Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Каране в гръмотевична буря

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Каране в гръмотевична буря

    Първоначално публикуван от exotique Преглед на мнение
    бе то че няма антистатици на западните коли е факт,ма е факт и че от партнер 2005та редовно си ме бие ток като заключвам
    Не е виновна колата, смени си дрехите. Ако са от естествени материали проблем няма да има.
    http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

    Коментар


    • #62
      До: Каране в гръмотевична буря

      Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
      Виждам че здрав спор се е заформил аз обаче без да го коментирам ще добавя един действителен случай: човек с УАЗ който получи две поредни попадения от мълния близо до Мургаш (на билото). Нищо му няма нито на него нито на автомобила...!
      И още един случай:

      Последна редакция: 15.06.2007, 11:42
      Публикуване: 15.06.2007, 11:39
      Мъж оцеля след удар от мълния

      news.bg


      Лекарите от Плевен спасиха живота на 38-годишен мъж след като той е бил ударен от мълния.
      Инцидентът е станал на стадиона в село Дивотино около 18 часа при буря.
      Пострадалият Венелин Трайков е откаран в Многопрофилната болница за активно лечение в Перник в състояние на клинична смърт.
      В момента мъжът е в реанимация и състоянието ме се подобрява.

      Коментар


      • #63
        До: Каране в гръмотевична буря

        Да се обадя и аз по темата. Имам военна специалност Щурман-Летец. Не знам какво става, когаро гръм удари кола, но знам какво е става, когато 2 буреносни облъка за разредят (хоризонална гръмотевица) през самолет. Единият от пилотите на въпросният самолет ми беше преподавател (т.е. останал жив). Изгоряла всичката апаратура на борда на самолета, разбира се спрели и двигателите и се наложило да кацат аварийно. С боен самолет това си е вид контролирано падане с елементи на приземяване. Когато са дошли да ПРИБЕРАТ "приземения" самолет, по него не е имало никаква боя. Гол алуминий!!! Но резервоарите (които са в крилата) не са били избухнали.
        Това е ФАКТ.
        Ако със САМУРАЯ ме тресне гръмотевица, и се размина само с ново делко и боядисване.... ше има много черпя.
        Suzuki SJ 410 Samurai, 0888 199 658 - МСС - Варна и близката околия.
        http://www.cardomain.com/ride/2562837

        Коментар


        • #64
          До: Каране в гръмотевична буря

          Преди време гледах по някаква телевизия експеримент с БМВ кабрио което беше подложено на удар от изкуствено създадена мълния в лаборатория. Та заключенията бяха , че на човек нищо няма да му стане макар че покривът е брезентов , но електрониките заминават.

          Коментар


          • #65
            До: Каране в гръмотевична буря

            Първоначално публикуван от kiki.t Преглед на мнение
            Не ти бе , аз. Ся па и да се опаша със синджири. Не приемате сериозно темата и това е
            Slick , гумите не играят въобще тука.

            Абе гумите може и да играят, особено ако не са прекалено мокри. Не знам със сигурност това, обаче за него ме кара да мисля една подробност.

            Днес за първи път внимателно прочетох тази тема. Колкото и да е "теоретична", тя е много интересна и ще гласувам за нея. Все пак онази една подробност л и п с в а, тя е следната:

            Визуално мълниите са на небето; религиозно Зевс те хлопва пак откъм небесата; разговорно мълнията "пада". Така че ние дълбоко, съзнателно и подсъзнателно сме приели, че ударът ти идва о т г о р е.

            Но май е също толкова (малко)вероятно мълния да те удари отдолу.

            Има много - и сериозно документирани, случаи (включително у нас), когато мълния убива стадо животни. Даже се спори кога и къде е рекордът, например 15 коня, 50 крави, 100 овце и тъй нататък. Естествено зад такива масови убийства не трябва да търсим "обширна" мълния, атакуваща на широк фронт. Просто тя удря поляната (може би заради нещо отдолу, може би просто защото там й е дошло) и всичките тия милиони волтове за миг превръщат поляната в поляна-убиец.

            (С други думи "божественото електричество" не е непременно снайперист. То може да е реактивна артилерия, която гледа да порази не цели, а п л о щ и.)

