте много неопитни слизате към хижа Мальовица-качвате връх Мальовица-спите в хижа Иван Вазов
                              б: Тръгвате към Мальовица, на 30 мин вляво по един сипей (не е маркирано) край връх Камилата се отклонявате наляво към заслон Орловец (има хубава гледка от седловината при Злия зъб)-после пак слизате към долината на река Мальовица на втората тераса над хижата и продължавате наляво към върха и Иван Вазов
                              в: Има много хубав траверс от Страшното езеро към Мальовица, но само за добре подготвени туристи, но има кофти места по него, затова се въздържам да го препоръчвам
                              3 ден
                              Иван Вазов-качвате връх Отовица и по билото отивате до Раздела (малко по-дълго е, но е красиво). Оттам едно по едно минавате през всички езера и се спускате при хижа Вада. Оттам вземате стоп до Говедарци, пък и да не вземете, асфалта и по тъмно можете да го ходите.
                              www.offnews.bg

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X