Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ГЪБИТЕ - лов или бране

    Не знам къде да пусна такава тема . Защото като я няма , оспамваме други теми с подобни мисли .
    Много хора от Форума се оказаха колеги Гъбари .И то добри ...
    Още повече се оказаха , че знаят как се консумират Гъбите и по колко се консумират .
    Замислих се и .... май гъбите са постоянна част от всички нас - посещаващи Планината . С кола или не - гъбите ни привличат .
    Отделно са си добър страничен доход - но това по-нататък . Доста колеги го знаят и практикуват . Поздравления !
    И както си говорихме ( оспамвахме ) друга тема - ( ZZlatev )подхвърли тази идея - да си отворим друга тема . Ама така я подхвърли.....че отидох да ям - Маринована кладница с чесън ( и добавка сланинка) .

    Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
    Спамъри, пишете в другата тема за разходката в Пирдоп. Че от Вас лигите ми потекоха за маринована кладница с чесън.
    Ето малко снимки - като начало на темата.
    От уважение към Идейника (ZZlatev) - първите снимки са на " Маринована кладница с чесън ".От днешното ...... писане .
    Прикачени файлове

  • #2
    До: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Колега,аз не съм гъбар и не ги продавам,но много съм в час с гъбите и техните сезони.В нашия район,бера много пачи-крак,манатарки и кладници.По-късно ще кача и снимки.
    0887 526 564/ 0897 933 755 /

    Коментар


    • #3
      До: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Първоначално публикуван от lyubo73 Преглед на мнение
      Колега,аз не съм гъбар и не ги продавам,но много съм в час с гъбите и техните сезони.В нашия район,бера много пачи-крак,манатарки и кладници.По-късно ще кача и снимки.
      Ти вече си признат - за мене ! Още от първите ти думи ....
      Много хора веднага си показват отношението към гъбите .
      -или любов- обичаш ги , разбираш ги и се възползваш от това
      -или омраза - дори ядливите те е страх да докоснеш
      -или само се доверяваш на твои приятели разбирачи и си хапваш сладко
      - и последната категория - много са чували или чели , много коментират ... но като ги заведеш на терен - се притесняват . А даже пишат книги за Гъбите - тези последните .
      До сега само един човек съм виждал ( познавам ) , който толкова обича да бере гъби - че познава всички що се берат. А за да опознае и тия дето не се берат - е вкусвала дори от Червената Мухоморка - за да усети и опише вкуса . Не се шегувам ....Още си е жива и здрава .....
      По нашия край - други години по това време вече берем Пачи крак . Тази година тук не вали .
      Като гледам колко гъби са пораснали при вас - трябва да провериш вече за Пачи крак и Широколистна Манатарка - сигурно ще има . В Дъбака и Габъра !
      Знаете ли за тези Гъби ?( от снимката )
      Прикачени файлове
      Последно редактирано от bgbul; 02-06-09, 15:14.

      Коментар


      • #4
        До: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Те червена мухоморка и други са опитвалиНякои подрастващи тепърва я откриватЕ няма смъртен случай от нея де..Иначе открих сезона с малко челадинки,печурка,сърнела и две манатарчици а и няколко масловки.
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • #5
          До: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
          Знаете ли за тези Гъби ?( от снимката )
          Смърчукла, А? Към три килаграма набрах при нас в парка... Кое изядахме, кое изсушихме...
          Това на аватара сярна гъба ли е ?

          Коментар


          • #6
            До: ГЪБИТЕ - лов или бране

            От днешното ...... писане .
            Прикачени иконки

            Добре сте си "пописали" с такова хубаво мезе.
            Браво колега ! Ама напиши и "рецепката" , та да си направим и ние
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • #7
              До: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Много обичам да ходя за гъби,а още повече да ги консумирам!!!

              За начинаещите гъбари,една енциклопедийка за ГЪБИТЕ В БЪЛГАРИЯ .

              п.п. Ако не сте сигурни в ядливоста на гъбите посъветвайте се с някои по-запознат,за да няма неприятни изненади!!!

              Коментар


              • #8
                До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                Ти вече си признат - за мене ! Още от първите ти думи ....
                Много хора веднага си показват отношението към гъбите .
                -или любов- обичаш ги , разбираш ги и се възползваш от това
                -или омраза - дори ядливите те е страх да докоснеш
                -или само се доверяваш на твои приятели разбирачи и си хапваш сладко
                - и последната категория - много са чували или чели , много коментират ... но като ги заведеш на терен - се притесняват . А даже пишат книги за Гъбите - тези последните .
                До сега само един човек съм виждал ( познавам ) , който толкова обича да бере гъби - че познава всички що се берат. А за да опознае и тия дето не се берат - е вкусвала дори от Червената Мухоморка - за да усети и опише вкуса . Не се шегувам ....Още си е жива и здрава .....
                По нашия край - други години по това време вече берем Пачи крак . Тази година тук не вали .
                Като гледам колко гъби са пораснали при вас - трябва да провериш вече за Пачи крак и Широколистна Манатарка - сигурно ще има . В Дъбака и Габъра !
                Знаете ли за тези Гъби ?( от снимката )
                Като гледам снимката това е Верпа,брат на Смръчкулата
                Работих в цех за диворастящи гъби 1год. и ги познавам няколко вида
                YAMAHA WR450F