            Предполагам, че доста от хората у нас, пострадали или загинали от мълнии (овчари, играещи деца и т.н), са станали жертва точно на такъв механизъм на токовия удар.

            Затова ми се струва, че автомобил на шосе или даже на черен път, било то под сто дървета, не рискува абсолютно нищо. И че гумите имат значение - така както на "поляната-убиец" имат значение едни добри обувки (е, ако вътре краката ти са сухи).

            Поздрави!
            Искам България чиста!

            Коментар


            • #66
              До: Каране в гръмотевична буря

              Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
              ...Визуално мълниите са на небето; религиозно Зевс те хлопва пак откъм небесата; разговорно мълнията "пада". Така че ние дълбоко, съзнателно и подсъзнателно сме приели, че ударът ти идва о т г о р е.

              Но май е също толкова (малко)вероятно мълния да те удари отдолу.

              ....
              (С други думи "божественото електричество" не е непременно снайперист. То може да е реактивна артилерия, която гледа да порази не цели, а п л о щ и.)

              Предполагам, че доста от хората у нас, пострадали или загинали от мълнии (овчари, играещи деца и т.н), са станали жертва точно на такъв механизъм на токовия удар.
              ....
              Така е и не е така...
              Примерно едната ми баба 2 пъти е срещала мълнии от по-близо... Действието се развива в началото на минали век...
              Единия път мълнията е влязла през комина на бащината й къща и излязла през прозореца...
              Втория път били с тайфата на полето и ги застигнала буря - паднала кълбовидна мълния и по описанието на баба "все едно огнена топка се носи над земята срещу теб" и ако тръгнеш да бягаш, тя тръгва да те "гони"... ако стоиш неподвижно, то по-голям обект, като дърво, ще я привлече и тя ще тресне него...

              Та исках да дам пример, че мълния може да те удари отвсякъде... Просто има различни видове мълнии... За съжаление в БГ Уикипедията не пише почти нищо - само че се делят на:
              • Линейна мълния
              • Кълбовидна мълния
              В английската версия са описани бая повече видове:

              http://en.wikipedia.org/wiki/Lightning

              Лелеее, не знаех за толкова много видове....
              Последно редактирано от Tiger; 06-09-07, 20:07.

              Коментар


              • #67
                До: Каране в гръмотевична буря

                Със кола , ако си вътре не е опасно.Обаче да ви кажа с мотора като си горе по чукарите ,опасноста е съвсем реална.
                Мен много колеги са ми се смяли като им кажа че не ми се кара в такова време , обаче след време доста от тях като са попадали в такава ситуация и са видели какво е , си променят мнението.
                0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
                Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
                Суперскан България www.decbg.com
                Машинно почистване на DPF/FAP филтър

                Коментар


                • #68
                  До: Каране в гръмотевична буря

                  И филми съм гледал по този и подобни въпроси, и брат ни завърши Берлинския университет с физика и всички твърдят - ако няма сграда с гръмоотвод, най-безопасното място е колата. Но няма нищо общо с гумите и това, че са от гума. Проблема е, че така и не запомних защо. Музикант съм - скъсах с физиката официално в 7 клас.

                  Коментар


                  • #69
                    До: Каране в гръмотевична буря

                    кафеза на чичо фарадей
                    - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                    - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                    Коментар


                    • #70
                      До: Каране в гръмотевична буря

                      Гледах един филм където се споменаваше за един амеиканец който го удрят мълнии мисля седем пъти. Накрая се самоубива.

                      Иначе за колата да доказано е че опасност няма ама все пак на мене ми е дискомфорт в такава ситуация.

                      ps. Сега се разчетох из интернет - в wikipedia пише за човека казва се roy sullivan интересното е че единия пъл мълнията го удря докато е в камиона си друг път в кола значи целата работа може да е измислена.
                      When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                      Коментар


                      • #71
                        До: Каране в гръмотевична буря

                        Това със стадото... Еми като друсне директно върху земята, по земята пълзят "змийчета" известно време. Поне върху асфалт. Хем съм го виждал, хем и други са ми казвали че са виждали.

