Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Каране в гръмотевична буря

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    много бързо стрелям аз, даже от бързнае съм допуснал правописна грешка
    колега карай си смело Уазката където си посикаш в каквото време ти е кеф, наистина шанса е нищожен.
    no signature no problems

    Коментар


    • #17
      Официалната препоръка е да се спре, да се угаси мотора, да се затворят вратите и прозорците. Ако имаш синджир да я заземиш - още по-добре.

      Коментар


      • #18
        Първоначално публикуван от redair
        така и с колата тя контактува с земята само с гуми пълни с въздух.
        гръмотевицата е с огромно напрежение - точно това е проблема - тока минава и през въздух а също и през автомобилни гуми... само дето ле-еко ще ги затопли /изпържи/
        помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

        Коментар


        • #19
          Да, до леко избухване, не повече)

          Коментар


          • #20
            Re: Каране в гръмотевична буря

            Първоначално публикуван от kiki.t
            Как мислите , до колко е безопасно. Понеже често в гората , особено на някой чукар , джипа си е единственото желязо и е "атрактивен" за мълнийте.Знам много добре какво е Фарадеев кафез , и че няма проблем ако конструкцията е изцяло метална.Ами ако е с бризент?
            Дали опасността е за подценяване?
            Няма никакъв проблем защото брезента е опънат на метална рамка и главата на водача е под тази рамка дори и да няма брезент. Фарадеевия кафез е точно кафез всъщност т.е. не е необходимо да е с плътни стени. Вече какво е максималното безопасно отстояние между пречките не знам но ако много се притеснявате си сложете още една напречна тръба между тази която ви е зад главата и центъра на предния прозорец...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #21
              Рита за УАЗ струва 100 долара. Още 10 - да дойде за седмица по пощата. Кой от напредналите джипове има нещо поне близко?
              Виждал съм маймуните в зоологическата маймуна да се смеят на очила, на часовник ...
              Да, РИТА беше нещо като Речевой Информатор Технических Аварий, ама му казват така от умалително от Маргарита. Обикновенно записват съобщенията с гласовете на жените и дъщерите си, та затова. Компютър като компютър, само че и говори. Самолетните и приемат гласови команди, за УАЗа сега се чудят дали някой ще го иска.
              Да, как се формира и защо тръгва мълнията ние не знаем докрай. Кога, защо, какво и как поразява - още по-малко. Защо понякога не поразява ни най-малко не знаем, Фарадеевата клетка по никой начин не е нито обяснение нито достатъчна.
              Така че спирайте под мостове и в гори, гасете, затваряйте и се надявайте да падне другаде.

              Коментар


              • #22
                Re: Каране в гръмотевична буря

                Първоначално публикуван от Венцислав Петров
                Първоначално публикуван от kiki.t
                Как мислите , до колко е безопасно. Понеже често в гората , особено на някой чукар , джипа си е единственото желязо и е "атрактивен" за мълнийте.Знам много добре какво е Фарадеев кафез , и че няма проблем ако конструкцията е изцяло метална.Ами ако е с бризент?
                Дали опасността е за подценяване?
                Няма никакъв проблем защото брезента е опънат на метална рамка и главата на водача е под тази рамка дори и да няма брезент. Фарадеевия кафез е точно кафез всъщност т.е. не е необходимо да е с плътни стени. Вече какво е максималното безопасно отстояние между пречките не знам но ако много се притеснявате си сложете още една напречна тръба между тази която ви е зад главата и центъра на предния прозорец...
                Абсолютно вярно.
                Освен това много от жертвите от мълния не са от пряко попадение а от разряда който се разпространява по замята на няколко метра. Тогава автомобила също представлява добра защита. Въпреки това попадение от мълния върху автомобила че е не само неприятно а и опасно (по безопасно от колкото навън, но все пак опасно). Затова при буря е добре да се спре на безопасно място.
                - на околко 3-4 м от високо дърво ( тогава дървото работи като гръмоотвод)
                - на неизпъкнало място на релефа
                - далече от брега на река, езеро или море
                - под далекопровод ( на десетина метра от стълб - това е идеалния гръмоотвод)

                Относно опасността - за обикновенния градски човек да те удари гръм е символ за изключително рядко нещастие. Но за човек който сам се навира в гръмотевична буря високо в планината - това е РЕАЛНА опасност и трябва да се действа изключително сериозно и разумно.
                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                Коментар


                • #23
                  Сигурен ли си за дървото? Щото знам че точно под дървета не трябва да се застава.
                  0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
                  Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
                  Суперскан България www.decbg.com
                  Машинно почистване на DPF/FAP филтър

                  Коментар


                  • #24
                    на 3-4 метра под дърво има реалната опасност, ако гръм разцепи дървото, да получиш силно главоболие...
                    помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                    Коментар


                    • #25
                      Ако обаче хълмът е от железни руди ще предпочете да тресне на поляната а не по дървото. Ако има радиоактивен източник пак той ще го отнесе. Ако ... А пък изобщо казано мълнията тръгва отдолу нагоре, не идва от небето.
                      Бегайте в гората бе, нали беше казано!

                      Коментар


                      • #26
                        Когато ходих до връх Ботев хората там ми казаха, че мълнийте пълзели от долу нагоре към върха.
                        http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

                        Коментар


                        • #27
                          )) И да няма връх - все тая. Всички мълнии се развиват от повърхността към облака. И в морето - също. И в космоса - все тая.

                          Коментар


                          • #28
                            ААА, недей така. Метеоролог съм. Над 90 % от мълнийте са от облака към земята. екзотика са хоризонталните. Но отдолу нагоре..... Заряда е развит във височина. И се заземява към земята И избира не толкова метални предмети (освен ако не са изключително масивни) а изпъкнали предмети които създават големи разлики в потенциала на приземния слой. Затова ветоятността да падне върху дърво, стълб или друго е голяма. Ако си непосредствено до дървото - лошо, ако си на няколко метра обаче си в относителна безопасност. В първите няколко метра около мястото където е паднала мълнията по повърхността на земята се появява поле с градиент над 1000 В на метър. То обаче рязко намалява след 3-4 м.
                            Technical Rescue Direct - life lies in courage
                            http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                            Коментар


                            • #29
                              Тия дето имат много пари си имат и собствени развлечения. Ако имам много, и аз ще си купя свръхскоростна камера. Снимаха, снимаха - казаха отдолу нагоре ...
                              А ти като си метеоролог по-добре кажи откъде да си намеря калибровъчна крива за анемометъра. Чашков, МС-13. В интернета няма((( Знам че е индивидуална за всеки, поне да видя кво е.

                              Коментар


                              • #30
                                Абе мога да попитам, ама едва ли някой ще ми изрови. Я дай малко инфо - това кво производство е че на мен нищо не ми говори
                                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X