                Коментар


                • #9
                  До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Едно от любимите ми занимания е да ходя за гъби а от най -любимите да ги консумирам благодаря на kalin.p за енциклопедииката.
                  [CENTER][B]Да ме опази [COLOR=Red]Г[COLOR=Black]оспод [/COLOR][/COLOR]от[COLOR=Red] П[COLOR=Black]риятелите[/COLOR] [/COLOR] ми, а от [COLOR=Red]В[/COLOR]раго[/B][B]вете си сам ще се пазя.[/B][/CENTER]

                  Коментар


                  • #10
                    До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Те всички гъби се ядат....някои само по веднъж. Аз познавам само сърнелите, в нашата гора е пълно, напълня два чувала и в тавата....
                    Има и други гъби, ама като не ги познавам, не смея да ги бера.....

                    Коментар


                    • #11
                      До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Както писах, ето и резултата от днес.
                      Прикачени файлове
                      0887 526 564/ 0897 933 755 /

                      Коментар


                      • #12
                        До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от mureto Преглед на мнение
                        Като гледам снимката това е Верпа,брат на Смръчкулата
                        Работих в цех за диворастящи гъби 1год. и ги познавам няколко вида
                        Това е" Напръстник" ( на латински " Верпа ") . Наистина е брат на Смръчкулата.
                        Има и смръчкули , но по-малко.

                        Първоначално публикуван от Митко/fulda/ Преглед на мнение
                        Смърчукла, А? Към три килаграма набрах при нас в парка... Кое изядахме, кое изсушихме...
                        Това на аватара сярна гъба ли е ?
                        Да сярна гъба е . Много вкусна е маринована .
                        За Смръчкулата - купуват се на цена 30 лв/кг ( само за инфо ).
                        Иначе е една от най .... за специалисти ! Малко хора я събират ( извън пожари )
                        Оказа се , че много ги знаете гъбите - много приятна изненада !

                        Първоначално публикуван от lyubo73 Преглед на мнение
                        Както писах, ето и резултата от днес.
                        Завидях ти .....
                        Още като видях кладницата - разбрах - вече е тръгнал Пачи крак и Манатарката. Ама ти не казваш къде да дойда утре ....
                        Няма нищо - ще се срещнем случайно .... утре !.



                        Първоначално публикуван от kalin.p Преглед на мнение
                        Много обичам да ходя за гъби,а още повече да ги консумирам!!!

                        За начинаещите гъбари,една енциклопедийка за ГЪБИТЕ В БЪЛГАРИЯ .
                        п.п. Ако не сте сигурни в ядливоста на гъбите посъветвайте се с някои по-запознат,за да няма неприятни изненади!!!
                        Поздравления за книгата ! Браво !
                        И съвета е много верен

                        Колеги - много приятно съм изненадан от всички . Знаете гъбите добре - а това само като обща култура
                        ( в смисъл не ви е професия ).
                        За гордост си е . Поздравявам ви . И съм много усмихнат ....

                        Още една обща тема за разговор . И то приятна , полезна , вкусна и без спорове - а бе супер ! Давайте все така !
                        Благодаря ви !
                        За моето семейство ( особено за жената ) - гъбите са направо религия ( опппппс - Венци Петров да не чете последното ) , че е забранил да се говори за Религия ...
                        Ама наистина е така !
                        В Италия и Франция - на Коледа ,ако на масата няма Гъби - значи си бедняк или не вярващ ( това сериозно ).
                        То и точно те купуват всичките ни гъби ....Ама има време - ще се разговорим. Поздрави !
                        Последно редактирано от bgbul; 02-06-09, 20:25.

                        Коментар


                        • #13
                          До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Първоначално публикуван от lyubo73 Преглед на мнение
                          Както писах, ето и резултата от днес.
                          Браво колега.Все там около Манзул ли ги бра.

                          Коментар


                          • #14
                            До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от lyubo73 Преглед на мнение
                            Както писах, ето и резултата от днес.
                            Така като гледам манатарките, май не си ползвал ножче?

                            Коментар


                            • #15
                              До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от batko_benny Преглед на мнение
                              Така като гледам манатарките, май не си ползвал ножче?
                              Ножчето го забравих,но мисля ,че това не е проблем.
                              0887 526 564/ 0897 933 755 /

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X