                        Дали пък не са хапливи и отровни?
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #72
                          До: Каране в гръмотевична буря

                          Я и аз да се включа с един пример, който може да се счита за достоверен... Някъде (в и-нет или от ДВД) гледах откъс от клип в който Ричард Хамънд (от Топ Гиър и Брейниак) се нае да види дали колата предпазва от мълнии... С един голф 5-ца се завря в някакъв тестов полигон (зала, де), където му пускаха мълнийки (защото човечеството, доколкото знам, все още не може да "произведе" мълния мощна колкото естествената)... И нищо му нямаше... На човека... Доколкото помня голфчето не искаше да запали, ама то в тази тема обясниха защо така...
                          "That is not dead which can eternal lie,
                          And with strange aeons even death may die."
                          ~H. P. Lovecraft

                          Коментар


                          • #73
                            До: Каране в гръмотевична буря

                            И все пак нека да върнем дискусията към полезното.

                            Явно вътре вавтомобилите се счита че е безопасно. Как стои въпроса обаче с мотоциклетистите? Силно си задавах този въпрос като карахме в маняшка гръмотевична буря, по източното анадолско плато преди няколко месеца. Въпреки страховете ни обаче продължихме да се движим, което е било голяма грешка. Представете си равно като тепсия поле, на 2000м, светкавици се сипят отвсякъде, а най-високото нещо е насипаният над полето път и в частност ти върху мотоциклета. Господ ни е пазил. Тогава се поинтересувах Как трябва да се държи мотоциклетист ако попадне в област със засилена мълниеносна дейност?

                            В общи линии трябва да спазва същото което важи за пешеходец в такава ситуация. Ето какво намерих в нета:

                            - да избягваме единични дървета, стълбове, огради, най-високото място наоколо
                            - да се укрием на защитено място: постройка с мълниезащита, автомобил, каравана, под мост, но далеч от течаща вода
                            - ако сме на открито да клекнем с прибрани крака и ръце
                            - ако сме на излет в планината да се скрием под голяма група от дървета, но отдалечени на поне 3м. от ствола на дървото
                            - ако шофираме да спрем автомобила или да намалим скоростта и да не излизаме от превозното средство.
                            - ако караме велосипед или мотоциклет трябва да го оставим на земята и да се отдалечим достатъчно
                            - пешеходците да не тичат и да не се движат (междукрачково напрежение)
                            - да затворим и оставим на земята чадъра, който обикновено използваме при буря и съпровождащия я силен валеж

                            Информацията е от тук. Мисля, че ще е поолезно да прочетете цялата статия: http://www.royalbox.eu/index.php?opt...d=35&Itemid=44
                            Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

                            Коментар


                            • #74
                              До: Каране в гръмотевична буря

                              Ако ти е писано да се удавиш, няма да те тресне мълния!
                              А това, че може да се напиеш и да се удавиш в собственото си повърнато.... има много такива данни.
                              Така че, ако караш мотор по време на гръмотевична буря, си гледай в пътя, защото най-вероятно ще има обилен дъжд, локви, мазни коловози, замъглени очила и още много предпоставки за едно ЛОШО падане. За гръмотевиците не бери грижа. Той Зевс знае къде ги мята.
                              Ето ти тема за размисъл от Варна. Имай в предвид, че между град Варна и кв. Аспарухово има ОГРОМНА метална конструкция - Аспарухов мост. Около 2 км. дълъг и 52м. висок + 6м. стълбове за улично осветление и тролейни жици с напрежение по тях.
                              Последно редактирано от Kaskadiora; 15-12-09, 17:54.
                              Suzuki SJ 410 Samurai, 0888 199 658 - МСС - Варна и близката околия.
                              http://www.cardomain.com/ride/2562837

                              Коментар


                              • #75
                                До: Каране в гръмотевична буря

                                При удар от гръмотевица върху мпс човека си свирка......виж ако човека е отвън ...лошо......преди 8 дни бях на 2-3 метра от антената на връх Ботев и току вдигам фотоапарата да снимам и перна гръмотевица в антената...валеше градушка .......светлината не беше много силна но звука беше жесток...като взрив на тротилова шашка 400 гр.....
                                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                                https://dvrbg.com/

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X